18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Fikri Işık’ın siyasi kariyeri ve önlenemeyen yükselişi

Galip Ataman

31 Aralık 2018 tarihli yazısı

AK Parti kurucularından, kanaat önderlerinden, 15 Temmuz kahramanlarından, kıdemli milletvekili Fikri Işık, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ilk kabinesinde bakan yapılmayınca neler yazılmadı.

24 Haziran seçimleri öncesi milletvekili adayı olması istendiğinde, sonrası İbrahim Karaosmanoğlu’nun üçüncü kez sınırına takıldığı açıklandığında neler söylenmedi.

“Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde ve parti içinde prestij kaybetti” diyenleri mi, itibarsızlaştırıldığını yazanları mı, AK Parti’de Kocaeli patronluğuna soyunanları mı ararsınız.

Dilin kemiği olmadığına, basın ve fikir özgürlüğü engellenemeyeceğine göre ağzı olan konuştu, köşe kapan yazdı, kuyruk acısı olan eleştirdi, rol kapmak isteyen havalara girdi.

Ama o hep altının yere düşmekle pul olmayacağı bilinciyle hareket etti,

“şehir efsanesi” dedikodularına ve oluşturulmak istenen olumsuz algılara kulaklarını tıkadı.

İlk günkü mütevaziliğinden, beyefendiliğinden, siyaset ve devlet adamlığı ilkelerinden ödün vermeden siyaset merdivenlerini tırmanarak hak ettiği zirveye ulaşmayı başardı.

Kocaeli’nde ayak basmadık kara parçası, dokunmadık ve gönlüne girmedik vatandaş bırakmayan Fikri Işık ile “zaman tünelinde” geçmişten günümüze yolculuk yaptık.

AK Parti’nin kurulduğu 14 Ağustos 2001’den buyana geçen süreçte AK Parti’de yaşananları ve performansını konuştuk.

FİKRİ IŞIK GALİP ATAMAN

31 Mart seçimleri öncesi Kocaeli başta olmak üzere Türkiye geneliyle ilgili karşılıklı öngörülerimizi paylaştık.

Valiler Ercan Topaca’dan Hasan Basri Güzeloğlu’na, rektörler Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’dan Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye, Başkanlar İbrahim Karaosmanoğlu’dan Tahir Büyükakın’a kadar çok sayıda siyasetçi, bürokrat, akademisyen, sanayici ve iş adamının kulaklarını çınlattık.

Bir dönem Kocaeli Valiliği ve milletvekilliği yapan, TBMM Başkan Vekilliği ve bakanlık görevlerinde bulunan Kocaelililerin büyük değer verdiği Vecdi Gönül’ün beyefendiliğini, devlet adamlığını öne çıkardık.

17 yılda kurucu üyelikle başlayan, il başkan yardımcılığı ve il başkanlığı ile devam eden, 23, 24, 25, 26, 27’inci olmak üzere 5 dönem milletvekilliği, 26 Aralık 2013-24 Haziran 2018 tarihleri arası Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Sayın Işık ile yararlı olduğu kadar keyifli sohbet ettik.

Fikri beyin iki saati aşan sohbette anlattıklarının çoğunu burada yazamayacağım ama fazlasını tarihe not düşecek anılarını toplayacağı kitabı yayınlandığında keyifle okuyacaksınız.

 

BÜYÜKAKIN’A ÖVGÜ

Gündem yerel seçimler, konuk girdiği her seçimi kazanan, deneyimli, donanımlı ve siyasi başarılarıyla rekorlara imza atan Sayın Fikri Işık olunca ilk sorum, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın performansını nasıl buluyorsunuz?” oldu.

Önce çayından bir yudum aldı, ardından Tahir hocadan övgüyle bahsetti, sonra Tahir Bey, Büyükşehir Belediyesi ve Bilecik Valiliği döneminde takdir ettiğimiz, beğendiğimiz, başarılarına tanıklık ettiğimiz değerli bir kardeşimizdir. Adaylık sürecinde görüşüm sorulduğunda Münir Beyle birlikte adını verdiğim iki isimden biridir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından aday gösterilmesinin ardından siyasetçi kimliğiyle yaptığı konuşmaları, kamuoyu ile paylaştığı açıklamaları takip ediyorum. Herkesi kucaklayan, herkese dokunan, sorunları dinleyen, çözüme odaklanan yapısı ile seçimlerde fark yapacağına inanıyorum” dedi.

CHP’nin aday çıkarmayacağı, İYİ Parti’nin arayışlarını sürdürdüğü Büyükşehirde Tahir hocanın rakipsiz olduğunu söyledi.

FİKRİ IŞIK

245 KÖYE ZİYARET

Fikri bey o sohbette çok önemli açıklamalar yaptı, değerli bilgiler paylaştı ama köylere yaptığı ziyaretleri, köylülerle candan samimi kucaklaşmasını anlatırken mutluluğu gözlerinden, yüz ifadelerinden, mimiklerinden anlaşılıyordu.

“Hocam, bizim köylümüz misafirperverdir, çalışkandır, fedakardır, vefalıdır” dedikten sonra 24 Haziran’dan sonra 245 köy ve mahalle yapılan beldeleri dolaştığını, herkese dokunduğunu, sohbet ettiğini, sorunları dinlediğini anlattı.

AK Parti’nin oy oranlarına bakmaksızın gittiği her köyde güler yüzle karşılandığını, yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen yaşlı-genç herkesin kırk yıllık dostlarıymış gibi bağırlarına bastıklarını söyledi.

Bakmayın siz CHP Milletvekili ve İzmit Belediye başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in TBMM kürsünden “Bakanımız var görenimiz yok” dediğine.

Sayın Işık’ı AK Parti’nin kurulduğu 2001 yılından buyana il başkanı, milletvekili, bakan, başbakan yardımcısı olarak Kocaeli’nin her yerinde görmek isteyen gördü, köylü-kentli herkesle her dönemde kucaklaşmasını kıskananlarsa gördüğü halde görmek istemedi.

Bana öyle geliyor ki, Fikri beyin anılarını yazacağı kitapların önemli bölümünü köy gezileri başta olmak üzere Kocaelililerle buluşmaları oluşturacak.

 

BAŞARILI BÜROKRATLAR

ODTÜ Matematik Bölümü mezunu olan Fikri Işık, katıldığı öğretmen sınavını 17. olarak kazandı, stajyerliği kalktıktan sonra istifa ederek siyaseti tercih etti.

İl başkanlığı dahil milletvekilliği ve bakanlık dönemlerinde eğitim başta olmak üzere her alanda Kocaeli’ne hizmet etmek, proje üretmek, bütçeden en fazla payı almak için çaba harcadı.

Halen görevdeki Hüseyin Aksoy ve önceki valilerinden Ercan Topaca’dan övgüyle bahsetti. Hasan Basri Güzeloğlu ve Erdal Ata ile ilgili anılarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlığını emanet ettiği Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün 2014 ve 2018’de tercih edilmesinin doğru olduğunu söyledi.

Önceki rektör Sezer Komsuoğlu ile rahmetli eşi Baki hocamın Kocaeli Üniversitesindeki özverili ve başarılı çalışmalarına dikkat çekti.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’ndan bahsederken “İbrahim abinin AK Parti’de ve bende ayrıdır” dedi.

Eğitimci olması nedeniyle çalışmalarını ve performansını yakından takip ettiği milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’ten takdirle, övgüyle bahsetti.

Fikri beyin bilinmeyen yönlerinden biri de görev yaptığı bakanlıkları “akademi” gibi yönetmesi, özgüveni yüksek çalışma arkadaşlarını farkındalık yaratan bürokratlar arasından seçmesidir.

O bürokratlardan Prof. Dr. Haluk Dursun Kültür Bakan Yardımcısı, Okay Memiş önce Gümüşhane sonra Erzurum Valisi oldu.

Sanayi Bakanlığı döneminde müsteşarlığını yapan Prof. Dr. Ersan Arslan Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne, Milli Savunma Bakanı iken müsteşar yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Muhsin Dere milli savunma bakan yardımcılığına, Reşat Öztürk Türkiye’nin Brüksel’deki NATO daimi temsilciğine atandı.

Aynı çatı altında olmasa da Kocaeli’nde birlikte çalıştığı Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün AELSAN genel müdürlüğü ve yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda oturuyor.

Sevgili Fatih Alp ise sayın bakanın en çok güvendiği ve ilk günden itibaren yanından hiç ayırmadığı isim oldu.

Sizin anlayacağınız; Fikri Işık’ın bakanlıkları döneminde birlikte çalıştığı bürokratların hepsi başarılı ve performansları yüksek bulunarak önemli görevlere getirildi.

 

*****************

SAVAŞ HOCAMLA

GURUR DUYDUM

“Marifet İltifata Tabidir” sözü kadar iltifata layık kişileri bulup sahiplenmek ve ödüllendirmek de önemlidir.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimler öğretim üyesi Prof. Dr. Savaş Ceylan gibi.

Çok az akademisyene nasip olan Türk Nöroşirurji Derneği Başkanlığını yapan

Savaş hocam, hafta sonu İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde önemli bir toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

SAVAŞ CEYLAN VE EŞİ, BAÜ dekanı ve eşi

“hocaların hocası” olarak bilinen, beyin cerrahisi alanında yaptığı bilimsel çalışmalar ve geliştirdiği yöntemlerle adını bilim dünyasına yazdıran Prof. Dr. Yücel Kanpolat anısına düzenlenen “IV. Yücel Kanpolat” konferansında konuştu.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanlığı yapan ve 17 Eylül 2016 tarihinde vefat eden Yücel hocayı şükranla andı, “Bilim Tarihi ve Gerçekçilik Sonrası Dönemi” anlattı.

IMG-20181230-WA0009

Bahçeşehir Üniversitesi (BAÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, BAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç’ın yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü böyle önemli ve anlamlı etkinlikte Savaş hocayı yalnız bırakmadı.

Kocaeli Üniversitesi önceki rektörü ve YÖK Başkan başdanışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu da Ankara Tıp Fakültesinde birlikte çalıştığı, Kocaeli Üniversitesi Akademik Yıl açılışına davet ettiği Yücel hocanın anısına dördüncüsü düzenlenen konferansta Savaş hocayı dinleyenler arasındaydı.

 Avrupa’da eğitim almaya otobüs ile giden, Trigeminal nevralji denilen hastalıkta adına cerrahi aletler yapılan Prof. Dr. Yücel Kanpolat’ı rahmet ve şükranla anarken onlarca, yüzlerce akademisyen arasından konuşmacı seçilen Savaş hocamla bir kez daha gurur duydum.

SAVAŞ ÇEYLAN KONFERANS TOPLU

***********************

KÖRFEZ, DİLOVASI

ANLAŞABİLİRLERSE

ADAY AÇIKLANACAK

16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği ile Parlamenter Sistem yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi getirildi.

Cumhurbaşkanı seçiminde hükümet kurulmasında krizlere neden olan koalisyon dönemlerinin sona erdiği iddia edildi.

Ama 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı, 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesi partilerin “ittifak” adı altında yaptıkları “pazarlıkların, jestlerin, restlerin” koalisyon dönemlerinden farkı yoktu.

AK Parti ile MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı” sonrası Ankara, İstanbul, İzmir, Aydın, Muğla’da MHP aday çıkarmayacak, AK Parti adaylarını destekleyecek.

AK Parti de Osmaniye, Adana, Mersin, Manisa ve Balıkesir’de MHP adayları ile seçime girecek.

CHP ile İYİ Parti’nin oluşturduğu “Millet İttifakı” tarafından alınan karara göre İYİ Parti Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Antalya, Bursa Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay ve Adana’da aday çıkarmayacak CHP adaylarını destekleyecek.

CHP’de Kocaeli başta olmak üzere Samsun, Trabzon, Balıkesir, Denizli ve Manisa’da aday göstermeyecek, İYİ Parti adaylarına oy verecek.

“Cumhur ve Millet İttifakları” Büyükşehirlerde olduğu gibi bazı ilçelerde de ortak hareket edecekler.

Önceki gün açıklanan İstanbul Silivri, Maltepe ve Beşiktaş’ta AK Parti’nin seçime MHP’li isimleri aday gösterdiği gibi.

 1845389-85Fl8S

KOCAELİ’NDE DURUM

Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti Kocaeli Büyükşehir’de seçime İYİ

Partili aday ile katılacak.

Kandıra’da da aday çıkarmayacağı kesinleşen CHP, İYİ Parti başkan adayı Ercüment Şahin’i destekleyecek.

Kulislerde Körfez ilçenin de aralarında olduğu bir iki ilçede daha pazarlıkların sürdüğü konuşuluyor.

En çok konuşulan ve merak edilen ilçe ise CHP’nin milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’i aday gösterdiği İzmit.

Büyükşehir belediye başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı 24 Kasım’da aday gösteren AK Parti, “Cumhur İttifakı” ortağı MHP ile anlaşamadığı için İzmit dahil diğer ilçelerde adaylarını açıklayamıyor.

İYİ Parti ile MHP kurmayları Körfez ve Dilovası konusunda anlaşabilirse uzlaşabilirlerse adaylar yeni yılın ilk günlerinde açıklanacak.

Ankara’dan aldığım kulis bilgilerine göre MHP, ittifak ortağı AK Parti’nin Körfez ve Dilovası ilçelerinin kendilerine bırakılmasını, gösterecekleri adayları desteklemesini istiyor.

AK Parti kurmayları Körfez’i MHP’ye bırakmaya sıcak bakıyor ama Dilovası konusunda tereddütlerin ötesinde endişeleri var.

Seçim sonuçlarına baktığımızda AK partililer hani haksız da değiller.

30 Mart 2014 yerel seçim: Körfez; AK Parti yüzde 44.29, MHP yüzde 23.20.

Dilovası; AK Parti yüzde 43.30, MHP yüzde 14.06.

24 Haziran 2018 Cumhur İttifakı: Körfez; AK Parti yüzde 44.30, MHP yüzde 12.30. Dilovası;  AK Parti yüzde 46.1, MHP yüzde 9.2, Toplam yüzde 55.3.

SONUÇ: Her iki seçim sonuçlarına baktığımızda kağıt üzerinde Cumhur iİtifakı yüzde 50’nin üstünde, karşısındakiler altında görünüyor ama denge parti ve adaya göre her an değişebilir. 31 Mart akşamı, CHP’nin desteği, AK Partili küskünlerin oyu ile HDP adayı aradan sıyrılıp başkan seçilebilir.

*********************

 

2019’un ülkemize ve dünyamıza barış ve huzur getirmesini dileğiyle değerli okurlarım başta olmak üzere herkesin yeni yılını sağlık, mutluluk ve başarı dilleklerimle kutluyorum.  G.A.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem