26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaşasın Cumhuriyet

Galip Ataman

29 Ekim 2018 tarihli yazısı

Bugün, 29 Ekim 2018.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek başlayan ve demokrasinin tüm kurallarının uygulanmasını öngören Cumhuriyetin ilanının 95. yıldönümü.

Cumhuriyet’in önemini ve kazanımlarını anlamak için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı “Nutuk” okumak lazım.

Özellikle; yeni Türkiye devletinin nasıl kurulduğunu merak edenlerle kıyısından köşesinden kırparak şeriatı hortlatmaya çalışanlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tartışmaya yeltenenler.

“Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” sözleriyle başlayan, “Ey Türk istikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetin kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” diye seslendiği, cumhuriyeti emanet ettiği gençler.

Peki, cumhuriyete Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istediği gibi sahip çıkabiliyor muyuz, devrimlerini ve kazanımlarını koruyabiliyor muyuz?

Hayır. Cumhuriyeti de, kurucu liderini de yeterince sahiplenemediğimiz gibi koruyamıyoruz da.

Asıl tartışılması gereken de bu olsa gerek.

Onun için “Bu uzun ve ayrıntılı sözlerim tarihe mal olmuş bir devrin öyküsüdür. Burada ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtmiş isem kendimi mutlu sayacağım” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Nutuk’un okunması lazım.

atafoto

CUMHURİYETİN İLANI

95 yıl önce bugün 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilanı öncesi TBMM’de devletin geleceği ile ilgili üç görüş tartışılıyordu.

Birinci görüş; Meşrutiyeti geri getirmek için çaba harcayanlar Halife Abdülmecit’i devletin başına geçirmek istiyordu. Bu fikri, halifeyi bir nevi devlet başkanı görmek ve islam alemi üzerindeki etkisini sağlamak amacıyla yapılan teklifleri verenler savunuyorlardı.

İkinci görüş; Cumhuriyetin bir oldubitti ile getirilmek istendiğine inanan, Anayasa değişikliklerinin enine boyuna görüşülerek meclisten geçmesini savunan, halifeye ve hilafet makamına sadık olmaları nedeni ile halifeye geniş yetkiler tanınmasını isteyenlerdi.

Üçüncü görüş; Cumhuriyetin en kısa sürede ilanını isteyen, Anayasanın tümü üzerinde tartışma açılmasının zaman kaybına neden olacağını söyleyen, Ankara’nın başkent olması ve cumhuriyetin ilanını gerekli gören, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları idi.

28 Ekim 1923 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çankaya’da İsmet İnönü, Fethi Okyar, Kazım Paşa Özalp, Kemalettin Sami Paşa, Halit Paşa, Rize Milletvekili Fuat Bey, Afyonkarahisar milletvekili Ruşen Eşref Beyi akşam yemeğine davet eder.

“Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz” diyen Atatürk’e yemeğe katılanlar destek verir.

Yemek sonrası kalmasını istediği İsmet İnönü’ye, Anayasa’da yapılacak değişiklikle “Türkiye Devletinin şekli hükümeti Cumhuriyettir” cümlesinin eklenmesini söyler.

29 Ekim 1923 Pazartesi günü, TBMM’de yapılan görüşmeler sonunda Anayasa değişikliği alkışlarla kabul edilir.

Yapılan değişikliğe göre, Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyet olacak. Türkiye Devletini TBMM yönetecek. Cumhurbaşkanı TBMM tarafından bir dönem için seçilecek. Başbakan, Cumhurbaşkanı tarafından   meclis üyeleri arasından atanacak.

95 yıl önce bugün ilan edilen cumhuriyet öncesine gidip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te İzmit’te İstanbul gazeteleri başyazarlarıyla yaptığı ilk ve son basın toplantısını hatırlayalım.

Atatürk’ün cumhuriyetin ilanı dahil yapılacak siyasal ve toplumsal değişikliklerin mesajını cumhuriyetin ilanından yaklaşık 9 ay önce İzmit’te verdiğini görürüz.

cumhuriyet

İLK KEZ İSTANBUL’DA

Cumhuriyet, ilan edildiği 29 Ekim 1923’ten buyana 94 yıl Ankara’da kutlandı.

Cumhurbaşkanları Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk,  Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan dönemlerinde cumhuriyet bayramı törenleriyle resepsiyonları Ankara’da düzenledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1937’de tüm uyarılara rağmen hasta yatağından kalkarak son kez katıldı.

29 Ekim 1938 tarihinde hasta olduğundan cumhuriyetin 15. yılını, mesaj yayınlayarak kutladı.

Ancak cumhuriyet bayramı devlet töreni ve resepsiyonu bu sene ilk kez Ankara dışında İstanbul’da kutlanacak.

Cumhuriyet bayramı devlet töreni yeri gibi resepsiyon davetiyesi de değişik.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan tarafından protokol üyelerine gönderilen davetiyede, “Cumhuriyetin 95. Yıldönümü vesilesiyle 29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 16.00’da İstanbul Yeni Havaalanında düzenlenecek resepsiyona katılımlarını rica ederler” yazıyor.

Davetiyenin üst tarafında ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın “Dünyanın en büyük havalimanı, Cumhurbaşkanımız Sayın recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle kapılarını İstanbul’da açıyor. Açılışımıza katılarak bizi onurlandırmanızı ve bu tarihi anı bizimle paylaşmanızı diliyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı 16 yıl boyunca olduğu gibi cumhuriyetimizin 95. Yılında da bir ilk’e imza atmış oldu.

Tamam da 5 Mayıs 2012 tarih ve 28283 sayılı Resmi Gazetede, “Cumhuriyet bayramı BAŞKENTTE, Anıtkabir’e Cumhurbaşkanı tarafından çelenk konulur ve İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir. Cumhurbaşkanı tarafından Cumhurbaşkanlığında tebrikat kabul edilir. Cumhurbaşkanı tarafından törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Cumhuriyet bayramı resepsiyonu cumhurbaşkanı tarafından verilir” yazıyor.

Cumhuriyet Bayramımızı 95. Yılında kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyeti bize emanet edenleri rahmetle, şükranla, özlemle anıyorum.

İyi ki varsın ve var olmalısın Cumhuriyet!

 

*************************

 

MİNİBÜSÇÜ ALACAĞINI ALDI

AMA ARACINI YENİLEMEDİ

 

Seçime sayılı günler kala sokağa çıkıp karşılaşacağınız insanlara “Kocaeli’nin en önemli sorunu nedir?” diye sorsanız, alacağınız cevap, “Trafik ve Ulaşım” olacaktır.

Minibüsçüler; Zarar ettiklerini, kazançlarının büyük bölümünü akaryakıt ve şoförlere verdiklerini söyleyeceklerdir.

Yolcular; Önlem alınmadığı için eski, klimasız, seri güvenli ve konforlu olmayan araçlarda balık istifi seyahat etmelerine neden olan yetkilileri eleştireceklerdir.

Büyükşehir yetkilileri; UKOME kararlarına uymayan, zamdan başka bir şey düşünmeyen Minibüs ve Otobüs Kooperatifleri ile oda yöneticilerinden şikayet edeceklerdir.

Herkes haklı gibi görünse de bir tek haklı var o da parasını vermesine rağmen beklediği hizmeti alamayan yolcular.

Toplu taşıma hizmeti veren minibüs sahipleri “beleşçi” olarak gördükleri 65 yaş ve üstü yolcularla zam yapılmayan öğrenciler nedeniyle zarar ettiklerini söyleyeceklerine esas sorunun UKOME kararlarına uymamaktan kaynaklandığını görmüyorlar.

Zararlarının en büyük gerekçesi gösterdikleri 65 yaş ve üstü yolcular için bin TL, zam almadıklarını belirttikleri öğrenciler için yapılan 40 kuruş sübvanseyi söylemiyorlar.

Taşıdıkları yaşlılar ve öğrencilerle sabrını test ettikleri Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na haksızlık ediyorlar.

başkan

18 MİLYON DESTEK

Haziran ayında toplu taşıma ücret tarifesi zamlanırken öğrenci ücreti 1.50 TL’de sabit bırakılmıştı.

Ama Başkan Karaosmanoğlu meclisten yetki alarak yasa ve yönetmeliklerin kendisine verdiği yetkiyi kullandı.

Öğrenci ücretine 40 kuruş, indirimli seyahat edenler için 15 kuruş sübvanse kararı aldı.

Buna göre Büyükşehir Belediyesi 2 bin 209 özel halk otobüs sahibine yıllık 18 milyon TL ödeyecek.

Ödemeler başladı. Yaklaşık 130 bin öğrenci ve indirimli binişler esas alınarak yapılacak ödemeler aylık bin TL ile bin 100 TL arası değişiyor.

Okulların tatil olduğu ay minibüsçülere 800 TL civarında ödeme yapılırken okullar açıldıktan sonra bu rakam bin TL’yi geçti.

Bu arada “beleşçi” dedikleri 65 yaş ve üstü yolcular için yapılan aylık 750 TL’lik ödemeler bin TL’ye çıkarıldı.

Önümüzdeki günlerde 65 yaş ve üstü dahil ücretsiz seyahat eden yolcular için de öğrenciler de olduğu gibi Büyükşehir Belediyesinin “sübvanse” kararı alması benim için sürpriz olmaz.

Bakanlıkların ve Büyükşehir Belediyesi’nin tüm iyileştirme karar ve uygulamalarına rağmen minibüsçüler UKIOME kararlarına uymamakta, bildiklerini okumakta, araçlarını yenilememekte, yolcuları eski araçlarla balık istifi taşımakta ısrar ediyorlar.

minibüsler

**********************

 

CHP NEYİ, KİMİ BEKLİYOR

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi partiler ve liderleri yapılacak hatanın bedelinin ağır olacağının bilincinde.

Ama ittifaklar ve aday belirleme konusunda kararsız olmanın ötesinde rakiplerinin adayına göre pozisyon almak niyetindeler.

AK Parti; 16 yılda 6 milletvekilliği, 3 belediye başkanlığı, 2 cumhurbaşkanlığı, 3 halkoylamasından başarılı çıkmasına rağmen dikkatli.

16 yıl aralıksız ve tek başına iktidar olmasına rağmen işi şansa bırakmak istemiyor.

Yerelde; 13-0’lık skoru korumak için eğitimli, liyakatli, mütevazi, ekonomisi yerinde, vizyonlu, gönül belediyeciliğine yakın, parayı ve şehri yönetebilecek isimleri aday gösterecek.

CHP; Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehirlerle ilgili açıklamalarına, parti içi çift başlılık ve bölünmüşlük görüntüsüne bakılırsa 24 Haziran’da sürdürdüğü “kadrolu muhalefeti”, 31 Mart’a 5 ay kala yerel seçimlerde de kabullenmiş görünüyor.

Yerelde; 1989-2004 yıllarında Sirmen-Erenkaya rüzgarıyla seçim kazanan CHP, 2004’ten sonra genelde olduğu gibi İzmit başta olmak üzere girdiği her seçimi kaybetti.

Aralarında Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Fikret Toker’in de bulunduğu bir zamanlar girdiği her seçimi kazanan isimleri aday gösteren CHP, AK Parti karşısında sandıktan çıkamadı.

MHP; 24 Haziran’da iktidar olamasa da muktedir olmayı başaran MHP, yerel seçimler öncesi çatırdayan Cumhur İttifakını onarabilirse AK Parti’ye İstanbul ve Ankara başta olmak üzere önemli büyükşehirleri kazandırırken kendisi de mevcut belediyeleri korumak peşinde.

Yerelde; Dün olduğu gibi bugün de şansı olmadığı gibi iddiası da yok.

İYİ Parti; Kuruluşundan 8 ay sonra katıldığı ilk seçimde tüm engellemelere rağmen 50 yıllık MHP’den 571 bin 842 (yüzde 1.14) oy az alarak 43 milletvekili çıkararak TBMM’de grup kuran İYİ Parti, 31 Mart seçimlerinin de kaderini belirleyecek gibi görünüyor.

31 Mart’ta CHP ile tabanda ittifak yaparak MHP’nin elindeki Manisa, Mersin, Adana başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Aydın, Balıkesir illerindeki başkanlıkları paylaşmak istiyor.

chp-eski-logo

CHP HAVLU ATTI

Siyasi partilerin hedefi seçim kazanmak, parlamentoda çoğunluğu sağlamak, iktidar olmaktır.

Siyasi partilerin liderleri de iktidarın başbakanı, devletin cumhurbaşkanı olmak ve ülkeyi yönetmek için siyaset yapar.

“Küçük olsun benim olsun” mantığıyla hareket eden CHP’nin genelde de yerelde de iktidar olma, ülkeyi ve şehirleri yönetme niyeti olmadığı gibi istekli de değil.

Uzağa gitmeye gerek yok. Yaşadığımız kent Kocaeli’ne bakalım.

Genel başkan Kılıçdaroğlu, 31 Mart’ta iddialı olduğu illeri sayarken Kocaeli’yi ağzına almıyor.

Aday adaylığı başvurularının 26 Ekim’e kadar uzatıldığını söylemesine rağmen

Derince, Gölcük ve Dilovası adaylarını Büyükşehir adayını kamuoyu ile paylaşmadan açıkladı.

Büyükşehire aday bulunamazken 4 dönem milletvekili seçilen PM üyesi Haydar Akar, önceki seçim dönemlerinde aday olan milletvekilleri Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Tahsin Tarhan’ın gösterdiği medeni cesareti gösteremiyor, “Ben adayım” diyemiyor.

Cumhuriyet’in ilanının 95. Yılında cumhuriyetle yaşıt olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan, 31 Mart 2019 öncesi havlu atan CHP’de  fotoğraf böyle.

Sizin anlayacağınız, CHP Büyükşehir dahil 13 belediye başkanlığını 2009 ve 2014’te olduğu gibi AK Parti’ye altın tepsi de ikram etmeye hazırlanıyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi