20 Ağustos 2019 Salı
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Dilovası’na ‘kanser ovası’ diyenlere “kapak” olsun!

Galip Ataman

08 Nisan 2019 tarihli yazısı

Sanayi tesislerinin pıtırak gibi çoğaldığı Kocaeli uzun yıllar kara, deniz ve hava kirliliği ile anıldı.

Sanayicilerin gerekli önlemleri almadığı, göçün her geçen yıl arttığı ilimiz kanser vakaları sıralamasında ilk sıralarda yer aldı.

Çevreciler, tabipler odası, rol kapmak için yarışan siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri Dilovası’nı “Kanser Ovası” ilan etti.

Tehlikeli atıkların yakıldığı, evsel katı atıkların depolandığı İzaydaş’a bölge halkının isyanı sık sık gündeme geldi.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve ekibi bir adım daha ileri giderek Kandıra’da yaşayan anne ve çocuklardan alınan numunelerde alüminyum, arsenik, bakır, çinko, demir, kadmiyum ve kurşun oranlarının yüksek olduğunu iddia etti.

TÜBİTAK laboratuvarlarında yapılan ölçümlere göre Kandıra’daki annelerin sütü, bebeklerin kakasında Dilovası kadar olmasa bile dünya standartların üstünde yüksek oranda ağır metaller tespit edildiğini açıkladı.

KANSER HAFTASI

O tarihlerde Kocaeli’nin kirliliğini ve kanser vakalarını araştırmak üzere TBMM’de komisyonlar kuruldu.

Kocaeli Üniversitesi ekip ve ekipmanlarıyla parasını kullanan profesörlerin yayınladıkları bilimsel bildiriler belediye başkanlarıyla Dilovası başta olmak üzere bölge halkını karşı karşıya getirdi.

Gerçekleri yansıtmadığını iddia eden belediye başkanlarıyla halk sağlığı hocaları mahkemelik oldu.

Sanayi kuruluşları bacalarının Sağlık ve Çevre Bakanlıklarınca 7/24 on-line sistemiyle kontrol edilmesi, yerel yönetimlerin doğal gazın yaygınlaştırılması dahil deniz ve hava kirliliğiyle ciddi mücadele etmesi, caydırıcı para cezalar kesilmesi sonrası kirlilik en aza indirildi.

Alınan önlemler sonrası açıklanan “Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporuna” göre Kocaeli, kükürt dioksit değerlendirmesinde hava kalitesi ve partikül madde indeksi bakımındanyaz ve kış sezonu için olduğu açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yayınladığı raporlar, Kocaeli dışında Türkiye’nin neredeyse tamamında canlıların kirli hava ve zehir soluduğu ifade edildi.

O günlerde “kara propaganda” yapan, yayınladıkları bildirilerle Dilovası’na “Kanser Ovası” diyen hocalar 15 Temmuz sonrası siyasi açıklamaları nedeniyle üniversiteden ihraç edildi.

CHP başta olmak üzere hava kirliliği ve kanser vakası propagandası yapan muhalefet partileri Dilovası’nda sandıktan çıkamazken AK Parti üst üste 4 seçim kazandı.

Vali Hüseyin Aksoy’un Kocaeli’de göreve başlamasının ardından kadınların sağlığını koruyarak yaşam kalitelerini arttırmak, kanser ve kanserden korunma farkındalığını artırmak amacıyla Kadın Sağlığı Eğitimi” projesi başlatıldı.

Sayın Valinin eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde 23 Ekim 2017’de başlatılan ve hedeflenen 15- 69 yaş arası 650 bin kadından 376 bin 641’ine ulaşıldı.

 TABELA

SIRALAMA DEĞİŞTİ

Bu arada Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) paylaştığı verilere göre 2018 yılında dünyada 18.1 milyon kişiye kanser teşhisi konulurken 9.9 milyonu kanserden hayatını kaybetti.

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de kanser tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 20’sini, her 5 ölümden birini kanser oluşturuyor.

Tartışmalar ve iddialar sürerken sebebi bilenen insan ölümlerinde ikinci sırada olan kansere dikkat çekmek için 1-7 Nisan tarihleri arasında Kanser Haftası etkinlikleri düzenleniyor.

Kanserin önemli bir sağlık sorunu anlatan uzmanlar kanserden korunmanın ve erken teşhisin hayat kurtardığını anlatıyor.

Türkiye'de erkeklerde en çok akciğer ve prostat kanseri, kadınlarda ise en çok meme kanseri görülüyor.

Bu arada Sağlık Bakanlığınca yayınlanan Kocaeli ilçelerinde görünen kanser vakaları rakamlarını okuyunca Dilovası’nı “kanser Ovası” olarak tanıtan akademisyen, siyasetçi ve çevrecilerin kulaklarını çınlattım.

Okuduğunuzda şaşıracağınız, çoğunuzun “Bu kadar da olmaz” diyeceğiniz 2017 rakamlarını paylaşmak istedim.

Kanser vakalarının yüz binde oranlarına göre Kocaeli ortalaması 184,57.

“Kanser Ovası” ilan edilen Dilovası’nda bu oran 146,86. Kocaeli ortalamasının 37,71 altında ve 9’uncu sırada.

Sıkı durun, Kocaeli ilçelerinde görülen kanser vakalarında ilk sırada olan ilçemizi yazıyorum; Karamürsel, 297,85.

Karamürsel’i 297,30 ile Gölcük ve 256,65 ile İzmit takip ediyor.

Son sırada ise 68,68 ile Çayırova yer alıyor.

Kanser vakalarının yüz binde oranları:

  1. Karamürsel 297,85
  2. Gölcük 297,30
  3. İzmit 256,65
  4. Derince 246,45
  5. Kandıra 247,95
  6. Başiskele 243,65
  7. Kartepe 209,20
  8. Körfez 185,54
  9. Dilovası 146,86

10.Gebze 90,69

11.Darıca 84,78

12.Çayırova 68,68

KOCAELİ 184,57

IMG-20190407-WA0009

Sıralamayı ve oranları görünce şaşırdınız değil mi?

Yapacak bir şey yok. Sağlık Bakanlığı 2017 verileri böyle.

Uzmanların, “80’li ve 90’lı yaşlarda kansere yakalanma oranı yüksek oluyor” açıklamasını dikkate aldığımızda daha çok emeklilerin ve yaşlıların yaşadığı Karamürsel’deki oranı yadırgamamak gerektiğini düşünüyorum.

Sıralamanın değişmesinin nedenlerini araştırmayı da yıllarca Dilovası’nı Kanser Ovası olarak tanıtanlara bırakıyorum.

KANSER 1

 

***********************

BAKAN ZİYARETİ VE

BİZİM YAKA FARKI

 

Gebze Atatürk Lisesi müdür başyardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun öğrencisi tarafından bıçaklanarak şehit edilmesi okullardaki disiplin olaylarıyla yeterince ilgilenilmediğini, müdürlerin, sınıf ve rehber öğretmenlerin görevlerini hatırlattı.

Şiddete, tacize uğrayan, darp edilen, öldürülen öğretmenlerin sahipsiz olmadığını, öğrencilere örf, adet, gelenek ve manevi değerlerimizi yeterince anlatamadığımızı gösterdi.

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk dahil bakanlığın üst düzey yöneticileri, vali Hüseyin Aksoy, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik Necmeddin öğretmenin ailesini yalnız bırakmadı.

Öğretmenimizin adını görev yaptığı okula verirken okulda psikolog, sosyolog, rehber öğretmen ve uzmanlardan oluşan bir ekip öğretmenler ve öğrencilere terapi uygulamasına başladı.

Necmeddin öğretmenin şehit edilmesini fırsat bilen eğitim sendikaları bir araya gelerek birlik ve beraberlik mesajları verseler de kısa sürede samimi olmadıkları amaçlarının üye kapmak olduğu anlaşıldı.

Necmeddin öğretmene bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine, çalışma arkadaşlarına, tüm eğitimcilere başsağlığı diliyorum. Ruhu şad olsun.

IMG-20190407-WA0001

BAKANIN ZİYARETİ

Necmeddin öğretmenin şehit edildiği gün cenazesine çelenk gönderen, taziye mesajı yayınlayan, yardımcısını Gebze’ye gönderen milli eğitim bakanı Ziya Selçuk akşam saatlerinde Gebze’ye geldi.

Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile Necmeddin öğretmenin eşi Gülay, çocukları Yiğit ve Alp, babası Ahmet, annesi Melahat, kardeşleri Metin ve İbrahim Kuyucu’ya başsağlığı diledi.

Çok üzgün olduğunu belirten bakan Selçuk, baba Ahmet Kuyucu’ya Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı verdi.

Şehit öğretmenin evinde dua etti, acılı ailenin yanında olduklarını, yargı sürecinde bakanlık olarak müdahil olacaklarını, avukatlık dahil tüm masrafları karşılayacaklarını söyledi.

Şehit öğretmenin adının verildiği okula giderek Necmeddin öğretmenin arkadaşları ve öğrencileriyle görüştü.

Öğretmenlere meslek kanunun çıkarılacağı, öğretmenlerin ders yükünün azaltılacağı, disiplin yönetmeliğinde değişiklik yapılacağı mesajı ve müjdesi verdi.

Bakan Selçuk daha önce yayınladığı mesajda, “Şiddet sarmalının bir meslektaşımızı daha aramızdan aldığı haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kuyucu´nun ailesinin acısını yüreğimizde hissettiğimizin bilinmesini isterim. Bakanlığımızca güvenlik temelli somut tedbirlerin alınması şarttır ama yeter şart değildir. Çocuklarımızı hoşgörüye, sevgiye ve barışa götürecek bilgilerle yetiştirmeliyiz. Eğitim sistemimizi insan ve ahlak temelli bir modellemeyle yeniden düzenlemeliyiz. Okul rehberlik servislerinin eğitim öğretim dönemince öğrencilere, velilere ve öğretmenlere yönelik psikolojik ve sosyolojik boyutlu bilgilendirme faaliyetlerini arttıracağız” açıklamasında bulunmuştu.

IMG-20190407-WA0000

BİZİM YAKA FARKIYLA

Bizim Yaka Gazetesi olarak Necmeddin öğretmenin şehit edilmesiyle ilgili gelişmeleri her zaman olduğu gibi kamuoyuna duyurduk, okurlarla paylaştık.

Yerel gazeteler haber yapmazken, köşe yazarları tek satır yazmazken Bizim Yaka gazetesi farkını bir kez daha gösterdi.

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’un ziyaretini ve verdiği mesajları ve fotoğrafları “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” farkıyla yalnız yerel basından değil ulusal basından da saatler önce okurlarla paylaştık.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” Bakan Selçuk’un şehit öğretmen Necmeddin Kuyucu haber ve fotoğraflarını 5 Nisan saat 22.00 sularında internete girerken Hürriyet Gazetesi 23.53’de yayınladığını “Yasal Bilgilendirme” başlığıyla bakın nasıl duyurdu, “Gebze haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gebze ilinden Bakan Selçuk, öğrencisi tarafından öldürülen öğretmenin ailesini ziyaret etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2019 tarihinde saat 23 53’de yayınlandı.”

Hürriyet Gazetesi, Bakan Selçuk’un açıklamalarına yer vermeyip sadece ziyaret fotoğraflarını yayınlamakla övünürken Bizim yaka Kocaeli Gazetesi yarattığı farkındalıkla “Haberde Öncü Yorumda Güçlü” sloganının hakkını vermiş oldu.

IMG-20190407-WA0002

*********************

 

ŞEHİT NECMEDDİN KUYUCU A.L’DE

TERAPİ EĞİTİMİ VE SORUŞTURMA

 

Gebze Atatürk Anadolu Lisesi müdür başyardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından unuttuğumuz eğitimi yeniden hatırladık.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in öğretmenlerle yaptığı toplantılarda ısrarla gündeme getirdiği konulara uyulmuş olunsaydı disiplinsizlik olayları fazla yaşanmayacaktı.

“Sizlere emanet edilen öğrencilere gözünün gibi sahip çıkın. Öğrencilere anne ve baba şefkatiyle yaklaşın. Sorunlarıyla ilgilenirken aileleri, ders ve rehber öğretmenleri ile de konuşun” talimatı yerine getirilmiş olsaydı okullarda disiplin suçu en aza indirilmiş olacaktı.

NECNEDDİN KUYUCUvvvvvvvvvvvvvvvv

Aralık ayında işlediği suç sonrası 3 gün okuldan uzaklaştırma cezası alan Necmeddin öğretmenin katili ailesi Dilovası’nda oturan, okul pansiyonunda kalan öğrenci F.Ç. ile o tarihten sonra okul müdürü, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmen ilgilenmiş olsaydı, bugün bu üzücü olayı konuşmayacaktı.

F.Ç. çocuk yaşında müdür başyardımcısını öldüren “katil” solarak tutuklanmayacak, Necmeddin öğretmen de eşi, çocukları, babası, annesi, öğrencileri ve sevenlerinden bu şekilde ayrılmak zorunda kalmayacaktı.

Öğretmenini öldüren F.Ç. kadar onu ağırlıklı olarak son 3 ay olmak üzere 3 yıl öğrencilik yaptığı okulda sorunlarını dinlemeyen, çözüm bulmayan, eline kalem yerine bıçak almasına seyirci kalanlar da sorumlu, hatta suçlu!

Necmeddin öğretmen öldürüldükten sonra okulda bakanlıkça gönderilen uzmanlar, rehber öğretmenler terapi eğitimi verecek, müfettişler soruşturma yapacakmış!

Çok geç kalındı! Geçmiş ola!

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem