21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Öğretmene de öğrenciye de sahip çıkalım!

Galip Ataman

29 Nisan 2019 tarihli yazısı

,Yıllarca “En iyi okul eve en yakın okuldur” diyerek öğrencilerin servislerle saatlerce dolaştırılarak kilometrelerce uzaktaki okullara gitmelerine karşı çıktık. Eğitimin kalitesini belirleyen öğretmenlerin yetiştiği köy enstitüleri, öğretmen okulları, eğitim enstitüleri, yüksek öğretmen okullarını kapatan zihniyeti eleştirdik.

Yeterince eğitim almadan girdiği KPSS’de tesadüfen kazandığı puanla yapılan çoğu öğretmenlerin eğitim düzeyini, niteliğini, mesleki formasyonunu sorguladık.

Eğitimi, bilgisi, birikimi, özverili çalışması, kılık kıyafetiyle örnek ve rol model olması gereken öğretmenliğin özveri isteyen, işini severek yapan, bilgi ve birikimlerini paylaşan, bir meslek olduğunu yazdık.

Öğrencilerin anaokulundan üniversiteye kadar sınav kazanabilmesi için “yarış atı” gibi yetiştirilmelerinin sakıncalarına dikkat çektik.

Okul yöneticilerinin liyakata göre değil de üyesi olduğu sendika ya da dünya görüşü referans alınarak görevlendirilmesine karşı çıktık.

Öğretmenlerin sorunlarını çözmek için sendika kapılarında nöbet tutmalarının sakıncalarını anlattık.

Öğrenci velilerinin eğitim sistemini, liyakatsız yöneticileri sorgulamak yerine başarısızlığın tek sorumlusunun öğretmen olduğu yalanının gerçek olmadığını söyledik.

Ve eğitimin kalitesini arttıracak, öğretmeni motive ederek itibar kazandıracak sendikalar yerine üye kapmak için yarışan, buram buram siyaset kokan  sendikalar yarattık.

Öğretmenini öldürecek kadar gözü dönmüş, insanlıktan nasibini almamış canavarlaşan öğrenciler yetiştirdik.

Untitled-1

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmaya çalışan, her şeyin para ve güçle elde edinileceğine inanan sistemin esiri olduk.

Öyle olunca da öğrencinin başarısında en önemli faktörün öğretmenin mezun olduğu okul, mesleki formasyonu, bilgisi, deneyimi olduğunu belirleyen OECD’nin uluslararası PISA-Test sonuçlarında son sıralarda yer aldık.

 

NOTLAR VE E-OKUL

Zaman zaman öğretmen ve müdürlerle bir araya gelir eğitimi, sorunları, alınması gereken önlemleri konuşuruz.

Geçtiğimiz günlerde ömrünü öğretmenlik mesleğine adayan genç ama idealist bir öğretmenle sohbet ederken dersler çıkarılması, önlem alınması gereken anlattıklarını dikkatle dinledim.

Siyasi iktidarın verdiği tavizler, milli eğitimi yönetmeye soyunan sendikaların öğrenciler başta olmak üzere topluma “rol model” olması gereken öğretmenlerin itibarsızlaştırıldığına tanık oluyordum ama bu kadarını bilmiyordum.

“Hocam, yakında Gebze’de öğrencisi tarafından bıçaklanarak şehit edilen öğretmen Necmeddin Kuyucu benzeri olaylar yaşarsak kimse şaşırmasın” dedi.

Özellikle liselerde öğretmenlerin ve yöneticilerin bildiği, sık sık tanık olduğu olaylarının nedenini sormamı beklemeden anlatmaya başladı, “Öğrenciler ve veliler, e okul üzerinden ilkokuldan liseye kadar notları ve devamsızlıkları görebiliyorlar. Karne dönemine yakın öğrenciler öğretmenlere ulaşarak zayıf notları düzeltmelerini isteyebiliyor. Çoğu zaman sert çıkıp, şiddet kullanabiliyor.  e okul sisteminin karnelerin verilmesinden en az 15 gün önce kapatılması olası üzücü olayların yaşanmamasını önleyecektir.”

Öğretmenimi dinlerken yıllar öncesine öğrencilik ve öğretmenlik günlerimi hatırladım.

O yıllarda öğretmen; bilgisiyle, verdiği mesajlarla, kıyafetiyle, davranışıyla, konuşmasıyla örnek alınırdı, toplumun rol modeliydi, kanaat önderiydi.

Liyakat yerine sendikaların ve siyasetçilerin referansıyla bir yerlere gelen müdürlerle bilgi fakiri öğretmenlerin sayısı her geçen gün arttı.

Erkek öğretmenler kot pantolon ve şalvarla kravatsız, sakallı kadın öğretmenler güne gider gibi daracık pantolon ve bulüzle, önlüksüz istediği kıyafetle derse girmeye başladı.

Sendikaların “sivil insiyatif hakkımızı kullanıyoruz” dayatması, üyelerin “ücret verilmezse nöbet tutmayız” ısrarı eğitimin kalitesini düşürmenin ötesinde okullarda sosyal barış bozuldu, öğretmenlik mesleği itibarsızlaştırdı.

Öğrenci öğrenciliğini, veli veliliğini, öğretmen öğretmenliğini unuttu.

Korumasız, sahipsiz öğretmenler; eğitemedikleri öğrenciler, saygıdan nasibini almayan veliler tarafından öldürüldü, yaralandı, şiddete uğradı, tehdit edildi, hor görüldü.

Bugün itibarsızlaştırılan, horlanan, dışlanan, bilgisi, kılık ve kıyafetiyle rol model olmaktan çıkan, eğitimden uzaklaşan öğretmen de bizim öğretmenimiz.

Yetiştiremediğimiz, eğitemediğimiz, öğretmenini öldürecek kadar canavarlaşan, not için tehdit eden öğrenci de bizim öğrencimiz.

Geliniz; eğitimin kalitesini yükseltmek için çaba harcamayan siyasilerle milli eğitim yönetimlerine hükmedebilmek için yetkiyi ele geçirmekten başka bir şey düşünmeyen sendikaların kısır çekişmelerine son verelim.

Önceki yıllarda olduğu gibi öğretmene itibar kazandıracak, motive edecek, öğrencilerin kaba kuvvetle değil de bilgileriyle başarılı olacağı sistemi getirecek, okullarda sosyal barışı yeniden sağlayacak ortamı hazırlayalım.

Öğretmenlerimize de öğrencilerimize de sahip çıkalım!

 

***************

 

İYİ HEKİM UYGULAMA VE

SİMÜLASYON MERKEZİ

 

Ne diyor Kanuni Sultan Süleyman, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi”.

KOÜ, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk’ün özverili çalışmalarıyla bölgenin saygın sağlık kuruluşu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahip çıkmasıyla borçlarından kurtuldu.

Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi (DETAB), Semahat Aracı Onkoloji ve Yaşlı Bakım Merkezi hizmete girdi.

Kök Hücre Merkezi, Alkol ve Madde Bağımlılar Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇAMATEM) inşaatları yakında başlayacak.

Konservatuvarın Seka Parka taşınmasının ardından Anıtpark’ta ÜNİBEL benzeri poliklinik merkezi açılacak.

Hastane önünde yapımı devam eden 5 katlı Ek Poliklinik inşaatında sona gelindi.

KOÜ EK POLİKLİNİK

TÜRKİYE’DE İLK

Sadettin Hoca, Kocaeli Üniversitesinin vizyon projelerinden olan ve temeli

8 Ara 2017’de atılan Ek Poliklinik ile ilk bilgiyi rektörlük koltuğuna oturduğu günlerinde ziyaret ettiğimde paylaşmıştı.

Şubat 2106’da, “İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi ile ilgili çalışmalara başladık. Bu merkezde öğrencilerimiz ilk yıldan itibaren bir çok uygulamayı simülasyon sistemiyle görecek ve uygulayacak. Ders boyunca hasta hekim görüşmesi sanal hastalar ile yapılacak” demişti.

Ek Poliklinik binasının 1. ve 2. katları poliklinik, 3. Katı İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi, 4. katı her türlü muayenelerin, tetkiklerin, operasyonların, etkinlilerin yapılacağı şekilde düzenlenecek Sindirim Sistemi Hastalıkları Enstitüsü, 5. Katı kafeterya olarak düzenlenecek. Çatıya helikopter inebilecek.

İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezinde hekimlik eğitimi konusuna farklı bir vizyon kazandırmak için Yalova Sağlık Müdürlüğünün HEK’e çıkarttığı ambulansı almak için çalmadık kapı bırakılmadı.

Sağlık Bakanlığı, Hazine ve maliye bakanlıklarının onayı nedeniyle ek poliklinik dış cephe çalışmaları bile geciktirildi.

IMG-20190428-WA0005

Her zaman olduğu gibi Sadettin hocanın devreye girip, Ankara bürokrasindeki işlemleri hızlandırılmasıyla ambulans KOÜ’ye teslim edildi.

Sanayide çıkarılan motoru öğrencilerinin uygulaması için mühendislik fakültesine verildi.

İç kısmı ambulansta sanal hastaya müdahale edecek şekilde düzenlendi.

Ve ambulans önümüzdeki günlerde 5 katlı ek poliklinik binasının 3. Katında hizmete açılacak İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezine vinçlerle çıkarılarak monte edilecek.

Kocaeli Üniversitesi bu uygulama ile dünyayı bilmiyorum ama Türkiye’de bir ilki gerçekleştirilmiş olacak.

rektör-dekan

*************************

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANI EŞİNİN

TÜRK MÜZİĞİ TANITMA PROJESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın sosyal sorumluluk projelerine destek verdiğini biliyorum.

“Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın” kampanyasında yakalanan başarıyı Kocaeli’nin Türkiye birincisi olmasıyla öğrendim.

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde yürütülen “Kadın Sağlığı ve Eğitimi” projesinde 1.5 yılda hedeflenen 15-69 yaş arası kadından yaklaşık 400 binine ulaşıldığını takdir ederek izliyorum.

bakan ve eşi

Ama bakan eşlerinin benzer sosyal sorumluluk projeleriyle fazla ilgilendikleri hakkında bilgim yok. Belki vardır da ben duymamışımdır.

Ama milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un eşi Rana Selçuk’un “Türk Müziği Tanıtma ve Destekleme” projesini Sayın Valinin gönderdiği Türk Müziği Konseri davetiyesini okuyunca öğrendim.

Eşi Ziya hoca gibi Ankara Gölbaşı ilçesi Emirler köyünde dünyaya gelen, bir dönem sınıf öğretmenliği yapan Rana Hanım, uzak kaldığı çocuklara hayal olabilecek enstrümanlara dokundurabilmek, müzik sayesinde hayata farklı bir bakış açısı kazandırabilmek için yollara düşmüş.

Ardından milli eğitim bakanlığı himayesinde gerçekleştirdiği projenin kapsamını genişleterek bakan yardımcısı Mahmut Özer’in eşi Nebahat Özer ve Türk Sanat Müziği sanatçısı Aylin Şengün Taşçı ile birlikte şehir şehir dolaşmaya başlamış.

Ankara, İzmir, Gaziantep, Tokat, Rize, Hatay’da Türk müziğinin geçirdiği  aşamaları, geçmişten günümüze ilgi çekici anekdotları müzik öğretmenleriyle paylaşmış.

Türk müziğini yeni nesil gençlere tanıtmak ve sevdirmek, daha çok gönüllere dokunan kadın dayanışmasının 3 emekçisi Rana, Nebahat ve Aylin Hanımların bugünkü durağı Kocaeli.

Gündüz saat 11.00’de Kartepe’deki Marmara Koleji Atatürk Kültür Merkezinde düzenleyecekleri seminerde öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelecekler.

Saat 18.00’de de aynı yerde İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu sanatçılarının icra edeceği nefis bir konser ziyafeti sunacaklar.

rana selçuk ve ekibi

“Türk Müziği Tanıtma ve Destekleme” projesine öncülük eden Rana Selçuk,

Destek olan Nebahat Özer ve Aylin Şengün Taşçı’yı kutluyor, başarılar diliyorum.

Türk müziği gönüllüsü konukları Kocaeli’de ağırlayan ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu sanatçılarının konser vermesini sağlayan Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Hanımefendiye teşekkür ediyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem