17 Haziran 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Minibüsçüler havuz sistemi ve kiralamaya “evet” der mi

Galip Ataman

15 Mart 2019 tarihli yazısı

Seçmenin önceliğinin “ekonomi ve istihdam” olduğu bir dönemde yerel yöneticileri seçeceğiz.

Kocaeli gibi nüfusun ve araç sayısının arttığı yol fakiri olan, otopark sorunu yaşanan illerin değişmeyen gündem maddesi ise “ulaşım, trafik”.

Şehir içi trafikteki sıkışık, ulaşımdaki kuralsızlık, taşımadaki hantallık vatandaşın adeta kaderi oldu.

Büyükşehir BelediyesiUKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Merkezi)doğalgazlı konforlu, güvenli, seri otobüsler ve tramvay başta olmak üzere aldığı önlemlererağmen trafik ve ulaşımda sorunlar azalacağı yerde artıyor.

tahir büyükakın

Yıllardır sıcak-soğuk, yağmur-kar demeden 7/24 çalışan özveriyle, çoğu zaman boğaz tokluğuna çalışan minibüsçülerin sorunları yanında sorumluluklarını da yazıyorum.

31 Mart’tan sonra Başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan dönemin genel sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın da “Kocaeli’nin yol haritası ve 2023 ulaşım vizyonu Ulaşım Master Planı” doğrultusunda zaman zaman özel halk otobüs kooperatif yöneticileriyle bir araya gelerek  “trafik ve ulaşım” sorununa ortak çözüm aramıştı.

Tahir hoca, döneminde, tüm özel halk otobüslerine elektronik cihaz takıldı.

İzmit 5 Nolu ve Alikahya 55 Nolu Kooperatif araçlarında paralı binişler kalktı.

Alınan çevreci, konforlu, güvenli, seri otobüslerle Ulaşım Park AŞ’nin toplu taşımadaki payını yüzde 50’lere çıkardı.

Bugün günlük yolcu sayısı 50 bine ulaşan tramvay Otogar-Seka park arasında çalışmaya başladı.

Kocaeli halkı adına risk alan 2 bin 200 araç sahibinin üyesi olduğu 52 kooperatif yönetimi “devrim” niteliğinde bir kararla araçlarını Ulaşım Park AŞ’ye kiralamak için protokol imzaladı.

Ama her zaman olduğu gibi

Yılların alışkanlıklarından vaz geçmek istemeyen araç sahipleri mağdur edileceklerini söyleyerek pazarlık masasına oturmadan “isyan” bayrağını çekti.

Hizmet alımının olmazsa olmazı paralı biniş yasağının uygulanmasına, ilçe sınırı ve kooperatif sorumluluk alanına bakmaksızın güzergah boyunca yolcu alınmasına karşı çıktı.

Bu arada büyükşehirlerin toplu taşıma araçları kiralamasına izin vermeyen 5216 sayılı yasanın 7-p maddesi engeliyle karşılaşıldı.

Kiralama protokolü rafa kaldırılırken bir süre önce 5 Nolu Kooperatif yönetimi mağdur oldukları gerekçesiyle havuzdan çıktıklarını, paralı biniş kararı aldıklarını açıkladı.

Seçim öncesi alınan, siyasi olduğu iddia edilen karar ancak bir hafta uygulanabildi.

kocaeli-de-otobus-ve-minibusculer-ucretsiz-8331604_x_o  

İLGİLİ MADDE DEĞİŞTİ

Kooperatiflerin araçlarını Ulaşım Park AŞ’ye kiralaması önündeki 5216 sayılı yasanın 7-p maddesine 16 Mayıs 2018 tarihinde,“…Büyükşehir içindeki toplu taşıma hatlarıyla ilgili olarak; şehir merkezine olan uzaklık, nüfus ve hattı kullanan sayısı kriterleri esas alınarak tespit edilecek hatlarla ilgili toplu taşıma hizmetlerinin işlettirilmesine karar vermek” cümlesi eklendi.

Yasada yapılan düzenlemenin ardından UKOME’de, kooperatif araçlarını kiralamak için yeni çalışma başlatıldığı öğrenildi.

52 kooperatife kayıtlı 2 bin 180 araç sahibini mağdur etmeden “araç kiralama” protokolunun uygulanabilmesi için aşağıdakilerin yapılması gerekiyor.

Bir: Tüm araçlarda paralı binişlerin Haziran ayına (Ramazan Bayramı) kadar kalkması.

İki: Üniversitelerden rapor, hukukçulardan ve Sayıştay’dan görüş alınması

Üç: Yüksek tarife nedeniyle vatandaşın fazla ücret ödemesine neden olan uygulamaya geçilmesi (Örneğin; Karamürsel-İzmit arası çalışan aracın Ereğli-Değirmendere-Gölcük-Yeniköy dahil güzergah boyunca yolcu alması).

UKOME’de vatandaşı konforlu, güvenli, seri araçlarla taşırken özel halk otobüsleri sahiplerini de mağdur etmeyecek şekilde çalışmalar sürerken yeni yasal engellerin çıkacağı konuşuluyor.

Bir: Toplu taşımada KDV oranın yüzde 18’den yüzde 1.5’a indirilmesinin ötesinde araçların Ulaşım Park AŞ’ye kiralanmasıyla oluşacak çifte vergilendirmeye de (Kurumlar ve gelir Vergisi) çözüm bulunması

İki: İndirimli ve ücretsiz seyahat edenlere devletin ödediği ücret ile Büyükşehir belediyesinin uyguladığı sübvansenin devam edebilmesi için yasal düzenleme yapılması

Üç: Kısa mesafe Bindi-İndi ücretinin yanı sıra aktarmalı seyahatin Kocaeli genelinde uygulanabilmesi için yeni düzenlemeye geçilmesi

Dört: Doğu ve batı Terminallerin hazırlanması gerekiyor.

SONUÇ: Kooperatife ait araçların Ulaşım Park AŞ’ye kiralanması, araç sahiplerini mağdur etmeyecek protokol imzalanması, yolcuların güvenli ve konforlu otobüslerle seyahat etmesi için 31 Mart seçimleri sonrası Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Başkanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Genel sekreterliği döneminde “ulaşım ve trafiği” önceliklerinin ilk sırasına alan, ciddi çalışmalar ve hazırlıklar yapan Tahir hocanın Toplu Taşıma Kiralama Sistemine geçebilmek için beklenen sorunları Ankara’daki yetkililerle görüşerek çözeceğine inanıyorum.

 

************************

HÜRRİYET, PROJESİNİ

İZMİT’TE DEĞİL DE

BAŞİSKELE’DE ANLATTI

 

Seçime sayılı günler kaldı.

15 gün sonra dananın kuyruğu kopacak.

Kazananlar sevinecek, kaybedenler üzülecek.

Başkan adayları dikkatli, hata yapmamaya özen gösteriyor.

Beklenmedik yol kazalarıyla seçimi riske sokmamak için çalışıyor.

2019-2023 projeleri için basın mensuplarının karşısına geçiyor, beyannamelerini vatandaşlarla paylaşıyor.

IMG-20190314-WA0036

Salı günü, CHP İzmit ilçe başkanı Hakan Çakar, CHP İzmit adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in proje sunum toplantısına davet için gazeteye gelmiş, İstanbul’da olduğumdan karşılaşamadık.

Çarşamba sabahı tekrar gelmiş, yine karşılaşamayınca davetiyeyi masama bırakmış.

Sevgili Hakan Başkana nezaketi ve özellikle katılmam konusundaki ısrarı nedeniyle teşekkür ederim.

Ancak CHP İzmit Belediye Başkan adayı Hürriyet’in projelerini sunacağı toplantı davetiyesini okuyunca şaşırmanın ötesinde şoke oldum.

Davetiyenin içeriğine geçmeden önce sadece gazete yetkilileri ve önemsedikleri köşe yazarlarının davet edildiği toplantıya ilçe başkanının yanı sıra Fatma Hanımdan da telefonla aramasını önemsiyorum.

Neyse! Gelelim davetiyeye ve sunumun yapılacağı mekana.

CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, “Çınar Vizyon Projeleri” sunumunu için Başiskele Wellborn Luxury Hoteli tercih etmiş.

Neden İzmit değil de Başiskele?

Benim gibi arkadaşlar da merak etmiş ve Hakan Başkana sormuşlar.

Aldıkları cevap, “İzmit’te, adayımızın sunum yapacağı yer bulamadık. Bulduklarımız da vermek istemediler.”

Sen CHP Milletvekili olacaksın, İzmit Belediye Başkanlığına soyunacaksın, iddialı olduğunu söyleyeceksin, son 10 yıldır hiç uğramadığın İzmit Belediyesi’ne “destursuz” gireceksin sonra da çıkıp İzmit’te sana yer olmadığından yakınacaksın!

Kimse kusura bakmasın. İzmit Başkan adayı Fatma Hanım ve ilçe Başkanı Hakan Beyin gerekçesi bana samimi olmadığı gibi inandırıcı da gelmedi.

 “Gülümse İzmit, Hürriyet Geliyor” sloganını kullanacaksın, “İzmit’in çocuğu, Paşanın kızı” olmakla övüneceksin, “Aşkla İzmit” diyeceksin, İzmit’i ağzından düşürmeyeceksin, her proje başlığının önüne İzmit yazacaksın ama İzmit projelerinin tanıtımını Başiskele’de bir otelde yapacaksın!

İzmit’te basın ve demokratik kitle örgütleriyle buluşacak onca mekan, sosyal tesis, salon, otel varken neden Başiskele?

20190314_140023

Bir: Otelin sahibi İYİ Parti’nin kurulduğu dönemde Kocaeli il başkanlığına atanan Haluk Ulusoy.

İki: Haluk Ulusoy’un kızı Özge Ulusoy, CHP üyesi olmamasına rağmen CHP İzmit Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in meclis listesi 4 kişilik kontenjan adayı.

Üç: Önceki toplantıyı Otel Asya’da yaptığı için eleştirildiğinden bu toplantıyı 5 yıldızlı oteli tercih etmiştir.

Dört: Fatma Hanımın ya parası yok toplantıyı parasız kapatmayı düşündüğü için İzmit yerine Başiskele’yi seçti ya da parası çok olduğunu kanıtlamak için Başiskele’nin en lüks otelini, seçti.

Son bir not: Yazımı yazarken CHP İzmit Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet “Çınar Vizyon Projeleri” sunumuna davet etmek için aradı.

“Sunumu neden İzmit’te değil de Başiskele’de yapıyor?” sorusunu ev sahibi Fatma Hanıma da sordum. Cevabı, “Bir ay önce salon arayışlarına başladık. Sunumu, Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda yapmak istiyordum. Ama enerjimden, vereceğim sinerjiden korktukları için sürekli oyaladılar. Son olarak 22 Mart’a Hasan Gemici Spor Salonunun uygun olduğunu söylediler. Geç olur gerekçesiyle kabul etmedik. Devletin tüm olanaklarını kullanarak üstüme geliyorlar. Afişime bile tahammül edemiyorlar. 8 Mart Kadınlar Gününde kadın aday olarak belediyeye gidişimde yaşadıklarımı kimse yazmadı, yazamadı” oldu.

 

**************

 

ADAYLARIN VAATLERİ,

KARTEPE VE KOCAMAN

Adayların her seçim öncesi vaatte bulunmaları, görev sonuna doğru yaptıklarını paylaşmaları adettendir.

31 Mart yerel seçim öncesi de aynı tablo yaşanıyor.

Görevi 31 Mart’ta bitecek belediye başkanları yaptıklarını anlatıyor, seçmenden helallik istiyor.

Başkan adayları ise peş peşe düzenledikleri toplantılarda 5 yıllık projelerini anlatarak seçmeni ikna etmeye çalışıyor.

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile başlayan ilçe başkan adaylarıyla devam eden “vaat” yarışları fotokopi makinasından çıkmış gibi.

İlçenin özelliğine göre birkaç yerel proje hariç çoğu geneli anlatıyor.

Başkan adayları “cek’licak’lı” vaatlerle seçmenden oy isterken hangi projeyi nasıl yapacağını, kaynağı nereden bulacağını söylemiyor.

65718

Tek düşünceleri seçimi kazanmak olan adayların çantasında seçmenin ve yönetmeye talip olduğu ilçenin önceliklerini belirleyen somut çalışma yok.

Herkes“otoyollar, metro, tramvay, banliyö treni, teleferik, otopark, kentsel dönüşüm, üniversite ve fakülte, millet bahçeleri, Kartepe zirvesi” gibi Büyükşehir Belediyesinin de ötesinde bakanlıkların sorumluluk alanına giren ya da kamuya ait projelerden bahsediyor.

Ama tüm ilçelerin ortak sorunu olan hava, deniz, doğa kirliliği, kent estetiği, Atatürk’lü tören alanları, istihdam gibi konular umurlarında değil.

 

KARTEPE VE KOCAMAN

12 ilçeyi ele almak yerine 10 yılı aşkın süredir yaşadığımArslanbey ve sorunlarını bildiğim Kartepe’nin AK Parti Başkan adayı Mustafa Kocaman’ın seçim vaatlerine göz atalım.

Beyannamede Güney Marmara Otoyolu, Cengiz Topel Havaalanından başlayarak Körfez ilçesine ulaşacak 32 Kilometre uzunlukta metro hattı, D-100 karayolu üzerindeki araç yoğunluğunu azaltacak alternatif yol, Suadiye-Çepni duble yol, kavşaklar, Tır otoparkı var.

Ama Tırların, yüksek tonajlı ve sarı renkli hafriyat kamyonlarının, özel binek, toplu taşıma ve servis araçlarının kullandığı, çınar ağaçlarının bulunduğu dar yolun genişletilmesiyle ilgili tek kelime yok.

Kocaeli Adliyesi, Kartepe Üniversite, gençlik merkezleri, oteller, okullara kodlama sınıfları var.

Bırakın hastaneyi, belli bir saatten sonra ve hafta sonları sağlık sorunu yaşayanların acil gideceği, iğnesini vurduracağı, tansiyonunu ölçtüreceği, pansumanını yaptıracağı sağlık ocağı yok.

Dere ıslahları, doğalgaz, rekreasyon alanları ve daha bir çok proje var ama yazın kapı pencere açılmasını engelleyen sivrisinek ve 365 gün ilçe sakinlerini rahatsız eden sokak hayvanlarıyla mücadele konusunda tek cümle yok.

İnsan odaklı yönetim modelinden bahsedilmesine rağmen yaklaşık 15 bin üniversite öğrencisine dokunan, doğrudan insanı ilgilendiren projeler yok.

 

****************

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem