21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kartepe, Green Park ve Bakan Osman Pepe

Galip Ataman

22 Nisan 2019 tarihli yazısı

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla 15-22 Nisan tarihleri arası kutlanan “Turizm Haftası’nda” etkinlikler düzenledik, nutuklar attık.

Ama Samanlı Dağları zirvesinde 1.600 metre yükseklikte, deniz ve göl manzaralı “Kartepe Kış Turizm Merkezini” unuttuk.

55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Bursa-Kartepe etabı finiş için tören yapılmasaydı İstanbul’a 100 kilometre uzaklıkta, 47 kilometre uzunluğunda 12 kayak pisti ve telesiyejleri olan 350 yatak kapasiteli “Kartepe Green Park Oteli” hatırlamayacaktık.

Geliniz Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi olan, yaklaşık 3 bin bölge insanına iş ve aş veren “Kartepe Kış Turizm Merkezi ve Green Park Oteli”  43 yıllık serüvenine göz atalım.

Bugün siyasilerin ve bürokratların sahip çıkmadığı “Kartepe Kış Turizm Merkezi” ilk kez 1976 yılında gündeme geldi, 1987’de STFA (Sezai Türkeş-Fevzi Akkaya) tarafından temeli atıldı.
Ama ekonomik nedenlerle inşaat tamamlanamadı. Yerli ve yabancı firma arayışları sürerken, turizm yatırımcıları cesaret edemezken Adil Üstündağ adında biri çıktı “ben yaparım” dedi ve ihaleyi aldı.
“Green Park Oteller” sahibi Adil Bey,17 yılda tamamlanamayan, “Kartepe Kış Turizm Merkezi”ni 5 yıl süre tanınmasına rağmen 6.5 ayda bitirerek 2004 kış sezonuna yetiştirdi.
Adil Üstündağ’ın yaşadıklarını, karşılaştığı sorunları, bürokratların ve siyasilerin ilgisizliğini, gazetecilerin bölgede tekel oluşturduğu, fiyatların astronomik olduğu gerekçesiyle Adil Üstündağ’ı eleştirdiklerini, “günah keçisi” ilan ederek itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını en iyi bilenlerdenim.
Geyikalan Kayak Sporları Merkezine çıkış için yapımına izin verilmeyen “Teleferik” projesinin Kartepe Belediyesine kışın sucuk-ekmek yemek, yazın piknik yapmak için Kuzuyayla mesire alanına “onay” verilmesini eleştirenlerdenim.
Kartepe Belediyesinin “50 yıllık hayal gerçek oluyor” diyerek açtığı teleferik ihalesini kazanan ve seçim öncesi temelini atan Valter Asansör şirketi kredi bulamayıp işi durdurunca parası ve firması hazır Adil Üstündağ’a yapılan haksızlığı, dönemin Orman Bakanı Osman Pepe’ye sordum.

 

PEPE’NİN ANLATTIĞI

3 dönem Kocaeli milletvekilliği yapan, 18 Kasım 2002-27 Ağustos 2007 tarihleri arası Orman Bakanlığı koltuğunda oturan Osman Pepe’yi aradım.
Kartepe Kış Sporları Merkezi ve teleferik projesi ile ilgili son zamanlarda yaşananlarla ilgili düşüncelerini öğrenmek istedim.

PEPE-ÜSTÜNDAĞ

Sayın Pepe, “Galip hoca, bakanlık koltuğuma oturduğum ilk gün çaylarımızı yudumlarken bana Kartepe Projesini ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sormuştun. Ben de odada bulunan bürokratların ve Kocaelililerin yanında  Projenin gerçekleşeceği, Kartepe Kış Sporları merkezinin en kısa zamanda hizmete açılacağını açıklamıştım. O gün sana yaptığım açıklamayı ve Kocaelililere verdiğim sözü tuttum. Adil Üstündağ Kartepe Kış Sporları Merkezini belirlenen süreden çok önce tamamlayarak hizmete açtı” dedi.

Sayın Bakana, 

“Siz öyle diyorsunuz ama Adil Üstündağ’ı günah keçisi ilan edenler o gün o izinleri veren, destekleyen sizi de dolaylı olarak eleştiriyorlar. Buna ne diyeceksiniz” diye sordum.

İşte cevabı, “O tarihte STFA tesisi yarım bırakıp gitti. Yerli ve yabancı yatırımcılar aradık, çalmadık kapı bırakmadık. STFA’nın bıraktığı tesisi tamamlamaya kimse cesaret edemedi. Adil Üstündağ’dan başka talipli çıkmadı. Adil beyle valiliğin yaptığı sözleşme doğrultusunda bölgenin 50 yıllık hayali Kartepe Kış Sporları Merkezi hizmete girdi. Adil beye teşekkür etmeliyiz” dedi.

kartepe

 

Ve ekledi,  Ben Kocaeli milletvekili ve bakanı olarak Kartepe Kış Sporları Merkezine destek verdim ve hizmete açılmasını sağladım. Şimdi, beni Adil Üstündağ’ı korumakla eleştiriyorlarmış. O dönemde başka talipli vardı da biz mi vermedik. Benden sonra Kocaeli’den bakanlar görev yaptı. Onlar da yeni yeni tesisler yapsalardı, bölgede rekabet oluştursalardı. Kocaeli’ye çivi çakan, yatırım yapan, Kocaeli adını dünyaya duyuran kim olursa olsun sahip çıkmak, destek vermek lazım. Kartepe’ye çıkan yol boyunca açılan dükkanlar, alış veriş merkezleri, tesisler Adil Üstündağ’ın oteli ve kayak pistleri sayesinde para kazanıyor, geçimlerini sağlıyor.”

 

TELEFERİK PROJESİ
Osman Pepe’nin anlattıklarına, söylediklerine, eleştirilerine, sitemine aynen katılıyorum.
Kartepe’ye, Adil Üstündağ’ın dışında kayak ve kış sporları merkezi, otel yapmak isteyen çıktı da engel olan mı oldu?
Adil Üstündağ, bölgeye benim dışımda kimse tesis kuramaz mı dedi, elinde böyle bir sözleşme mi var?
Hiç kimse oturduğu yerden ahkam kesmesin. Bırakın kış sporları tesisi ve otel yapmayı bir teleferiği bile beceremeyenlerin konuşmaya hakkı yok.
Seçim öncesi alelacele attığı temelin üstüne tek çivi çakılmayan “teleferik projesi” ile övünen önceki belediye başkanı Hüseyin üzülmez başta olmak üzere
bürokratlara, siyasilere ve başkanlara bir çift sözüm olacak.
Kuzuyayla’ya yazın piknik yapmak, kışın sucuk-ekmek yemek için teleferik ihalesini kazanan firma kredi bulamadığı için işi bıraktığına göre geliniz işi ehline ve sahibine veriniz.
Parası ve yapacak firması hazır olan, İstanbullu kayakçılar başta olmak üzere tüm kayak sporseverleri Kartepe’ye çıkaracak “Derbent-Geyikalan Teleferik Projesi” için Adil Üstündağ’ın kapısını çalın.
5 yıldızlı oteller yaparak bölge insanına iş ve aş veren, ekonomiye artı değer kazandıran Adil Üstündağ’ı daha fazla üzmeden Kartepe’ye yatırımlar yapmasını sağlayın.
Uluslararası Kartepe Zirvesi, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turu sporcuları ve konukları dahil önemli toplantılara ev sahipliği yapan Kartepe Green Park Otel sahibi Adil Üstündağ’dan “özür” dilemeyin ama daha çok insana iş ve aş vermesi için önündeki engelleri kaldırın, “teleferik” izni verin.
SONUÇ; Teleferiği çok gördüğümüz Kartepe Kış Sporları Merkezi sahibi Adil Üstündağ, kşimsnin yapmaya cesaret edemediği Kartepe Green Park Hotel’den sonra 9 bin kapasiteli Pendik, 3 bin kapasiteli Gaziantep, Diyarbakır, Sivas otellerini yaptı. Bugünlerde Antalya’ya 14 bin yatak kapasiteli otel projesi üzerinde çalışıyor. 55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turunda 700 sporcu ve konuğu Kartepe’deki otelinde ağırlayarak sponsorluğunu üstlendi. 120 yerli ve yabancı televizyon kanalları canlı yayın yaparak Kocaeli ve Kartepe adını dünyaya duyurdu.

 

*****************

PROJE HÜRRİYET’TEN,

DESTEK İMAMOĞLU’DAN

 

15 Nisan Pazartesi öğleden sonra mazbatasını alarak İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Fatma Kaplan Hürriyet ile 16 Nisan Salı sabahı birlikte olduk.

Sabah çaylarımızı yudumlarken seçim öncesi yorgunluğu atmış, seçim sonrası yaşadığı stresi unutmuş, yüzü gülüyordu.

CHP’nin 15 yıl, Leyla Atakan’ın 48 yıl önce boşalttığı koltuğa oturmaktan mutlu görünüyordu.

Milletvekili olmasına rağmen tercihini belediye başkanlığından yana kullanırken hedefinde İzmit’i “sanat ve kültür” şehri yapmak vardı.

Gençler ve varoşlarda yaşayanlar başta olmak üzere İzmit’te yaşayan herkese dokunmak istiyordu.

Fatma Hanımı dinlerken bir süre önce yapılan üniversite öğrenci memnuniyeti anketinde CHP’li başkanların yönettiği Eskişehir, İzmir, Çanakkale, Aydın, Antalya ilk 5’te, Kocaeli’nin 18. sırada oluşunu anımsadım.

Enerjisi, performansı, yarattığı sinerji, toplumun her kesiminde kurduğu pozitif ilişki ve verdiği mesajlarla seçimi lehine çevirmeyi başardığını düşündüm.

“Belediye olarak stratejimizi yeniden belirleyeceğiz” derken Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen, İzmir’de Aziz Kocaoğlu, Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Çanakkale’de Ülgür Gökhan’ı örnek alarak İzmit’i sosyal, sanatsal, kültürel etkinliklere ve eğlence kenti yapmak istiyordu.

Üniversite öğrencilerinin 4-5 yıldır yapılmayan bahar şenliği isteğine Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün haklı gerekçelerle “sonbaharda yaparız” açıklamasını fırsata çevirdi.

“Üniversite yapmazsa İzmit Belediyesi olarak biz hazırız gençler. Seve seve sizleri İzmit’te ağırlarız ve baharı birlikte kutlamaya varız” dedi.

HÜRRİYET-İMAMOĞLU

Ve CHP’nin “Mart’ın sonu bahar” sloganını hatırlatarak hem “rol” kaptı hem de 31 Mart seçim sonrası başarısını gençlerle kutlamak istediği mesajını verdi.

Tamam da ilçe belediyesi görev yetki ve sorumluluk alanına giren hizmetleri sınırlı bütçesi ile yönetmeye zorlanacak olan Hürriyet, İzmit’i nasıl sanat ve kültür şehri yapacak?

Büyükşehir ve İzmit belediyesi encümenlerine CHP’li üyenin alınmadığı,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yetki devri yapmayacağının anlaşıldığı bir dönemde Hürriyet’in “Proje benden, destek sizden” diyerek çalacağı ilk kapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacak.

Başkan Hürriyet alt yapıyı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilmediği günlerde İstanbul’a giderek, mazbata törenini belediye önündeki LED ekrandan canlı yayınlatarak, devir teslim töreninde hazır bulunarak, pazar günü Maltepe’deki etkinliğe katılarak oluşturdu.

SONUÇ: Fatma Hanım çaktırmadan siyaset yapsa da başkanlığı sürecince herkesi kucaklar, sağduyulu davranır, kısır çekişmelere takılıp kalmaz, ideolojik kararlar almaz ise hem kendisi hem İzmit kazanır. CHP il başkanı Cengiz Sarıbay’ın “Belediyeden iş ve menfaat beklentimiz olmayacak. Belediyeye girmek isteyen arkadaşlarımız örgütte yer almayacak” açıklaması da Fatma başkanın elini kuvvetlendiriyor.

 

**************

BAŞKAN VEKİLİ

3 GÜN İZMİT’TE

4 GÜN GEBZE’DE

 

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak aradı, telefon konuşmamızda yaşanan “yol kazası” nedeniyle üzgün olduğunu, tanışmak istediğini söyledi.

Yazımın ardından arama nezaketi gösterdiği için teşekkür ettim, sorun olmadığını ifade ettim.

Yaşar Bey, yazımda geçen “Başkan vekilliği görevinin Başkan Tahir Büyükakın’ın izinli ve görevli olduğu süre ile sınırlı” cümlesi ile ilgili yorum yapmadı.

BÜYÜKAKIN-ÇAKMAK

Ama biraz araştırdığımda önceki başkan vekilleri İlyas Şeker ve Zekeriya Özak gibi 365 gün 7/24 görev yapacağını öğrendim.

Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri İzmit’te diğer günler Gebze’de görev yapacak olan Yaşar Çakmak’a başarılar diliyorum.

 

 

***********************

‘MERAKLI ARAŞTIRMACI

ÖDÜLÜ’, MERT ÖZKAN

VE ARKADAŞLARINA

 

Kocaeli Bahçeşehir Koleji öğrencileri sınavlardaki başarılarının yanı sıra katıldıkları yarışmalar ve temsil edildikleri sosyal, kültürel, sportif yarışmalarda da dereceler alarak adlarını duyuruyor.
Bahçeşehir İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi sevgili torunum Mert Özkan’ında aralarında olduğu “Robotik The Moonlight” takımı İstanbul’da FLL Jr. Türkiye Fuarlarına katıldı.
“Robotik The Moonlight” takım üyelerinden Mert, Batu, Zafer, Lara, İrem, Ege ve arkadaşları fuarda yaptıkları araştırma, deney, bilinçlendirme çalışmaları ve tasarladıkları LEGO modelini jüri ve katılımcılara başarıyla sunarak “Meraklı Araştırmacılar Ödülünü” aldılar.
Fuara katılan “Robotik The Moonlight” takımı öğrencilerini, onları hazırlayan öğretmenleri Fadime Çetin, Bahadır Çakmakçı ve Gözde Bülbül’ü kutluyor, başarılar diliyorum.

MERT ÖZKAN

TOPLU, ÇOCUKLAR ÖDÜL

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem