16 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mitinglerin İzmit’e etkisi ve medyanın mitingle imtihanı

21 Mart 2019 tarihli yazısı

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingine, gazete baskı saatinin daha fazla gecikmemesi için katılamadım.

Mitinge giden arkadaşlarımızdan ve televizyondan takip ettiğim kadarıyla mitinge yönelik yine de bir fikir edindim.

Bununla birlikte öncelikle vurgulamam gerekirse, her miting döneminde olduğu gibi, yine haberi oluşturmada oldukça büyük sıkıntılar yaşadık.

Sayın Cumhurbaşkanı, Devlet Başkanı olarak tabi ki önemli bir koruma çemberi ile mitinglerini geçekleştiriyor.

Üstelik bu kez basın iyice sahneden uzak bir yere alınarak, muhabirlerin sahneye ulaşma imkanı da verilmeyince, resmi çekimlerin dışında yakın plan çekim yapabilme şansı da pek kalmamış.

Yalnızca somut olarak oluşturulan güvenlik kuvvetleri ve bariyerler değil, aynı zamanda mitingin düzenlendiği bölgede elektronik bariyerler de oluşturuluyor.

Bu sebeple de alanda haberi yazan, mitingi çeken arkadaşlarımızın görüntüleri, yazdığı metinler elimize çok güç ulaşıyor.

İşimiz aksıyor, uzuyor, sinirler geriliyor.

Tabi başta da söylediğim gibi, konu Cumhurbaşkanı olduğu için doğal olarak her türlü önlem en üst seviyeden alınmak zorunda.

İşte bu koşullar altında gerek miting alanındaki sıcak ve kalabalıkla birlikte bunca önleme karşı çalışan, gerek gazeteye gelen görüntü ve haberleri derleyerek en iyi haliyle sizlere ulaştırmaya çalışan biz basın çalışanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işte bu koşullar altında okuyucuyla buluşturuyoruz.

Şunu da eklemek gerekir ki, telefonların çalışmadığı, internetin durduğu o anlar tam bir kaosa dönüşüyor.

Hemen ardından elimize ulaşan her şeyi en kısa zamanda yayına hazırlayıp, değerli okurlarımıza sunmaya çalışıyoruz.

Zamanla da yarışıyoruz.

Şimdi miting hakkında görüşlerimi aktarmak için yola çıkmışken, bunları neden anlatıyorum?

Çünkü baskının son hali olan gazete çıktısının oluşumunda, özellikle bu tür mitinglerde alınan yol çok dikkat çekici.

Mesela elimize gelen görsellerin önemli bir bölümü, sinyal kesici cihazlar nedeniyle ancak Büyükşehir Belediyesi’nin servis ettiği fotoğraflardan oluşmak zorunda kaldı.

Sağ olsunlar onların katkısı olmasa, bazı detayları hemen aktarmak daha da güç olurdu.

Sadece biz değil, Cumhurbaşkanı mitinginde tüm basın, aşağı yukarı bu durumda.

Alandaki muhabirlerle iletişimin kesilmesi nedeniyle bilgiler zamanında gelemediğinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting haberini muhabirlerle, belediyenin yolladığı fotoğrafları kullanıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın televizyondan dinlediğimiz canlı yayın konuşmalarını harmanlayarak hazırladık.

Ben böyle olmasını kişisel olarak eleştiriyorum.

Ama koşullara bakıldığında, zamanla yarışmak durumunda olan basının özellikle bu tür haberlerde daha iyi bir seçeneği olmaması nedeniyle, durumu anlayışla karşılamak zorunda kalıyorum.

Yoksa iyi niyetle bile olsa, basının özellikle haber konusunda iktidarın müdahalesine ya da desteğine gerek duymadan haberlerini oluşturması en büyük hedefimiz.

Bir yönlendirme olmadığı halde, bir durum analizi ve özeleştiri olarak bunları yazma gereği hissettim.

Mitinge gelecek olursak; alanda bulunamadığım için saf kendi gözlemlerimi aktarma şansım yok.

 

Mitingi yine bir medya kanalının tercih ettiği çekim açıları ve ekrana yansıttığı konuşma başlıklarından takip edebildim.

Ancak alandan gelen arkadaşlarımın ve mitinge katılan tanıdıklarımdan edindiğim bilgilere göre mitinge büyük bir katılım olmuş.

“Alandaki coşku, ilk günleri hatırlatır gibiydi” diyenlere de rastladım.

Hatta, “Belki katıldığım 20’nci miting ama katıldıklarımın arasında en kalabalığı buydu” diyen de oldu.

Yani, partili, partisiz mitingi izleyenlerden gelen yorumlara göre, Cumhurbaşkanının mitingi İzmit ve Kocaeli’de AK Parti’nin moralini hayli yükseltecek.

Zaten dün mitingle ilgili açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un cümlelerinden de, bu moral çok net bir şekilde anlaşılıyordu.

Eryarsoy’un vücut dilinin yanı sıra, “Dün vatandaşlarımız 31 Mart’ın sonucunu belirlemiştir” sözleri, miting sonrası motivasyonu göstermesi bakımından önemli.

Cumhurbaşkanının açıklamalarından en fazla dikkatimi çeken husus ise, bir türlü bitirilemeyen Kandıra yolunun, 2020 yılında tamamlanacağı açıklaması oldu.

Sadede gelirsek, tabi ki bu tür programlarda kalabalıklar ve alandaki coşku özellikle ilgili tarafın moralini yükseltir.

Şimdi bugün Millet İttifakı Genel Başkanlarının düzenleyeceği ortak miting ile de, diğer tarafın enerjisi az veya çok ortaya çıkacak.

Eğer benzer bir kalabalık yakalayamaz ve sinerji yaratamazlarsa, son düzlükte bu enerjiyi daha yukarı çekmeleri çok kolay olmaz.

O yüzden ne yapıp edip onlar da seçmene, “İşte biz de bu kadar kalabalık, seçimleri kazanmak için coşkulu ve iddialıyız” demek isteyeceklerdir.

Sinerji elbette sonucu belirlemez.

Ama moral ve motivasyon seçmen üzerinde illa ki yönlendirici bir etki yapar.

Bu mitinglerin oluşturduğu sinerjinin de, özellikle İzmit seçiminde vatandaşlar üzerinde bir etki yapmasını bekliyorum.

 

--------------------------------------------------

KÖKSÜZ KELİMELER

Bazen insan, görebilmek için uzaktan bakar. Çünkü o zamanlar mesafelerin değil, görmek istemenin önemli olduğu zamanlardır artık.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem