18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit “Huzurevi” yapımı yılan hikayesine döndü

Galip Ataman

28 Aralık 2018 tarihli yazısı

TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaşlı kabul edilen 65 yaş ve üstü nüfusun yüzde 6.8’i (128 bin 625) Kocaeli’nde olmak üzere toplamda yüzde 8.5’i (6 milyon 895 bin 385) yaşlı.

Tıp dünyası ise 65-74 yaş grubunu genç yaşlı, 75-84 yaş grubunu orta yaşlı, 85 yaş ve üzeri grubu ileri yaşlı kabul ediyor.

Gözlerini açtığında “doğdu”, gözlerini kapattığında “öldü” dediğimiz, göz kırpması kadar kısa süreye bir ömür sığdıran yaşlılarımıza yeterince sahip çıkabiliyor muyuz?

Anılarını ve duygularını paylaştıkları ortamdan koparılan,sosyal ve psikolojik travmalarla geçiren yaşlılarımızla yeterince ilgilenebiliyor muyuz?

Anayasa ve yasalarda koruma altına alınacağı yazan, çocukları tarafından dışlanan, çekirdek ailede yer bulamayan bakıma muhtaçyaşlılarımızı “huzurevinde”misafir edebiliyor muyuz?

Bana sorarsanız; sahip çıkamıyoruz, yeterince ilgilenmiyoruz, huzurevinde misafir edemiyoruz.

Yaşlılar haftasının kutlandığı 18-24 Mart tarihlerinde hatırlayarak baş tacı ettiğimiz yaşlılarımızı bir yıl boyunca unutuyoruz.

vali-aksoy-huzurevi

HUZUREVİ BİLE YOK

Yatları ve katları olan Sezen Aksu 37 yaşında yazdığı, bestelediği ve seslendirdiği “Bir kedim bile yok” şarkısında yalnızlıktan şikayet ediyor, tebessüme hasret kaldığını söylüyordu.

65 yaş ve üzeri yaşlılarımız ise aradıkları sıcak bir yuvayı, bekledikleri şefkati, unuttukları sevgiyi “Bir huzurevim bile yok” diyerek dile getiriyor.

Temeli 1986’da atılan, açılışı 8 yıl sonra 1994’te yapılan, 1999 depreminde hasar gören, 2016’daboşaltılarak yıkılan Kocaeli Huzurevinde kalan yaklaşık 100 yaşlı “Bir huzurevim bile yok” demesinde ne desin?

Bu arada Turgut Mahallesinde deniz manzaralı Kocaeli Huzurevinde misafir edilen yüzlerce yaşlıdan 250’si vefat etti.

Şanslı olanlar ise kendilerine gösterilen mekanlarda, yapılacak yeni huzurevinin açılışını görebilmeyi umut ederek yaşama tutunmaya çalışıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü de huzurevinin boşaltıldığı 12 Nisan 2016 tarihinden buyana geçen 2 yıl 8 ay 16 günde yer aramakla, proje çizdirmekle, belediyeye onaylatmakla, bakanlıktan ödenek çıkartmakla meşgul.

Allah’tan yıkılan binanın yerine yapılması kararı verildi, avan proje çizdirilerek Büyükşehir belediyesine onaylattırıldı.

Yaklaşık 15 milyon harcanarak 3 bin metrekarelik alan üzerine yapılacak 4 katlı her biri tek kişilik olmak üzere 100 yataklı huzurevi açılışına kaç yaşlı tanıklık eder bilmiyorum.

Uygulama proje çalışmaları, ihalesi, yer teslimi, temel atma derken ilk kazmanın 2018 yılında vurulacağı açıklanan huzurevi inşaatında daha yolun başındayız.

Avan proje iki gün önceBüyükşehir Belediyesince onayladı, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak, itirazlar beklenecek, yer teslimi yapılacak, temel atılacak, ödenek serbest bırakılır hak edişler zamanında ödenirse 3 yıl sonra huzurevi inşaatı bitmiş, yaşlılarımızdan hayatta kalanlar sıcak mekana kavuşmuş olacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün Gölcük’te2, Büyükşehir Belediyesi’nin Tavşancıl’da 1 olmak üzere Kocaeli’nde toplam 3 huzurevi var.

SONUÇ: Vali Hüseyin Aksoy’un yaşlılara karşı iyi niyetli yaklaşımını biliyorum, her  türlü sorunlarıyla yakından ilgilendiğini biliyorum.

Yeni huzurevi yapımı konusunda Ankara’da bakanlık, yerelde ilgili kurumlarla diyalog içinde olduğunu, en kısa zamanda sonuç alınması için çaba harcadığına yakından tanığım.

 

2 YILDA BİTEN PROJELER

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl MüdürlüğününTurgut Mahallesinde yaptıracağı huzurevi inşaatıyılan hikayesine dönerken hayırsever kişi ve kurumların yanı sıra üniversite, belediyeler ve milli eğitimin yaptırdığı onlarca, yüzlerce tesis 2 yılda tamamlanarak hizmete girdi. Örnek mi istiyırsunuz?

Bir:Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından eski cezaevi arsası üzerine yaptırılan 64 derslikli 3 okul, bir spor salonundan oluşan “Nuh Eğitim Kampüsü”.

İki:İbrahim Aracı ve kardeşlerinin Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğuolan fiziki sorunu bulunmayan hastalar için“Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” olarak temeli atılan geçtiğimiz aylarda tamamlandı“Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” olarak hizmet verecek.

Üç:Körfez Belediyesinin yaptırdığı 4 bin öğrenci kapasiteli “Kocaeli Üniversitesi Körfez Kampüsü” eğitim öğretime başladı.

Dört:Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ek Poliklinik inşaatı 2019 başlarında biterek hizmete girecek.

Beş:Yıkılan Kocaeli Devlet Hastanesi yerine yapılan 326 yatak kapasiteli hastane Aralık 2017’de açıldı.

Altı:Büyükşehir Belediyesi tarafından Sekapark’tainşaatı devam eden 3 bloktan oluşan, 1.300 kişilik kongre ve sergi, 920 kişilik nikah, 700 kişilik 9 adet çok amaçlı salon bulunan “Kongre Merkezi” 2019’un ilk çeyreğinde hizmet vermeye başlayacak.

Yedi:Milli eğitim müdürlüğünün yaptırdığı toplam 998 derslik, 7 atölye, 3 spor salonundan oluşan 66 kurumun yer aldığı yaklaşık 250 milyon lira harcanan inşaatlar bir ya da iki yılda tamamlandı.

Sekiz: Kocaeli genelinde hizmete açılan, yapımı devam eden benzer örnekleri çoğaltmak mümkün.

yıkım

 

**********************

İZMİT ADAYI HÜRRİYET

KREDİYİ ERKEN TÜKETTİ

 

CHP’nin İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet Ankara’da Anıtkabri, İzmit’te partisini, ardından gazetecileri ziyaret etti ve sahaya çıktı.

Sürekli halkın arasında olan, ağzı laf yapan, toplumda yarattığı empati ile sinerji oluşturan, hakaret içermediği sürece eleştiriye tahammül edenFatma hanım özgüveni yüksek bir siyasetçi.

15 yıl aradan sonra CHP bayrağını Belsa’ya dikeceğini söyleyenlere, CHP’nin değil millet bayrağını dikeceği cevabını veriyor.

“millet ittifakı”na gönderme yaparken İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener’in kendisinden övgüyle bahsettiğini ve oylarıyla seçim kazanacağını ima ediyor.

Söylemleri ve görünümüyle çağdaş kadın profili çizen Hürriyet,Ankara’da TBMM çatısı altında milletvekili olarak siyaset yapmak istese de kerhen de olsa başkanlığı kabul etmek zorunda kaldı.

24 Haziran öncesi olduğu gibi 31 Mart öncesi de genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘biat’ ederek ‘hayır’ diyemedi.

Çabuk havaya giren, İzmit Belediye başkanlığı “çantada keklik” sanan Fatma hanım belli ki yerel siyasete uzak.

Son 14 yılda yapılan 3 seçimde CHP’nin yerelde “sıfır” çektiği, milletvekilleri Hikmet Erenkaya’nın 2004’te Büyükşehir, Sefa Sirmen’in 2009’da Büyükşehir ve 2014’te İzmit, Tahsin Tarhan’ın 2014’te Büyükşehir’de seçim kaybettiğinin farkında değil.

Bir zamanlar birinci parti olduğu Körfez ve Kandıra’da üçüncü, İzmit ve Gebze’de ikinci parti olma nedenini sorgulamadan seçim kazanacağını sanıyor.

Belli ki, partisinin İzmit belediye meclis üyeleri dağılımından da habersiz;

CHP’nin 2004 seçimlerinde 31 üyeden 23’ünü kazanırken 2009’da üye sayısı 37 olurken CHP’nin 21’e gerilediğini, 2014’te 15’e düştüğünü unutmuş görünüyor.

Bugünlerde belediye meclis üyeliği kapmak için etrafında pervane olan partililerin listeler açıklandıktan sonra sırra kadem basacağını göremeyen başkan adayı Hürriyet 31 Mart akşamı 5-6 meclis üyesiyle yetinmek zorunda kalacağını da tahmin edemiyor.

HÜRRİYET-(4)

İZMİT’İ TANIMIYOR

İzmit’te yaşayan, İzmit okullarında okuyan, İzmit’te avukatlık yapan CHP İzmit Belediye başkan adayı Hürriyet, hem cinsleri ve partililerin bir kısmı tarafından seviliyor.

Ama tüm CHP milletvekilleri ve örgüt yöneticileri gibi Kocaeli’yi İzmit, İzmit’i Yahya Kaptan - Plajyolundan ibaret sanıyor.

Milletvekilliği yaptığı dönemlerde zaman zaman kendisini TBMM çatısı altında yaşanan kavgaların içinde bulan, erkek egemen mecliste darp edilen Fatma hanımın verdiği 13’ü ilk imzasını taşıyan 68kanun teklifine, 33’ü Kocaeli ile ilgili 93 soru önergesine baktım İzmit ile ilgili sayı bir elin beş parmağını geçmiyor.

İnsanların beton tabutlarda yaşadığını söylerken Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüme tepki gösteriyor, son günlerde gündemdeki Veliahmet ve Hacıhızır Mahallerindeki kentsel dönüşüm tartışmalarında topa girmiyor.

Atatürk’e dil uzatan yazar Mustafa Armağan’a tepki gösteriyor, eski valilik bahçesindeki tören alanından kaldırılan ve nereye konduğu bilinmeyen Atatürk Heykeli ile ilgili tek kelime etmiyor.

Kandıra namazgah barajında olduğu gibi araştırmadan, yetkililerle görüşmeden kulaktan dolma bilgilerle soru önergeleri veriyor.

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmasına rağmen sorunları olan, zaman zaman sıkıntılar yaşanan üniversite ile ilgili tek kelime etmediğini biliyorum.

Kendisine çok güvenmeme, her konuda yardımcı olacağımı söylememe, başarılar dilememe rağmen adaylık açıklamasının ardından fazla havaya girmiş olduğunu, ayaklarının yere sağlam basmadığını görerek kredisini erken tükettiğini gözlemlemeye başladım.

Yine de başarılı olmasını gönülden diliyorum, yolu açık olsun.

 

****************

DR. HALİL İBRAHİM

KAHRAMAN FARKI

 

Kocaeli Tıbbi Laboratuvarı sahibi Dr. Halil İbrahim Kahraman, Özgür Kocaeli Gazetesinde yayınlanmak üzere kaleme aldığı, “Muayenehanemi Kapatıyorum” başlıklı yazısının bir kopyasını bana da gönderdi.

1983 yılı başlarında açtığı laboratuvarı 35 yıl sonra “Hekimliğime olan güven ve inancım mesleğimi sürdürmemi gerektirmektedir. Bu sebeple idari ve ticari mecburiyetler sebebiyle” diyerek kapatıyor olmasına üzüldüm.

Hastalarını ve dostlarını aile hekimimiz Metin Öztürk’ün de aralarında olduğu çok değerli doktor dostlarımın görev yaptığı Cihan Hastanesinde devam edecek olmasına sevindim.

Kıdemli, deneyimli ve başarılı bir hekim olarak “hekim, hasta ve kurum memnuniyetini artıran, sağlıkta önce insan sağlığını hedefleyen, yeni  uygulamaların getirilmesine ihtiyaç vardır” diyen Dr. Halil İbrahim Kahraman değer verdiğim, takdir ettiğim, sohbetinden keyif aldığım çok az sayıda dostlarımdandır.

LABORATUVAR

Hekimliğin yanı sıra toplumsal sorumluluk projelerinin hep içinde olan, farkındalık yaratan sosyal ve kültürel çalışmalara öncülük eden İbrahim Beyi tanımaktan büyük onur duyduğumu belirtmek isterim.

Eğitimden sağlığa her alanda araştıran, soran ve sorgulayan, birikimlerini yazarak, anlatarak kamuoyu ile paylaşan Kahraman’ı gönüllülük esasına dayanan projelere daha fazla zaman ayıracağını düşünüyorum.

Yoğun göç alması ve demografik yapısı itibariyle 81 ilde yaşayanların buluştuğu Kocaeli’nde kurucu başkanlığını yaptığı “Kent Konseyi”nde hemşeri dernekleri ve sivil toplum örgütleri dahil herkesi kucaklamanın ötesinde ürettiği projelerle bir adım öne çıkan İbrahim Kahraman’ı kutluyorum.

Son günlerde gazeteci dostum İsmail Kahraman ile üzerinde çalıştığı “Gebze Sığırlık Yörük Obası ve Mandırası Projesine” daha çok zaman ayıracağı için seviniyorum.

Kocaeli’nin en başarılı ve örnek gösterilen Başiskele’deki eğitim kampusü “Kasaba Anaokulunu” kurarak eğitimde neler yapılabileceğini kanıtlayan Halil İbrahim Kahraman hekimliğin ve sosyal projeler gönüllüğünün yanı sıra eğitimde de “bir numara” olduğunu kanıtladı.

Değerli kardeşim, kıymetli dostum İbrahimö beye sağlıklı, başarılı, uzun ömürler diliyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem