20 Ağustos 2019 Salı
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şehid Öğretmen ile ailesine devlet ve bakan sahip çıktı

Galip Ataman

05 Nisan 2019 tarihli yazısı

Kocaeli il milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibin performansına, 7/24 özverili çalışmalarına, Türkiye’ye modelgösterilen projelerine nazar değdi.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başladığı 17 Eylül’den bu yana peş peşe gelen öğrenci, öğretmen ve veli ölümleri eğitimcileri yasa boğdu.

Önce,çocuğu Hereke Nuh Çimento MTAL’de okuyan bir babanın banyoda intiharı.

Ardından,Derince Turgut Reis İlkokulu birinci sınıf öğrencisin demir kapı altında kalarak yaşamını yitirmesi.

IMG-20190404-WA0012

Sonra, Gölcük Anadolu Lisesi öğrencisinin4. kattaki sınıfta öğretmen ve arkadaşlarının önünde bahçeye atlayarak intihar etmesi.

Son olarak Gebze Atatürk Anadolu Lisesi müdür başyardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun 11. sınıf öğrencisi tarafından bıçaklanarak şehit olması.

IMG-20190404-WA0011

Öğrenci ve veliler tarafından hakarete uğrayan, tartaklanan, şiddete uğrayan öğretmenleri saymıyorum.

Nereden gelirse gelsin, hangi gerekçeyle yaşanmış olursa olsun okulda intihar eden, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu yaşamını yitiren öğrencilerle, öğrencisi tarafından makamında bıçaklanarak hunharca öldürülen öğretmenimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Tüm bu üzücü olayların vatan, millet, bayrak sevgisi, kardeşlik, dostluk, birlik ve beraberlik, dayanışma, yardımlaşma, iyi insan ve büyüklere saygılı olma kurallarının öğretildiği okullarda yaşanmasına sıradan, adli bir olaymış gibi bakamayız, bakmamalıyız.

Rasim hocanın öncülüğünde başlatılan ve uygulanan, Kocaeli adını Türkiye’ye duyuran, örnek gösterilen projelerine gölge düşürmesine izin vermemeliyiz.

Kocaeli milli eğitim çalışanları, müdür ve öğretmenleri bu tür üzücü olaylarla anılmayı hak etmiyor.

Necmeddin öğretmenin öğrencisi tarafından şehit edilmesi olayı, eğitimciler kadar belki daha fazla öğrenci velilerine sorumluluklarını hatırlatmıştır.

Bu son olaydan bir değil onlarca çıkarmamız gereken ders var.

Bir: Toplum olarak manevi değerlerden uzaklaştık, örf, adet ve gelenekleri, karşılıklı sevgi-saygıyı unuttuk.  Özümüze dönmenin tam zamanı.

İki: Büyük fotoğrafa baktığımızda eğitim sistemindeki tutarsızlık, sık sık değiştirilen yönetmelikler ve müfredat programları ile liyakat gözetilmeden yapılan yönetici görevlendirmeleri.

Üç: Okullar eğitim-öğretim kurumu olmaktan çıktı, bir üst öğretim kurumuna öğrenci yetiştirirken birbirleriyle yarışan kurumlar haline geldi.

Dört: “Yasam, küçüklerimi korumak büyüklerimi saymak” dizesinin de yer aldığı Öğrenci Andının yasaklanması.

Beş: Şiddet olaylarının kolluk kuvvetleri önlemleriyle çözümleneceğini düşünen öğretmenlere öğrencilere ders konularının dışında anne-baba şefkatiyle yaklaşmayı, sorunlarını çözmeyi başaramadık.

Altı: Her fırsatta öğretmenleri sorgularken öğrenci ve velilerinin ayrıcalığını hep ön plana çıkardık.

Yedi: Sosyal, kültürel, ekonomik sorunlar yaşanırken okullarda öğrencilerin yaşadığı travmaları en aza indirecek yeterli rehber öğretmen görevlendiremedik.

Sekiz: Eğitimin paydaşlarından sendikalar birlik beraberlik mesajı vereceği, eğitimin kalitesini arttıracak çalışmalar yapmak yerine okullarda sosyal barışı bozacak davranışlara girdi.

Dokuz: Okullarda başarılı olan, sınav kazanan, önemli görevler üstlenen öğrenciler yetiştirilirken F.Ç. gibi potansiyel “katil” öğrencileri eğitmeyi beceremedik.

On: Rasim hocanın her ortamda motive ettiği öğretmenler, öğrencilere kılık kıyafeti ve bilgisiyle “rol model” olacağı yerde “ücret almadan nöbet tutmam” diyerek spor yapar gibi okula gitti, derslere girdi.

 

VELİLER VE SENDİKALAR

Olayın duyulmasının ardından önceki olaylar sonrası yazdığım yazıları arşivimden çıkardım.

12 Ekim 2018 tarihli “Okullarda yaşanan ölümlü olaylarda ihmali ve kusuru olanlar cezalandırılmalı. Tamam da okulda, okul önlerinde, sokaklarda öğrencilerin karıştığı olaylarda yaşanan üzücü olaylarda velilerin hiç mi sorumluluğu yok” diye biten yazımı buldum.

Sistemi, yönetmelikleri, müfredatı, müdürleri, öğretmenleri sorgulayalım da suça karışan öğrencilerin velilerini yok mu sayalım?

Kendilerini zaman zaman öğretmenlerin amiri gören, siyasilerden ve sendikalardan aldıkları güçle esip gürleyen velilere ne demeli?

Bu olayda olduğu gibi ailesi Hereke’de oturmasına rağmen 3 yıldır okulun pansiyonunda kalan, sınıfta küfürlü konuşmaları nedeniyle 3 ay önce disiplin cezası alan bugünlerde Hereke Anadolu Lisesine nakil için uğraşan öğrenci velisine hiç mi söz söylemeyeceğiz?

Olayda öğretmen vefat etti, öğrenci tutuklanarak cezaevine gönderildi. Okulu yönetmekle sorumlu müdür Mustafa Karabıyık’ın olayın bu boyuta gelmesinde hiç mi sorumluluğu yok?

Kolay kolay bir araya gelemeyen, ortak açıklama yapamayan siyasi ve dünya görüşleri farklı Eğitim-Bir-Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş, Eğitim Sem ilk defa ortak hareket etti.

Önceki gün Gebze’deki törende sendikalar en üst düzeyde temsil edilerek örnek tavır sergilerken keşke iş bu boyutlara gelmeden önce de duygusallığı, sendikacılığı bir kenara bırakabilselerdi.

okul ismi değişlti

DEVLET SAHİP ÇIKTI

3 yıl yöneticiliğini yaptığı öğrencisi tarafından öldürülen Necmeddin öğretmen için Gebze’de düzenlenen törene “Eğitimciye Şiddete Hayır” yazılı pankart taşıyan on binler katıldı.

Törene milli eğitim bakanı çelenk göndererek, bakan yardımcısı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Safran ve genel müdür Yusuf Büyük katılarak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun mesaj yayınlayarak devletin sahip çıktığınıVali Hüseyin Aksoy, Gebze Atatürk Anadolu Lisesi adının “Gebze Şehit  Öğretmen Necmeddin Kuyucu Anadolu Lisesi” olarak değiştirildiğini söyledi, tören öncesi tabela okul girişine takıldı.

Gebze merkezinde inşaatın sonuna gelinen 32 derslik ve 5 atölyeden oluşan okulun adı “Atatürk Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” oldu.

Bugün saat 18.00’de de milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, şehit öğretmen Necmeddin Kuyucu’nun eşi Gülay öğretmeni ve Ahatlı köyünde ikamet eden babasını ziyaret edecek.

Bu arada milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik olayı duyduğu andan  itibaren cenazenin defnedildiği saate kadar şehit öğretmen Cemaleddin Kuyucu’nun eşi ve babasını yalnız bırakmadı, devletin yanlarında olduğu ve bundan sonra da olmaya devam edeceği mesajı verdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Gebze İmam Hatip Lisesinden arkadaşı olan, Gebze Fen Lisesi kurucu müdürlüğü yapan, 4.5 yıldır Anadolu lisesinde çalışan görev şehidi Necmeddin Kuyucu’ya Allah’tan rahmet, ailesi ve eğitim camiasına sabırlar diliyorum.

 

*************************

 

BÜROKRAT OLARAK ÇALIŞTIĞI

BÜYÜKŞEHİRE “BAŞKAN” OLDU

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken 21 Haziran 2017 tarihinde Bilecik valisi olan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aday gösterildi.

Pazar günü yapılan seçimlerde 610 bin 350 oyla (yüzde 55.57) oyla rakibi Millet İttifakı (İYİ Parti) adayı Serdar Kaman’a 251 bin 310 (yüzde 22.89) fark atarak başkan seçildi.

Tahir hoca mazbatasını aldıktan sonra 12 yıl bürokrat olarak çalıştığı Büyükşehre başkan olarak döndü.

Aralıksız 15 yıl başkanlık yapan İbrahim Karaosmanoğlu’dan görevi devir alarak başkanlık koltuğuna oturdu.

KARŞILAMA

Başkanlık koltuğu yeni sahibini bulurken sırada genel sekreter ve diğer görevlerde yapılacak değişiklikler var.

Herkesin merak ettiği değişiklikleri Tahir Başkanın fazla geciktirmeden kısa sürede gerçekleştireceğini tahmin ediyorum.

IMG-20190404-WA0009

Temposuna ve performansına ayak uyduracaklarla yoluna devam kararı alacağını, diğerlerine teşekkür ederek yollarını ayıracağını bekliyorum.

Önceki görüşmelerimizde Kocaeli’yi profesyonel hizmet alarak yönetmek istediğini söyleyen Tahir Başkan, yönetim anlayışında da değişiklik yapacak gibi görünüyor.

Akademisyen, bürokrat ve vali olarak başarılı olan, genç, dinamik, birikimli, deneyimli Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a siyasette ilk deneyimi başkanlık koltuğuna oturduğu bugün başarılar diliyorum.

MAZBATA

****************

 

BAŞKAN HÜRRİYET’TEN

İMAMOĞLU’NA DESTEK

 

31 Mart yerel seçimlerinde 107 bin 297 oyla (Yüzde 50.00)İzmit Belediye Başkan adayı seçilen CHP milletvekili Avukat Fatma Kaplan Hürriyet rakibi AK Parti adayı, 23 ve 24. dönem milletvekili Azize Sibel Gönül’e (97 bin 662, yüzde 45.51) 9 bin 296 fark attı.

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanları mazbatalarını alıp koltuğa otururken İzmit Belediye Başkanlığını kazanan Hürriyet itirazlar nedeniyle henüz mazbatasını almadı.

Sonuçtan çok emin olduğundan İzmit’teki itirazlarla fazla ilgilenmeyen Hürriyet, hukukçu olarak bugünlerde zamanının büyük bölümünü İstamnbul’da geçiriyor.

Hürriyet, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’na avukat olarak destek vermek için İstanbul’u mesken tuttu.

hürriyet imamoğlu (1)

Hatırlanacağı gibi İmamoğlu İstanbul’da 4 milyon 170 bin 116 oy almasına rağmen AK Parti’nin itirazı sonrası bazı ilçelerde geçersiz oylar yeniden sayılmaya başlamıştı.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti adayı Binali Yıldırım arasındaki fark 29 bin civarında idi.

Hürriyet’in İmamoğlu’na desteği, İstanbul’u CHP’nin kazanması, İzmit’te Hürriyet’in mazbatasını almasının ardından iki belediyenin ortak çalışma yapacağı mesajlarını veriyor.

Başkan Hürriyet’in İzmit’i kültür ve sanat kenti yapmak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile değil İstanbul Büyükşehir Belediyes ile ortak çalışma yapacağı tahmin ediliyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem