26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir’den cevap bekliyorum

Galip Ataman

31 Ekim 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediyesi’nin önemli organizasyonu, vizyon projesi “Kartepe Zirvesi” ikincisi 26-27-28 tarihlerinde gerçekleşti.

Ana teması, “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” olan zirvenin açılışını onur konuğu olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kapanışını AK Parti Genel Başkan Vekili ve geçen seneki onur konuğu Numan Kurtulmuş yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irene Vojackova Sollorano’un da aralarında bulunduğu 30 ülkeden 184 bilim, medya ve siyaset insanı önemli mesajlar verdi.

Yabancı konuklar başta olmak üzere katılımcıların “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” konusunda Türkiye’den, organizasyonu başarıyla sonuçlandıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden övgüyle bahsetmesi dikkat çekti.

zirvenin-ilk-günkü-fotoğrafı

“Kartepe Zirvesine” “özel davetli” olduğum halde geçen sene olduğu gibi bu sene de “yerel basın temsilcilerinin” oturumlardan çıkarılması sonrası “mesleğime olan saygım” nedeniyle katılmadım.

26 Ekim Cuma günü tepkimi ve sitemimi yazarken, “Büyükşehir Belediyesi, ‘Yerel Basının Göçe Bakışı’ başlığıyla düzenlenen özel oturumuna iletişim fakültesi hocalarını davet ederken Kocaeli’nin yerel gazetecileri unuttu” demiştim.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter İlhan Bayram’dan açıklama beklemiştim.

İsmet Çiğit, Adem Turgut ve Galip Ataman’ın ‘Yerel Basının Göçe Bakışı’ özel oturumdan neden ve hangi gerekçelerle çıkartıldığını sormuştum.

3 günlük “Kartepe Zirvesi” bittiğine göre Karaosmanoğlu mu olur, Bayram mı olur Ömer Polat mı bilemem ama cevap verecekleri bolca vakit var.

Evet sevgili Karaosmanoğlu, sevgili Bayram, sevgili Polat açıklamanızı bekliyorum.

SONUÇ; Katılmadığım ama dinlediklerimden ve okuduklarımdan yola çıkarak  3 günlük Kartepe Zirvesi’nde geriye dönüp baktığımızda; Yerel basın temsilcilerinin dışlanması hariç tema seçimi ve katılım konusunda başta Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, zirvenin sorumluluğunu üstlenen genel sekreter İlhan Bayram olmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkili ve görevlileri takdiri fazlasıyla hak etti.

Merkezi ve yerel yönetimlerin sahip çıkmadığı, destek vermediği “The Green Park Hotel Kartepe” sahibi Adil Üstündağ ve ekibi 4 gün süreyle 5 binin üzerindeki katılımcıya kusursuz hizmet vererek alanlarında “bir numara” olduklarını kanıtladı.

zirvenin-kapanış

 

***************************

AYŞEGÜL KOMSUOĞLU

KARTEPE ZİRVESİ’NDE

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Kartepe Zirvesi”, Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi The Green Park Hotel Kartepe’de yapıldı.

Adil Üstündağ’ın sahibi olduğu The Green Park Hotel Kartepe, 3 gün aralarında bakanların, akademisyenlerin, gazetecilerin, entellektüellerin de bulunduğu yerli ve yabancı 5 binden fazla konuğu ağırladı.

Vali Hüseyin Aksoy ve Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun zirveden zirveye çıktığı The Green Park Hotel Kartepe’de, önemli konuklar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Zirveye katılmadım ama katılan dostlarımdan “Suriyeli kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi, erken evliliğin engellenmesi, kız çocukların eğitiminin desteklenmesi” başlıklarının öne çıktığını dinledim.

Araştırmacı ve eğitimci gazeteci olarak İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu ile aynı fakültede öğretim üyesi Prof. Dr. Yeşim Özer Yürür’ün “Çocuk ve Kadınların Eğitime Erişimi” ve “Suriyeli Kadınlar Profili Araştırması” başlıklı sunumları dikkatimi çekti.

Geliniz; Ayşegül ve Yeşim hocaların büyük bir titizlik ve özenle

hazırladığı “İstanbul’daki Suriyeli Çocuklar” ile ilgili TÜBİTAK, ardından “Yükseköğretim Mülteciler ve İstanbul Örneği” ve “AFAD KADEM’in Sığınmacı Kadınlar Araştırması” AB projelerine göz atalım.

IMG-20181030-WA0005

Şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitimlerini sürdüremez olduğu YÖK tarafından tespit edilen ülkelerde öğrenim gören öğrencilerin Türkiye’deki yükseköğrenim kurumlarına yatay geçiş yaptığına dikkat çeken hocalarımız, “Eğitimlerine Suriye ve Mısır’da başlayan öğrenciler Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yaptı. YÖK’ün istediği belgeleri veremeyenler Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa Harran, Hatay Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata, Çukurova, Mersin Üniversitelerine özel öğrenci olarak devam ettiler. Bu öğrenciler belgelerini tamamladıktan sonra yatay geçiş yapabiliyorlar” dedi.

Ayşegül ve Yeşim hocaların verdiği bilgiye göre, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına kayıtlı Suriyeli öğrenci sayıları şöyle idi; 2013-2014’de bin 785, 2014-2014’de 5 bin 560, 2015-2016’da 9 bin 689, 2016-2017’de 14 bin 747, 2017-2018’de 20 bini geçti.

20181030_122600

 

EĞİTİME ERİŞİM

Biraz da AFAD ve KADEM’in destek verdiği Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu ile Prof. Dr. Yeşer Yeşim Özer’in üstlendiği “Geçici Koruma Statüsü Altındaki Suriyeli Kadınların Profil Çalışma Araştırması” AB projesine göz atalım.

Suriyeli çocukların eğitimi ve kadın haklarının araştırıldığı projede, ülkemize gelen geçici koruma altında bulunan Suriyeli kadınların ülkesinden taşımış olduğu yerleşmiş bir çalışma kültürünün olmadığı ve eğitim durumlarının sınırlı, en büyük sorunlarının dil olduğu belirtiliyor.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, erken evliliğin engellenmesi, kız çocukların eğitiminin desteklenmesine dikkat çekilirken mesleki yaygın eğitim kurumlarında eğitilmeleri öneriliyor.

Suriyeli çocukların eğitimi krizin başlangıcından itibaren milli eğitim bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kuruluşlarda büyük bir özveriyle yürütüldüğü, özellikle son zamanlarda okullaşma oranında hızlı bir artış olduğu belirtiliyor.

Göçün başladığı dönemden itibaren kamu kurumları, belediyeler, STK’lar gibi bir çok paydaşın katılımı ile milli eğitim bakanlığı koordinasyonunda bir insan hakkı olarak eğitim hakkının ülkemizde öncelikli bir politika olarak ele alındığı, çocuklarının tamamının resmi okullarda eğitim görmesinin hedeflendiği anlatılıyor.

Ayşegül ve Yeşim hocalar “Çocukların Eğitime Erişimi” konusunda önemli bilgiler de veriyor, “Dünyada göç alanındaki kamu politikalarının en temel başlıklarından biri eğitimdir. Farklı coğrafyalarda okul çağında 6.4 milyon mülteci çocuk ve genç olduğu söylenmektedir. Dünyadaki çocukların yüzde 91’i ilkokul eğitimi alabilirken mülteci çocuklarında bu oran yüzde 61. Gelir durumu düşük ülkelerde bu oran yüzde 50’ye düşmektedir. Orta öğretime katılım oranı ortalama yüzde 84 iken mültecilerde yüzde 23’tür. Yükseköğretimde sadece yüzde 1’de kalmıştır.”

 

****************

ORTAOKUL MEZUNLARININ TERCİHİ

LİSELERİMİZ VE PERFORMANSLARI

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, bugünlerde kanal kanal dolaşarak  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde açıkladığı “taahhütname” niteliğindeki projelerini anlatıyor.

Sayın Bakanı izlerken, 140 sayfalık  “2023 Eğitim Vizyonu” kitapçığını okurken Ziya hoca başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarına sabırlar diliyorum.

“2023 Eğitim Vizyonu” değerlendirmelerimi bir başka güne bırakıp öğrencilerin tercihleri alınarak 4,5,6,7,8. Sınıf YBP (Yılsonu Başarı Puanı) ortalamalarına göre yerleştikleri liselerin puan sıralamalarını yazacağım.

“Çocuklarımız diploma peşinde koşarken, onların gönüllerini dolduramadık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Her yıl, sınav sayısında ve sınav giren öğrenci sayısında azaltmaya gidilecek. Çocuklar sınav kaygısı altında ezilmeyecekler” açıklamasında bulunan Bakan Selçuk’un sözleriyle de ilgili bir konuyu paylaşacağım.

Ortaokul mezunlarının girdiği OKS, SBS, TEOG’dan sonra bu yıl ilk kez uygulanan Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sonrası liselerin gibi gösterilse de ortaokulların başarı performanslarına dikkat çekeceğim.

LGS kuralları ve kriterlerini dikkate aldığımızda, lise sıralamaları öğrencilerin başarıları yanında yaşadıkları bölgelerin ekonomik, sosyal, kültürel gelişmişlikleri ile de doğrudan ilişkili.

KOCAELİ-FEN-LİSESİ

 

ANADOLU LİSELERİ

Lafı uzatmadan öğrencilerin adrese dayalı sistem dikkate alınarak tercihleri doğrultusunda ve 4,5,6,7,8. Sınıf YBP ortalamalarına göre yerleştikleri liselere göz atalım.

Önce il ortalamasının 83.09 olduğu Kocaeli’nde ilçe sıralamasına ve puanlarına bakalım; Karamürsel 87.69, Başiskele 85.40, Gölcük 85.29, İzmit 84.62, Darıca 84.36, Derince 83.71, Kartepe 82.59, Körfez 81.50, Gebze 81.35, Çayırova 80.57, Dilovası 79.74, Kandıra 78.25.

İlk 10’daki liseler ve puanları;

Anadolu liseleri sıralamasında; Gölcük Anadolu Lisesi 92.53 diploma puanı ile Kocaeli birincisi.

Gölcük Anadolu Lisesi 92.53, İzmit Cahit Elginkan Anadolu Lisesi 91.43, İzmit 24 Kasım Anadolu Lisesi 92.14, Körfez Atatürk Anadolu Lisesi 90.66, Derince Necip Fazıl Anadolu Lisesi 90.66, Başiskele Kocaeli Anadolu Lisesi 90.43, Darıca Ülkün Yalçın Anadolu Lisesi 90.35, Gebze Anadolu Lisesi 90.06, Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi  89.35.

Son 10’daki liseler ve puanları;

Anadolu liseleri sonuncusu ise 68.80 diploma puanı ile Kandıra Akçakoca Anadolu Lisesi.

Gölcük Barbaros Anadolu Lisesi 77.55, Körfez Hereke Anadolu Lisesi 76.57, İzmit Namık Kemal Anadolu Lisesi 76.55, Gebze Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi 76.19, Gebze Sarkuysan Anadolu Lisesi 76.05, Yarımca Anadolu Lisesi 75.58, Çayırova Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi 74.64, Yarımca Tüpraş 50. Yıl Anadolu Lisesi 74.08, Dilovası Marshal MTAL Anadolu Programı 72.41, Kandıra Akçakoca Anadolu Lisesi 68.80.

 logolar

DİĞER LİSELER

52 Anadolu lisesinden 27’si Kocaeli ortalamasının altında kalırken dikkat çeken liselerden bazılarının puanları şöyle;

Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi (9.32) 11’inci, Körfez Oruç Reis Anadolu Lisesi (89.22) 12’nci, İzmit Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi (88.99) 13’üncü,  Kartepe Pirelli Anadolu Lisesi (88.08) 15’inci, Kandıra Anadolu Lisesi (87.70) 17’nci, Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi (84.38) 23’üncü, Derince 19 Mayıs Anadolu Lisesi (83.45) 24’üncü, İzmit Anadolu Lisesi (83.05) 25’inci, Derince Yenikent Anadolu Lisesi (80.72) 29’uncu, Başiskele Anadolu Lisesi (80.36) 32’nci, Derince Anadolu Lisesi (80.01) 33’üncü, İzmit Mimar Sinan Anadolu Lisesi ( 79.17) 35’inci, Kartepe Maşukiye Anadolu Lisesi (79.00) 37’nci, İzmit Gazi Anadolu Lisesi (77.60) 41’inci.

 

FEN LİSELERİ

Merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri sıralamasına baktığımızda Kocaeli Fen Lisesi, her yıl olduğu gibi bu sene de “Kocaeli’nin Eğitimde Lokomotifi” olma özelliğini sürdürüyor.

Merkezi sınav ortalamasının 96.35 olduğu Kocaeli’de fen liseleri ortalaması 96.97, sosyal bilimler liseleri ortalaması 94.17, Anadolu liseleri ortalaması 95.75.

Merkezi sınavla öğrenci alan 8 fen lisesi, 2 sosyal bilimler lisesi, bir Anadolu  lisesi sıralaması ve puanı;

İzmit Kocaeli Fen Lisesi 98.11, İzmit Muammer Dereli Fen Lisesi 97.95, İzmit Şehit Özcan kan Fen Lisesi 97.43, Gölcük Fen Lisesi 97.19, Gebze Yücel Boru Fen Lisesi 96.89, Körfez Fen Lisesi 96.29, Darıca Fen Lisesi 96.24, Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi 95.75, Çayırova 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi 95.71, Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi 94.82, Gebze Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi 93.51.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi