21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bakandan sonra eşi de şehidin eşini unutmadı

Galip Ataman

01 Mayıs 2019 tarihli yazısı

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un eşi Rana Selçuk, bakan yardımcısı Prof. Dr. Murat Özer’in eşi Nebahat Özer ve Türk Sanat Müziği sanatçısı Aylin Şengün Taşçı “Türk Müziği Tanıtma ve Destekleme” projesi kapsamında Kocaeli’ye geldiler.

bakan eşi

Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy’un konuğu olan Selçuk, Özer ve Taşçı

pazartesi gündüz Kartepe Marmara Koleji Atatürk Kültür Merkezi salonunda öğretmenlere seminer verdi, İzmit Zübeyde Hanım MTAL’de defile izledi. Başiskele Halk Eğitim Merkezi sergisini gezdi.

Akşam İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu sanatçılarının icra ettiği konser sonrası konuklar Wellborn Luxury Hotelde istirahat etti.

Salı sabahı kahvaltıyı Kartepe Manzara Restaurant’ta yapan konuklar önce Yahya Kaptan’da İlk Adım Anaokulunda minik öğrencilerle buluştu.

konser

Ardından Sırrı Paşa Konağını, Hereke halı fabrikası ve milli sarayları ziyaret etti.

Daha sonra programda olmamasına rağmen Rasim hocanın önerisiyle gündeme alınan bir süre önce öğrencisi tarafından bıçaklanarak şehit edilen Atatürk Anadolu Lisesi müdür başyardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun eşi ve çocuklarını yaşadığı Gebze’ye gittiler.

Rana Hanım meslektaşı olan şehidimizin eşi Gülay Hanım ile çocukları Yiğit ve Alp’i ziyaret ederek başsağlığı diledi.

defile (1)

Ardından şehit öğretmenin görev yaptığı, eşinin de çalıştığı Anadolu Lisesine giderek öğretmenler odasında bir araya geldi.

Olaydan duyduğu üzüntüyü belirten Bakan eşi Ranahanım, öğretmenlerden istekleri olup olmadığını sordu.

Necmeddin hocanın şehit edilmesinin ardından milli eğitim bakanı Ziya Selçuk Gebze’ye gitmiş, Gülay öğretmen ile çocuklarıyla görüşmüş, okulun adını “Şehit Öğretmen Necmeddin Kuyucu” olarak değiştirilmesini, sınavla öğrenci alan lise statüsüne alınmasını sağlamıştı.

IMG-20190430-WA0033

Ziya hocanın şehit öğretmenimizin eşi ve çocuklarıyla birlikte oldukları sürede yaşadıklarının fazlasını Rana ve Nebahat Hanımların yaşadığını, duygulandıklarını düşünüyorum.

Bakan ve bakan yardımcısı eşleri Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Hanıma,  Kocaeli’den dolu dolu ve yoğun geçen iki günün sonunda güzel izlenimlerle ayrıldıklarını söyleyerek teşekkür ettiklerini düşünüyorum.

IMG-20190430-WA0023 (1)

Gebze’den “Allahaısmarladık” diyerek ayrılırken müdür Fehmi Rasim Çelik ile özel kalem müdürü Semra Bozkurt’a teşekkür ederken “Ziyaret ettiğimiz Ankara, İzmir, Gaziantep, Tokat, Rize, Hatay’ın da bulunduğu iller arasında en büyük konukseverliği, misafirperverliği Kocaeli’de gördük, keyifle geçen iki gün yaşadık” dediklerini tahmin ediyorum.

 

*************

 

HÜRRİYET’İN MAAŞI VE

MERCEDESİNİN YAKITI

Bakanların, valilerin, başkanların, üst düzey bürokratların, rektörlerin “mercedes” makam otomobili sevdasını biliyoruz.

Geçmişte Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Mercedes marka lüks makam otomobile bindiği için başına gelmeyen kalmadı.

Devletin zirvesinde Mercedes-BMV yarışı yapılırken bugünlerde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in “Mercedes” minibüsü konuşuluyor.

Bir farkla; Fatma Hanımın 2015 model Mercedes Vito marka minibüsü belediyenin demirbaşı ya da hizmet alımı değil ruhsatı kendisine ait41 AE 563 plakalı özel aracı.

Hemen söyleyeyim; önemli görevlerde bulunan siyasetçi ya da bürokratların güvenli, konforlu, seri makam araçlarına binmeleri gerektiğini savunanlardanım.

Hele hele başkanların özel yaşamlarında hangi marka otomobile bineceğine karışmak kimsenin haddine değil.

hürriyet mercedes jeep

Ama İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in, belediyenin değişik marka makam otomobili varken özel aracını kullanmak istemesi bana biraz popülist geldi.

Gelelim kamuoyunun merak ettiği konuya; Ayda yaklaşık 40 bin kilometre yapacağı tahmin edilen Mercedes Vito marka minibüs makam aracının akaryakıt giderine.

Fatma hanımın özel mercedesi belediyeye ait araç olmadığı için deposunun belediyenin Yeşilova’daki akaryakıt istasyonundan doldurulması mümkün değil.

12 Bin TL başkanlık maaşının tamamını akaryakıta ödese yaklaşık 25 Bin TL akaryakıt faturasını karşılamaz.

Bu durumda akla gelen soru, İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in makam aracı olarak kullanacağı özel arabasının akaryakıt faturalarını kim ödeyecek?

Bir: Riski göze alıp, belediye hizmetlerinde kullansa da özel Mercedes minibüsünün akaryakıtını belediye akaryakıt istasyonundan dolduracak.

İki: Her ay ayrı bir şirketten faturaları ödemelerini isteyecek.

Üç: Avukatlık yaptığı yıllarda kazandığı, milletvekili iken biriktirdiği kıyıda köşedeki paralarını kullanacak.

Benim tanıdığım Fatma Hanım, tüyü bitmedik yetimin hakkı olan, vatandaşın vergileriyle kurulan belediyeye ait istasyonundan akaryakıt almaz, yasal olmayan hiçbir akçeli işe bulaşmaz.

Belediye ile iş yapan, akaryakıt faturalarını ödemek için sıraya giren firmaların kapısını hayatta çalmaz.

Geriye kala kala kıyıda köşede biriktirdiği paraları harcamak kalır ki 5 yıl süreyle yeter mi ya da 2015 model Mercedes Vito marka minibüse binmek için değer mi?

SONUÇ: Benim tanıdığım Fatma Kaplan Hürriyet popülist hareket etmeyi sever ama tüyü bitmedik yetimin hakkını yemez, hak etmediği hiçbir şeyi kabul etmez

Kamuoyunda mercedesi ile ilgili spekülasyonlara da en doğru cevabı acık gönüllülükle vererek dedikodulara noktayı koyar.

 

******

 

KOTO, İTİBARINI KORURKEN

“MARKA” OLMAYI BAŞARDI

 

14 bin üyeye sahip 122 yıllık çınar Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut’u dinlerken önceki başkanların dönemlerini hatırladım.

FETÖ’den yargılanan ve mahkum olan Murat Özdağ ile ardından başkanlık koltuğuna oturan Semih Barış’ın yarattığı travmaları düşündüm.

3 Nisan 2018’de koltuğa oturan Necmi Başkanın genç ekibiyle KOTO’nun kısa bir süre yol kazası geçiren itibarını korurken “marka” olmayı başardığına tanık oldum.

Başkan Necmi Bulut’u bir yılda yaptıklarını dinlerken, başkan yardımcısı Murat Barış’ın sunumunu izlerken büyük keyif aldım.

koto toplu

Necmi Bulut başkanlığındaki KOTO’nun ürettiği yenilikçi proje ve hizmetleri, üyeler üzerinde yarattığı sinerjiyi, kentin sosyal ve ekonomik alanda kazandırdıklarını merak edenler internet sitesine girerek ya da gazetelerin bugünkü haberlerini okuyarak öğrenirler.

Ben salonda gördüklerimi, yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.

Kocaeli Meslek Yüksekokulu müdürlüğü yaptığım dönemde öğrencim olan, takdir ettiğim ve değer verdiğim Mehmet Akif Şen’i bir gördüm sonra selam bile veremedim.

Sunum sonrası yemekte masaları dolaşan eleştiriye tahammülü olmayan Murat Barış’ın “KOTO Sitesini oku” cevabını doğrusu yadırgadım.

Başkan Necmi Bulut ile yardımcısı Hüseyin Gezer’in samimi yaklaşımlarını ve özeleştirilerini takdir ettim.

Eski dost meclis başkanı Akın Doğan ile ayaküstü de olsa 20 yıl öncesi anıları tazelemekten keyif aldım.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, üyelerin yaptığı bağışla yaptırılan Gölcük Dumlupınar Okulu yerine yaptırılan okula sahip çıkıp anlata anlata bitiremezken KOTO AOSB MTAL’den sunumda tek kelime edilmemesi dikkatimi çekti.

Bakanlar, milletvekilleri, “ünlü” gazeteciler için özel program yapılan KOTO AOSB MTAL’nin anılmamasını yadırgadım.

IMG-20190430-WA0032

İzmit, Gölcük, Karamürsel, Derince, Başiskele, Kartepe, Kandıra, Dilovası, Darıca ve Çayırova ilçeleri KOTO hizmet alanına girmesine rağmen sunumda sadece İzmit esnafının gösterilmesinin gerekçesini anlayamadım.

Hizmet alanında 10 ilçe belediye başkanı görev yaparken sadece İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in adının telaffuz edilmesinin belki de bilemediğimiz özel bir nedeni vardır.

Ama yemekte Beyti Kebap ustalarının hazırladığı mercimek çorbası, kuzu tandır, pilav, havuç baklava ve dondurmadan oluşan menü damak tadına hitap etmenin ötesinde harikaydı.

Necmi Bulut Başkanlığındaki KOTO yönetimine ve çalışanlarına, menüyü hazırlayanlara, sunanlara, teşekkür ediyorum.

 

***********************

KOÜ BAHAR ŞENLİĞİ

VE SADETTİN HOCA

 

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerininson dört yıldır yapılmayan Bahar Şenliği için bu yıl direnmeleri ve ısrarları bana daha öncede yazdığım gibi CHP’nin 31 Mart seçimleri öncesi ve sonrası “Mart’ın Sonu Bahar” sloganını anımsattı.

Öğrencilerin ısrarında, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in sosyal medya hesabından yaptığı, “Öğrencilerimizin bahar şenlikleri talebini bugün sayın rektörümüze ilettim. Sayın Hülagü, Ramazan ayı sonrasında dedi. Umarım olur. Olmazsa, İzmit Belediyesi olarak biz hazırız gençler. Seve seve sizleri İzmit'te ağırlarız ve baharı birlikte kutlamaya varız” paylaşım da etkili oldu.

koü bahar şenliği

Ama Sadettin hoca, öğrencilerin isteği Bahar Şenliği takvimini uzlaşıyla belirleyerek Fatma Başkan’ın “rol kapmak” girişimine izin vermedi.

Sadettin hocanın isteğiyle rektör yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Hayriye Özpınar ile öğrenci, temsilcileri pazartesi günü bir araya gelerek şenliğin Haziran ayı son haftasında yapılması konusunda anlaştılar.

Mayıs ayında ramazanı, ardından kurban bayramı ve finalleri dikkate aldığımızda en uygun tarih Haziran’ın sonu.

Önümüzdeki günlerde yönetim kurulunda görüşülerek kesinleşmesi beklenen Bahar Şenliği takvimin 20-22 Haziran olması bekleniyor.

Öğrencilere şimdiden sınavlarında başarılar, Bahar Şenliğinde iyi eğlenceler diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem