18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı “Toplu açılışlar” için gelecek

Galip Ataman

26 Aralık 2018 tarihli yazısı

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak Kocaeli’ne değişik tarihlerde defalarca geldi.

AK Parti’nin kurulduğu 2001 sonrası girdiği her seçimde Türkiye ortalamasının üzerinde oy veren Kocaeli teşkilatlarından övgüyle bahsederken açılışlarla trilyonluk projelerin düğmesine bastı.
İl başkanı Abdullah Eryarsoy, Sayın Cumhurbaşkanının 31 Mart seçimleri öncesi ilimize geleceğini, Kocaelililere hitap edeceğini ve toplu açılış yapacağını söyledi.
Abdullah başkan, Sayın Cumhurbaşkanının geleceği tarih belli, olmasa da karşılama hazırlıklarına başladıklarını ifade etti.

DUjVffcW4AA9-df
Büyük olasılıkla Ocak ayı sonu ya da Şubat ayı başlarında gelmesi beklenen Sayın Cumhurbaşkanının hangi projelerin açılışına geçmeden önce bugüne kadar hangi tarihlerde açılış yaptığına göz atalım:
Yanlış hatırlamıyorsam Sayın Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak 2, Başbakan olarak 23, Cumhurbaşkanı olarak 10 olmak üzere toplam 35 kez Kocaeli’nde düzenlenen törenlere katıldı.
Birinci Toplu Açılış, 19 Kasım 2006; Başbakan olarak geldiği İzmit’te ilk toplu Açılışı Seka Park’ta yaptı.
İkinci Toplu Açılış, 27 Ekim 2007; Gölcük-Kavaklı sahilinde düzenlenen açılışa katıldı.
Üçüncü Toplu Açılış, 6 Şubat 2009, Doğu Kışla’da yapılan törende Seka Tüneli, Tüpraş Köprülü Kavşağı, Umuttepe Duble Yol, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 588 konutun teslimi, Sapanca Gölü-Yuvacık Barajı Boru hattı ve 105 proje vardı.
Dördüncü Toplu Açılış, 23 Mayıs 2011; Başbakan Erdoğan, Gebze’de düzenlenen törene katıldıArıtma Tesisi ve tamamlanan 141 projenin resmi açılışı için.
Beşinci Toplu Açılış, 7 Ağustos 2012; Başbakan Erdoğan katıldığı açılış töreninde 133 yatırımı hizmete açtı
Altıncı Toplu Açılış, 17 Nisan 2015; Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak katıldığı ilk toplu açılış bayramı için Seka Park’ta Kocaeli Bilim Merkezini açtı.

Yedinci Toplu Açılış, 13 Mayıs 2016; Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Kocaeli Üniversitesi’ne gitti, fahri doktora unvan törenine katıldı. Ardından Perşembe pazarı alanındaki mitinge katılarak toplam açılışını yaptı.
Sekizinci Toplu Açılış, 12 Mart 2017; Cumhurbaşkanı Erdoğan Demokrasi Meydanında Kocaelililere hitap etti. Anayasa’nın değiştirilen 18 maddesini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlattı. “evet” oyu istedi.
Dokuzuncu Toplu Açılış, 10 Haziran 2018; Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçiminin birlikte yapıldığı 24 Haziran öncesi seçimi öncesi Demokrasi Meydanında konuştu, açılışlar yaptı.

 

ONUNCU AÇILIŞ TÖRENİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart öncesi geleceği ilimizde yapacağı toplu açılışta yer alacak önemli projelerden bazıları şöyle;
Bir: Körfez Belediyesi’nin 35 milyon lira harcayarak 5 yılda yaptığı, seçim öncesi rol kapmak amacıyla YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla’nın katılımıyla açılışını yapacağını duyurduğu, daha sonra iptal edilen Kocaeli Üniversitesi Körfez Kampüsü.
İki: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok önemsediği, 60 hemşire, 60 temizlikçi ve 30 güvenlikçi olmak üzere toplam 150 sürekli kadronun verilmesini sağladığı hayırsever iş adamı İbrahim Aracı ve kardeşlerinin yaptırdığı Umuttepe’deki hastane. 110 yataklı Semahat Aracı adına yaptırılan içinde yüzme havuzu,
modern kafe olan 5 yıldızlı otel konumundaki bina.
Üç: Her türlü deneysel ve kimlik araştırmaları ile uygulamaları teşvik etmek, desteklemek, araştırmalar yapmak, bilimsel yayınları kolaylaştırmak amacıyla inşaatı tamamlanan “Deneysel ve Klinik Araştırmalar Merkezi (DEKART)”.
Dört: Umuttepe Yerleşkesinde İSU tarafından yapılan ve su tutmaya başlayan, yaklaşık 7 bin metreküp kapasiteli sulamada kullanılan Gölet.
Beş: Gebze’de yapımı tamamlanan Millet Bahçesi’nin de aralarında bulunduğu bir çok proje.
Altı: M,lli eğitim müdürlüğünün aralarında eski cezaevi yerine yaptırılan Nuh Eğitim Kampüsü dahil toplam 151 milyon lira harcanarak yaptırılan 998 derslik, 7 atölye, 3 spor salonu.
Yedi; Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı 31 Mart seçimleri öncesi açmaya hazırlandığı Mannesman fabrikası yerine yapılan Kocaeli’nin ,ilk ve tek modern Kültür Merkezi, Köseköy Battı Çıtı, Tramvay Seka-Okullar Bölgesi, Gölcük Köprülü Kavşak.

 

erdogan-1514711561

 

 

************************

BÜYÜKAKIN’IN ADI GİBİ

‘HEDEFLERİ’ DE BÜYÜK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, sahada rakipsiz tek kale maç yapar gibi basmadık alan bırakmıyor.

Gençler başta olmak üzere herkesi kucaklıyor, her kapıyı çalıyor, seçmenlerden 31 Mart seçimleri için oy istiyor.

En büyük avantajı; Büyükşehir Belediyesinde yıllarca etkili ve yetkili isim olarak çalışması, Kocaeli’yi çok iyi tanıması, hizmete açılan ve bürokratik işlemleri devam eden projelerde imzası bulunması.

Kocaeli seçmeninin 28 Mart 2004, 29 Mart 2009, 30 Mart 2014 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde AK Parti adayına oy vermesi.

6 milletvekili, 2 Cumhurbaşkanı ve 3 Anayasa değişikliği halk oylamasında tercihini AK Parti’den yana kullanması.

İlçelerde, AK Parti Belediye Başkanlarının 14 yıldır aralıksız, tek başına iktidar olması.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kocaeli Büyükşehir Belediyesini bıraktığı “Millet İttifakı” ortağı İYİ Parti’nin aday olarak 2009’da Büyükşehri, 2014’te İzmit’e aday olan ve kaybeden Sefa Sirmen’e adaylık teklifi götürmesi.

Geçtiğimiz günlerde ilimize gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Büyükakın’a imreniyorum” cümlesiyle başlayan övgü dolu sözlerle kamuoyuna tanıtması.

En önemlisi de AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı bekleyen hepsi saygın ve önemli hizmetlerde bulunmuş isimlerin Tahir Büyükakın etrafında kenetlenmesi.

Adı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak adı geçen Fikri Işık, Nevzat Doğan, Münir Karaloğlu, Hüseyin Ayaz arasından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aday gösterilerek şanslı olduğunu kanıtlaması.

tahir-büyükakın

KOCAELİ ŞANSLI

Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın aday gösterilmesi sonrası sahadaki performansı ve oluşturduğu sinerji, benim gibi tanıyanları dahil herkesi şaşırttı.

Uzun yıllar büyükşehirde çalışması, akademisyen olarak iktisat, tarih ve sosyoloji alanında donanımlı olması, sorulan her soruyu en ayrıntısına kadar anlatması ve ikna etmesi dinleyenleri hayran bırakıyor.

Fırsat bulup konuşmaları, soru-cevapları dinledikten sonra yıllardır Büyükşehir Belediyesinde çalışan Tahir hocadan farklı bir Tahir hocayı görüyorum ve tanıyamıyorum.

Meydanlarda dinleyenler, sokaklarda elini sıkanlar, kahvelerde sohbetine ortak olanlar Tahir hocanın Kocaeli için bir şans olduğunu düşünüyor olmalılar ki hayranlıklarını söylerken mutlulukları gözlerinden ve yüzlerinden anlaşılıyor.

Kocaeli’nin en büyük şansı ise Tahir hoca gibi sorunları bilen ve dert edinen, 7/24 özveriyle çalışan bir ismin 1 Nisan sabahı Büyükşehir Belediye Başkanlık koltuğuna oturacak olması.

Şanslı olan sadece Kocaelililer değil. CHP’nin havlu atarak Fahri Örengül ve Keramettin Gençtürk gibi 10’ar bin lira adaylık ücreti aldığı aday adaylarını ters köşe yaparken İYİ Parti aday çıkarmakta zorlanırken meydan AK Parti adayına kaldığı için Tahir hoca da çok şanslı.

Tahir hoca seçim sonucuyla ilgili tahminde bulunmakta acele etmese de, anket sonuçlarını görmeden kişisel düşüncesini kamuoyu ile paylaşmasa da görünen o ki, AK Parti’nin son seçimlerde aldığı oylardan çok fazlasını alacak gibi görünüyor.

İşte o seçimler ve sonuçlar;

28 Mart 2004; AK Parti (İbrahim Karaosmanoğlu) yüzde 51.02, CHP (Hikmet Erenkaya) yüzde 32.21.

29 Mart 2009; AK Parti (İbrahim Karaosmanoğlu) yüzde 47.42, CHP (Sefa Sirmen) yüzde 31.30.

30 Mart 2014; AK Parti (İbrahim Karaosmanoğlu) yüzde 50.44, CHP (Tahsin Tarhan) yüzde 26.11.

31 Mart 2019; Seçime sayılı günler kala sonuç açıklamak imkansız ama AK Parti adayı Tahir Büyükakın’ın açık ara önde bitirmesi bekleniyor.

Bana sorarsanız, Tahir hoca yüzde 55’in üstünde oy alarak son yılların en büyük rekorunu kıracaktır.

 

*******************

SEFA SİRMEN’DEN

KILIÇDAROĞLU’NA

ANLAMLI GÖNDERME

 

CHP’nin “havlu” atarak İYİ Parti’ye bıraktığı Kocaeli Büyükşehir’de “Millet İttifakı” Sefa Sirmen’i aday gösterilecekmiş!

Adaylık açıklaması, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yıllarda görevi kötüye kullandığı iddiasıyla mahkum olup cezaevinde yatması nedeniyle yasaklanan kamu haklarının iadesi sonrası yapılacakmış!

Duyduğumda inanamadım, siyasetin böyle bir şey olduğunu düşündüm.

Geliniz; CHP’nin, Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri olarak siyasi, vali olarak idari kararlara ve projelere imza atan, adı yolsuzluk iddialarıyla anılmayan, 50 yaşında, çalışkan, akademisyen, “zıpkın gibi” delikanlı AK Parti adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın karşısına çıkaracağı Sefa Sirmen’in yakın özgeçmişine göz atalım.

Sirmen, 1989-2002 yılları arası belediye başkanlığı, bir dönem milletvekilliği yaptı, 2004’te İstanbul Büyükşehir, 2009’da Kocaeli Büyükşehir, 2014’te İzmit Belediye Başkanlıklarını kaybetti.

Bir dönem girdiği her seçimi kazanan “efsane” başkanı, “kurt” politikacısı,  Sirmen, son 15 yılda girdiği her seçimi kaybeden 70 yaşındaki Sirmen, köşesine çekilmişken neden seçim kaybedeceğini bile bile Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını kabul etti.

Nedenlerine geçmeden önce kaybettiği seçimlerin hatırlayalım;

Bir: 28 Mart 2004, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı. CHP adayı Sirmen yüzde 26.5, AK Parti adayı Kadir Topbaş yüzde 41.9.

İki: 29 Mart 2009, Kocaeli BüyükşehirBelediye Başkanlığı. CHP adayı Sirmen yüzde 31.3, AK Parti adayı İbrahim Karaosmanoğlu yüzde 47.2.

Üç: 30 Mart 2014, İzmit Belediye Başkanlığı. CHP adayı Sirmen yüzde 42.0, AK Parti adayı Nevzat Doğan yüzde 45.4.

KILIÇDAROĞLU-SİRMEN

KILIÇDAROĞLU’NA MESAJ

Siyasi yenilgilerin yanı sıra elindeki tek güç Kocaelispor ve KEV yönetimlerini de kaybeden Sefa Başkan, durduk yerde hem de seçim kazanamayacağını bile bile aday olmaz.

Hem de 2009’da AK Parti adayı İbrahim Karaosmanoğlu karşısında yüzde 16 fark yediği Kocaeli Büyükşehir de.

Çok değil, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aralık 2017’de İzmit’te muhtarlar, Gölcük’te STK temsilcileriyle yaptığı toplantıları hatırlayalım.

Kılıçdaroğlu o toplantıda herkesten bahsederken, herkese teşekkür ederken karşısında oturan Sirmen’in gözünün içine baka baka adını anmamıştı, Sirmen’i yok saymıştı.

Haklı olarak Sirmen, genel başkanının kendisini yok saymasına, kuru kuru bir teşekkürü çok görmesine, adını anmamasına alınmıştı, kırılmıştı, üzülmüştü.

Tepkisini, “Bu kadar bile değerim yoksa bu partide neden durayım. CHP’den istifa edeceğim” diyerek gazetecilerle paylaşmıştı.

Yakın dostlarının ısrarı sonrası istifadan vazgeçti ama yaşananları unutmadı.

Siyasi yaşamında maddi ve manevi bedeller ödeyen Sirmen, “Siyasetçinin hesap sorması değil, hesap vermesi gerekir” diyen Kılıçdaroğlu’na cevap vereceği günü beklemeye başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İYİ Parti’ye bırakılmasının ardından “O gün bugün. Yıkılmadım, ayaktayım” diyebilmek için kolları sıvadı.

Aday bulmakta zorlanan İYİ Partililerin kapısını çalmasını fırsat bilerek “Ey Kılıçdaroğlu’nu sen benden bir şey olmaz diyerek adımı bile anmadın, beni unuttun ama ortağın İYİ Parti, Büyükşehir Belediye başkan adayı olmam için kapımı çaldı” diyebilmek için teklifi kabul etti.

Sirmen için aday gösterilmesi, seçim kazanıp kazanmaması hiç önemli değil.

Önemli olan kendisini yok sayan CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hala siyaseten aranan isim olduğunu göstermekti.

Siyasetin uzun soluklu olduğunu, pes etmediğini, 24 saatte çok şeylerin değişeceğini, dün emek verdiği, bedeller ödediği partisi CHP’nin genel başkanının unutmasına rağmen bugün hala ayakta olduğunu kanıtladı.

Zamanı geldiğinde, ihtiyaç duyulduğunda hatırlanan, “umut” olan “kurt” politikacı Sirmen’in yolu açık olsun!

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem