20 Nisan 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cenazesinden önce heykeli kaldırıldı!

Galip Ataman

11 Kasım 2018 tarihli yazısı

Bugün, “En büyük eserim cumhuriyettir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 80’inci ölüm yıldönümü.

Cumhuriyeti 95’inci yılında “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kutlamalarında olduğu gibi,10 Kasım’da da Atatürk’ü “15 Temmuz Şehitleri” gölgesinde rahmetle, şükranla, özlemle anacağız.

Sabah, protokol üyeleri Kültür Tepesindeki Atatürk Heykeline çelenk koyup, saygı duruşunda bulunacak.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde,Tüpraş 50. Yıl Anadolu Lisesinin programına katılacak.

Akşam, Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezinde Atatürk’ün sevdiği şarkıları dinleyecek.

Üniversitenin yanı sıra milli eğitim, kültür ve spor müdürlüklerinin düzenlediği etkinlikler, konferanslar, resim sergileri ile Atatürk’ü 80’inci yılında her yıl bildiğimiz, alışık olduğumuz şekilde anmış olacağız.

Yıllardır anma törenlerine katılıyorum ama bir gün olsun bir Allah’ın kulu çıkıp, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamında İzmit’in ve İzmitlilerin önemli yeri olduğunu söylemez, tek kelime etmez.

Atatürk’ün 19 Kasım’da İstanbul’dan deniz yoluyla getirilen cenazesinin İzmit Garından trenle Ankara’ya son yolculuğuna uğurlandığını anlatmaz.

Bilgisayar klavyesinin başına geçmeden önce arşivimi tararken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesinin Dolmabahçe Sarayından alınıp İzmit’e getirilişini ve Ankara’ya yolcu edilişini kare kare görüntüleyen Kazım Ertek ile 10 Kasım 2002 tarihinde yaptığım söyleşi gözüme takıldı.

Bugün, “İzmitliler, Atatürk’e ve anılarına sahip çıkmıyor” serzenişinde bulunan Kazım Ertek’in milli eğitim görevlisi olarak katıldığı ve görüntülediği cenaze töreninde tanık olduğu olayı anlatacağım.

Başka?  Tarihçi ve yazar Murat Bardakçı’nın arşivlerden bularak 28 Ocak 2007’de Sabah Gazetesinde yayınlanan Atatürk'ün cenazesinden önce heykelini kaldırmışlardı” başlıklı yazısından bahsedeceğim.

Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykellerini yok ederken Atatürk heykeli dikmek, adını caddelere, okullara, hastanelere, meydanlara vermek için yarışa giren ülkelerden söz edeceğim.

1

CENAZEDEN ÖNCE HEYKEL

Murat Bardakçı’nın Dolmabahçe Sarayı'nın arşivinde bulduğu ve okurlarıyla paylaştığı yazıda özetle, “Atatürk'ün Dolmabahçe Saraydaki heykeli, devlet tarafından 18 Kasım 1938 günü palangalarla söktürülür ve hamallara taşıtılarak bilinmeyen bir yere gönderilir” yazar.

Murat Bardakçı yazısına, Atatürk heykelinin söküm ve taşınması için Galata’da pik, hurda demir ve maden ticareti yapan Sait Sapmaz tarafından 22 Kasım 1938 tarihinde düzenlenen 25 lira 80 kuruşluk Milli Saraylar Müdürlüğüne gönderilen fatura örneğini de belge olarak ekler.

 

******

GAZİ MUSTAFA KEMAL

İZMİR NÜFUSUNA KAYITLI

kupür

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Osmanlı subayı olarak Balkanlarda, Anafartalar’da gösterdiği kahramanlıkları, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya çıktığını, 23 Nisan 1920’de TBMM’yi kurduğunu, cephelerdeki kahramanlıklarını, düşmanı 9 Eylül 1922’de İzmir’de denize döktüğünü, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettiğini kabul etmeyen Cumhuriyet düşmanları Atatürk’ün özel hayatı ile ilgilenme densizliğini gösterirler.

Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu yerde sık sık tartışma konusu olmuştur.

İzmir Nüfus Müdürlüğündeki kütükler eski Türkçeden yeni Türkçeye çevrilirken ortaya çıkan belgede, Gazi Mustafa Kemal Paşanın Cumhuriyet’in ilanından 90 gün sonra 29 Ocak 1923’te Latife Hanımla evlenirken kütüğe kaydedildiği yazıyor.

Gazi Mustafa Kemal Paşanın kütükteki kayıt bilgilerine baktığımızda, “İsim hanesinde, Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri, meslek ve okur-yazarlık bölümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi ve Başkumandan” yazdığı görülür.

****************

GAZİ MUSTAFA KEMAL’E

DÜNYA SAHİP ÇIKIYOR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği 10 Kasım 1938 tarihinde, İtalya’da bir radyodan şu anons dikkat çeker, “Sezar, İskender, Napolyon, Ayağa kalkın. Büyüğünüz geliyor.”

Yalnız bu anons mu, Atatürk’ün ardından mesaj yayınlayanlar, röportaj verenlerin yanı sıra Araplar hariç dünyanın bir çok ülkesi, ATATÜRK heykelleri dikmek, adını okullara, hastanelere, meydanlara ve caddelere vermek için yarışa girdi.

mustafa-kemal-atatürk

Yabancılar Atatürk’e bu denli özen gösterirken Kocaeli dahil Türkiye’de heykelleri yok ediliyor.

İşte Atatürk heykelleri bulunan ülkeler; Washington-ABD, Mexico City- Meksika, Havana-Küba, Santiago-Şili, Bakü-Azerbaycan, Bişkek-Kırgızistan,
Wakayama-Japonya, Yeni Delhi-Hindistan, Budapeşte-Macaristan, Astana- Kazakistan, Albany-Avustralya, Bükreş-Romanya, Amsterdam-Hollanda, Dakka-Bangladeş, Karlsbad-Çekya, Kabil-Afganistan, Sidney-Avustralya
Aşkabat-Türkmenistan, Wroclaw-Polonya, Vise-Belçika, Lima-Peru, Santo Domingo-Dominik Cumhuriyeti, Wellington,Yeni Zelanda, Roma-İtalya, Rotterdam-Hollanda, Üsküp-Makedonya, Yehud-İsrail, Dhaka-Bangladeş, Islamabad-Pakistan, Be`er Sheva-İsrail, Wellington-Yeni Zellanda, Caracas- Venezuela, Oostzaan-Hollanda, Canberra-Avustralya, Albany-Batı Avustralya, New Jersey-ABD, Karlovy Vary-Çek Cumhuriyeti, Sialkot-Pakistan, Lima-Peru, Kuşimoto-Japonya, Santiago- Şili.

IMG-20181109-WA0015

IMG-20181109-WA0016

IMG-20181109-WA0017

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi