20 Ağustos 2019 Salı
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başsavcı Korkmaz’ın Büyükakın ziyareti

Galip Ataman

17 Nisan 2019 tarihli yazısı

Kocaeli Adliye Sarayı, 1995 yılında hizmete açıldığında ihtiyaca cevap veriyordu.

Aradan geçen 24 yılda nüfusla birlikte adliyenin iş hacminin de artmasıyla mevcut bina ihtiyaca cevap veremez hale geldi.

İdare mahkemeleri Kuruçeşme’ye, icra mahkemeleri Büyükşehir Belediyesi’nin Kanlıbağ’da yaptırdığı katlı pazaryeri ve otoparkın bulunduğu yere taşındı.

Bu arada yeni adliye binası yapılması için çalışmalar sürerken dönemin milli savunma bakanı Fikri Işık’ın devreye girmesiyle Köseköy’de askeriyeye ait 280 dönüm arsanın 160 dönümünün adliyeye tahsisi gerçekleşti.

BAŞSAVCI KORKMAZ

Adalet Bakanlığının izniyle 50 dönüme yapılacak yeni adliye binası avan projesi çizildi.

İhale yapılmasının ardından temel atılması için Ankara’nın talimatı beklenmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğim Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, yeni adliye binası ile ilgili bilgi verirken “Mevcut binamız ihtiyaca cevap veremediği için yeni mahkeme açamıyoruz. Ankara’dan ihtiyacımız olmasına rağmen hakim ve savcı talebinde bulunamıyoruz. Kartepe ilçe sinde yapılacak yeni adliye binası projesinde sona yaklaştık. İhalesinin yapılmasının ardından 2020 başlarında temelini atacağımız umuyorum” dedi.

Henüz ihalesi yapılmayan, temeli atılmayan yeni adliye binası 4 yıldan önce  hizmete açılamayacağına göre Sayın Başsavcıya mevcut sıkışıklığı gidermek için öncelikli çalışmaları sordum.

Cevabı, “Pazartesi öğleden sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret edeceğiz. O görüşmede sayın Başkandan Kanlıbağ’da Büyükşehre ait olan ve bir süre önce taşınan icra mahkemelerinin görev yaptığı binaya iş mahkemelerini de taşımak istediğimizi ve adliyeye tahsis edilmesini isteyeceğim” oldu.

Dün, Başsavcı Korkmaz ve Başkan Büyükakın ile pazartesi günkü ziyareti konuştum.

Sayın Başsavcı Korkmaz Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, Başsavcı vekilleri Erdal Yücel ve Hasan Gündüz ile ziyaret ettikleri Başkan Büyükakın’dan adliyedeki sıkışıklığın giderilmesi için yer konusunda yardımcı olmalarını istediklerini söyledi.

Kanlıbağ’da İcra Mahkemelerinin görev yaptığı yere iş mahkemelerini de taşımak istediklerini anlattı.

Başkan Tahir hocanın yardımcı olma konusunda niyetli olduğunu ifade eden Sayın Başsavcı, “Sayın Başkan, yer sıkışıklığını gidermemiz konusunda bize yardımcı olacağını söyledi. Ancak aynı yere esnaf odalarının da talebi olduğunu, kesin kararı yerinde inceleme yaptıktan sonra vereceğini söyledi” şeklinde konuştu.

Aynı soruyu Başkan Büyükakın’a da sordum. Tahir hoca yardım yapmak konusunda kararlı görünürken, “Sayın Başsavcım ve arkadaşları ziyaretime geldiklerinde yer sıkıntısı çektiklerini söylediler. Aynı yerle ilgili esnaf odalarının da isteği var. Öncelik onların. Kararımı, yerinde inceledikten sonra

vereceğim” dedi.

Konuşmalardan anladığım kadarıyla bir aksilik olmazsa İş mahkemeleri de esnaf odaları da Kanlıbağ’daki yere taşınacak.

Adliye Sarayında 7 iş mahkemesinin boşaltacağı katta yeni mahkemeler kurularak mevcut mahkemelerin iş yükü azaltılacak.

SONUÇ; Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli’de göreve başladığından buyana hakim ve savcılar başta olmak üzere tüm çalışanların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini biliyorum. Adliyeye işi düşenlerin sorunlarını herkese eşit davranarak çözdüğünü hizmet alanlardan duyuyorum. Ziyarete gidenleri Başsavcı kimliğinden çok gülen yüzü, hoş sohbeti ile karşılayarak ağırladığına da yakından tanık olanlardanım.

**************

 

KÖY ENSTİTÜLERİ

VE ÖĞRENCİLERİNİ

GEL DE ARAMA

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 90 yıl önce bugünlerde; savaştan yeni çıkmış, yorgun, yoksul

toplumaseslenirken hedefinin “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak” olduğunu açıklamıştı.

Hedefe ulaşmak için ilk işi cehaletle mücadele etmek oldu.

“En önemli ve verimli görevimiz eğitimdir” diyerek “eğitim seferberliği” başlattı.

15 Temmuz 1921’de Ankara’da Maarif Kongresini topladı.

27 Ekim 1922’de Bursa’da öğretmenlerle bir araya geldi.

1924’te “Tevhid-i Tedrisat Kanunu” yürürlüğe girdi.

1 Kasım 1928’de “Yeni Türk Harfleri”kabul edildi.

1 Ocak 1929’da “Millet Mektepleri”, 17 Nisan 1940’da “Köy Enstitüleri”açıldı.

Köylüyü bilinçlendirmek, köyleri kalkındırmakamacıyla Köy Enstitülerinde başta tarım olmak üzere her alanda eğitim verildi.

köy enstitüsü 1

O köy çocuklarıaydınlanma ateşini yakmak için Anadolu’ya dağıldı.

O Köy Enstitüleri öğretmenlerinden biri de kayın validem Meserret İlter Uğurtan idi.

Mezun öğrencilerden Talip Apaydın ile Amasya Lisesinde birlikte çalıştım.

Savaştepe Köy Enstitüsü mezunlarının büyük bölümünü tanıma ve sohbet etme imkanım oldu.

Ama o köy enstitüleri; köylüye buğday, nohut, mercimek, pirinç üretimi öğreten, tarlada çalışmayı öneren toprak ağalarının baskısıyla dönemin siyasi iktidarları tarafından kapatıldı.

Hayvancılığı, organik ve sağlıklı besin üretimini teşvik eden, alın terinin karşılığını zamanında almayı öğrettiği için siyasi iktidarlara oy kaybettireceği endişesiyle kapılarına kilit vuruldu.

Kapatılan sadece Köy Enstitüleri mi? Öğretmen Okulları, Eğitim Enstitüleri, Yüksek Öğretmen Okullarının varlıklarına hala bilemediğim gerekçelerle son verildi.

Okulların çoğu mesleği itibarsızlaştıran yöneticilere, kılık kıyafet dahil her alanda “rol model” olması gerekirken öğrencisini eğitemeyen öğretmenlere teslim edildi.

Bakmayın siz ülkeyi yönetenlerin son zamanlarda Atatürk'ün muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak hedefine ulaşmak, hatta geçmek için Türkiye’nin güçlü devlet yapısı ve ekonomisiyle emin adımlarla ilerliyoruz” açıklamalarına.

Haklı olarak yapılan yollar, köprüler, kanallar, açılan okullar ve hastanelerle övünmelerine.

Büyük şehirlere göç eden köylüler meydanı büyük tüccarlara, aracılara bıraktıklarından köyler boşaldı, üretim düştü.

köy enstitüsü 2

Bugün mutfakta kaynayan tencereye giren yiyecekler, kullandığımız malzemeler dahil her şeyi ithal eder olduk.

Yabancılara muhtaç olurken ağzımızın tadı bozuldu, bütçemizin dengesi bozuldu.

Eğitim yoluyla köyü canlandıran, köylüye tarımı öğreten, köy çocuklarına düşünmeyi, özeleştiri yapmayı öğreten  “Köy Enstitüleri”nin kapatılmasından yıllar sonra Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) içinde  “Eğiten ve Üreten Okullar” sloganı ile meslek liseleri açma seferberliği başlatıldı.

Nitelikli eleman yetiştirmek üzere açılan bu meslek liseleri devlet tarafından teşvik edilirken, sanayicilerle protokol imzalandı.

Bugün sanayinin içinde eğitimin yanı sıra üreten öğrenciler yetiştirilirken keşke dün köy çocuklarına köy kalkınmasında etkili olacak bilgileri veren “Köy Enstitüleri” keşke kapatılmasaydı.

Köy Enstitülerinden sonra eğitimin en önemli paydaşlarından öğretmeni yetiştirmek üzere açılan öğretmen okulları, eğitim enstitüleri, yüksek öğretmen okulları bir bir kapatılarak yalnız eğitime değil kalkınmaya da büyük darbe vuruldu.

Cumhuriyet aydınlanmasının eğitim alanındaki en özgün uygulaması “Köy Enstitüleri”ni kuran siyasileri ve bürokratları, görev yapan öğretmenleri, eğitim alan öğrencileri rahmet ve şükran ile anıyorum.

köy enstitüsü

***********

KOCAELİ İLHAN BAYRAM'I
ÇOK ARAYACAK

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruluşuyla birlikte genel sekreterlik koltuğuna sırasıyla Münir Karaloğlu, Ersin Yazıcı, Tahir Büyükakın, İlhan Bayram oturdu.

Karaloğlu, Yazıcı ve Büyükakın Vali oldu.

31 Mart seçimleri sonrasında Tahir hoca genel sekreter olarak çalıştığı Büyükşehirde başkanlık koltuğuna oturdu.

İKİLİ (2)

Son genel sekreter İlhan Bayram, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri olanlar vali olarak gidiyor” geleneğini bozarak Samsun Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri oldu.

İlhan Beyi, İSU Genel müdürlüğüne atandığı 14 yıl öncesi tanıdım.

Büyükşehir Belediyesinin amiral gemisi İSU’da görev yaptığı sürede alt yapıdan üst yapıya kadar trilyonluk ihalelere imza atmasına rağmen en küçük bir şikayete ve yolsuzluğa adı karışmayan İlhan Bayram, son iki yılını genel sekreter olarak tamamladı.

Siyasi polemiklere girmeyen, 7/24 özveriyle çalışırken işine odaklanan, şeffaflıktan ve dürüstlükten ödün vermeyen İlhan Bayram dün veda ziyaretlerini tamamladı, bugünlerde Samsun’a hareket edecek.

İller Bankası, İSU Genel Müdürlüğü ve genel sekreterlikteki birikimlerini, deneyimlerini Samsun Büyükşehir Belediyesinde uygulayacak Bayram’ı Kocaelililer hep hatırlayacak.

Kocaeli’de kazandırdıklarının fazlasını, memleketi Amasya’ya komşu Samsun’a

kazandıracağına inanıyorum.

14 yıl görev yaptığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden “hoş bir seda1 bırakarak ayrılan İlhan Bayram’a yeni görevinde başarılar diliyorum.

 

*************

ŞANBAZ YILDIZ, HANGİ

PARTİNİN İL BAŞKANI

 

31 Mart seçimleri propaganda süreci ve sonrasında ilginç gelişmelere tanık olduk.

En çok da Şanbaz Yıldız’ın “rol kapmak” için İYİ Parti İl Başkanı olduğunu unutup CHP İl Başkanı gibi ortalıkta dolaşması dikkat çekti.

Körfez, Kandıra ve Başiskele’de adaylarının seçim kaybetmesinin özeleştirisini yapmak yerine CHP il başkanı gibi sevinç naraları atmasını, seçimi İYİ Parti kazanmış gibi kutlamalarda en önde yer alması kurumsal kimliği olan bir partiye ve il başkanına hiç yakışmıyor.

Şanbaz Yıldız’ın ite kaka İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanında fotoğraf karelerine girdiğini görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, önceki gün yaşananların siyaseten etik olmadığını söylediler.

IMG-20190416-WA0021

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem