20 Ağustos 2019 Salı
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hürriyet'i, AK Parti değil CHP yoracak!

Galip Ataman

10 Nisan 2019 tarihli yazısı

Son 4 dönem yapılan İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinden AK Parti 3’ünü (2004, 2009, 2014), CHP birini (2019) kazandı.

2009’da Nevzat Doğan (AK Parti) Fikret Toker (CH) karşısında yüzde 2.6 fark yaparken mecliste çoğunluğu CHP’ye kaptırdı.

2014’te Nevzat Doğan (AK Parti) Sefa Sirmen’e (CHP) yüzde 3.4 fark yaparak hem başkanlığı hem meclis çoğunluğunu aldı.

31 Mart’ta Fatma Kaplan Hürriyet (CHP+İYİ Parti), Sibel Gönül (AK Parti+MHP) karşısında seçimi yüzde 4.15 farkla kazanırken AK Parti meclis çoğunluğunu ele geçirdi.

Bir başka deyişle, Hürriyet 15 yıl aradan sonra CHP Bayrağını Belsa’ya dikmeyi başarırken rakibi Gönül’e 9 bin 635 oy fark attı.

Ama 11 ilçede AK Partili belediye başkanları mazbatalarını almasına, meclisi toplamasına, tebrikleri kabul etmesine, nikah kıyma dahil çalışmalara başlamasına rağmen CHP’nin tek belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e mazbatası verilmediğinden görevi ve mührü görevi 31 Mart akşamı sona eren Nevzat Doğan’dan devir alamıyor.

Gerekçe; AK Parti’nin geçersiz sayılan 7 bin 127 oyun yeniden sayılması için önce ilçe, sonra il, sonuç alınamayınca yüksek seçim kuruluna itiraz etmesi.

Belli ki Büyükşehir dahil 12 belediyeyi kazanan AK Parti, 15 yılın sonunda İzmit’i CHP’ye kaptırmayı hazmedememiş.

Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun dediği gibi 

31 Mart akşamı CHP adayı Hürriyet AK Partilileri üzmüş.

Geçersiz oyların tamamı AK Parti lehine sayılsa ne değişecek?

Aradaki 2 bin 525 oy farkıyla CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığını değiştirmeyecek.

AK Parti İzmit seçim sonuçlarında iyi sınav vermezken başkanlık koltuğuna oturacağını kesin gören ve bilen Hürriyet, seçim öncesi hırsını bir kenara bırakıp mazbatayı alacağı günü sakin bir şekilde sabırla beklemeye başladı.

AK Parti adayı Sibel Gönül ortalıklarda görünmezken, AK Parti yöneticileri mahkeme kapılarında vakit öldürürken Hürriyet parti ayrımı yapmadan gündüzleri cenaze sahiplerinin acılarını paylaştı, akşamları düğün sahiplerinin mutluluğuna ortak oldu.

Umarım Hürriyet 15 yıl hiç uğramadığı Belsa’ya 8 Mart’ta siyasi propaganda amaçlı girerek ortamı gerdiği gibi önümüzdeki günlerde başkanlık koltuğuna oturduğunda yeni gerilimlere, tartışmalara ortam hazırlamaz.

Selefi Nevzat Doğan gibi başarılı, deneyimli bürokratların siyasi kimliklerine bakmadan birlikte çalışır.

 

fhurriyetkaplan

 

CHP, O GÜNÜ BEKLİYOR

Belediye başkanı seçilen siyasetçinin, özel kalemi, şoförü, koruması dahil ekini oluşturması, yol arkadaşlarıyla çalışması doğaldır.

Hikmet Erenkaya, Fikret Toker ve Sefa Sirmen ile 3 dönem seçim kaybeden,15 yıl belediye nimetlerinden uzak kalan CHP’lilerin iş ve aş için Fatma Kaplan Hürriyet’in kapısında nöbet tutmasını yadırgamamak lazım.

İlk günden “Bu benden o senden”, “Ben 8 Mart’ta belediyeye çıkartma yaptığımda bu beni kucakladı, o kaçtı”, “Bu CHP’li o AK Partili” gibi ayrım yapmak, ilk günden “kıyım” gibi değişiklik yapmak hem CHP’ye hem başkan Hürriyet’e zarar verir.

Ama yıllardır belediyeden iş alamayan müteahhitler ve taşeronların ihale almak, işten çıkarılan partililerin işbaşı yapmak için bugünü beklediğini dikkate aldığımızda Hürriyet’in işi zor.

Yalnız CHP’liler mi? 31 Mart akşamı kendisini CHP il başkanı gören, Büyükşehir, Körfez, Kandıra ve Başiskele’de kaybettiği seçimleri unutup kraldan fazla kralcı kesilen Şanbaz Yıldız’ın partisi İYİ Partililer de iş ve aş için sırada.

Mecliste çoğunluğu olmayan, Büyükşehir’den istediği kararı çıkartma şansı olmayan Hürriyet’e Allah kolaylık versin.

Bugünlerde kulislerde en çok konuşulan isimlerin başında Hüseyin Erol geliyor.

CHP İzmit Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) üyesi iken genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu talimatıyla SKM’den uzaklaştırılan ve disipline sevk edilen Erol’a iade-i itibar kazandırılmak isteniyor.

Hatırlayalım; Hüseyin Erol, Haber Türk’te yayınlanan Türkiye'nin Nabzı programının moderatörü Didem Arslan Yılmaz ile ilgili sosyal medyadan  “Kader mahkumu olan vesikalı kadınların daha çok saygıyı hak ettiğini düşünmeye başladım” demiş.

Yılmaz da “Hakareti aşan, sadece beni değil bütün kadınları aşağılamaya yönelik terbiyesiz ve hadsiz sözleri beni çok çok üzdü” açıklaması yaparak Erol hakkında davacı olmuştu.

SONUÇ; İzmitliler, başkan seçilen Hürriyet’ten belediyede gerilime neden olacak açıklamalardan ve siyasi kararlardan uzak durmasını istiyor. Yürüyüş Yolu, Leyla Atakan Fuar alanı, Marina, Cephanelik, Gölkay dahil İzmit’i cazibe merkezi yapacak projelere odaklanmasını bekliyor.

 

 

*************

DOĞAN'IN İZMİT'E KAZANDIRDIKLARI

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın kapalı kapılar arkasında AK Parti teşkilatlarını ve Büyükşehir Belediyesi yönetimini eleştirmesi dikkatimi çekmiştir.

Açık sözlü, net, adil, şeffaf, çalışkan oluşunu, az parayla çok iş, az zamanda çok proje üretmesini takdir etmişimdir.

“Koltukların verdiği değerle yücelen değil, oturduğum koltuklara değer katan siyasetçi oldum” ve benzer sözlerini beğenmişimdir.

Belediye hizmetlerinin yanı sıra eğitim ve sağlık başta olmak üzere her alanda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerini örnek göstermişimdir.

Zaman zaman yaptığı yanlışlar nedeniyle ya uyarmışımdır ya da eleştirmişimdir.

54 yıllık İzmitli, bir dönemi milletvekilliği, 10 yılı belediye başkanlığı olmak üzere toplam 17 yıllık siyasetçi Nevzat Doğan’ın görev süresi 31 Mart akşamı sona erdi.

Görevi, İzmit’in yeni başkanı CHP milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e devretmek istiyor ama partisinin gereksiz itirazları nedeniyle İzmit sokaklarında ne zaman sade vatandaş gibi dolaşmaya başlayacağı tarihi bilmiyor.

Nevzat Doğan görevi devredeceği günü beklerken geliniz 10 yıllık başkanlığı döneminde İzmit Belediyesine kazandırdıklarına göz atalım.

Bir: İzmit Belediyesine kurumsal kimlik kazandırırken yanlışa ve haksızlığa göz yummadı, yanlış yapanı affetmedi, siyasi bedel ödeme pahasına haklarını her ortamda korudu ve savundu.

İki: Başkanlık koltuğuna oturduğu 29 Mart 2019 seçiminde 60 milyon TL olan belediye bütçesini 10 yılın sonunda 300 milyon TL olarak bıraktı.

Üç: Mal varlığını 2.5 kat arttırırken Gölkay ve çevresinde 30 dönümü belediyeye kazandırdı.

Dört: Cephanelikte içinde stad, restoran deprem müzesi, sanal küre, kadın sosyal merkezi bulunan 50 dönüm alanı İzmit Belediyesi tapulu mülkü yaptı.

Beş: Gültepe’de 50 milyon TL değerinde 130 daire ve dükkanın sahibi oldu.

Altı: SGK ve vergi borçlarının 100 milyon TL’sini takas yoluyla öderken kalan kısmı yapılandırdı.

 

CHP’LİLERLE ÇALIŞTI

29 Mart 2009’da; Nevzat Doğan yüzde 40.1, Fikret Toker yüzde 37.5 oy aldı.

37 kişilik İzmit Belediye Meclisinde AK Parti 15, CHP 22 üye çıkardı.

30 Mart 2014’te; Nevzat Doğan yüzde 45.4, Sefa Sirmen yüzde 42.0 oy aldı.

37 kişilik İzmit Belediye Meclisinde AK Parti 21, CHP 16 üye çıkardı.

AK Partili Nevzat Doğan komisyonların tamamını AK Partililerden oluşturmak yerine 2+1 dağılımla siyaseten şeffaf ve adil davrandığını 10 yıllık başkanlığı döneminde kanıtladı.

Yalnız komisyonlarda değil CHP dönemi bürokratlarından benim hatırlayabildiğim başkan yardımcısı Filiz Ertürk, daire müdürleri Sevtap Cengiz, Melike Baydur, Seyhan Özcan, Nilgün Sağıroğlu, Recep Barış, Ümit Fındık ile de birlikte çalıştı.

 

nevzat doğan

 

****************

 

İĞNEDEN İPLİĞE ZAM YAPILDI

AMA EKMEĞE 3 YIL ZAM YOK!

 

Seçim öncesi alınan önlemler, yapılan müdahalelerle dövizin tırmanışı önlenemedi.

Bazı ürünlerin fiyat artışı seçim sonrasına bırakılırken akaryakıt başta olmak üzere tüketim mallarına yapılan zamlar frenlenemedi.

İşyeri kapatmalar, işçi çıkartmalar, işsizlik rakamları tüm zamanların rekorunu kırdı.

Kocaeli’de toplu taşıma ücretlerine yapılan zamlar vatandaşa yansıtılmazken aradaki farkı Büyükşehir Belediyesi sübvanse etti.

Noter, kıymetli kağıt, vergiler, primler, akaryakıt, doğalgaz, lokanta, berber, taksi, otopark, sinema, gazete, iğneden ipliğe, akla gelen her şeye zam yapıldı.

Ama un başta olmak üzere odun, doğal gaz, personel girdileri dahil tüm girdi rakamları artarken ekmek fiyatı 3 yıl önceki rakamlarda kaldı.

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin zam talebi her defasında red edildi.

1.25 TL’den satılan 250 gram ekmeğin fiyatını arttırmak yerine gramajını 200 grama düşürerek yapılanı gizli zam valilikten döndü.

Ticaret Bakanlığının “Federasyonun zam yapma yetkisi yok. 2019’a kadar ekmeğe zam yapılmayacak”  açıklaması sonrası gizli zam yapan fırıncılara ceza kesildi.

Bakanlığın kesin kararı ve siyasilerin baskısı sonrası Eylül 2018’de yapılması planlanan ekmek zammı 31 Mart seçimleri sonrasına ertelendi.

Seçim bitti ama 3 yıldır zam alamayan fırıncılar seslerini yükseltmeseler de burunlarından soluyorlar.

Adliye kapılarında işçilerin açmış oldukları davalarda haklı olduklarını savunmaya çalışıyorlar.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın 5 Nisan’da, İnegöl Fırıncılar Kooperatifi toplantısında, ekmeğin kilosunun 6.25 TL’ye satıldığını açıklamasının basına, “ekmeğe zam yok” şeklinde yansıması 3 yıldır zam alamayan fırıncıları üzdü.

 

RAMAZAN SONRASI

Federasyon Başkanı Balcı’nın açıklamasını ve ekmek zammını Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarıya sordum.

İşte cevabı, “Hocam, federasyon başkanımızın İnegöl’de yaptığı toplantıda ben de vardım. Başkanımız ekmeğin kilosu 6.25 TL dedi. Zam yok demedi. Basın ekmeğe zam yok yazdı” oldu.

Ardından Kocaeli’de ekmeğin kilosunun 5.90 TL’den satıldığını söyleyen Başkan Sarı, “Seçim bitti. Önümüzde ramazan var bekleyeceğiz. Sayın valimizle de görüştükten sonra Kocaeli’de ekmeğin kilosunun 6.50 TL’den satılması için çalışma başlatacağız” dedi.

Fırıncılar Odası Başkan ve üyelerinin KOTO ziyaretinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile 2019’a kadar ekmeğe zam yapılması kararı alan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüştüklerini, hazırladıkları ekmek girdileri artışıyla ilgili dosyayı verdiklerini biliyorum.

6 Mayıs’ta başlayacak Ramazana şunun şurasında bir aydan az zaman kaldı.

Bir ay süreyle ekmek yerine ramazan pidesi satılacağından fırıncılar ramazan sonrası yapılması beklenen ekmek zammını merakla bekliyor.

 

kocaeli fırıncılar başkanı ali sarı

 

PİDE 6 TL OLABİLİR

Ekmek zammıyla ilgili çalışmayı bayram sonrasına bırakan fırıncılar odasının 6 Mayıs’ta başlayacak ramazan ayında çıkarılacak pide fiyatına odaklanmış durumda.

Yıllardır bakanlığın ve valiliğin müdahale etmediği ramazan pidesi fiyatı fırıncılar odasının teklifi, Esnaf ve Sanatkarlar Birliğinin onayı ile uygulanıyordu.

2018 ramazan ayında ramazan pide fiyatı 2.50 TL olarak kalırken 390 gram olan küçük pide gramajı 350 grama indirilirken büyük pide fiyatı da 5.00 TL de kalmış gramajı 700 grama düşürülmüştü.

Fırıncılar Odasının ramazan pidesi ile ilgili henüz rakam belirlemediğini ama girdilerle ilgili araştırma yaptığını biliyorum.

Akaryakıt, personel girdilerinin yanı sıra geçen sene 8 TL olan ramazan pidesinin olmazsa olmazı susamın kilosunun bu sene 20 TL’den satıldığı,

68 TL olan unun çuvalının 130 TL’ye çıktığı dikkate alındığında ramazan pidesini bu ramazanda da zamlı yiyeceğiz demektir.

Geçen sene olduğu gibi ramazan pide fiyatlarında değişiklik olmayacağı küçük pidenin 2.50 TL, büyük pidenin 5.00 TL’den satılması bekleniyor.

Buna göre 2.50 TL’ye satılacak küçük pide gramajının 300 grama, 5.00 TL’den satılacak büyük pide gramajının 600 grama düşürüleceği tahmin ediliyor.

 

ramazan pidesi

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem