24 Nisan 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Van Depremi ve Gereksinimleri

Hayrullah Demiray

28 Ekim 2011 tarihli yazısı

Van depremiyle ilgili çok şeyler konuşuluyor ve yazılıp çiziliyor ve milletimize yakışan şekilde davranıp ve yardıma koşuyoruz ama gözden kaçan bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Yıllardır Kürtlerin hakkını savunduğunu iddia eden PKK fırsatçılık yapıp oraya giden yardımların yolunu kestiği iddiası  ve saldırılarına devam ettiği gözlerden kaçmıyor.

 Burada eğer bu şekilde iddialar ortada dolaşıyorsa, bunları hükümet yetkililerimizde çürütmeli, gerekirse yardımların bir kısmı havadan kargo uçaklarıyla ulaştırılmalı ve bu dönemde özellikle provokasyonlara daha fazla dikkat etmemiz gerekir.

  Böyle dönemler hassas dönemler, siyasilerimizin bu dönemde üsluplarını biraz değiştirdiklerini görmekteyiz, neden oradaki acı hepimizin acısı, hala PKK saldırılarına devam ediyor. Burada herkes ten önce BDP’ye önemli görevler düşüyor, onlar da bazı şeyleri artık görmeliler eğer görmüyorsa halkımız mutlaka görecektir.

Madem aynı havayı soluyoruz, aynı düğünde eğleniyoruz, aynı okulda okuyoruz, aynı yerde çalışıyoruz ve aynı ‘’DEPREMDE ÖLÜYORSAK’’ ve vatan savunmasında yan yana çarpışıp ‘’ŞEHİT OLUYORSAK’’ kimsenin bu milleti ayırmaya gücü yetmez artık herkes bu geçekleri görmeli.

   Bir önemli hususta geçtiğimiz günlerde gündeme getirmiştim, bir kez daha görünüyor ki deprem değil binalar insanların ölmesine sebep oluyor. Hala büyük İstanbul depreminin konuşulduğu ve aklımızdan çıkmayan 1999 depremi, hala neden zemin etüdü yapılan firmalar ve inşaat sektörü tam anlamıyla denetlenmiyor ve en önemlisi de bir araç bile trafik sigortası olmadan trafiğe çıkamazken hala birçok binanın neden zorunlu deprem sigortası yapılmıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Bu konuda insanlarımız daha fazla bilinçlendirmeli ya da yaptırım uygulanmalı.

   Terör insan hayatına kastediyor, ne kadar tehlikeli olduğunu ve herkese zarar verdiğini biliyoruz. Yaptığımız binaların zemin etütlerinden tutunda, binaların yapılışına kadar geçen süredeki işler eğer doğru yapılmazsa sonuçları terör kadar yıkıcı oluyor. Belki ikisi aynı şeyler değildir ama ikisi de insan hayatına kastediyor.

  Dün Van’da ki depremi ekranda izlerken aynı acıyı hissettim. 1999 depremi bir kez daha canlanmış oldu hafızamda ve bir kez daha kaybettiklerimizi Rahmetle andım.

Şimdi herkes bir kez daha kendisini sorgulamalı ve dönüp geriye bakmalı neler bıraktık ve neler bırakacağız ardımızda barışın, huzurun, egemen olduğu bir toplumda yaşamak dileğiyle.

Üç günlük Dünya boşmuş dememek için vakit bu vakit yardım zamanı.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi