18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bizim Yaka Gazetesi ve 2018’de öne çıkanlar

Galip Ataman

02 Ocak 2019 tarihli yazısı

Giden yılın ardından yaşananları yazmak, öne çıkanları paylaşmak adettendir.

Bugünlerde gazeteler çarşaf çarşaf haberler yapıyor, 2018’de öne çıkan kişi ve kurumları yazıyor.

Çoğunlukla ekonomik ve kişisel ilişkileri sağlam tutmak ve hangi kriterlere göre yapıldığı bilinmeyen kişi ya da kurumların tamamına saygı duyuyorum.

Olayları kronolojik yazmak, 2018’e damgasını vuran kişi ya da kurumlar arası sıralama yapmadan görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

KOCAELİ BİZİM YAKA GAZETESİ, “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganıyla kamuoyunda kanıtladığı güvenilirliğini, saygınlığını 2018’de sürdürdü.

Gazetelerin arşivlerini tarayıp karşılaştıranlar KOCAELİ BİZİM YAKA GAZETESİ’nin eğitim, sağlık, üniversite, siyaset başta olmak üzere her alanda “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu göreceklerdir.

KOCAELİ BİZİM YAKA GAZETESİ, gücünü güncel, doğru, kamu yararı bulunan, masuniyet karinesine uyulan anlaşışından almaktadır.

KOCAELİ BİZİM YAKA GAZETESİ’nin birileri gibi masa başında kulaktan dolma dedikodu yazmadığına, hakaret içeren yayınlar yapmadığına, yorumları eleştiri sınırları içinde kalarak okurlarla paylaştığına tanık olacaktır.

Çünkü KOCAELİ BİZİM YAKA GAZETESİ az sayıda ama güvenilir, aranan, takip ve tercih edilen gazetecilerden oluşan saygın bir ailedir.

Özetle, KOCAELİ BİZİM YAKA GAZETESİ rakiplerimizin örnek aldığı, okurların, kamuoyunun takdir ettiği “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” gazetedir.

 aaaa

2018’DE ÖNE ÇIKANLAR

Uzun uzun anlatmayacağım, kamuoyunda tartışma yaratacak isimleri yazmayacağım.

Favorim; Eğitim ve sağlık başta olmak üzere her alanda şirketlerinin değil aile büyüklerinin adını taşıyan toplumsal sorumluluk projeleriyle öne çıkan Vefa İbrahim, Kemal, Zümra ve Ayşe Aracı kardeşler.

Babaları Şükrü Aracı adına Derince’de Ortaokul, anneleri Semahat Aracı adına KOÜ Umuttepe Yerleşkesinde Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Hasta bakım Merkezi, babaanneleri Zöhre Aracı adına İzmit’te KALBEN Derneğinine tahsis edilen tarihi köşk yaptıran, yüzlerce öğrenciye burs veren Aracı kardeşler hizmete açtıkları kurumlardan yararlananların takdirini ve hayır dualarını alıyorlar.

Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Hasta Bakım Merkezinde Alzheimer, Demans (bunama), Parkinson ve hareket bozukluluğu olan fiziki sorunu bulunmayan hastalara hizmet verilecek.

 

Önemsediğim ve keyif alarak yazılar yazdığım bir diğer proje; Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Hanımefendinin koordinatörlüğünde Kasım 2017’de başlatılan “Kadın Sağlığı Eğitim Merkezi”. 3 yılda 670 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Kadınlarım sağlıklarıyla ilgili konularda bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan proje kapsamında 2018 sonu itibariyle 252 bin kadına ulaşıldı.

Çağın vebası olarak bilinen madde uyuşturucu ile mücadelede 2018 yılında 1.5 tondan fazla uyuşturucu maddesi ele geçiren Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Narkotik ekiplerinin özverili çalışmalarından söz etmezsem haksızlık etmiş olurum.

İşte Narkotik Şube tarafından yakalananlar; 1 ton 464 kilo eroin, 121 kilo esrar, 3 kilo sentetik, 8 kilo kokain, 1 kilo 200 gram metamfetamin, 60 kilo skunk maddesi ve 426 litre eroin yapımında kullanılan aqsetik andhidrit maddesi, 48 kilo afyon sakızı, 1.164 kök kenevir bitkisi.

2018’de Kocaeli’nde öne çıkan bir diğer kurum milli eğitim, müdürü Fehmi Rasim Çelik.

Özellikle son yıllardaki performansı, hayata geçirdiği projeler, öğretmenlere kazandırdığı motivasyon ve özgüvenle örnek gösterilen Rasim hoca, 2018’in ‘en’leri arasına girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Hayırsever iş adamları ve kurumların sosyal sorumluluk kapsamında yaptıkları okul ve dersliğin dışında Rasim hoca özel gayret ve çabalarıyla Ankara’da sağladığı yaklaşık 250 milyon lira ödenekle toplam 998 derslik, 7 atölye, 3 spor salonu yaptırarak Kocaeli’nin 2019-2020 eğitim öğretim yılında tüm okullarda tekli öğretime hazır olduğunu gösterdi.

 

*********************

 

VALİ AKSOY GÖREVİNİ YAPTI

YA KOCAELİSPOR TARAFTARI

Kocaelispor, 2 kez Türkiye kupasını kazandığı, Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil ettiği dönemlerde efsane idi.

O yıllarda rantını yemek isteyenler Kocaelisporlu olmaktan gurur duyar, yardım etmek için sıraya girerdi.

Kocaelispor’u siyasi ikballeri için kullananlar “mama” kesilince ellini ayağını çekti.

TFF 3. Lige düşünce bırakın transfer yapacak parayı bulmayı meteliğe kurşun atar duruma geldi.

Alacaklılar haciz koydurup, icra memurları kapıya dayanınca kulübün imdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti.

Ama Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun 100 milyon lirayı geçen desteği de çare olmadı.

Ve Vali Hüseyin Aksoy, Kocaelispor’u bilinmeyen ve kamuoyuna açıklanmayan borç batağından kurtarmak için yardım kampanyası başlattı.

Kampanyayı geniş kitlelere yaymak, bütün kesimlerin desteğini sağlamak amacıyla 13 Ağustos’ta kentin tüm dinamikleriyle bir araya geldi.

“Efsane Geri Dönüyor” sloganıyla başlatılan kampanyanın tanıtım toplantısına

milletvekilleri M. Akif Yılmaz, Emine Zeybek, Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Saffet Sancaklı, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, siyasi partilerin il başkanları Abdullah Eryarsoy, Cengiz Sarıbay, Aydın Ünlü,  KSO, KOTO, KESOB ve Kocaelispor taraftar grubu temsilcileri katıldı.

Kampanyanın sona erdiği 13 Aralık’ta yapılan açıklama, “4 aylık kampanya kapsamında 190 bin 900 lira yardım toplandı” idi.

 kocaelispor-kampanya

VALİ VE BASIN

Vali Hüseyin Aksoy; kentin tüm dinamikleriyle Kocaelispor’a yardım kampanyası başlatarak, kamu kurumlarını resmi yazı ile yardıma çağırarak, 2 OSB’nin 50’şer bin liradan 100 bin TL desteğini sağlayarak, her ay toplanan rakamı kamuoyu ile paylaşarak taşın altına elini koydu.

Gazeteciler; “Efsane Geri Dönüyor” sloganıyla başlatılan Kocaelispor’a yardım kampanyası banka hesap numaralarını duyurarak, Kocaelispor taraftarlarıyla gönüllülerini yardım yapmaları için haber yaparak, yazı yazarak görevini yaptı.

Milletvekilleri, başkanlar, Kocaelispor taraftarları ve gönüllüleri nerede?

Vali Aksoy’un etrafına dizilip, boyunlarına Yeşil-Siyah Kocaelispor atkısı bağlayan, boy boy resim çektiren milletvekilleri nerede?

Bir maaşlarını Kocaelispor’a bağışlamayı düşünmeyen milletvekilleri kaç kişinin kapısını çalıp Kocaelispor’a destek olmasını sağladı?

SONUÇ; vali Aksoy’un başlattığı Kocaelipor’a yardım kampanyası milletvekillerinin, kentin dinamikleriyle sivil toplum örgütleri ve Kocaelispor gönüllülerinin duyarsızlığı sonrası fiyasko ile sonuçlanmıştır.

Toplanan para, 2 OSB’nin verdiği 100 bin lirayı çıkarırsak 90 bin 900 liradır.

Kampanyaya destek veren herkesi kutluyorum.

 

******************

 

KYÖD, ‘BİZİM TAHİR’İ

NEDEN ÜYE YAPMADI

 

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından adının açıklandığı 24 Kasım 2018’den buyana ilçelere gidiyor, sahada dolaşıyor, sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyor.

Geçtiğimiz günlerde de “CHP’nin arka bahçesi” olarak bilinen, üyelerinin yüzde 95’i CHP’lilerden oluşan KYÖD (Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği Başkanı Av. Didem Turan’ı ziyaret etti.

AK Parti adayı, CHP’lilerin evine giderek “ezber” bozarken KYÖD yöneticileri de bu tür konukları ağırlamaya pek alışık değildi.

Ama Tahir hocanın yarattığı sinerji, Didem başkanın fanatik üyelerin ve bazı CHP’lilerin tepkilerini bile bile hazırladığı samimi ev sahipliği ortamında geçen görüşme iki dostun, iki KYÖD üyesinin yıllar sonra karşılaşmasını anımsatıyordu.

Tahir hocanın ziyaretine “Size nasıl hitap edilmesini istersiniz?” sorusuna verdiği “Kendimi hoca hissediyorum. ‘Bizim Tahir’de diyebilirsiniz” cevabının öne çıkması sohbetten tarafların keyifli ve yararlı ayrılmasını sağladı.

Bu kentte doğup büyüdüğünü, bu kentte yaşadığını, çocuklarının da burada doğduğunu, doğup büyüdüğü kenti tanıdığını söyleyen “Bizim Tahir” kenti birlikte, ortak akıl ile yönetmek istediği mesajları verirken “Kent insanlarının mutlu olması ve göğüslerini gere gere Kocaeliliyim demesi lazım” dedi.

Başkan Turan da, KYÖD olarak sivil yaşamın bir parçası olarak yer aldıklarını, kentin menfaatleri için üretim yapmaya ve katkı vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Sıcak karşılama, sıcak, samimi ve yararlı sohbeti kent adına, gelecekte üretilecek projelere katkı sunma adına bence yararlıydı.

KYÖD’ü ziyaret eden AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı tahir Büyükakın’ı ve her türlü siyasi kimliğinden sıyrılarak KYÖD Başkanı kimliğiyle örnek ve özlenen ev sahipliği yapan Didem Turan’ı kutluyorum.

Ziyareti, konuşmaları, verilen mesajları okuyan çoğu kişi ben de bugüne kadar bu diyaloğu kuramayanların kulaklarını çınlattık.

tahir-KYÖD

FIRSAT KAÇIRILMADI

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD), tabelasında ve tüzüğünde “Kocaeli” olmasına rağmen üyelerinin yüzde 90’ı İzmitlilerden oluşan, onur ve onursal üyelerinin tamamı CHP üyesi ya da sempatizanlarından seçilen saygın bir sivil toplum örgütü.

Herkesi kucaklaması beklenirken CHP’lilerin evi, yuvası olarak görülen, CHP’ye destek veren, dünden bugüne başkan ve yöneticileri ağırlıklı olarak CHP’lilerden oluşan bir proje üretim merkezi.

Son yıllarda borç batağına düşen, üye aidatları bile icra marifetiyle tahsil edilen, ödeme yapmayanların üyelikten çıkarıldığı KYÖD, Av. Didem Turan başkanlığında oluşturulan yönetim sayesinde herkese kucak açması dikkatimi çekti.

Alışık olunmayan ve beklenmedik ziyaret sırasında her iki tarafta ayaklarına kadar gelen fırsatı kaçırdılar.

KYÖD Başkanı Didem hanım, kendisine “Bizim Tahir” denilmesini isteyen Başkan adayı Tahir Büyükakın’a jest yaparak yakasına KYÖD rozetini takıp KYÖD üyesi yapabilseydi.

Fırsat kaçırılmış değil. Önümüzdeki günlerde bu sefer KYÖD başkanı Didem Turan’ın yapacağı davetle 5 yıl Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığı koltuğunda oturmasına kesin gözle bakılan Tahir Büyükakın’ı üye yaparak yakasına KYÖD rozeti takabilir.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem