17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP, “Parasız ulaşım” üzerinden şov yapıyor

Galip Ataman

15 Mayıs 2019 tarihli yazısı

Siyasi partilerin “popülist politika” üretmesine, “siyasi şov” yapmasına,“tribünlere” oynamasına alışmıştık.

31 Mart yerel seçimler öncesi CHP’nin, “Öğrenciler ücretsiz seyahat etsin” önergesini samimi bulmamıştık.

Ama önceki gün Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde CHP’li üyelerin yasa ve yönetmeliklere rağmen öğrencilerin ücretsiz seyahat etme önergesinde ısrar etmesini yadırgadım.

“Mademki yasa, ücretsiz taşımaya izin vermiyor biz de sembolik öğrenci tarifesi yönünde önerge veririz” açıklamalarına anlam veremedim.

Belli ki CHP ve meclis üyelerinin amacı; üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

AK Parti üyelerinin oylarıyla red edilen önerge bana 16 Nisan’da “Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması YASAL DEĞİL” başlıklı yazımı hatırlattı.

Bir ay önce, “Amacım, CHP meclis üyelerine hukuk dersi vermek değil. Yasal olmayan böyle bir değişikliğin meclisten geçmeyeceğini meclis üyelerinin bilmemesi mümkün değil. 31 Mart öncesi öğrencilerin oyunu alabilmek için gerçekleşmesi ve uygulanması mümkün olmayan seçim vaadi. CHP’lilerin önergesi Mayıs ayı meclis toplantısında AK Partili üyeler tarafından yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle red edilecek” yazmıştım.

8 Ocak 2002 tarih ve 4736 Sayılı Yasanın 1. Maddesi, “Belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, özel bütçeli kuruluşlar, kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç HİÇ BİR KİŞİ VE KURUMA İNDİRİMLİ TARİFE UYGULANAMAZ” açık hükmünü paylaşmıştım.

Pazartesi günü yapılan Büyükşehir Belediyesi meclisinde CHP’lilerin önergesi yazdığımız gibi red edildi.

CHP, gerçekten samimi olmuş olsaydı 2004’de seçim kazandığı İzmir, Eskişehir, Aydın, Hatay, Muğla, Çanakkale, Edirne, Yalova, Burdur, Giresun, Kırklareli, Sinop, Tekirdağ, Zonguldak’ta öğrencilerin ücretsiz seyahat etmesini sağlardı.

Ücretsiz öğrenci seyahati yasal olmadığı gibi, İzmir’in CHP’li Başkan ve üyelerinin 4 yıl önce aldığı “Öğrenciler toplu taşıma araçlarında sembolik 10 kuruşa seyahat edecek” kararı Sayıştay görüşü sonrası uygulanamamıştı.

 

otobüs

 

Öğrenciler yıllarca CHP’li başkanların görev yaptığı Büyükşehirlerden Mersin’de 2.25 TL, Hatay’da 2.00 TL, İzmir’de 1.80 TL, Aydın’da 1.75 TL, Eskişehir’de 1.60 TL’ye seyahat ederken nerelerdeydi?

CHP’lilerin yönettiği bu şehirlerde öğrencilerin ücretsiz seyahat etmesi için karar almalarını engelleyen mi vardı?

Örneğin belediye meclis çoğunluğu AK Parti’de olan Eskişehir’de CHP’li Başkan Yılmaz Büyükerşen ya da CHP’li üyeler öğrencilerin ücretsiz seyahat etmesi için önerge verdi de AK Partililer karşı çıkarak önergeye red oyu mu verdi?

CHP’liler 4736 sayılı yasaya rağmen öğrencilerin ücretsiz seyahat etmesini bu kadar çok istiyorlarsa yönettikleri şehirlerde karar alsınlar. Kimi neyi bekliyorlar?

İstanbul örneğine baktığımızda; Öğrenci ücreti 1.50 TL’den 1.25 TL’ye indirilirken İETT, esnafın mağduriyetini gidermek için 560 milyon TL sübvanse ediyor.

Bir başka deyişle her araç sahibine aylık 8 Bin TL ödüyor.

CHP’liler ve öğrenciler kusura bakmasın ama illerin toplu taşıma ücret tarifelerini karşılaştırdığımızda, Kocaeli’deki öğrencilerin şanslı olduklarını ve seyahat ederken en düşük ücreti ödediklerini söyleyebiliriz.

 

ÖĞRENCİYE ZAM YOK

Gelelim, CHP’nin öğrenci tarifesinin ücretsiz olmasında ısrar ettiğiKocaeli’ye;

Yolcuların yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan ilimizde öğrenciler son 3 yıldır 1.50 TL ödeyerek toplu taşıma araçlarına biniyor.

Her yıl yapılan zam öğrenci ücretine yansıtılmazken aradaki 40 kuruşluk farkı Büyükşehir Belediyesi sübvanse ediyor.

Sizin anlayacağınız; Büyükşehir Belediyesi, meclis kararıyla özel halk otobüs sahiplerine toplam yaklaşık 8 milyon TL ödeme yaparak esnafı mağdur etmedi.

Son 3 yıldır Haziran ya da Temmuz aylarında zam alan özel halk otobüs kooperatifleri bayram sonrasını iple çekiyor.

Akaryakıt başta olmak üzere girdilerdeki artışları gerekçe gösteren kooperatif

Yöneticileri önceki yıllarda olduğu gibi ulaşıma yüzde 10-15 arası zam alacaklar.

Büyük olasılıkla 2.75 TL olan İzmit şehir içi tam ücret 3.00 TL, 1.75 TL olan tramvay tarifesi de 2.00 TL olacak.

Öğrenci bugün olduğu gibi 1.50 TL ödeyerek seyahat etmeye devam ederken yapılacak zam farkını araç sahiplerine Büyükşehir Belediyesi ödeyecek.

SONUÇ: Yasa ve yönetmeliklere göre öğrencilerin toplu taşıma araçlarıyla ücretsiz taşınması mümkün değil. Haziran ya da Temmuz ayında yapılacak zamdan öğrenciler etkilenmeyeceğinden önceki yıllarda olduğu gibi 1.50 ödemeye devam edecekler. Farkı Büyükşehir belediyesi sübvanse edecek. 

 

******************

 

İMAMOĞLU’NA KOŞARAK GİTTİ BÜYÜKAKIN’A NAZLANIYOR!

 

31 Mart’ta, 15 yıl aradan sonra CHP’ye seçim kazandırarak ezberleri bozan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Duruşuyla, söylemleriyle, kılık kıyafetiyle, performansıyla dikkat çekiyor. Sürekli halkın içinde olarak, vatandaşa dokunarak “Gönül Belediyeciliğinde”

AK Parti’ye fark atıyor.

15 Nisan’da mazbatasını almasının ardından 16 Nisan sabahı ziyaret ettiğimde “Belediye olarak stratejimizi yeniden belirleyeceğiz”derken bundan sonra yaşanacakların mesajını verir gibiydi.

“Topuklu Efe” Fatma Başkan, “Devr-i sabık” demeyelim ama İzmit Belediyesi’ni çoğunluğu CHP döneminde atanan ve 16 Nisan’dan buyana da görevlerini sürdüren bürokratların imzası olan Nevzat Doğan dönemi harcamalarını mercek altına aldı.

AK Parti’nin meclis çoğunluğunu kazandığı tüm belediyelerde olduğu gibi İzmit’te de encümene CHP’li üye almamasının ardından da düğmeye bastı.

Bulduğunu söylediği usulsüz harcamaları yargıya taşımak, kamuoyu ile paylaşmak yerine yaptığı açıklamalarla algı oluşturuyor.

Bu arada İzmit’i “sanat, kültür, turizm” kenti yapmak için 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını beklemeye başladı.

Her şeye rağmen Fatma Hanımın seçim öncesi popülaritesi devam ediyor.

 

RANDEVUDA SAMİMİ DEĞİL

Gelelim asıl konumuz İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret edip etmediği polemiğine.

31 Mart akşamı rakibi AK Parti adayı Sibel Gönül’ün tebrik telefonuna cevap vermeyen, korumasının uyarısını dikkate almayan Fatma Başkan’ın Tahir Hocadan randevu talebi olup olmadığını merak ederken sevgili Sadun Çetin’in yazısını okudum.

Fatma Hanım, Sadun’un “Büyükşehir Başkanı Büyükakın’ı kutlamaya gidecek misiniz?” sorusuna verdiği cevap kısa, net, manidardı.

“Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Beyi ziyaret için randevu istedim. Bugüne kadar uygun bir vakit oluşmadı. Randevu verildiğinde bütün meclis üyelerimizle birlikte gitmeyi düşünüyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ın İzmit Belediye Başkanın Hürriyet’e randevu vermemesi bana tuhaf geldi.

Biraz araştırdığımda öğrendiklerimi sizlerle de paylaşmak istedim.

İzmit Belediyesi özel kalem müdiresi ramazan öncesi Büyükşehir Belediyesi özel kalemini arayarak Başkan Hürriyet’in belirlediği gün ve saatte Başkan Büyükakın’ı ziyaret edeceğini söyler.

Sonuç? Gün ve saat belirleme inisiyatifi Büyükşehire bırakılmadığı için randevu gerçekleşmez, Fatma Hanım Tahir Hocayı ziyaret edemez.

Bir hafta sonra randevu için aranıldığında İzmit Belediyesi özel kalemince belirlenen gün ve saatte ısrar edilince görüşme yine gerçekleşmez.

Önümüzdeki günlerde İzmit Belediyesi özel kalem gün ve saat belirleme inisiyatifini Büyükşehir özel kaleme bırakırsa sanırım üçüncü denemede Başkan Büyükakın ile Başkan Hürriyet Büyükşehir makamında buluşurlar.

Randevu ile ilgili gelişmelerin bu boyutta olduğundan Fatma Hanımın bilgisi olduğunu sanmıyorum.

Bilgisi varsa randevu gün ve saatini kendilerinin belirlemek istemesinde Tahir Hocayı ziyaret konusunda samimi olmadığını düşünürüm.

Fatma Başkan, 31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul Belediye Başkanlığı mazbatasını gecikmeli alan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etmek ve destek vermek için koşarak İstanbul’a gitmişti.

Aynı Fatma Başkana, farklı partilerden de olsa Büyükşehir Belediyesinin seçilmiş başkanını ziyaret konusunda kararsız olmasını doğrusu yadırgadım.

 

 

hürriyet imamoğlu (1) (1)

 

************

 

 

 

BAKİ KOMSUOĞLU

BUNU HAK ETMİYOR

 

Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü, KOÜ Tıp Fakültesi kurucu dekanı, Umuttepe Yerleşkesi mimarı Prof. Dr. Baki Komsuoğlu 23 Ocak 2008’de vefat etti.

 

IMG-20190514-WA0021

Sevgili hocamızın anısına Prof. Dr. Baki Komsuoğlu adı üniversite içinde, İzmit’te, doğduğu yer Yalvaç’da değişik yerlere verildi.

Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önceki Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Baki Hocamın adını Umuttepe’ye çıkan Bulvara vermiş, Yerleşkenin ana kapısı önünde fotoğraflı tabelasını dikmişti.

Geçtiğimiz günlerde Baki hocamın çalışma arkadaşlarından sevgili Mahmut Semerci Muğla’dan dönerken uğradığı Yalvaç meydanındaki fotoğraflı, özgeçmişi yazılı Baki Komsuoğlu tabelası önünde çektirdiği fotoğrafı gönderince Umuttepe’dekini merak ettim.

Üşenmedim gittim, baktım, fotoğrafını çektim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, fotoğrafı ve özgeçmişi bulunan “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bulvarı” yazan tabelanın yazıları okunmuyor, fotoğraf güneşten solmuş, tanınmaz hale gelmiş.

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’dan bir dönem yanında çalıştığı Baki Hocamın anısına yakışmayan o görüntüye müdahale edeceğini ve yenileteceğini düşünüyorum.

FOTOĞRAF

 

 

 IMG-20190514-WA0020

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem