17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu işletmelerin Yaptıkları

Hayrullah Demiray

26 Ekim 2011 tarihli yazısı

   

Dün Van’da meydana gelen 7.2 lik deprem bir kez daha bizlere 1999 yılında yaşadığımız acıyı hatırlattı ve acıyı en iyi bilen insanlar olarak bizler bu durumdan kendimize de bir pay çıkarmalıyız. Elimizden gelen tüm çabaları oradaki insanlar için.

Şu da görünüyor ki, deprem değil binalar, insanların canına kastediyor, anlaşılıyor ki depremin ne zaman nereye geleceği de belli olmuyor. Bu yüzden zemin etütlerinin ve binalarla ilgili gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Ve Marmara bölgesinde zemin etüdü çalışması yapan firmalarla ilgili son zamanlarda kulağımıza gelen oldukça önemli iddialar var.

Tam olarak yapılması gereken etüt çalışmalarının, yapılmadığı ve aynı zamanda 50 metre kazılıp numune alınması gerekirken 10 metre dahi kazılmadan alınan numuneyle işlem yapılması gözlerden kaçmıyor. Bunun yarın, bir gün ne sonuçlar doğurabileceğini bilmeden birileri cebini dolduruyor. Bu konuda devletin hangi kurumu bu firmayı ya da firmaları denetliyor onu sormak istiyorum. İş işten geçmeden yetkililer bu konuya el atmalı diye düşünüyorum. Birileri insan hayatını hiçe sayarak ve sırf maddi kaygılarla, milyarları cebine indirirken buna kimse ses çıkarmaması bizleri oldukça üzüyor.

Bu konuda gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir ve bu konuda ihmalleri olan varsa onlarında madden ve manen cezalandırılması gerekmektedir. Birilerinin canı yanmadan birçok ocağa ateş düşmeden, hemen şimdi,  vakit geçirmeden yetkililer, yetkilerini kullanmalı. Peki, yetkililerin zemin etüdü yapan firmalarını, devletin kurumları denetliyor mu?

Yoksa bu kurumlar sadece kendi personeliyle ve gerekli bilgi birikimi olmayan elemanlarla mı bu işi yapıyor? Bu firmalar kimler tarafından nasıl kuruldu? Bir tekel mi var…?

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem