20 Ağustos 2019 Salı
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit Belediyesi sakin gibi ama çalışanlar tedirgin!

Galip Ataman

26 Nisan 2019 tarihli yazısı

31 Mart seçimlerinin ardından belediyeleri AK Parti’den devir alan CHP’li belediyeler “enkaz devraldık” edebiyatı yapmaya başladılar.

CHP’li başkanların bazıları, AK Partili belediyelerden devir aldıkları borç miktarını afişle bazıları da basın açıklamasıyla paylaştı.

Birçok CHP’li belediye de önceki CHP’li başkanların borçlarını eleştirmek için sıraya girdi.

Gebze’nin AK Partili Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz de önceki Başkan AK Partili Adnan Köşker’in 366 milyon TL borç bıraktığını söyleyerek, “Biz bunu disipline edeceğiz” dedi.

Hangi partiden olursa olsun belediye başkanlarının “borç enkazı devraldık” edebiyatı yapmasını, önceki başkanları beceriksizlikle suçlamalarını doğru bulmuyorum.

Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz’ün aynı parti üyesi selefini eleştirmesini ise yadırgadım.

30 Büyükşehir, 51 il, bilmem kaç yüz ilçe belediyesi borçlarının büyük bölümünü vergi, prim ve devlete olan borçlar oluşturduğu dikkate alındığında fazla abartıldığını düşünüyorum.

Belediyelerin şeffaf olması, başkanların hesap vermesi, rakiplerin keyfi ve usulsüz harcamaları kamuoyu ile paylaşılması esastır.

Bunu siyaseten yaparken haksızlık etmek, yapılanları görmezden gelmek, eleştirmiş olmak için eleştirmek doğru değildir.

 

BAŞKAN DOĞAN DÖNEMİ

Gelelim görevi CHP’li Başkan Fatma kaplan Hürriyet’e devreden AK Partili başkan Nevzat Doğan dönemine.

Fatma hanımın ağzından devir aldığı 207.749.549 TL borçla ilgili olumsuz ve Nevzat Doğan’ı eleştiren tek kelime duymadım.

dogan-hürriyet

İzmit Belediye Meclisinde 2018 yılı bütçe kesin hesapları görüşülürken CHP’li üyeler tartışmaya neden olacak girişimde bulunmak yerine kamuoyunu bilgilendirebilirlerdi.

CHP’lileri anlıyorum da başkanlık koltuğunda oturan AK Partili Hayrettin Ünlü’nün açıklama yapmak ısrarı Nevzat Doğan dönemiyle ilgili kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Aynı Hayrettin Ünlü’nün rakamları meclis dışında, hem de gazetecilerle paylaşmak istememesine ne demeli?

Allah’tan AK Parti’de Mustafa Soydabaş, CHP’de Necat Çakır gibi sağduyu sahibi, şeffaf grup başkan vekilleri var da her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz.

Bugün meclis başkanlık koltuğunda otururken konuşmak isteyen hayrettin Ünlü 2018 yılında bütçe plan komisyonu üyesi iken CHP’liler “İzmit Belediyesinin toplam borç tutarı 2017 yılı itibariyle 216 Milyon TL’dir. Bunun anlamı belediye varlıklarının yüzde 47’si borçlarla finanse edilmektedir. Bu belediye borçludur” diyerek şerh koyarlarken neredeydi?

Rakamlardan anlamam. AK Partili Hayrettin Ünlü’den alamadığım bilgileri ve rakamları CHP’li Necat Çakır’a sordum.

Cevabı, “İzmit Belediyesi Nevzat Doğan’ın başkanlığını yaptığı 2018 yılında kısa vadeli yabancı kaynaklar 50.536.845 TL, uzun vadeli yabancı kaynaklar 157.212.704 TL olmak üzere toplam 207.749.549 TL borç devretti. Uzun vadeli borçların büyük bölümünü vergive prim borçlarının yapılandırılması oluşturuyor. İzmit belediyesinin öz kaynağı ise 284.313.035 TL Bu arada belediyeye ait mülkler Belsa B Blok gibi ya borçlara karşılık takas yapılmış ya  da bir şekilde satılmış” dedi.

kitapçık

Biraz da CHP’ye 207.749.549 TL borç bırakan Nevzat Doğan’ın başka neler bıraktığına bakalım:

Bir: Gültepe’de 50 milyon TL değerinde 130 daire ve dükkan.

İki: Gölkay ve çevresinde 30 dönüm arsa.

Üç: Cephanelikte içinde stat, restoran, deprem müzesi, sanal küre, kadın sosyal merkezi bulunan 50 dönüm arsa.

Dört: SGK ve vergi borçlarının 100 milyon TL’sini takas yoluyla öderken kalan kısmını yapılandırdı. CHP döneminde yapılandırma bitmiş olacak.

Beş: yalnız mülk bırakmadı. Başkan Hürriyet’in “AK Parti encümene CHP’li üye almadı ama 7 kişilik encümende çoğunluk yine bizde” demesine neden olan bürokrat üyelerden Seyhan Özcan, Nilgün Sağıroğlu, Reyhan Erbayrak, Başkan Doğan döneminde görevlerine devam eden Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya döneminden gelen bürokratlar.

Başka? Daire müdürlerinden Sevtap Cengiz, Recep Barış, Melike Baydur da Başkan Hürriyet’in “devam” diyeceği ya da başka müdürlüklere atayacağı bürokratlar.

Bu arada CHP’li Dilek Yalçın’ın ardından bugünlerde “İYİ Parti’ye bir başkan yardımcılığı” sözünü tutarak Nurettin Bulut’u başkan yardımcısı ataması bekleniyor.

SONUÇ: 31 Mart sonrası gecikmeli de olsa İzmit belediye başkanlığı koltuğuna oturan Fatma Kaplan Hürriyet’in acelesi yok. Kavga etmeden, kırıp dökmeden, devr-i sabık yaratmadan başkanlık yapmak istiyor. 207.749.549 TL borcu fazla dert edeceğini de sanmıyorum. Zamanının büyük bölümünü gençler, kadınlar başta olmak üzere varoşlarda yaşayanlarla geçireceğini düşünüyorum.

 

********************* 

47 LİSEYE SINAVLA

3 BİN 360 ÖĞRENCİ

 

Öğrenciler için zaman öyle çabuk geçiyor ki bir de bakmışlar ki sınavlar gelip çatmış.

Sınavla öğrenci alan liselere girmek isteyen ortaokul 8. Sınıf öğrencilerini belirleyecek LGS (Lise Geçiş Sınavı) 1 Haziran’da yapılacak.

Bu sene yaklaşık 28 bin ortaokul 8. Sınıf öğrencisinin katılması beklenen LGS’de başarılı olan 3 bin öğrenci merkezi sınav sistemi ile öğrenci alan 8 fen, 2 sosyal bilimler, 2 Anadolu, 9 AİHL, 26 MTAL olmak üzere 47 liseye kayıt yaptıracak.

Başarılı olamayan öğrenciler bölgelerinde evlerine en yakın liselere tercihleri doğrultusunda yerleştirilecekler.

Lise mezunlarının katılacağı YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ise 15-16 Haziran’da.

Öğrenciler yarışa hazırlanırken velileri de telaş ve heyecanla sonuçları bekleyecekler.

Sonunda sınav kazananlardan istedikleri okullara kayıt yaptırma hakkının kazananlar mutlu olurken, başarısız olanlar hayal kırıklığı yaşayacak.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in girişimiyle merkezi sınavla öğrenci alan mevcut liselere (proje okul) bu yıl 3 lise daha eklendi.

FEHMİ RASİM ÇELİK

Bir süre önce öğrencisi tarafından bıçaklanarak şehit edilen öğretmen Necmeddin Kuyucu’nun görev yaptığı Gebze Atatürk Lisesi adı önce Şehit Necmeddin Kuyucu Anadolu Lisesi olarak değiştirilen Şehit Öğretmen Necmeddin Kuyucu Anadolu Lisesi.

İş adamı Vefa İbrahim Aracı’nın başkanlığını yaptığı Gebze V Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tarafından yaptırılan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

LOGO firması tarafından bilişim teknolojileri alanında eğitim verecek Gebze  Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

öğrenciler sınavda

47 LİSE KONTENJANLARI

İZMİT: Kocaeli Fen Lisesi (120), Muammer Dereli Fen Lisesi (120), Şehit Özcan Kan Fen Lisesi (150), M. Akif Ersoy Kız AİHL (120, Arapça 60 + İngilizce 60), N. Fazıl Kısakürek AİHL (60), Atatürk MTAL (60), İzmit MTAL (90), Kanuni MTAL (30), Sabancı MTAL (30), Nuh Çimento MTAL (30).

BAŞİSKELE: Şehit Ozan Özen Kız AİHL (90), Bahçecik MTAL (30), Selim Yürekten MTAL (30).

DERİNCE: Merkez Bankası Anadolu Lisesi (120).

KÖRFEZ: Körfez Fen Lisesi (150)

KARAMÜRSEL: Akçakoca AİHL (90).

KARTEPE: Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi (120), Kartepe MTAL (30).

GÖLCÜK: Gölcük Fen Lisesi (150), Anadolu Kalkınma Vakfı MTAL (30), Gölcük MTAL (30).

GEBZE: Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi (120), Şehit Öğretmen Necmeddin Kuyucu Anadolu Lisesi (150), Gebze AİHL (90), Gebze Kız AİHL (60), Çelik İhracatçılar Birliği Nuri Çolakoğlu MTAL (30), Gebze MTAL (90), STFA MTAL (30),  PAGEV MTAL (30), Yücel Boru Fen Lisesi (120), GEBKİM MTAL (60).

DARICA: Darıca Fen Lisesi (120), Şehit Hasan Kaya Kız AİHL (90), Aslan Çimento MTAL (30), Deniz Yıldızları MTAL (30), Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (30).

ÇAYIROVA: 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi (120).

DİLOVASI: Yılport Ulaştırma MTAL (90).

SONUÇ; 8 fen, 2 sosyal bilimler, 2 Anadolu, 9 AİHL, 26 MTAL olmak üzere 47 liseye 1 Haziran’da yapılacak merkezi sınavı kazanan toplam 3 bin 360 öğrenci kayıt yaptıracak. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler mahallerinde ikametlerİne en yakın okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilecek.

 

****************

 

KOÜ BAHAR ŞENLİĞİNE

SİYASET BULAŞMASIN!

Kocaeli Üniversitesi ve öğrencilerin öncelikli onca sorunu varken sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden “KOÜ Bahar Şenliği” kampanyası  başlatmış.

Son beş yıldır yapılmayan bahar şenliğinin bugünlerde yapılması için bastırıyormuş.

Sadettin hoca da 6 Mayıs’ta ramazanın, sonrasında vize ve final sınavların başlayacak olması nedeniyle Bahar Şenliğinin Ekim veya Kasım 2019’da yapmayı planladıklarını açıklamış.

KOÜ-amblem

Öğrenciler “Ekim, Kasım olmaz. Bugünlerde yapılsın” diyerek diretince Twitter hesabı üzerinden öğrencilerle görüşüp en uygun zamanı belirleyecekleri paylaşımında bulunmuş.

Bu arada “Bahar Şenliği” tartışmalarına 31 Mart’ta İzmit Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet de müdahil olmuş.

Seçim öncesi CHP’nin “Mart’ın sonu bahar” sloganını kullanan Fatma Hanım Kocaeli Üniversitesi öğrencilerimizin bahar şenlikleri talebini bugün sayın rektörümüze ilettim. Sayın Hülagü, Ramazan ayı sonrasında dedi. Umarım olur. Olmazsa, İzmit Belediyesi olarak biz hazırız gençler, seve seve sizleri İzmit’te ağırlarız ve baharı birlikte kutlamaya varız” açıklaması yapmış.

HÜLAGÜ

Kocaeli’nin 12 ilçesi ve 12 belediye başkanı varken sadece İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in “rol çalmak” için mesaj yayınlaması dikkatimi, çekti.

Fatma hanım, istediği tarihte ve İzmit sınırları içinde istediği yerde istediği sanatçıları getirerek gençler için şenlik düzenleyebilir.

O şenlikte gençlerle “Mart’ın sonu Bahar” sloganı da atabilir.

Ama Kocaeli Üniversitesi adını ve KOÜ Bahar Şenliği logosunu kullanarak hiçbir şekilde şenlik düzenleyemez, düzenlemesine de izin verilmez.

HÜRRİYET

Fatma Hanımın, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i örnek alarak, iyi niyetli ve samimi her etkinliğini ve şenlik projelerini destekliyorum.

Ama ilk günden Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü zorda bırakacak, gençleri “tahrik” edecek açıklamalarda bulunmasını doğru bulmuyorum.

Pazartesi günü üniversite yöneticileri ile gençler bir araya gelecek, nasıl bir karar çıkacak bilemiyorum.

Ama ramazan ayında “bahar şenliğine” Sadettin hocanın sıcak bakmayacağını biliyorum.

Gençlere de ramazan ayında “bahar şenliği” konusunda ısrarcı olmamalarını öneriyorum.

Gençlerin isteğini, yetkililerin açıklamalarını okuyunca 2005 yılında, 14 yıl önce yapılan ve görevli bir jandarma erinin şehit edilmesiyle sonuçlanan “Bahar Şenliğini” hatırladım.

O günlerde yazdığım “İletişim Fakültesi Dekanının isteği doğrultusunda Bahar Şenliği takviminde değişiklik yapılmasaydı üniversitede kan dökülmeyecek, bir jandarma eri şehit olmayacak, öğrenciler gözaltına alınmayacaktı” yazı sonrası mahkemelik olmuştum.

Dönemin İletişim Fakültesi Dekanını eleştirdiğim için mahkemelerde yargılanmış, 12 yıl süren davalar sonrası yüksek mahkemenin verdiği karar sonrası hem tazminat hem ceza davalarını kazanmıştım.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem