26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Üzülmez, “Teleferiği Geyikalan’a götürebiliriz!”

Galip Ataman

07 Kasım 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Kartepe Zirvesi 2018” sonrası

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i aradım.

Türkiye’nin Davos’u olarak tanıtılan zirvenin yapıldığı Kartepe The Green Park Hotelsahibi Adil Üstündağ’a ile konuştum.

Kartepe’yi Uluslararası Kongre Merkezi yapacağını söyleyen Başkan Üzülmez ile Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresiKartepe Kış Sporları Merkezini kazandıran Üstündağ’a “teleferiği” sordum.

“Derbent-Geyikalan Teleferik” projesine izin verilmeyen Üstündağ ile “Derbent-Kuzu Yayla Teleferik”sözünün tutan Üzülmez’in anlattıklarına geçmeden önce geliniz zaman tünelinde geçmişe yolculuk yapalım.

Bir tarafta İzmit Körfezi diğer yanda Sapanca Gölünün panoramik görüntüsünü izleyerek Samanlı Dağları zirvesine ulaştıracak “teleferik” öyküsünü hatırlayalım.

Başkan Üzülmez’in “teleferik” projesi öncesi bölgenin 50 yıllık hayalini gerçekleştiren turizmci iş adamı Üstündağ’ın Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi” hikayesine göz atalım.

hüseyin üzülmez

50 YILLIK BİR ÖYKÜ

Kocaeli Valiliği’nin 1976 yılında gündeme getirdiği “Kartepe Kış Sporları Merkezi”projesi temeli 1987’de atıldı.

Temel atılmasına atıldı da otel inşaatı bir türlü bitirilemedi ve müteahhit firma STFA “havlu atarak” işi bıraktı.

Yaklaşık 20 yıl yerli ve yabancı firmaların kapısı çalındı ama bir Allah’ın kulu cesaret edip de “Ben talibim” demedi, diyemedi.

Sonunda asıl işi oto ampul üretimi olan ama otelleri bulunan Adil Üstündağ adında bir iş adamı dönemin Valisi Erdal Ata’nın kapısını çalarak “Ben, STFA’nın yarım bıraktığı Kartepe Kış Sporları Merkezi Projesini tamamlamaya talibim” dedi.

Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’den moral ve destek alan Adil Üstündağ yaklaşık 50 milyon Dolarlık yatırım için kolları sıvadı.

Yap-İşlet-Devret yöntemiyle 2004’te başladığı, 5 yıl süre verilen Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi” projesini özel sektör mantığıyla risk alarak 10 ayda tamamlayarak 2005 yılında hizmete açtı.

Bugün siyasilerin, turizmcilerin, başkanların “Türkiye’nin Davos’u” olarak tanıttıkları Samanlı Dağlarının 1.600 metre zirvesindeki Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi açılışın yapıldığı 2005 yılında “Kartepe’yi kış sporları merkezi yanında kongre merkezine dönüştüreceğim. Kartepe’yi Davos yapacağım. Sayın bakanımızın projesi gerçekleşirse Kartepe’ye teleferikle çıkacağız” demişti.

Adil Üstündağdönemin bakanına, valisine, Kocaelililere ve kendisine güvenenlere verdiği sözü tuttu.

Kocaeli’nin prestij tesisi 800 yatak kapasiteli otel ile toplantı salonları, restoran, havuz, sauna, Türk hamamı ve 52 apart oteli tamamladı, 21 kilometre uzunluğunda 12 kayak pisti, 3 telesiyej, teleskiyi hizmete açtı.

Kış aylarında kayak ve snowboard, yaz aylarında futbol ve salon spor severlerine 4 mevsim hizmet veren ilk dağ otel ile kış Bursa Uludağ’a rakip olan tesisler büyük bir ihtiyacı karşıladı.

Ama projesini hazırlattığı, parasını bulduğu teleferiği çıkarılan engelleri aşamadığı, gerekli izinleri alamadığı için gerçekleştiremedi.

1.600 metre yükseklikte doğalgaz olan tek kış sporları merkeziyle övünürken dünyada teleferiği olmayan kış sporları merkezinin sahibi olarak dövündü.

Yıllarca kendi kaderine bırakılan yarım tesise kimse dönüp bakmazken Adil Üstündağ’ın tamamlayarak işletmeye açmasının ardından kıymete bindi.

Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezinin yapımına öncülük eden Bakan Osman Pepe ve Vali Erdal Ata’dan sonra bakanlar, valiler, başkanlar Kartepe’de binlerce kişiye iş ve aş veren Adil Üstündağ’ı unuttu.

Gazeteciler başta olmak üzere bölge halkı düne kadar dönüp bakmadığı, unuttuğu 1.600 metre yükseklikteki Kış Sporları Merkezinin Adil Üstündağ’a yaptırılmasıyla tekel oluşturulduğunu iddia etmeye başladılar.

İnsanın aklına “STFA inşaatı yarım bırakıp gittiğinde, valiliğin yatırımcı şirket aradığı günlerde, yaklaşık 20 yıl sonra ihale açıldığında neredeydiniz? Bölgenin Kocaeli’nin Türkiye’ye hatta dünyaya açılan penceresi olacağını Adil Üstündağ tesisleri kurduktan sonra mı aklınıza geldi?” diyesi geliyor.

Bu arada Adil Üstündağ’ın Sapanca Gölü üzerinden Derbent ve Geyikalan’a çıkacak “Teleferik Projesi” ile ilgili her türlü ortam hazır olmasına rağmen yerel yönetimlerin ilgilenmemesi, bakanlıkların gerekli izinleri vermemesi nedeniyle hayata geçirilmediğini de söylemesem haksızlık etmiş olurum.

 

BAŞKANDAN TELEFERİK

Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi tanınmaya başlayınca projeyi geliştirmek isteyenler destek olacakları yerde köstek olma alışkanlıklarını arttırdı.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günlerde, “Kartepe’yi Uluslararası Kongre Merkezi yapacağız.Derbent-Kuzu Yayla arası teleferik projesi ile turizm potansiyelimizi arttıracağız” demişti.

Başkan Üzülmez, Kartepe’yi Adil Üstündağ’ın The Green Park Hoteli ile uluslar arası kongre merkezine dönüştürdü.

Cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekillerinin desteğiyle Adil Üstündağ’a verilmeyen teleferik iznini Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arası için aldı, projesini onaylattı, ihalesini yaptı.

Toplam 4 bin 960 metrelik güzergah tamamlandığında Kartepelilerin 50 yıllık hayali gerçekleşmiş olacak.

Teleferik güzergahları, dünyanın her tarafında Kış Sporları merkezlerinin bulunduğu yerlere kadar uzanırken Kartepe’de Kuzu Yayla mesire alanına kadar ihale edildi.

Kartepe Kış Sporları merkezinin bulunduğu tepedeki Geyikalan, Adil Üstündağ’ı cezalandırmak için bilinçli olarak güzergaha dahil edilmedi.

 

GÜZERGAH UZAYACAK

Gelelim asıl konumuz, “Kartepe Zirvesi 2018” sonrası Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ile Kartepe Kış Sporları Merkezi sahibi Adil Üstündağ ile yaptığım konuşmaya

Zirve sonrası aradığım Başkan Üzülmez’e, “Adil Üstündağ ile teleferik konusunu görüşmüşsünüz. İhalesi yapılan Kartepe Kuzu Yayla mesire alanı teleferik güzergahını Kış Sporları Merkezinin bulunduğu Geyikalan’a kadar uzatacak mısınız?” diye sordum.

Başkanın cevabı, “Hocam, bu yakınlarda konuşmadık. Ama daha önce teleferik konusu gündeme gelmişti. Biz teleferik güzergahını Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arası toplam 4 bin 960 metre olarak belirledik ve ihalesini yaptık. Adil bey, Kuzuyayla-Geyikalan arası maliyeti karşılarsa teknik olarak sakınca yoksa ek ihale ile güzergahı Geyikalan’a kadar uzatabiliriz” oldu.

Adil Üstündağ’a, “Başkan Üzülmez, Kuzuyayla-Geyikalan arası maliyeti karşılamanız halinde teleferik güzergahını Geyikalan’a kadar uzatabileceğini söyledi. Ne diyorsunuz, kabul eder misiniz” dediğimde.

Mutlu bir şekilde, “Kuzuyayla-Geyikalan teleferik güzergahı maliyetini elbette karşılarız ve Hüseyin Üzülmez Başkanımıza teşekkür ederiz. Teleferiği kimin yaptığı önemli değil. Önemli olan teleferik güzergahının Samanlı Dağları zirvesindeki kayak merkezine kadar uzaması” dedi.

SONUÇ: Umarım verilen sözler tutulur. Derbent-Kuzuyayla teleferik güzergahı Geyikalan’a kadar uzar. Kayak sporu yapanlar Kartepe Kış Sporları Merkezine teleferikle çıkmanın zevkini ve keyfini, yaşarken Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e teşekkür ederler.

 

******************

 

TEV’DEN, “TEVİTÖL” SİTEMİ

 

5 Kasım pazartesi günü köşemde, “TEVİTÖL IB Programları ve İngilizce Sınıfı Kapatıldı” yazdım.

Yazımı, birinci sayfada, “Ekonomik Kriz Okul Kapattırdı” diye verdik.

Özetle, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili’nin

“Vakıf, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin (TEVİTÖL) yüzde 60’ı burslu öğrencileri için her yıl 3 milyon dolar ayırıyor. Yurt dışına gitmek isteyen üstün yetenekli öğrenciler için uygulanan Uluslararası IB Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları çok masraflı oluyor. Aynı kampüste hem Uluslararası IB Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları hem Anadolu Lisesi müfredatı uygulamanın çok ciddi maliyeti var” açıklamasından yola çıkarak kaleme almıştım.

“İnovasyonu, teknolojiyi, 4 0’ı, 3D’yi konuşurken, robotik atölye ve kodlama sınıf sayılarının arttırılması için kampanyalar düzenlerken kimsenin inanamayacağı ve kabul edemeyeceği bir karar alındı. Gebze’de Uluslararası Bakalorya (IB) Programı uygulanan üstün yetenekli öğrencilere düşünmeyi, sorgulamayı, yaratmayı ve üretmeyi öğreten okulun IB Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları kapatıldı. Türkiye’nin alanında ilk ve tek okulunda 5 yıl olan eğitim süresi 4 yıla düşürüldü, İngilizce olan eğitim dili Türkçe oldu, bu yıl öğrenci alınmadı. Zihinsel yetenekleri akranlarına göre üst seviyede ve yaratıcılık yanı güçlü olan, karşılaştığı sorunları çözmede yaratıcılığını kullanan üstün yetenekli çocukların devam ettiği TEVİTÖL bu yıl öğrenci almadı” yazmıştım.

Yazımın Bizim Yaka Gazetesinde yayınlandığı pazartesi günü akşam saatlerinde TEV PİAR’dan Seher hanım aradı.

download

Yazımın içeriğine bir şey diyemeyeceğini, gerçek olduğunu ama başlığının biraz itici olduğunu, TEV ailesinin üzüldüğünü söylemeye çalıştı.

Yazının içeriğinde yanlış, gerçek dışı bir cümle olmadığını, haberin ve yazının bir bütün olarak ele alınması gerektiğini, anlattım.

TEV yöneticileri ile bir araya gelip gelmemem konusundaki öneriyi memnunlukla kabul edeceğimi söyledim.

 

***********

SUYA ZAM SEÇİM SONRASI

 

Dünkü gazetelerde ve internet sitelerinde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “2019 yılında suya zam yok” haberi dikkatimi çektim.

İbrahim Başkanın açıklamasında, “2019 yılı ocak ayında İSU’nun TÜFE oranında yaptığı zammı hükümetin başlattığı enflasyonla topyekün mücadele kampanyasına destek vermek amacıyla suya zam yapmayacağız. Bu konuda İSU genel kurulunda karar alacağız” diyordu.

Başkan Karaosmanoğlu, seçim öncesi zam yapmamakla haklı.

Hele hele Merkez Bankasının açıkladığı yüzde 24’lük oranda su zammı seçmen tarafından hoş karşılanmaz.

suya zam

Suya 2013 yılında alınan ve aralıksız TÜFE oranında yapılan zam 2019 yılında da uygulanıyor olsaydı, bugün tonuna 2.32 TL olarak ödediğimiz su faturası Şubat ayından itibaren 4.60 TL ödemek zorunda kalacaktık.

10 tonun üzerinde su kullanan aboneler ise 6.90 TL ödemek zorunda kalacaktı.

Ben inanıyorum ki, 31 Mart 2019 yerel yönetim seçimleri bittikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna kim oturursa otursun su zammı gündeme gelecektir.

2013 yılından buyana uygulanan TÜFE oranında yapılan zamma göre;

2013’te yüzde 6.16, 2014’te yüzde 7.40, 2015’te yüzde 8.17, 2016’da yüzde 8.81, 2017’de yüzde 8.53, 2018’de yüzde 12,  2019’da da uygulansaydı yüzde 24 artış olacaktı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi