18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mehmet Sinan Dereli ve “Dereli Okulları” farkı

Galip Ataman

19 Aralık 2018 tarihli yazısı

Hayırsever sanayiciler, bir zamanlar sosyal sorumluluk projesi kapsamında okul ve derslik yaptırma konusunda yarışırdı.

Kocaeli’nde hayırseverlerin yaptığı okul sayısı devletin yaptıklarını ikiye hatta üçe katlamıştı

Ama son zamanlarda ilgilenmeyen, verdiği sözü tutmayan, imzaladığı protokol gereğini yapmayan hayırsever sanayici sayısı artınca iş yine devlete düştü.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in kişisel çabalarıyla sağladığı ödeneklerle son yıllarda milyarlık ihaleler yaparak binlerce derslikli yüzlerce okul yapıldı.

Dahası Rasim hoca, geçtiğimiz günlerde illerin kullanmayıp tenkis (iade) ettiği ödeneklerden 4.5 milyon TL’yi Kocaeli’ne kazandırarak okulların önümüzdeki yıl onarım dahil ihtiyaçlarının büyük bölümünü şimdiden karşılamayı başardı.

Duyarsız, ilgisiz sanayiciler yanında sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden, eğitim ve sağlık alanında önemli katkılarda bulunan İbrahim Aracı, Nuh Çimento, Sinan Dereli gibi hayırseverleri anmamak haksızlık olur.

Geliniz bugün basında fazla yer almayan, yaptırdığı okullara “Federal Mogul Piston Sekmen” adını vererek sahibi olduğu fabrikanınreklamını yapmayan Mehmet Sinan Dereli’den bahsedeceğim.

Okulu milli eğitime teslim ettikten sonra “Okulu yaptım, benim işim bitti” demek yerine imzalanan protokola sadık kalan, okulların her türlü sorunlarını gideren, özel okuluymuş gibi sahip çıkan Dereli ailesinin örnek sorumluluklarını anlatacağım.

DERELİ-VE-MÜDÜRLER

 

7’Sİ İZMİT’TE 10 OKUL

İzmit’ten çıkıp İstanbul yönüne giderken D-100’ün solunda Muammer Dereli Fen Lisesi, Türkan Dereliİlkokulu, Bilgün Dereli Anaokulu, sağ tarafta Sinan Dereli Ortaokulu’nu görürüz.

Öğrenci profili vesınavlardaki başarılarıyla dikkat çeken, öğrenci ve velilerin tercih ettiği bu okullar adlarından da anlaşılacağı gibi Federal Mogul Piston Sekmen Fabrikası sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptırıldı.

MuammerDereli Fen Lisesi; Mehmet Sinan ve Mehmet Salih Dereli

kardeşlerin babaları rahmetli Muammer Dereli adını verdikleri okul2014 yılında

açıldı.Müdürlüğünü Hamza Kararoğlu’nun yaptığı 23 derslikli lisede 43 öğretmen görev yapıyor, 491 öğrenci öğrenim görüyor. Okulda laboratuvarlar, spor ve konferans salonları, yemekhane, revir var.

Türkan Dereli İlkokulu; Anne Türkan Dereli’nin adı verilen ilkokul 2006 yılında eğitim-öğretime başladı. Alper Yazıcı’nın müdürlüğünü yaptığı 33 derslikli ilkokulda 37 öğretmen görev yapıyor, 787 öğrenci okuyor. OKS ve SBS’de Kocaeli’nde ilk 10’a giren Türkan dereli İlkokulunda spor ve konferans salonu, yemekhane, kantin, revir bulunuyor.

Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu; Zafer İlkokulu, Sağlık Ocağı ve 112 Acil Servisin yerine yapılan okul, 16 Eylül 2013 tarihinde eğitim-öğretime başladı.

Dereli ailesi sorumluluğunu üstlenen Mehmet Sinan Dereli adını taşıyan okulun müdürlüğünü İsa Dede yapıyor.24 derslik, laboratuvar ve atölyeler, spor ve konferans salonları, yemekhane, kantin, revir bulunan okulda 43 öğretmen görev yapıyor, 635 öğrenci öğrenim görüyor.

Bilgün Dereli Anaokulu; Muammer Dereli Fen Lisesi ve Türkan Dereli İlkokulu ile aynı kampüs içinde bulunan 3 derslikli Bilgün Dereli Anaokulu müdürü Hatice Kılıçkap. 7 öğretmenin görev yaptığı 156 öğrencinin devam ettiği anaokulunda yemekhane dahil çocukların eğitimi için her türlü alan ve materyel mevcut.

Diğer okullar; Dereli ailesinin sosyal sorumluluk projeler kapsamında eğitim ve sağlığa destek vermek amacıyla yaptırdığı diğer kurumlar arasında tarih sırasına göre 1994’teİzmit Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, 1996’da İzmit Muammer Dereli Aile Sağlık Merkezi, 1996’da İzmit Muammer Dereli Kültür Merkezi, 2000’de Trabzon KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Muammer Dereli kampüsü, 2013’te Sapanca Nazmiye-Ömer Sözer İlk ve Ortaokulu, 2013’te Sapanca Elmas Dereli Anaokulu,

 

DERELİ KRİTERLERİ

Dereli ailesi adına Federal Mogul Piston Sekmen Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Dereli okullar yaptırırken Kocaeli valiliği ile imzalanan protokollara Türkiye’de belki de ilk maddeler koydurdu.

Dereli okullarında sınıf mevcutları 24’ü geçemez, okulda dini kurumları çağrıştıracak eklentiler yapılmaz, mescid açılmaz, Atatürk ilke ve inkılapları dışında eğitim yapılmasına izin verilmez gibi.

Öğrencilerin çağdaş ve teknolojinin gereği eğitim verilmesi için her türlü önlemi alan Mehmet Sinan Dereli yaptırdığı okulların hiç birisine sahibi olduğu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Federal Mogul Piston Sekmen Fabrikası adını vermedi.

Nuh Çimento, Pakmaya, Ford Otosan, Koç, Sabancı, Tüpraş,  Çolakoğlu, Fürsan, Polisan, Sarkuysan, Yılport gibi yaptırdığı okulların hiç birisine fabrika isimlerini vererek, panolarını asarak reklamını yapmadı.

Daha da önemlisi, yaptırdığı tüm okulların güvenlik, yardımcı personel dahil çevre düzenlemesi, elektrik, su giderlerini karşılıksız ödedi, ödemeye de devam ediyor.

 

DERELİ VE MÜDÜRLER

Hiçbir karşılık beklemeden, reklamlarını yapmadan sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptıkları okulları her zaman koruyup kollayan, öğrencilerine ve öğretmenlerine sahip çıkan Dereli Okulları kurucusu Mehmet Sinan Dereli farkındalıklar yaratmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde İzmit’teki Muammer Dereli Fen Lisesi Müdürü Hamza Kararoğlu ve Okul Aile Birliği Başkanı Birgül Uyar Uçum, Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu Müdürü İsa Dede ve Okul Aile Birliği Başkanı Bahar Erdoğan, Türkan Dereli İlkokulu Müdürü Alper Yazıcı ve Okul Aile Birliği Başkanı Pınar Çağlayan ile Bilgün Dereli Anaokulu Müdürü Hatice Kılıçkap ve Okul Aile Birliği Başkanı Fatma Olca Sinan Dereli’yi İstanbul’daki ofisindee ziyaret ettiler.

Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen toplantıda, Dereli okulları müdürleri ve aile birliği başkanları Mehmet Sinan Dereli’nin şahsında Dereli ailesine öğretmenler, öğrenciler ve velileri adına teşekkürlerini ilettiler. 

Okulların son durumu hakkında bilgi alan Mehmet Sinan Dereli, okulların ihtiyaçlarının karşılanması konusundaki duyarlılığının ve desteklerinin devam edeceğini söyleyerek başarılar diledi.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptırdığı okullarda Atatürkçü, çağdaş öğrencilerin yetiştirilmesine olanak sağlayan ve taviz vermeyen Mehmet Sinan Dereli’yi kutluyor, başarılar diliyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem