26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

TEVİTÖL IB Programları ve İngilizce Sınıfı Kapatıldı

Galip Ataman

05 Kasım 2018 tarihli yazısı

Ekonomik krizin fabrika kapatmasına, sanayicinin iflas etmesine, esnafın kepenk indirmesine alışmıştık.

Dövizdeki tırmanışın intiharları ve boşanmaları tetiklediğini de kabullenmiştik.

Enflasyondaki yükselişin icradaki satışların yanında kirası yüksek olduğu için boşaltılan polis karakolu haberlerini trajikomik bulmuştuk.

İnovasyonu, teknolojiyi, 4 0’ı, 3D’yi konuşurken, robotik atölye ve kodlama sınıf sayılarının arttırılması için kampanyalar düzenlerken kimsenin inanamayacağı ve kabul edemeyeceği bir karar alındı.

Gebze’de Uluslararası Bakalorya (IB) Programı uygulanan üstün yetenekli öğrencilere düşünmeyi, sorgulamayı, yaratmayı ve üretmeyi öğreten okulun “IB Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları” kapatıldı.

karaosmnoğlu-TEVİTÖL-de

Edebiyat, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Yabancı Diller, matematik Bölümleri de e3skisi gibi eğitim veremeyecek.

Türkiye’nin alanında ilk ve tek okulunda 5 yıl olan eğitim süresi 4 yıla düşürüldü, İngilizce olan eğitim dili Türkçe oldu, bu yıl öğrenci alınmadı.

Gerekçe; maliyetlerin artması, öğrencilerin yükseköğretim için yurt dışına gitmelerinin engellenmesi, öğrenimlerine Türkiye’deki üniversitelerde devam etmeleri.

Duyduğumda inanamadım, şoke oldum. Sorduğum bazı yetkilileri, “Uluslararası IB (International Baccalaureate-IB) Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları” kapatıldığının farkında bile değildi.

Bugün, merhum Vehbi Koç önderliğinde 204 hayırseverle 4 Mayıs 1967 tarihinde kurulan Türkiye Eğitim Vakfından (TEV) bahsedeceğim.

1993 yılında ilköğretim seviyesinde yoksul çocukları eğitmek amacıyla kurulan ve Anadolu Lisesi statüsünde eğitim verirken 2001 yılından itibaren eğitim öğretimi TEV bünyesinde sürdüren Gebze’deki Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) ile ilgili bilgileri paylaşacağım.

Zihinsel yetenekleri akranlarına göre üst seviyede ve yaratıcılık yanı güçlü olan, karşılaştığı sorunları çözmede yaratıcılığını kullanan üstün yetenekli çocukların devam ettiği TEVİTÖL’ü yazacağım.

 

3 MİLYON DOLAR

Geliniz önce TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili’nin

açıklamalarına göz atalım.

Vakıf, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin (TEVİTÖL) yüzde 60’ı burslu öğrencileri için her yıl 3 milyon dolar ayırıyormuş.

Yurt dışına gitmek isteyen üstün yetenekli öğrenciler için uygulanan Uluslararası IB Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları çok masraflı oluyormuş.

Aynı kampüste hem Uluslararası IB Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları hem Anadolu Lisesi müfredatı uygulamanın çok ciddi maliyeti varmış.

Türkiye’de üniversiteye devam edecekler için Anadolu lisesi müfredatı uygulamak yeterliymiş.

TEV, 2019-2020 yılından itibaren Gebze’deki Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde “TEVİTÖL 21. Yüzyıl” uygulamasına başlayacakmış.

Yetenekli öğrencilere STEM ya da STEAM olarak adlandırılan bilim, mühendislik, matematik, sanat ve teknolojinin bir arada olduğu çok yönlü bir eğitim verilecekmiş.

Bu yıl öğrenci alınmayan TEVİTÖL’e 2019-2020 eğitim öğretim yılında 75 öğrenci alacaklarmış.

Okul müdürü Tekin Baransel’in yapılan değişikliklere tepki göstererek istifa etmesinin ardından müdür atanan Mustafa Aydos, TEV’in yeni sistemini savunarak üstün yetenekli öğrencilerin yurt dışına gitmesi nedeniyle okul başarısının üniversite sınavlarına yansıtılamadığını söyledi.

Yeni uygulama ile okul ve Kocaeli başarı çıtasının daha yukarılara çıkacağını iddia etti.

download

YERLİ VE MİLLİ

TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili’nin açıklamaları, okul müdürü Mustafa Aydos’un verdiği bilgiye göre maliyetlerdeki artış nedeniyle Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Bakalorya (IB) Programı uygulanan okulu TEVİTÖL’ün Anadolu lisesine dönüştürülmesi mantıklı gelebilir.

Alınan karar doğrultusunda uygulanacak yeni model ile üstün yetenekli ve çok başarılı öğrenciler, öğrenimlerini Türkiye’deki üniversitelerde sürdürerek “yerli ve milli” olabilir.

Tamam da, ülkemizin en büyük zenginlik kaynağı üstün yeteneklere sahip, akademik başarı, genel yetenek, nöro-psikolojik test ve standart zeka testi (WISC-R) uygulamalarında başarılı olan üstün yetenekli öğrencilerin Anadolu Lisesi müfredatıyla eğitim görmeleri doğru mu?

IB diploması alamayacaklarından yurt dışındaki çoğu üniversiteye sınavsız kayıt yaptıramamaları reva mı?

TEVİTÖL

Türkiye Eğitim Vakfı, 52 yıldır hep hayırlı ve örnek sosyal sorumluluk projelerine imza atarken maliyet sıkıntısı çekmedi de Türkiye’nin ilk ve tek üstün yetenekli öğrencilerin öğrenim gördüğü TEVİTÖL’de “Uluslararası IB (International Baccalaureate-IB) Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıfları” nedeniyle mi zarar etmeye başladı?

TEVİTÖL Uluslararası IB (International Baccalaureate-IB) Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıflarıkapatılınca TEV’in maliyetleri azalacak mı?

Yapmayın Allah aşkına. İnovasyon, teknoloji, 4 0, 3D konuşulurken üstün yeteneklere sahip, akademik başarı, genel yetenek, nöro-psikolojik test ve standart zeka testi (WISC-R) uygulamalarında başarılı öğrencilere yazık etmeyin.

TEVİTÖL’de Uluslararası IB (International Baccalaureate-IB) Programı ve İngilizce Hazırlık Sınıflarının kapatılmasının ardından eminim, rahmetli Vehbi Koç başta olmak üzere TEV’i kuran 204 hayırsever güzel insanın kemikleri sızlıyordu

 

************* 

VALİ TOPACA’DAN ANKARA’YA

2 YILDA 4.2 MİLYARLIK 383 OKUL

 

Yerel gazeteci olarak Kocaeli dışında olup bitenlerle fazla ilgilenmem.

Ama konu eğitim ve eğitime katkı, okul yapımı olunca gündemimin ilk sırasına alırım.

Bu kişi, 2010-2014 yıllarında Kocaeli Valiliği yapan, eğitime sağladığı katkılar ve sosyal sorumluluk projelerini destekleyen, Kocaelililerin yakından tanıdığı Vali Ercan Topaca ise önceliği alır.

Sayın Vali ile Kocaeli’ne geldiğinde başlayan dostluğumuz, abi-kardeş diyaloğumuz hiç kopmadı.

Hatay ve Ankara Valiliği döneminde de artarak ve güçlenerek devam etti.

Ne zaman karşılaşsak, telefonla konuşsak öncelikle Kocaeli’yi konuşuruz, Kocaeli’nde geçen 4 yıldan fazla süreçte yaşadıklarımızı paylaşırız.

Bugüne kadar beni hiç şaşırtmayan, güvenilebileceğim, her konuyu paylaşabileceğim çok az sayıdaki dostlarımdan olan Sayın Valinin Mülkiye Başmüfettişliğine atandığını öğrenince aradım, uzun uzun konuştuk.

gümüşdere

Son 17 yılda hassas bölgelerde önemli görevler veren Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere kendisine güvenenleri mahcup etmediğini, üstlendiği her görevi fazlasıyla yerine getirdiğini söyledi.

Her zaman olduğu gibi Ankara’da 2 yılda eğitime kazandırdıklarını anlattı.

Ankara’da göreve başladığı Eylül 2016’dan itibaren eğitime kazandırdıklarını paylaşırken, “2 yılda 4.2 milyar lira harcayarak 11 bin 117 derslikli 383 okul, 4 bin 508 öğrenci kapasiteli pansiyon, 35 spor salonu, 7 atölye, 41 konferans salonu yaptırdım. 2029-2020 eğitim öğretim yıllında Ankara’da tüm okullar tekli eğitime geçmiş olacak” dedi.

Keçiören’deki 36 derslikli Anadolu Lisesi, 36 derslikli Fen Lisesi, 16 derslikli Sosyal Bilimler Lisesi, 4 derslikli iş okulu, 720 kapasiteli pansiyon, 1 konferans salonundan oluşan Gümüşdere Eğitim Kampüsünü anlatırken çok keyifliydi.

Türkiye’ye örnek eğitim kampüsünü, 122 milyon 130 bin lira harcayarak bir yılda yaptıklarını söylerken çok mutluydu.

 

BAŞARILI VE VEFALI

Vali Ercan Topaca’nın başarılarını, görev yaptığı Kocaeli, Hatay ve Ankara’ya eğitim başta olmak üzere her alanda kazandırdıklarını uzun uzun anlatacak değilim.

Ama Kocaeli Valiliği görevinden ayrılırken anlattıklarını ve kamuoyu ile paylaştıklarımı bir kez daha yazmak istiyorum.

Türkiye’nin özlediği Devlet Valisi kimliğini görev yaptığı her yerde hissettiren Sevgili Ercan Topaca Kocaeli’ndeki son gününde, , “Kocaeli’de görev yapmaktan şeref ve onur duydum. Kocaeli’yi ve Kocaelilileri gönülden ve yürekten çok sevdik. Kocaeli’nin hemşerisi olduk. Kocaeli benim için hayatımdaki önemli, kilometre taşlarından, duraklardan biri oldu ve hep öyle kalacak. Çok güzel anılarla, çok güzel dostlarla ve çok vefakar insanlarla tanıştım. Ben Kocaeli’nin aşığıyım. Kocaelililerin vefası, sevgisi, hizmeti takdir etmesi bir başkadır” demişti.

Kocaeli gibi 24 saat yaşayan, hayatın hiç durmadığı, hareketli, sürekli göç alan sosyal yaşantıları, dünya görüşleri farklı insanların yaşadığı, Türkiye’nin amiral gemisi sanayi tesislerinin bulunduğu bir kentte herkesin sevgisini, beğenisini, takdirini almak her yöneticiye nasip olmazdı.

 

KOCAELİ’DEN HATAY’A

Tayini Kocaeli’den Hatay’a çıktığında, fırsat kollayanlar sayın valinin daha küçük bir ile gönderilerek gözden düşürüldüğünü söylemeye başladılar.

Kocaeli’nden ayrılacağı günlerde değerli kardeşim ve dostum Ercan Topaca’nın Hatay’a Sayın Cumhurbaşkanı tarafından özel görevle gönderildiğini yazmış, şöyle demiştim, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakından tanıdığı ve güvendiği için en zor il Hatay’a gönderdiği Vali Topaca yarın Kocaeli’nden ayrılacak.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Valiliğindeki performansıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların takdirini kazanan Sayın Topaca, Hatay’da en fazla 2 yıl görev yapar. Sonra nereye atanır, hangi önemli görevlere getirilir zaman gösterecek. Bekleyip göreceğiz.”

Aynı yazımda Sayın Topaca’ya Hatay’da 2 yıllık çalışma ömrü biçmiştim.

Öyle de oldu, tam 2 yıl sonra Kocaeli’nden ayrılırken olduğu gibi Hatay’dan ayrılırken de hoş bir seda bırakarak Ankara Valiliğine atandı.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminde Hatay Havalimanını kapatıp darbeci askerlerin uçuşunu engelleyen Sayın Topaca ile Hatay’da da görüştüm oradaki başarılı çalışmalarını yazarken birilerinin hiç de hoşuna gitmeyen “Hatay Valisi Topaca Nobel’e aday olabilir” demiştim.

Hatay Vali olarak eğitim başta olmak üzere Suriye Göçmenler dahil her alanda başarılı projelere imza atan Ercan Topaca Eylül 2016’da Ankara Valisi oldu.

Ankara Valiliğinden de bugünlerde hoş bir seda bırakarak ayrılacak olan deperli dostum Ercan Topaca’nın çok yorulduğunu biliyorum.

Kocaeli’nden Hatay’a giderken de “Ercan Topaca’ya alt görev” iddiasında bulunanlara inat Sayın Cumhurbaşkanının belli bir süre sonra Ercan Beyi Ankara Valisi yaparak ödüllendirmiş ve onurlandırmıştı

Bugünlerde Ankara Valiliğinden ayrılmaya hazırlanan, belki de emekli olmayı düşünen Ercan Topaca’ya, Hatay’a giderken yaptığı gibi, “Ercan, aklından sakın ha emeklilik falan geçirme. Sen bize lazımsın. Senden daha önemli görevlerde yararlanacağız” diyebilir.

Değerli dostum Ercan Topaca, sayın Cumhurbaşkanının sürpriz bir kararıyla çok önemli bir göreve getirilebilir.

 

***********

ERCAN TOPACA KİMDİR?

Ercan Topaca, 1965 yılında Antalya Manavgat’ta dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine kayıt yaptırdı ve 1987’de mezun oldu.

Sayıştay Denetçisi olarak göreve başlayan Topaca, 1989’dan itibaren sırasıyla Milas, Alaca, Azdavay, Çermik ve Kulu kaymakamlıkları ile Bolu Vali yardımcılığı, 2000 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

ercan-topaca

2004’te Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanı, 2006’da Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, 2007-2008 yılları arası Düzce Valiliği yaptı.

Mahalli İdareler Genel Müdürü iken 13 Mayıs 2010 tarihli kararname ile Kocaeli Valisi oldu. 15 Eylül 2014 tarihinde Hatay Valiliğine atandı.

10 Eylül 2016 tarihine kadar görevini sürdüren Topaca, 7 Eylül 2016 tarihinde Ankara Valiliğine, geçtiğimiz günlerde Mülkiye Başmüfettişliğine atandı.

Ercan Topaca Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi