19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti'nin Demokrasi Sınavı

Hayrullah Demiray

01 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

AK Parti Türkiye siyasetinin son dönemlerine damgasını vuran siyasi bir hareket. Dünyanın hızla gelişmesine ayak uydurmaya çalışan ve aynı zamanda kendi ayakları üzerine durmaya çalışan bir parti.

Aynı zamanda da geçmişiyle yüzleşen bir Türkiye meydana getirme çabaları. Hepsi bu döneme denk geldi. Dolayısıyla bu siyasi hareketin bu günlere gelmesinde emeği olanlar ve bu harekete gönül vermiş herkesin en doğal hakkıdır seçmek ve seçilmek. Birde gerçek var. O gerçekte nedir? Demokrasilerde azınlık çoğunluğa uymak zorundadır, bu unutuluyor.

Bugün yapılanları savunmuyorum. Ama demokrasi içerisinde bazen futbolda olduğu gibi çalımda atılır. Aslında herkesin bakamadığı nokta burası. Bu partinin içerisinde bulunan kişiler üzerinde elbette durmalı. Zaman zaman bazı adaylar konusunda hata yapabiliyor ama bazen de olması gerekenleri yapıyorlar.

Şimdi baktığımızda kadın kollarında bir aday çıktı ve herkes alkışladı. Ama bir taraftan da gayet başarılı bir aday mevcut. Beklide Kocaeli de Ak Partinin bu kadar oy alması mutlak suretle kadın kollarının başarısı. Bu konuda kadın kollarının başarısı tartışılmaz. Ama bir taraftan belki birçok arkadaşımızın görmediği bir şey var. Bu işin reklam kısmı. Ve bana göre de Sultan Öztürk adaylıktan çok reklamın iyi yaptı.  Neden diyecek olursanız. Ak Partinin önde gelenlerinin hepsinin desteğini alan Oya Tunçel’in karşısına çıkmaya cesaret etmekte takdir edilecek bir şey. Ama seçimden birkaç gün önce iki adayın buluşmasında Oya hanımın elini öperek gücünü kabul etmişti Sultan Hanım.

Yani aslında görünmeyen bir gerçek yoktu orta da. Sanki beklenenin dışında bir şey olacaktı. Ben onun için bu konuda fazla abartmanın gereğini görmüyorum. Neden diyecek olursanız. Bu güne kadar olan seçimlerin hangi birinde azınlığın dediği olmuştur. Demokrasiyi yıllardır hep duyarız ama hiç kimse nasıl bir şey olduğunu tam olarak görmemiş ve yaşamamıştır.

O zaman zaten demokrasi güçlü olandan yana ise, neden bu kadar abartalım ki. Benim asıl merak ettiğim bir konu var. Bu partiye bu kadar gönül vermiş insanlar var. Bunlardan bir tanesi çıkıp bende bu ülkeye hizmet etmek istiyorum dediğinde yok kardeşim sen dur daha burada büyüklerin var onlar onay verirse mi denecek. Yoksa bu ülkeye siyaset yoluyla hizmet etmek isteyenlere kapılar açılacak mı? Eğer öyle değilse demokrasi tarih oldu ya da demokrasi anlatılan gibi değil. Şimdiye kadar gören duyan bilen yok bundan sonrada olmayacaktır.

Ben olaylara birazda iyi tarafından bakmaya çalışıyorum. Ama bu gidişat Ak Parti’nin bu kadar güçlü olduğu bir dönemde, acaba Ak Partinin içerisinde bir yandan da yeni bir kıpırdanma hareketine mi sebep olacak. Muhtemel senaryolar şimdiden 2014 yılına hazırlık mı yapılıyor. Bence bunu kestirmek zor değil. Ama görünen o ki yerel seçimlerde her şey daha farklı olacak. AK Parti içerisinde kıran kırana bir mücadele olacak. Şimdiden söylemesi.

Nasip olur o günlere geçersek hep beraber göreceğiz. Bunu kimse unutmasın. Bütün herkesin hesabı aslında kimin ilçe ya da kadın kolları başkanı olacağından ziyade, kimin belediye başkanı olacağına kilitlenmiş durumda. Hesaplar bence buna göre yapılıyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem