18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milli Eğitim Bakanı'ndan Kocaeli başarısına ceza

Galip Ataman

21 Aralık 2018 tarihli yazısı

AK Parti, tek başına iktidar olduğu 16 yılda Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz, Ziya Selçuk olmak üzere toplam 7 bakan değiştirdi.

Ortaokul mezunlarının hangi lisede okuyacağını belirlemek üzereLGS (Liselere Giriş Sınavı), OKS (Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı), SBS (Seviye Belirleme Sınavı), TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı uygulandı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla lisede okuyacak öğrenciler 2018-2019 eğitim öğretim yılında LGS(Lise Geçiş Sınavı) ile belirlendi.

22 bin 953‘ü Kocaeli’nde olmak üzere Türkiye genelinde 971 bin 657 öğrenci fen, sosyal bilimler, Anadolu liseleri ile nitelikli MTAL ve AİHL’ne girebilmek için 2 Haziran’da yarıştı.

LGS’de yüksek puan alanlar sınavla öğrenci alan liselere, diğerleri evlerine en yakın(!) okullara kayıt yaptırdı.

Başlangıçta itirazlar olsa da öğrenciler ve velileri LGS sonuçlarına razı olmak zorunda kaldı.

Milli eğitim bakanlığı durduk yerde müdürler başta olmak üzere eğitimcilerin motivasyonunu bozacak, illeri karşı karşıya getirecek bir karara imza attı.

Başarıyı yok sayan, başarısızlığı ödüllendiren,gerçeği yansıtmayan“LGS İller Sıralamasını” açıkladı.

Ve kızılca kıyamet koptu. Eğitimde kaliteyi arttırmak için özveriyle çalışan, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak için her türlü önlemi alan illerin valileri, milli eğitim müdürleri haksız ve gerçeği yansıtmayan sıralamaya isyan etti.

Geliniz önce eğitim paydaşlarının “umut” olarak gördüğü bakan Prof. Dr. Ziya Selçuk döneminde açıklanan “LGS İller Sıralamasına” göz atalım.

Sonra bu sıralamayı kimlerin hangi kriterlere göre yaptığını irdeleyelim.

milli-eğitim-bakanı-selçuk

KOCAELİ’YE HAKSIZLIK

Milli eğitim bakanlığınca kamuoyu ile paylaşılan“2018 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) - Merkezi Yerleştirme ile Yerleşen Öğrencilerin Performansı” esas alınarak hazırlanan iller sıralamasında Kocaeli, 54’üncü.

Son yıllarda eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak, öğretmenleri motive etmek için özveriyle çalışan milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’i ve performansını yakından takip eden biri olarak inanamadım.

Listeyi incelediğimde ortaokuldan mezun olan 26 bin öğrencinin değil de sadece sınavla fen, sosyal, MTAL ve AİHL’ye kayıt yaptıran 2 bin 820’sinin esas alındığını görünce şoke oldum.

Listede yüzde 70 ve üstü fen, sosyal, Anadolu lisesi ile yüzde 20-30 arası MTAL (Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) ve AİHL (Anadolu İmam Hatip Lisesi) öğrencilere bakarak iller sıralaması yapmak ise haksızlığın ötesinde skandal.

Geliniz, milli eğitim bakanlığının açıkladığı listede 54’üncü sıradaki Kocaeli ile birinci sırada yer alan Trabzon ve diğer illerin performansına bakalım.

54. sıradaki Kocaeli’nde; LGS ile yerleşen 2.820 öğrenciden Akademik lise olarak bilinen sekiz fen lisesinde 1.050, iki sosyal bilimler lisesinde 240, bir anadolu lisesinde 120 olmak üzere toplam 1.410, meslek liseleri olarak bilinen yedi MTAL’de 780, 17 AİHL’de 630 olmak üzere toplam 1.140 öğrenci.

Özetle; Kocaeli’nde yerleşen öğrencilerin yüzde 50’si akademik yüzde 50’si meslek liselerine kayıtlı.

İlk sıradaki Trabzon’da; LGS ile yerleşen 990 öğrencinin dağılımı da şöyle;

Altı fen lisesinde 570, bir sosyal bilimler lisesinde 90 olmak üzere toplam 660, bir MTAL’de 60, dört AİHL’de 270 olmak üzere toplam 330 öğrenci.

Özetle; Trabzon’da yerleşen öğrencilerin yüzde 66.7’si akademik yüzde 33.3’ü meslek liselerine kayıtlı.

Bir başka örnek Burdur; LGS ile yerleşen 510 öğrencinin dağılımı; Dört fen lisesinde 300, bir sosyal bilimler lisesinde 90 olmak üzere toplam 390, bir MTAL’de 60, bir AİHL’de 60 olmak üzere toplam 120 öğrenci.

Özetle; Burdur’da yerleşen öğrencilerin yüzde 76.5’i akademik, yüzde 23.5’i meslek liselerine kayıtlı.

Haksız rekabete neden olan başarıyı küçümseyen, başarısızlığa prim veren bu örnekleri ve oranları çoğaltmak mümkün;

Burdur; Toplam 510 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 76.5, meslek liseleri oranı yüzde 23.5.

Yozgat; Toplam 810 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 74.1, meslek liseleri oranı yüzde 25.9.

Kars;Toplam 450 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 73.3, meslek liseleri oranı yüzde 26.7.

Düzce;Toplam 510 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 70.6, meslek liseleri oranı yüzde 29.4.

Tokat;Toplam 840 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 71.4, meslek liseleri oranı yüzde 28.6.

Batman; Toplam 780 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 70.3, meslek liseleri oranı yüzde 29.7.

Rize;Toplam 780 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 69.2, meslek liseleri oranı yüzde 30.8.

Ardahan;Toplam 270 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 66.7, meslek liseleri oranı yüzde 33.3.

Muş;Toplam 870 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 65.5, meslek liseleri oranı yüzde 34.5.

Ağrı;Toplam 810 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 63.0, meslek liseleri oranı yüzde 37.0.

Bingöl;Toplam 450 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 66.7, meslek liseleri oranı yüzde 33.3.

Iğdır;Toplam 360 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 66.7, meslek liseleri oranı yüzde 33.3.

Kilis;Toplam 270 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 66.7, meslek liseleri oranı yüzde 33.3.

Şırnak;Toplam 900 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 66.7, meslek liseleri oranı yüzde 33.3.

Diyarbakır;Toplam 2.850 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 64.2, meslek liseleri oranı yüzde 35.8.

Bayburt;Toplam 210 öğrenci. Akademik liselerin oranı yüzde 57.1, meslek liseleri oranı yüzde 42.9.

 

KİMLER HAZIRLADI

Yukarıdaki listeyi incelediğimizde; Eğitimin kalitesini arttırmakta iddialı, projeleri bakanlıkça örnek alınan Kocaeli gibi bir il yukarda yazdığım ve yazamadığım onlarca ilin ardından geliyor ve başarısız ilan ediliyor.

Rasim hocanın performansını bilmesem, okullarda eğitim kalitesini arttırmak için müdür ve öğretmenlerin özverili çalışmalarına tanık olmasam açıklanan iller sıralamasına inanacağım.

Sıralamaya tepki göstersem de bakan Ziya Selçuk’un milli eğitimi yönetmek üzere YÖK ve ÖSYM’den getirdiği arkadaşlarının hazırladığı bu rapor benim için sürpriz olmadı.

Göreve geldiği günden buyana insiyatif alamayan, öğretmenlerin 3600 ek göstergesi için çaba harcamayan, Öğretmen Meslek Kanunu için çalışma başlatmayan, sahada çalışan, sorunları bilen, deneyimli ve başarılı eğitimcilere bakanlıkta görev vermeyen Ziya hoca her geçen gün güven ve prestij kaybına neden oluyor.

Gelelim öğrencilerin sınavdaki durumlarına ilişkin detaylı analizler, sınav süreçlerinin iyileştirilmesi için atılacak adımlardan çok başarıyı küçümseyen, başarısızlığı ödüllendiren sıralamayı yapan ekibe:

Kocaeli gibi eğitimde atak yapan, kalitenin arttırılması ve başarı çıtasının yukarılara çıkartılması için projeler üreten illeri itibarsızlaştıran “Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporunu” hazırlayan ekibin başında ÖSYM Başkanı iken Bakan Ziya Selçuk’un yardımcılığına getirilen Prof. Dr. Mahmut Özer var.

Ölçme Değerlendirme Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy da ÖSYM’den bakanlığa transfer.

Ekipte yer alan Dr. Hande Tanberkan, Dr. H. Eren Suna ve Emine Eroğlu’nun kadroları ÖSYM’de olmasına rağmen bakanlıkta görev yapıyorlar.

Dahası, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme Daire Başkanı M. Emin Günaydın’ın hazırlanan rapordan ve iller sıralamasından haberi yok.

SONUÇ: Kocaeli başta olmak üzere başarılı illeri başarısızmış gösteren haksız, gerçekleri yansıtmayan raporun yayınlanmasına izin veren bakan Ziya Selçuk, peş peşe aldığı kararlarla eğitimcilerin umudu olmaktan uzaklaşmaya başladı.

Siyasilerin isteği ve baskısı sonrası imam hatip liseleri sayısının çoğalmasına, sınavla öğrenci alan nitelikli liseler arasına alınmasına seyirci kalarak eğitim kalitesi azalacak iddialarının doğrulanmasına neden oldu.

Sayın bakanın LGS’ye giren 22 bin 953‘ü Kocaeli’nde olmak üzere Türkiye genelinde toplam 971 bin 657 öğrenciden yüzde 10’luk bölümü üzerinden

yaptırdığı “Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporu” doğrultusunda açıklanan iller sıralaması başarısız illeri başarılı, başarılı illeri başarısız göstermiştir.

Sizin anlayacağınız; siyasilerin baskısı, bakanlığın onayı ile açılan ve “nitelikli lise” statüsü verilerek sınavla öğrenci alan MTAL ve AİHL çok olan Kocaeli, gibi iller mağdur edilirken, sadece fen ve sosyal bilimler lisesine sınavla öğrenci alan iller ödüllendirilmiştir.

Sayın bakan ilk gün olduğu gibi eğitimcilerin umudu olmaya devam etmek istiyorsa milli eğitimi YÖK ve ÖSYM’dcen getirdiği akademisyen arkadaşlarıyla ahbap-çavuş ilişkisinde yönetme ısrarından vazgeçmelidir.

Zamanı geldiğinde bakanlıkta hoş bir seda bırakarak ayrılmak istiyorsa sahada görevli deneyimli başarılı eğitimcilere fırsat vermelidir.

 

********************

 

HURŞİT HOCA ÖNCE

KYÖD’E ÜYE OLSUN

 

Prof. Dr. Hurşit Güneş, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatını“Ayşe Tatile Çıktı” parolasıyla başlatan dönemin Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Turan Güneş’in oğludur.

Kıbrıs adasında Türklerin uğradığı baskı ve zulme karşı 44 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği harekatın başladığını bildirmek için kullanılan şifredeki “Ayşe”nin kardeşidir.

Bir dönem CHP Kocaeli Milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yapan Hurşit hocanın akademisyenliğini tartışacak değilim ama siyasetçi kimliğiyle başarısız olduğu bir gerçektir.

Milletvekili ve başkan olmayı çok isteyen hocamız seçimden seçime uğradığı memleketi Kocaeli’nden yaşadığı İstanbul’a her seferinde eli boş dönmüştür.

Kocaeli’nde yaşamadığından, gelişimi ve değişimi takip etmediğinden zaman zaman pot kırmayı, kurumları eleştirmeyi alışkanlık haline getirmiştir.

CHP-İYİ Parti ittifakı konusundaki görüşlerini KYÖD’de açıklamak istemesine izin verilmemesi sonrası yaptığı açıklama gibi.

Hurşit hoca ile konuşmadım ama yakın ve kadim dostu gazetecilere yaptığı açıklamada, “İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener’in toplantı yapılmasına izin verilen KYÖD lokalinde, CHP il başkanına danışıldıktan sonra salonda siyasi toplantı istemiyoruz gerekçesiyle bana izin verilmedi” demeye getirmiş.

Sizin anlayacağınız; Hurşit hoca, KYÖD yönetimini çifte standart uygulamakla, İYİ Parti’ye gösterilen hassasiyetin CHP’ye gösterilmediğini söylemeye çalışmış.

hurşit-güneş

KYÖD ÜYESİ DEĞİL

Kocaeli’ni tanımayan, değişimlerden habersiz Hurşit hoca biraz araştırmış olsaydı, iddia ettiği gibi KYÖD’deki toplantıyı İYİ Parti’nin düzenlemediğini, genel başkan Meral Akşener’in de KYÖD yönetiminin daveti üzerine konuk olarak katıldığını öğrenirdi.

Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının tanındığı 5 Aralık 1934 tarihinin yıldönümünde düzenlenen“Eril Siyasette Kadın Siyasetçi Olmak” konulu panele Akşener’in KYÖD üyesi olarak davet edildiği bilgisine ulaşırdı.

Ön yargılı davranarak sitem etmek ve eleştirmek yerine KYÖD Başkanına sormuş olsaydı, “Meral Akşener,siyasi düşüncesinin ötesinde mücadelenin içinden gelen kadın lider olarak tercih edildi. Karar yönetimden oy birliği ile çıktı” cevabını alırdı.

Belli ki Hurşit hoca, KYÖD’ün üyeleri başta olmak üzere demokrat, çağdaş herkese eşit mesafede olduğunun farkında değil.

KYÖD’ü hala CHP’nin “arka bahçesi” gibi gören Prof. Dr. Hurşit Güneş sitemi bıraksınşu sorulara cevap versin;

Bir:KYÖD üyesi mi? Üyesi ise ne zaman üye oldu?

İki:KYÖD’ün İstanbul-Fındıkzade Öğrenci Yurdunun satıldığından haberi var mı? Varsa satılmaması için hangi girişimlerde bulundu?

Üç: Toplantı yapmak istediği KYÖD salonu, Büyükşehir belediyesinin açtığı ihaleyi kazanamayınca tahliye edilmesi istendiğinden haberi var mı?

Dört:Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun KYÖD’ün kazanamadığı kira ihalesini, KYÖD çatısı altında siyaset yapmamak koşuluyla iptal ettiğini biliyor mu?

Seçimden seçime geldiği,sorunlarını bilmediği Kocaeli’nde yaşamayan

Hurşit hocaya tavsiyem; KYÖD’ü CHP’nin arka bahçesi görme alışkanlığını bırakması, başkan ve yönetimini eleştirmek huyundan vazgeçmesidir.

SONUÇ; CHP Milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yapan, saygın bir akademisyen olarak anılan Prof. Dr. Hurşit Güneş, önce KYÖD Başkan ve yönetimini eleştirmekle haksızlık ettiğini kabul etmeli.

Sonra Başkan Didem Duran’ın kapısını çalarak Kocaelili bir aydın olarak KYÖD’e üye olmak istediğini söylemeli.

KYÖD’ün CHP’nin “arka bahçesi” olduğu önyargısını bırakarak KYÖD’ün bir üyesi olarak her alanda destek vereceği taahhüdünde bulunmalı.

Kandıralı rahmetli Turan Güneş’in oğlu Hurşit Güneş’e bu yakışır.

 

********************

VALİ AKSOY’UN TALİMATIYLA

MÜZEDE ARTIK “BAYRAK” VAR

 

12 Kasım pazartesi günkü köşemde Saray Müze ile Atatürk ve Redif Müzesinde Türk Bayrağı olmadığını yazmıştım.

Bayrak olmadığı için bu iki müzede bayrakların yarıya indirilmediğine dikkat çekmiştim.

Yazıyı okuyan Vali Hüseyin Aksoy’un talimatı sonrası ilgili kurumlar harekete geçti, anıtlar kurulundan gerekli izinler alındı.

Ve her iki müzeye önce bayrak direği dikildi, ardından göndere Ay Yıldızlı Türk Bayrağı çekilerek dalgalanmaya başladı.

Duyarlılığı nedeniyle Vali Aksoy’a teşekkür ediyorum.

10kasım

20

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem