20 Ağustos 2019 Salı
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Bizim Yaka Kocaeli” Gazetesi Haberde Öncü, Yorumda Güçlü

Galip Ataman

18 Nisan 2019 tarihli yazısı

Gazete çıkarmak siyasi parti kurmak gibidir.

Siyasi partilerde seçmen ne ise gazetelerde de okur odur.

Uzun yıllar ayakta kalabilmesi, toplumun kabullenebilmesi ve sahip çıkabilmesi için saygın, güvenilir, deneyimli, birikimli, sevilen isimlerden oluşan kadrosu olması gerekir.

Kocaeli gibi demografik yapının, kültürlerin, siyasi ve dünya görüşlerin farklı olduğu bir kentte okurun beklentisine cevap veren gazete çıkarmak, güvenilir gazetecilik yapmak her babayiğidin harcı değildir.

Ekonomik krizlerin yaşandığı, siyasi baskıların arttığı, internet gazeteciliğinin yaygınlaştığı bir dönemde gazete çıkarmak da gazetecilik yapmak da zordur.

GALİP ATAMAN röportajına konulacak dec

Şantaj, tehdit içeren yayıncılığa “hayır” diyen gazetede yaşadığı kenti ilgilendiren, kendisine ve çevresine hitap eden haber ve yorumlar okumak isteyen Kocaeli okurunu memnun etmek kolay değildir.

O nedenle gerçek, güncel, kamu yararı olmayan, masuniyet karinesine uymayan yayın yapan, okura güven vermeyen gazeteler kısa süre sonra kapısına kilit vurmak zorunda kalır.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”, velinimeti okurun desteğini alarak zoru başardı.

Hayrullah Demiray’ın rahmetli ağabeyi gazeteci Hüseyin Demiray’ın hatırasını yaşatmak için kurduğu “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ekonomik zorluklara, yaşanan yol kazalarına rağmen yayın hayatını başarıyla sürdürüyor.

Yıllar önce kentin tek gazetesinin mirasını yiyen gazetecilere ve sayıları pıtrak gibi çoğalan internet gazetelerine rağmen özel haberlerle kentin gündemini tutmaya devam ediyor.

Mütevazi apartman dairesinde işini özveriyle ve severek yapan az sayıda çalışanı ile “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ekonomik güç sahibi patronlara ait camdan ofiste kalabalık kadro ile çıkarılan rakipleri gazetelere fark atıyor.

 

HEM ÖNCÜ HEM GÜÇLÜ

Gazetecilik bir yaşam biçimidir.

Emek, özveri, heyecan, sabır ve yürek ister.

Başta okur olmak üzere haber kaynaklarının güvenini kazanmak gerekir.

Hakaret içermediği, kişilik haklarına saldırıda bulunulmadığı sürece en ağır

eleştirileri yapmak gazetecinin olmazsa olmazıdır.

Başarılı projelere imza atan siyasileri ve bürokratları “Marifet İltifata Tabidir” diyerek sahiplenmek, motive etmek de gazetecinin görevidir.

Ancak basın sektöründe yaşanan ekonomik kriz, gazetelerin itibar gazetecilerin güven yitirmesine neden oluyor.

Gerçek, güncel, kamu yararı bulunan haberlerin yerini çoğunlukla şantaj, tehdit içeren, ekonomik ve siyasi rant kokan gerçeği yansıtmayan haberler alıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Hedefe saplanan ok gibi sivri, düşmanın kellesini bir vuruşta koparan kılıç kadar keskin” yazı yazan gazeteci, yayın yapan gazete sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

galip2 sayfa 1

Yarım asrı geçen gazeteciliğimin son 35 yılını Kocaeli’de yerel gazetelerde çalışarak geçirdim.

Sırasıyla Kocaeli Gazetesi, Özgür Kocaeli Gazetesi, Bizim Kocaeli Gazetesi, Demokrat Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Gazetesi, Mavi Kocaeli Gazetesi çalıştım.

1990’da aylık Kartepe Dergisi, 2002’de haftalık Haberci Gazetesini çıkarmama rağmen ekonomik nedenlerle yayınına bir süre sonra son vermek zorunda kaldım.

Çalıştığım tüm gazetelerde “özgürce” yazamadığım, patronların ekonomik ve siyasi çıkarlarıyla ters düştüğüm için ya işime son verildi ya da “mobbing” uygulandığı için ayrılmak zorunda kaldım.

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri onlarca, yüzlerce kişi tarafından tehdit edildim, hakarete uğradım, kara listeye alındım.

Ama aralarında valiler, kaymakamlar, müfettişler, belediye ve parti başkanları, rektörler, dekanlar, akademisyenler, müdürler, öğretmenler, sendikacılar, siyasiler, bürokratların da bulunduğu yazılarımdan rahatsız olanların açmış olduğu ceza ve tazminat davalarını kazandım.

3 Ekim 2016 tarihinden buyana, onursal başkan Hüseyin Demiray’ın kurduğu, vefatından sonra bayrağı Hayrullah Demiray’ın devir aldığı “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde çalışıyorum.

Ekonomik zorluklara, yaşanan yol kazalarına rağmen 2.5 yıldır yazılarımı özgürce manşet atar gibi yazıyorum.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ekonomik güce sahip patronların camdan ofisleri gibi ofise, çalışanı çok kadroya sahip değil.

Mütevazi apartman dairesinde işini özveriyle ve severek yapan az sayıda birbirine kenetlenen ve inanan çalışanla gazete çıkarıyor, gazetecilik yapıyoruz.

Ama “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganıyla attığımız manşetler, yaptığımız haberler, yayınladığımız köşe yazıları ile Kocaeli’nin gündemini belirliyoruz.

Kulaktan dolma dedikodu haberciliği yanı sıra masa başında “emek hırsızlığı” yaparak haberlerimizi kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle kullanan rakiplerimizle değil kendimizle yarışıyoruz.

Özetle; “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan rakiplerimizin kopya çektiği, siyasiler ve bürokratlar başta olmak üzere tüm okurların takdir ederek takip ve tercih ettiği, özveriyle çalışan bir avuç çekirdek kadrosuyla kısa sürede okurun güvenini kazanmayı başaran saygın bir ailedir.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” bakanların, valilerin, başkanların, rektörlerin, siyasilerin kendilerini “ağırlatmak” gelmek yerine gazetemiz yazarlarını “ağırlamak” için sık sık bir araya geldiği ayrıcalıklı bir gazetedir.

 

İŞTE BİZİM FARKIMIZ

Ekonomik sıkıntılara ve yaşanan yol kazalarına rağmen “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” habercilikteki farkını herkese kabul ettirerek yoluna devam ediyor.

Milli eğitim başta olmak üzere valilik, üniversite, belediyeler, siyaset haberlerindeki farkımızla gurur duyuyoruz.

Geliniz “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” zaman tünelinde çıkacağımız yolculukta “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğumuzu gösteren manşetlere göz atalım;

Gündeme taşıdığımız konuların öne çıkan başlıklarından bazılarını uzağa gitmeden sondan başlayarak paylaşmak istiyorum.

Bir: Gebze’de öğrencisi tarafından öldürülen Gebze Atatürk Lisesi müdür başyardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun görev şehidi olduğunu, adının görev yaptığı okula verildiğini, milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un taziye ziyareti.

İki: Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde Koruma Alkali sahibi İbrahim Aracı’nın Alzheimer, Demans (bunama), Parkinson ve hareket bozukluğu olan hastalara hizmet vermek amacıyla yaptırdığı “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Hasta Bakım Merkezi” ile ilgili tüm gelişmeler.

Üç: Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (GİOSB) 8 yıllık serüveni.

Dört: Başiskele’de bin metre derinlikten çıkarılan 55 derece sıcaklıkta yüksek debili suyun sağlık turizminde kullanılacak tesislerin yapımına kimlerin engel olduğu haberleri.

Beş: Büyükşehir Belediyesi borcu ile ilgili en son ve doğru rakamlar.

Altı: Cezaevi arsası üzerine Nuh Çimento tarafından yaptırılan Eğitim Kampüsüne taşınacak okullarla boşalan okullara hangi kurumların taşınacağı.

Yedi: Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy tarafından yürütülen “Kocaeli Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”.

Sekiz: Kocaeli’ne atanacak 237 yeni sözleşmeli öğretmenin 230’unun Dilovası’nda görevlendirildiği.

Dokuz: Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı “Okur-Yazarlık” seferberliğinde Kocaeli’nin Türkiye birincisi olduğu.

On: Toplu taşıma haberleri ve minibüsçüler kooperatifleriyle ilgili haberler.

On bir: Eğitimcileri üzen okullardaki intihar ve ölüm olaylarını kamuoyuna en doğru şekilde duyuran haber ve yorumlar.

On iki: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’de gazetecilerle, 19 Ocak 1923’te İzmitlilerle bir araya gelişi, 19 Kasım 1938’de Ankara’ya son kez uğurlanışı.

On üç: FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimine ve sonrasına en çok yer veren, ilk ağızların anlattıklarına özel yayınlarda yer verdi.

On dört: Vali Hüseyin Aksoy’un Kocaeli’ne geldiği tarihten buyana eğitim, sağlık ve güvenlik başta olmak üzere toplumsal ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirdiği  “Kadın Sağlığı Eğitimi”, “Kadın ve Çocuk İzleme Merkezi”, “sokaktaki çocuklar”, “Halk Günü”, “Açık Kapı”, “Çat Kapı”, “AMATEM ve ÇEMATEM”,“Engelli Bilgi Bankası”.,

3 ekim 2016 İLK YAZI

5 ocak 2019

7 temmuz 2018

onkoloji

2 OCAK 2017

21 şubat 2018

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem