17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyasetin Kabadayıları

Hayrullah Demiray

23 Ekim 2011 tarihli yazısı

Siyasette kimileri tabiri caizse tırnakla kazıyarak bir yerlere gelir. Kimileri de birilerinin vasıtasıyla bir yerlere gelir ve ondan sonra insanlara tepeden bakmaya başlarlar.

Eskiden hemen hemen her mahalle ceketini omzuna atmış bir kolu düşük “Hey Ulan Var mı? Bana Yan Bakan”  naraları atarak yaratır kendince korku imparatorluğunu ama kimsede ilişmez hır gür çıkmasın diye.

Bizde ailemle 1989 yılında Yuvacık Fatih Mahallesinde o zamanlar ıssız bir yerde ev yaptık kendimize. Burada yaşanmaz diyerek saatlerce ağlamıştım. Şimdi geriye bakıyorum da hiç bir şey eskisi gibi değil her yer değişti.

Yüzlerce siyasetçi geldi geçti. Siyasetçi olmasam da yaptığım iş nedeniyle siyasilerle yollarımız sürekli kesişiyor. Yani anlayacağınız bu memlekete öyle mahalle kabadayıları gibi davranan çok siyasiler gördüm.

Bugün baktığımızda kendilerini dev aynasında gören kendilerine değil başkalarına güvenen ve adeta benim arkamda yüksek dağlar var diye insanlara tepeden bakan siyasetçiler var.

Kendinden başka herkesi küçük gören asla ve asla tabiri caizse burnundan kıl aldırmayan birinin siyaset yapması da ne kadar tuhaf değil mi?

Başkalarının gücünü kendi gücü sanan, insanlarla iletişim kuramayan, çevresindekilere dahi sözünü dinletemeyen, o kendisinin sandığı aslında başkasına ait gücün arkasına sığınan kabadayı edasıyla var olmaya çalışan siyasetçileri görmek bizleri üzüyor.

Ancak değişmeyen bir şey var ki, herkes için her şey için bir devir açılır bir devir kapanır. Saltanat bitince saygınlıkları da biter ama yok eğer siz kendiniz ile kuşkunuz yoksa hiç korkmayın.

Hayatta en acı olan şudur ki kendinizi olduğunuzdan farklı gösterirseniz saygıyı yitirmiş sayılırsınız. Çünkü o durumda saygı gösterilen siz değil gölgesinde bulunduğunuz kişiye yapılır.

Ben dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu bilen biriyim. 1999 depreminde yaşadım bu acıyı ağabeyim Hüseyin DEMİRAY ve ailesini Yuvacık Fatih  Mezarlığa defnettim ve orada yatıyorlar.

Yani ben hayatta olduğum süre içerisinde Kocaelide ve Başiskele de yaşamaya devam edeceğim. Ömrümüz olursa daha ne siyasetçiler göreceğiz ömür gelir geçer ama insanların yaptıkları onlardan sonra bile yine konuşulmaya devam eder.

Anlamak istemez bazıları bir kahvenin bile kırk yıl hatırı var diye insanlardan köşe bucak kaçan bu zatlar, bir gün gelir yalnız kalır. Selam verecek kimse bulamaz ve hatırı sayılan kahveyi değil çay bile ısmarlamazlar adama babamdan dedeme nasihattir.

Babamın da bana nasihatidir. Oğlum bir masaya oturduğunuz zaman bekleme ki biri sana bir çay ısmarlasın sen birine bir çay ısmarla insanlara gönlünce davran. Nerde olursan ol insanlara tepeden bakma. Her daim alçak gönüllü ol. Biz atamızdan böyle gördük ama siyasetin kabadayıları dediğim kişiler bakıp buradan bir ders çıkarsın.

Gerçek güçlünün gölgesinde güneşlenip kendilerini dev aynasında görmesinler olur bir gün toprak.

  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem