18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanının “Kocaeli” sevdası

Galip Ataman

09 Ocak 2019 tarihli yazısı

31 Mart 2019 yerel yönetimler seçimi ve sonuçları, bugüne kadar yapılanlardan farklı olmanın ötesinde ilk’lerin yaşanacağı bir seçim olacak.

Seçmen özgür iradesiyle desteklediği siyasi parti ve adayı için değil ittifaklar (pazarlık) sonunda belirlenen parti ve aday için oy kullanacak.

Sandıktan çıkacak sonuçlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarını ya sonlandıracak ya da parlamenter sistemi yeniden gündeme taşıyacak.

En önemlisi de sağda AK Parti, solda CHP çatısı altında birleşmesinin yolunu açacak “iki partili” bir sistemin önünü açacak.

Böyle bir ortamda yapılacak seçim sonucu sadece partilerin değil liderlerin kaderini de belirleyecek.

İkili sisteme “evet” diyenler sağda ya da solda yerlerini alırken karşı çıkanlar siyasi yaşamlarını “küçük olsun benim olsun” mantığıyla devam ettirecekler.

31 Mart akşamı alınacak sonuçlar en çok CHP ve genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu etkileyecek.

Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde CHP’nin sağlayacağı üstünlük Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu perçinlerken Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini de yeniden tartışılır hale getirecek.

Aksi sonuç, parti içi demokrasiden bahsedilmesine rağmen uygulanmayan CHP’de girdiği her seçimi kaybetmesine rağmen koltuğu bırakmayan Kılıçdaroğlu “siyasi mevta” olarak köşesine çekilmek zorunda kalacak.

Parti içi tartışmalar bölünmeye neden olurken CHP ile yollarını ayıranlar geçmişte olduğu gibi parti kuracak.

MHP ve İYİ Parti ise sandıktan çıkan sonuçlara göre “öküz öldü ortaklık bozuldu” diyerek yeni bir yol haritası belirlemek zorunda kalacak.

 cumhurbaşkanı

AK PARTİ TEMKİNLİ

Gözler, kurulduğu tarihten buyana girdiği 6 milletvekili, 3 yerel yönetimler, 2 Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 3 halkoylamasını kazanarak aralıksız tek başına 16 yıldır iktidarda olan AK Parti de.

Beğenelim beğenmeyelim, onaylayalım onaylamayalım aldığı kararlarla Türk siyasi yaşamında ilk’lere imza atan Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart öncesi dikkatli.

Sayın Cumhurbaşkanı alınacak sonucunun zaman zaman “metal yorgunluğu” yaşayan AK Parti’nin geleceğini doğrudan etkileyeceğini bildiğinden stratejisini “siyaset mühendisliği” üzerine kuruyor.

Seçmen karşısına eski yüzlerle değil de yıpranmamış yeni yüzlerle çıkmak istiyor.

Adayları belirlerken duygusallıktan uzak gönüllere dokunacak yetenekli, tanınmış, başarılı, ekonomik durumu iyi, seçim kazandıracak isimler arasından belirliyor.

Seçime anket sonuçlarına bakarak, kamuoyu nabzını tutarak, yapılacak hatanın telafisi olmadığı bilinciyle, yol ve dava arkadaşlarını kırmadan hazırlanıyor.

Belli ki seçime girecek partiler içinde her türlü olumsuzlukları en aza indirecek önlemleri almış, başarıya kilitlenmiş, yeni rekorlar kırmaya odaklanmış parti görüntüsü veriyor.

 

KOCAELİ’Nİ SEVİYOR

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Aralık 2018’de Ankara, 1 Ocak’ta İstanbul, 5 Ocak’ta İzmir’de Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları tanıtım toplantısına katıldı.

12 Ocak’ta da İzmit’e gelerek Büyükşehir ve 12 ilçe belediye başkan adayı için Kocaelililerden oy isteyecek.

Sayın Cumhurbaşkanının 30’u büyükşehir olmak üzere 81 il içinde aday tanıtımı için Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra Kocaeli’ne gelecek olmasını önemsiyorum.

Sayın Erdoğan belli ki 14 seçimde de Türkiye ortalaması üzerinde oy vererek partisine gönülden bağlanan, liderine sahip çıkan Kocaeli’ni unutmamış.

Her toplantıda özellikle Kocaelili gençlerden ve kadınlardan övgüyle bahseden, diğer teşkilatlara örnek gösteren sayın genel başkan Kocaeli’ne gönül almak, kenetlenmek, birlik beraberlik mesajları vermek için geliyor.

Kocaeli’nde düzenlediği mitinglerde seçmenden oy isterken “Kocaeli sen farklısın, tarih yazıyorsun, sandıkları patlatmaya hazırsın” diyen Erdoğan cumartesi günü önceki yerel seçimlerde olduğu gibi 31 Mart akşamı skoru 13-0 yaparak rekoru egale etmelerini isteyecek.

Daha da önemlisi dostluğa, yol ve dava arkadaşlığına, vefaya inanan Erdoğan’ın Kocaeli ile siyasetin ötesinde gönül bağı var.

ÖZETLE; AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’ni seviyor, Kocaelililere güveniyor, Kocaeli’nde skorun 13-0 olacağına inanıyor. 31 Mart akşamı yapacağı “balkon konuşması” provasını yapmak için cumartesi günü İzmit’e geliyor.

 

****************

 

CHP’LİLER HIRÇIN VE HIRSLI!

CHP içinde abi-kardeş, gazeteci-siyasetçi, hoca-öğrenci ilişkilerimiz olan saygın ve değer verdiğim isimler var.

Yıllar öncesine dayanan dostluklarımızın dün olduğu gibi bugün de devam ettirdiğimiz, sohbetlerinden keyif aldığım siyasiler var.

Bazılarının hırslarını anlıyorum ama hırçınlıklarını, zaman zaman yaptıkları açıklamaları, hakaret içermeyen eleştiriye tahammül edememelerini anlayamıyorum.

Önceki seçimlerde milletvekilleri Hikmet Erenkaya, Sefa Sirmen, Tahsin Tarhan ile girdikleri yarışta sandıktan çıkamayan CHP, bu seçimde benzer yenilgi ve hezimet yaşamamak için Büyükşehri İYİ Parti’ye bıraktı.

Fikret Toker ve Sefa Sirmen’in seçim kaybettiği İzmit’te tek umutları milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in aday gösterildiği İzmit.

Genel başkan Kılıçdaroğlu gibi Kocaeli örgütlerinden Büyükşehir dahil seçim kazanacaklarına inanana rastlamadım.

Milletvekili ve başkan adayı Hürriyet, CHP’de bugüne kadar farklı bir seçim stratejisi ve ekibi oluşturdu ama herkesi kucakladığını söylemek zor.

Hürriyet’in ekibinde yer alan önemli isimlerden Hüseyin Erol’un sosyal medyada paylaşımı gibi.

Başkası söyleseydi aldırmazdım ama kadın ve gazeteciye büyük saygı duyan, sahip çıkan, cinsiyet ayırımcılığına tepki gösteren Fatma Kaplan Hürriyet’in ekibinde yer alan Erol’un Habertürk TV sunucusu kadın gazeteciye yönelik “Kader mahkumu olan vesikalı kadınların daha çok saygıyı hak ettiğini düşünmeye başladım” paylaşımı affedilir gibi değil.

CHP İzmit SKM üyesi Mehmet Ümit Küçükkaya’nın yerel siyasetçileri ve beğenmediği projelerle aldığı kararları eleştirmesi en doğal hakkı olduğu gibi yerden yere de vurabilir.

Sevgili Mehmet AK Parti Büyükşehir Başkan adayı “yerli ve milli” Tahir Büyükakın’ın medyada yer almasından rahatsız olabilir, öne çıkmasını eleştirebilir.

Ama İzmit siyasetini bırakıp Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım gibi güçlü siyasetçileri eleştirmek İzmit adayı Hürriyet’e oy getirmez aksine oy kaybettirir.

Erdoğan ve Yıldırım’ı Ankara’da genel başkanı ve parti yetkilileri yeterince eleştiriyor.

Sevgili Mehmet, üst düzey siyaset yapacaksa genel başkanı Kılıçdaroğlu’na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ı niçin TBMM  Başkanlığından istifaya çağırmadığını sorsun.

CHP üyesi ve İzmit Belediye başkan aday adayı olan Hüseyin Erol ile ilçe başkanlığı yapan Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP’nin 2004’te 31 üyeden 23’ünü kazanmışken, 2009’da üye sayısı 37 çıkarken CHP’nin 21’e gerilemesini, 2014’te 15’e düşmesini sorgulasınlar.

üçlü

SONUÇ: CHP’nin İzmit’teki önemli isimlerinden olup İzmit SKM üyesi Hüseyin Erol ve Mehmet Ümit Küçükkaya, açıklamalarıyla İzmit adayı milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e seçim kazandırmaktan çok öne çıkma ve meclis listesinde ilk sıralarda yer almak gayreti içindeler.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem