17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yarın Geç Olabilir

Hayrullah Demiray

24 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

Son günlerde ülke gündemini meşgul eden Cumhurbaşkanının görev süresi ne kadar olacak tartışmaları, adeta ülkemizde yaşanan depremleri bile unutturdu. Ummadığımız anlarda gelen ve bazen binlerle ifade edilen insanımızın hayatını kaybetmesine sebep olan depremin bu kadar çabuk unutulmuş olması birilerinin işine geliyor.  Neden derseniz bu konuda bir şeylerin acil olarak yapılması gerekiyor.

Bu konuda ilimizdeki birçok binanın yıkılması gündemde.Yeni yapılan binaların zemin etütlerinden tutun,  binaların yapılış aşamasına kadar her aşaması gerektiği gibi kontrol edilmemiş. Dolayısıyla bu durum sağlam binaların yapılamadığı anlamına geliyor. Fakat kimse gerektiği gibi bu konulara eğilmediği için birileri insan hayatını hiçe sayarak yapmış oldukları işlerle insan hayatını hiçe sayıp kendi ceplerini doldurmaya devam ettikleri konusunda çok farklı istihbaratlar almaya başladık. Bu konuda tek temennimiz söylenenlerin anlatılanların doğru olmaması.

İnanın bu konuya bence ülkenin içinde bulunduğu bütün durumlardan daha çok dikkat edilmesi gerekir. Kimsenin umurunda olmadığını düşünmeye başlamaktayım. Sanki birileri özellikle başka konulara dikkat çekip,  bu konuyu insanlara unutturup akıllarından çıkarmaya çalışıyorlar.  Bu konularda yetkililer bir felaket yaşanmadan önlem almalı. Denetlemelerin yetersiz olduğu söylentileri dolaşan zemin etüt firmaları ve mühendislik firmaları daha sıkı denetime tabi tutulmaları gerekir. Aksi takdirde yarın çok geç olabilir.

Ne zaman yaşanacağını bilmiyoruz.  İnşallah Allah öyle felaketlerden bizleri korusun.  Ama bu felaketler zaman zaman dünyada ve ülkemizde yaşanıyor.  Bunun için de birileri kesesini dolduracak diye insanların canını hiçe sayan,  işlerini doğru düzgün yapmayan firmalara ve kişilere karşı daha tedbirli ve dikkatli olmak gerekir. Bu konularda duyduğumuz ve bildiğimiz konuları da yetkililere iletmek zorundayız.

İşinin ehli olmayan ve işine gerektiği gibi saygı göstermeyen kişiler olabilir.  Dün vardı bugünde,  yarında olacak elbette.  Ama bu konular kulak tıkanacak konular değildir.  Herkes mutlaka bir yakınını,  arkadaşını,  eşini dostunu böyle afetlerde kaybetmiştir.  Maalesef bu felaketi burada yaşamayan has bel kader Kocaeli ye gelmiş,  ya da Kocaeli de iş yapmaya başlamış kişiler olabilir. Etrafınızda çok iyi niyetli olanların yanında,  özellikle niyetleri kötü olan sadece ceplerini düşünen insanlar ve firmaların var olduğu da biliniyor.

Bu konuda önlemlerin alınması gerekir. Bu tarz iş yapan firmaları hangi kurum ve kuruluş denetliyorsa yapılan işler sadece birkaç kişinin keyfiyetine bırakılamaz. Böyle önemli konularda daha doğru ve ciddi adımların atılması gerekir.  Bence Siyasiler Cumhurbaşkanının görev süresi ve diğer konularda gösterdikleri hassasiyeti bu konuda da göstermeleri en büyük arzumuzdur

Özellikle buradan ilimizin Milletvekilleri ve yöneticilerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem