22 Temmuz 2019 Pazartesi
Semrel AŞÇI

Semrel AŞÇI

semrelasci@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CEREN ‘‘HOCA’’

Semrel AŞÇI

07 Ocak 2019 tarihli yazısı

Ceren Hoca kan revan içinde, Ceren Hoca dövülmüş, 8 yerinden bıçaklanmış ve 2 defa silahla ateş edilmiş. Olay bütün hatlarıyla bu şekilde…

Sadece birkaç aydır evli olan, 1994 doğumlu genç bir araştırma görevlisinin hayata veda etme hikayesi bu.
İşte bu kadar basit özetlenen bir vahşetin sonucunda insanlıktan nasibini almamış sözüm ona adaleti temsil edecek olan bir cani tarafından katledildi. Hem de hiç pahasına. Ne olursa olsun bir insanın hayatına son verme hakkını, kimse kimseye vermez. Fakat işin daha vahim durumu; bu olayın bir hukuk fakültesinde yaşanmış olması… Daha vahimi bunu yapan cani ona bir şeyler öğretmeye çalışan bir eğitimci ve bir şeyler öğretmek istediği kişi de gelecekte insanlara adalet dağıtacak kişi olmak için okuyordu.
Okuyordu diyorum;  Okumak denirse buna tabi…
Bahaneye bakar mısınız, o gencecik hayata son vermesinin nedeni olarak öne sürdüğü olay daha vahim. O cani, hocasının kendisini kopya çekerken yakaladığını, tutanak tuttuğunu ve bu yüzden hocasını öldürdüğünü söylemiş.
Ceren Hoca, diğer öğrencilere haksızlık yapılmasını önlemiş. Gelecekte insanlara adalet dağıtacak olan kişinin soru hırsızlığını önlemiş. Yani insanlara haksızlık yapılmasını önlemenin bedelini canı ile ödemiş!
Elbette bu ve benzeri olaylar toplumun ne kadar dejenere olduğunun bir göstergesidir.
Bizler öğretmenlerimizi gördüğümüzde hem saygıdan hem de onları saydığımızdan önlerinde eğiliriz…
“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali’nin anlayışına sahip olduğumuz ve Kur’an-ı Kerimin ilk emrinin de oku olduğunu da unutmamak gerekir.
Onun için bizlere bir şey öğreten öğretmenlerimize karşı saygı göstermeyi geçmişiz, onlar bizim iyi insanlar olmamızı sağlamak için çalışırken onlara karşı gösterilen bu tavır ve davranışın hiçbir açıklaması olamaz. Hatta bu son olayda yaşanan durum bir psikolojik bunalım ve buhrandan başka bir şey değildir.
Bir insanın hayatına kastetmek ayrı bir vahşet, bunu yaparken o insanı hem bıçaklamak hem de o insanı silahla vurmak akıllara zarar bir durum. Bu insanlıkla bağdaşmaz.
Şimdi bu olay üzerinde elbette herkes bir şeyler söylüyor ve söylemeye devam edecek. Fakat hiç kimse Ceren hocanın anne babasının ve eşinin yaşadığı acıyı tam olarak anlayamayacak.
Esas olan, bu olay ve benzeri olaylarda bir insanın hayatının geri gelmeyecek oluşu!
O caniye verilecek ceza acılı ailenin yüreğine su serpecek.
Cenazede eşinin söylediği sözler gerçekten önemliydi; her şeyden önce iyi bir insan olabilmek ve yapılan kötülüğe kötülükle muamele etmemek.
Yani bu konuda adaletin tecelli etmesi gerekir.
Şimdi o cani tutuklandı. Olay yargıya intikal etti. Bundan sonrası adaletin tecellisini beklemek.
Elbette bir de ilahi adalet var eninde sonunda bir insanın hayatına son vermenin bedelini mutlaka öder.
Bu konuda söylenecek çok şey var; bazen kelimeler, cümleler boğazımızda düğümleniyor, bazen de her doğru her yerde söylenmiyor. Yani içimizden geçenleri yazıya dökemiyoruz.
Ceren hocaya Allah’tan rahmet annesine, babasına, eşine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum…
Bu caninin en ağır şekilde cezalandırması ve kimsenin yaptığının yanına kar kalmayacağı bir yıl diliyorum...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem