18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Işık, CHP’lilerin oyununu bozdu

Galip Ataman

24 Aralık 2018 tarihli yazısı

İstanbul depreminin ayak seslerinin duyulduğu bugünlerde, Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon bina risk altında olup yenilenmesi gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1. Derece Deprem Kuşağında bulunan Kocaeli, İstanbul, İzmir, Bursa, Sakarya’da “Kentsel Dönüşüm” için çalışma başlattı.

Bu arada Kayserili Ömer Veral’in sahibi olduğu Veral İnşaat, yaklaşık 2 yılda risk alanı ilan edilen 139 dönümün 27 dönümünü satın alarak kendisini Kentsel Dönüşümde tek yetkili ilan etti.

Tartışmalar sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 11 Eylül 2018 tarihinde

Büyükşehir Belediyesinden İzmit Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerinin riskli alan edilmesiyle ilgili görüş istedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 1 Ekim 2018 tarihli yazısında, “İzmit Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerinin topografik yapısı, erişilebilirliği, eski yapıların bulunması, konumu nedeniyle bölgenin parsel parsel değil bir bütün olarak ele alınması, parsel sahipleriyle rızaya dayanan uzlaşı sağlanması, uygulamanın bu çerçevede yapılması” görüşlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı 10 Aralık 2018 tarih ve 455 sayılı kararının Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından İzmit Veliahmet ve Hacıhızır Mahalleleri resmen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Riskli Alan ilan edildi.

Düne kadar kapalı kapılar arkasında ufak hesaplar yapan firma yetkilileri, AK Parti Milletvekili Fikri Işık’ın mahalle sakinleriyle yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklama ile gerçek yüzünü ve niyetini gösterdi.

Siyasiler ve müteahhitler taraflarını belirler de gazeteler ve gazeteciler geri kalır mı?

Kasıtlı haberlerle muhalefet yapmakla ünlenen, AK Parti Milletvekili Fikri Işık’ı boy hedefi gösteren gazetenin patronu, bakanlıktan alınan Fikri Işık’ın Recep Tayyip Erdoğan’a savaş açtığını, AK Parti’ye oy kaybettirerek gücünü göstereceğini iddia etti.

MİA Projesinde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı “günah keçisi” ilan eden bir başka gazete ve köşe yazarı  “Nevzat Doğan,  İzmit Bağçeşme Mezarlığı’nın alt kısmında bulunan Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerinin yamaçlarında 12-15 katlı konutların yapılması için meclisinde onay çıkarttı… Bu bölgelerde yapılacak yerinde dönüşüm çalışması için Kayserili Veral İnşaat ile anlaştı” yazdı.

fikri-ışık

Bölgenin riskli alan ilan edilmesi kamuoyunda “siyasi ve ekonomik rant” iddialarının konuşulduğu bugünlerde AK Parti Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile konuştum.

Veral İnşaat sahibi Ömer Veral’in davetli olmadığı toplantıdan çıkartılmasının ardından yaptığı açıklamayı okudum.

Veliahmet mahallesi sakinleriyle yaptığı toplantıyla CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in oyununu bozan Fikri Işık, “Müteaahhit firmanın gerçekleri saklayarak mahalle sakinlerini baskı altına almasına seyirci kalamayız. Vatandaşımızın rahatsız ve mağdur edilmesine seyirci kalamayız. Bakanlık yetkilileri bölgede, müteaahidin baskısını sonlandıracak vatandaşın mağduriyetini giderecek yeni bir çalışma yaparak rahatsızlığa son vereceğiz” dedi.

Işık, her zaman mahalle sakinlerinin yanında olduklarını, 31 Mart öncesi AK Parti’nin prestij kaybettirecek, CHP’ye prim yaptıracak hiçbir girişime izin vermeyeceklerini söyledi.

Riskli alan ilan edilen 139 dönüm içinde bugüne kadar 27 dönümün tapusunu vatandaşlardan alan Veral İnşaatın hukuk içinde kalmak, belediye kurallarına uymak koşuluyla inşaat yapabileceğini belirten İbrahim Karaosmanoğlu, “Deprem geliyorum diyor. Kentsel dönüşüm ihtiyaçtır ve kaçınılmazdır. 31 Mart akşamına kadar başkan benim, yetki bende. Vatandaşın rızası olmadan Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerinde çivi çakılmasına izin vermem. Vatandaşımız istemiyorsa, Veral İnşaat dahil hiç kimse zorla tapulu arsasını alamaz, almak isteyenler karşısında bizi bulur. Bölge ile ilgili bakanlık yeni bir çalışma başlattı” şeklinde konuştu.

Karaosmanoğlu, Sayın Cumhurbaşkanının imzaladığı Kentsel Dönüşüm değil, bölgenin Risk Aklanı ilan edilmesi olduğuna dikkat çekti.

Cedit Mahallesinin önce risk alanı ilen edilmesini, Kentsel Dönüşüm kapsamına alınmasını sağlayan, Gültepe’de 443 konuttan oluşan Kentsel Dönüşüm Projesini gerçekleştiren Doğan, Veliahmet ve Haciıır Mahallelerindeki topa girmedi.

Ama 2 mahallede yaşanan sıkıntıların sorumlusunun kendisiymiş gibi gösterilmesine, kasıtlı ve yalan haber yapılmasına tepkisini belgelerle gösterirken, “Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinde yapılmak istenen kentsel dönüşüme İzmit Belediyesi tarafından onay verilmemiştir. Veral İnşaat firmasının belediyemize yaptığı başvuruya yetkinin Büyükşehir Belediyesine ait olduğu cevabı verilmiştir. Riskli alanla ilgili müracaatın Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılması gerektiği söylenmiştir” dedi.

Doğan, iki mahallede riskli alan ilan edilmesi ve kentsel dönüşümü ilgilendiren kat artışıyla ilgili İzmit Belediye Meclisince alınmış karar olmadığını ifade etti.

Veliahmet ve Hacıhızır mahallerinde gerginliği tırmandıran Veral İnşaat sahibi Ömer Veral, kendisine yakın gazeteye yaptığı açıklamada “Fikri Işık şu anda Recep Tayyip Erdoğan’a savaş açmış durumda. Ve şunu söylüyor; “Sen beni bakanlıktan aldın. Ben de sana burada AK Parti’ye oy kaybettirip gücümü göstereceğim” diyerek Fikri Işık’ı itibarsızlaştırmaya kalkıştı.

mahalle

SONUÇ: Veliahmet ve Hacıhızır mahallerinin riskli alan ilan edilmesinin ardından yapılan açıklamalara baktığımızda;

Bir: Fikri Işık, mahalle sakinleriyle erken davranıp toplantı yaparak 31 Mart seçimleri öncesi CHP’nin bölgedeki oyununu bozdu.

İki: İbrahim Karaosmanoğlu, her iki mahallede vatandaşın rızası dışında işlem yapılmasına, mağdur edilmesine, çivi çakılmasına izin verilmeyeceğini söyleyerek noktayı koydu.

Üç: Nevzat Doğan, bölgenin riskli alan edilmesi ve kentsel dönüşüm kararı alınmasının İzmit Belediyesi meclisi yetkisinde olmadığını açıklayarak kasıtlı yayın yapanlara hak ettiği cevabı verdi.

Dört: Riskli alan ilan edilen 139 dönümün 27 dönümünü satın alarak bölgede kentsel dönüşüm hakkının kendisine ait olduğunu sanan Veral İnşaat sahipleri ağzının payını aldı.

Beş: Amaçları üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan, kasıtlı ve sansasyonel haberlerle kamuoyunu yanıltan gazetelerle gazeteciler sınıfta kaldı.

 

****************

 

CHP’LİLER OY VERİRSE

HÜRRİYET BAŞKAN OLUR

Günlerdir beklenen, papatya falına dönen CHP’nin İzmit Belediye Başkanı açıklandı.

Genel başkan Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleri öncesi İYİ Parti’ye gönderdiği Fatma Kaplan Hürriyet’in kapısını 31 Mart 2019 öncesi bir kez daha çalarak “İzmit adayımız Fatma hanım” dedi.

Hasan Çakır ve Nazif Korkmaz’ın aday adayı olduğu, Selman Yıldırım’ın havlu attığı, gönlünden adaylık geçirenlerin cesaret edemediği bir dönemde Kılıçdaroğlu’nun güvenini alarak yarışa sokulmak onurdur.

Genç, çalışkan, herkesi kucaklayan, performansı yüksek, genel merkezin çok güvendiği Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti iktidarına son vermek, 16 yıllık aradan sonra CHP bayrağını Belsa’ya dikmek konusunda kararlı.

hürriyet

İYİ partililerin de oyunu alarak İzmit’te destan yazmak istiyor ama bir o kadar da endişeli.

Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Selman Yıldırım gibi oy potansiyeli isimlerin destek vermemesinden, yalnız bırakmasından korkuyor.

Girdiği her seçimi kazanan Hürriyet, İzmit’te seçim kaybederek olan Fikret Toker, Hikmet Erenkaya, Sefa Sirmen gibi “siyasi mevta” olmak istemiyor.

 En büyük handikapı da beklentinin çok yüksek olması.

31 Mart 2019’da CHP’liler Fatma Kaplan Hürriyet’e oy verirse kıl payı da olsa başkanlığı alır.

Kocaeli’yi İzmit, İzmit’i Plajyolu ile Yahya Kaptan’dan oluştuğunu sanan İzmit örgütleri ve başkan adayları gibi düşünmez AK Parti’nin oy potansiyeli  varoşlar dahil İzmit’i karış karış dolaşır seçmeni kucaklarsa CHP bayrağını Belsa’ya dikme şansı artar.

Geliniz son 2 yerel seçim sonuçlarına göz atalım:

29 Mart 2009; Nevzat Doğan (AK Parti) yüzde 40.1, Fikret Toker (CHP) yüzde 37.5.

30 Mart 2014; Nevzat Doğan (AK Parti) yüzde 45.4, Sefa Sirmen (CHP) yüzde 42.0.

24 Haziran 2018 milletvekili seçimi; AK Parti yüzde 43,8, CHP Yüzde 26, İYİ Parti Yüzde 13,1, MHP Yüzde 10,1.

İttifakların oyu; AK Parti + MHP (Cumhur İttifakı) yüzde 53,9, CHP + İYİ Parti (Millet İttifakı) yüzde 39,1.

 

*****************

 

EĞİTİM BİR SEN BAŞKANI

YAŞLIK ‘HADDİNİ’ AŞMIŞ!

Eğitimin onca sorunu varken eğitimin en büyük paydaşlarından olan sendikaların ne iş yaptığını, kimin yanında yer aldığını anlayabilmiş değilim.

En çok da başarılı ve deneyimli okul müdürlerini itibarsızlaştırmak için her yolu deneyen AK Parti’nin “arka bahçesi” olduğu iddia edilen Eğitim Bir Sen’i.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in son yıllarda Kocaeli’ne kazandırdıklarını görmezden gelen, başarısı ve performansını yok sayan EBS Kocaeli Başkanı Şahin Yaşlık’ın geçtiğimiz günlerdeki açıklaması.

Şahin hoca, bazı ajanslara servis ettiği basın açıklamasında, “İlimizin başarılı Okullarından Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri 24 Kasım 2018’de Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğini Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlediler… Programı 90 öğrenci 8 öğretmen aylarca uğraş vererek hazırladı. Program bitiminde bir teşekkür bekleyen 90 öğrenci, 8 öğretmen ve okul idaresi şok yaşadı” demiş.

 

TÖRENDE YOKTU AMA

Eğitim Bir Sen Başkanı Yaşlık, Süleyman Demirel Kültür Merkezindeki 24 Kasım Öğretmenler Günü törenine katılmamış ama esmiş gürlemiş.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen’in Cahit Elginkan Anadolu Lisesi müdürü Ayhan Erin’den özür dilemelerini istemiş!

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde Cahit Elginkan Anadolu Lisesinin düzenlediği etkinliğe katılmayan, töreni izlemeyen Şahin hoca öğretmen ve öğrencilerin performansını çok başarılı bulmuş!

İl müdürü Çelik ve ilçe müdürü Akmanşen nasıl olur da okul müdürü ile öğretmen ve öğrencileri azarlamışmış!

toplu-öğretmen-fotosu

Eğitim Bir Sen üyesi Ayhan Erin’in müdürlüğünü yaptığı Cahit Elginkan Anadolu Lisesine giden Şahin hoca ve yönetimi müdür ve öğretmenleri başarılarından dolayı kutlamış, teşekkür etmiş!

Milli eğitimi yönetmeye soyunan, Kocaeli’de diğer illerde olduğu gibi istediği gibi at koşturamayan, istediğini yaptıramayan Yaşlık öcünü Rasim hocadan almaya kalkışarak haddini aşmış!

EBS başkanı hem 24 Kasım Öğretmenler Günü törenine katılmayacak, hem kendini milli eğitim müdürü yerine koyup ahkam kesecek, okulu ziyaret ederek öğretmenlere şirin görünmek için Rasim hocanın öğretmenlerden özür dilemesini isteyecek! Yok böyle bir sistem ve yönetim şekli.

Şahin Yaşlık sendika başkanı olabilir, kurum müdürlerini eleştirebilir, üyelerine sahip çıkabilir, haklarını arayabilir.

Ama hiçbir yasa ve yönetmelik Şahin hocaya, il müdürü Çelik ile ilçe müdürü Akmanşe’nin Cahit Elginkan Anadolu Lisesi müdüründen özür dilemesini isteme hakkı tanımaz.

Üyelerine şirin görünmek, hava atmak için böyle bir yanlışa hatta gaflete düşerse haddini aşmış ve saygısızlık etmiş olur.

Özür dilemesi gereken birileri varsa amirlerini gerçeği yansıtmayan bilgilerle yanıltan okul müdürü Ayhan Erin ve “haddini” aşan açıklamalar yapan EBS başkanı Şahin Yaşlık’tır.

 

*********************

CELAL HOCANIN

‘HUKUK’ ZAFERİ

Başarılı ve deneyimli okul müdürlerinin “çakma” puanlarla itibarsızlaştırılarak öğretmen yapıldığı yıllar geride kaldı.

Ama “pes” ederek öğretmenliği kabullenmek zorunda kalanlar olduğu gibi bıkmadan, usanmadan, yılmadan hukuk mücadelesini sürdürenler de vardı.

Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü iken 11 Eylül 2014 tarihinde görevden alınııp itibarsızlaştırılarak öğretmen yapılan Celal İçli gibi.

Suçu; Türk Eğitim Sen üyeliği yanı sıra başarılı, deneyimli ve liyakatlı olmak, Eğitim Bir Sen üyeliğini kabul etmemek.

Cezalandırmak ve itibarsızlaştırmak amacıyla her seferinde 75 altında verilen kasıtlı puanlarla başarısız gösterilen Celal hoca ile ilgili yargının 4 yılda verdiği 4 “iptal” kararı uygulanmadığından müdür yapılmadı.

celal-içli

Başiskele Tüpraş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmenliğini yaklaşık 4 yıldır sürdüren Celal İçli, yargının verdiği 5’inci iptal kararı sonrası girdiği mülakat sonrası 75 üstü puan alarak Güzel Sanatlar Anadolu Lisesine  müdür atandı.

Müdür iken öğretmen yapılarak itibarsızlaştırmayı kabullenemeyen, uğradığı mağduriyetin giderilmesi için verdiği hukuk mücadelesinin peşini bırakmayan, başka bir liseye gecikmeli de olsa müdür yapılan Celal hocayı kutluyor, başarılar diliyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem