25 Mart 2019 Pazartesi
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir, “yerel basını” yine unuttu!

Galip Ataman

26 Ekim 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kişiliği, dik duruşu, yardımseverliği ile örnek gösterilen saygın bir isim.

Girdiği her seçimi kazanan, 2004 yılından bu yana 3 dönemdir başkanlık koltuğunda oturmayı başaran değerli bir siyasetçi.

kartepe-zirvesi-logo 

 

15 yılda trilyonlarca liralık projelere imza atmasına rağmen şahsına ve partisine leke getirecek en küçük bir yasa dışı olaya adı karışmayan ender bir yerel yönetici.

Duruşuyla, vefasıyla, arabuluculuğuyla, çalışkanlığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil AK Partililerin “İbrahim Abisi”, eğitime kazandırdıklarıyla öğrencilerin “Başkan Babası”.

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yurt içinde, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı olarak yurt dışında takdir edilen örnek bir isim.

Münir Karaloğlu, Ersin Yazıcı, Tahir Büyükakın gibi bürokratlarının genel sekreterlikten valiliğe terfi etmesinde etkili olan sözü dinlenir bir politikacı.

Bugün genel sekreter koltuğunda oturan çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle ünlenen İlhan Bayram’a güvenmenin ötesinde sahiplenen bir başkan.

Amacım, sevgili İbrahim Başkana methiyeler düzmek değil, böyle bir yazıya ihtiyacı da yok.

Bugün ikincisi başlayacak “KartepeZirvesi”nin mimarı olarak çok önemli uluslararası bir projeye imza atarken aldığı sorumluluğu vurgulamak istedim.

“KartepeZirvesi”nin ilki geçen sene 26-28 Ekim tarihlerinde başta ülkemiz olmak üzere dünyayı etkisi altına alan, insanlığın sosyal ve siyasal sorunlarına karşı çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” sözü ilham alınarak düzenlenen, ana teması “15 Temmuz ve Darbeler” olan “Kartepe Zirvesi 2017”entelektüel dünyanın adresi olarak gösterilmişti.

 

KARTEPE ZİRVESİ-2018

Seçilen teması, onur konukları, katılımcıları, organizasyonu ve sonuç bildirgesindeki mesajlarıyla çok konuşulan, Davos’a rakip gösterilen “KartepeZirvesi”nin ikincisi bugün başlıyor.

Geleneksel hale getirilen ve aynı tarihlerde 3 gün sürecek “Kartepe Zirvesi-2018”in ana teması, yine çok iddialı, “Göç, Mültecilik ve İnsanlık”.

Uluslararası bir buluşma olan “Kartepe Zirvesi-2018” çok sayıda bilim insanı, akademisyen, entelektüel, siyasetçi ve medya mensubunu bir araya getirecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onur konuğu olarak katılacağı “Kartepe Zirvesi-2018” sonunda yayınlanacak sonuç bildirgesi başta Birleşmiş Milletler olmak uluslararası arenadaki paydaşları tarafından ve kamuoyunda çok konuşulacak, çok tartışılacak, çok ses getirecek.

Özel oturumlar ve panellerin yapılacağı, çalıştayların düzenleneceği “Kartepe Zirvesi-2018” genel koordinatörlüğünü genel sekreter İlhan Bayram yapıyor.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. İbrahim Şirin, Dr. Ali Yeşildal, Raşit Fidan, Hasan Yılmaz, Murat Lehimle düzenleme kurulunda yer alıyor.

Zirvenin son günü 28 Ekim Pazar günü yapılacak Akademik Oturumunda Eğitim konuşmacıları arasında tanıdık bir isim var.

Kocaeli Üniversitesinin efsane rektörü, değerli dostum, rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ile halen YÖK Başkanı başdanışmanlığı görevini başarıyla yürüten Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun kızı Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Ayşegül hoca, “Türkiye’de Mültecilerin Yükseköğretime Erişim ve Katılımı” konusunu anlatacak. 

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere “Kartepe Zirvesi-2018”in düzenleyen, katılan, katkı sunan herkesi kutluyor, başarılar diliyorum.

Prof.-Dr

 

Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu

 

 

YEREL BASIN YOK

Gelelim yazımın, “Büyükşehir, Yerel Basını Yine Unuttu” başlığına.

Hemen söyleyeyim; Toplantılara katılmak, mikrofonu eline alıp konuşmak gibi bir beklentisi olmayan, işini en iyi şekilde yapmaya çalışan zaman fakiri bir gazeteciyim.

Yazacaklarım “kompleks, kapris, kıskançlık” olmadığı gibi yerelde çalışan gazetecileri unutan, yok sayan Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bir mesajdır.

Üççeyrek asırlık yaşamının yarım asrını gazeteci olarak geçiren ve sahada ilk günkü heyecanla haber üreten bir gazetecinin sitemi olarak da alabilirsiniz.

Türkiye’ye göç eden 3 milyon 587 bin 930 Suriyeli mültecinin 49 bin 726’sı Kocaeli’nde yaşıyor.

Suriyeli 260 bin çocuktan okul çağındaki 9 bin 200’ü okullarımızda eğitim görüyor.

Okulda olması gerekirken sokaklarda, trafik ışıklarında mendil satan para isteyenler evlerine üç beş kuruş götürmek için sürücülerin ya da yayaların yolunu kesiyor.

Kaldı ki Kocaeli yabancıların olduğu kadar ülkemizin dört bir yanından her yıl 30-40 bin göç alan bir sanayi şehri.

“Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla düzenlenen “Kartepe Zirvesi 2018” programını incelediğimde Kocaeli’nde yaşayan Suriyeli mültecilerin medyada kendilerine ilişkin haberlerin “Yerel Basının Göçe Bakışı” başlığıyla özel oturumda yer verilecek olmasına doğrusu sevindim.

Konuşmacı olarak Kocaeli ve Gümüşhane Üniversiteleri hocaları davet edilirken yerel gazetecilerin olmaması dikkatimi çektim.

Biraz sorguladığımda, organizasyonu yapan İstanbul’daki organizasyon  firmasının yerel basından İsmet Çiğit, Adem Turgut ve bana davetiye gönderdiklerini öğrendim.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri İsmet Çiğit ve benim dönüş yapmadığımı, olumlu cevap veren Adem Turgut’un iletisindeki bir harf hatası nedeniyle oturum konuşmacılığından çıkarıldığımızı söylediler.

Aranmadığım, davet almadığım adrese olumlu ya da olumsuz cevap vermemin mümkün olmayacağını söylememe rağmen konuşmacı yapılmamam için alınan kararı böyle uygulamışlar.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri amacına ulaştığından cumartesi günü yapılacak “Yerel Basının Göçe Bakışı” konulu oturumunda yerel medyayı temsilen kimse bulunmayacağından Kocaeli’nde yaşayan Suriyelilerle ilgili yaptıkları, yazdıkları onlarca haber ve köşe yazısını gazeteciler anlatamayacak!

Biz gazetecilere yazdıklarımızı anlatma ortamı hazırlamayanlar bizim yaptığımız haberleri, yazdığımız köşe yazılarını iletişin fakültesi hocalarına anlattıracaklar.

Bizim haberlerimizi ve yazılarımızı yine bizim çalıştığımız gazetelerden “kes-kopyala” yöntemiyle alarak zirveye katılanlara sunacaklar.

Geçen sene “15 Temmuz ve Darbeler” ana temasının konuşulduğu zirvede olduğu gibi bu sene ana teması “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” olan zirvede yerel gazeteciler yine yok.

Bugün başlayacak Kartepe Zirvesi-2018’de, 31 ülkeden 184 temsilci, yurt içinden 62, yurt dışından 31 üniversiteden akademisyenler katılarak görüş ve düşüncelerini  dünya kamuoyu ile paylaşacak.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, herkese söz vermiş bir tek Kocaeli yerel Basın temsilcilerini unutmuş. canları sağ olsun!

Sevgili Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Sevgili Genel Sekreter İlhan Bayram’a yerel gazetecileri yok saymalarını, “tu kaka” diyerek dışlamalarını yadırgadım.

Bilmediğimiz haklı gerekçeleri mutlaka vardır. Söylerlerse öğreniriz.

Kim bilir belki de, “Patronlarına üç kuruşluk ilan verir susturur, gönüllerini alırız” diye düşünüyorlardır.

Sevgili başkan ve sevgili genel sekreter bizim haberlerimizi ve yazılarımızı zirvede paylaşmaları için “kırmızı mumlu” davetiye ile davet ettiğiniz konuşmacılar gidici.

Ama sizin “tu kaka” diyerek dışladığınız Kocaeli yerel basının temsilcileri bizler kalıcıyız.

Bu da böyle biline!

 

*********************

FEVZİYE TEZCAN M.T.A.L.

MESLEKİ EĞİTİMDE ÖNCÜ

 

Milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde kamuoyu ile paylaştığı “2023 Eğitim Vizyonu” üzerinde çalışırken telefonum çaldı.

Telefonun ucundaki Kartepe Fevziye Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Metin Yalaz, “Galip hocam, okulumuzun kazandığı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın mali destek lansmanını yapacağız. Sizi de aramızda görmek istiyoruz” deyince heyecanlandım ve kabul ettim.

öğretmenler-katılımcılar-ve-protokol

İyi ki de gitmişim. Arslanbey Hasan Yılmaz Kültür Merkezindeki törende Kartepe Fevziye Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi paydaşları Arslanbey OSB, Uzer Makine ve Kalıp, Ares Trafo Ekipmanları, Tezmeksan Makine ve Magna Otomotiv Sanayi temsilcilerini tanıma fırsatım oldu.

Kartepe Kaymakamı Tuncay Dursun ile tanıştım, ilçe milli eğitim müdürü Ferhat Dilek ile sohbet ettim.

En çok da projeye önemli destek veren Magna Otomotiv Genel Müdürü Serdar Eren ile mesleki eğitimi konuşmaktan büyük keyif aldım.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin imalat sanayine yönelik mesleki eğitimin geliştirilmesi, nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla eğitim-öğretim yapan 5 MTAL’den 4’ünün Arslanbey OSB’de faaliyet gösteren sanayiciler tarafından yapıldığını öğrendim.

Metin hocayı, 563 Bin TL bütçeli “Teknik Eğitimde Mesleki Altyapı Sağlıyor TEMAS” projesi ile ilgili bilgi verirken dikkatle dinledim.

okul-müdürü-Metin-Yalaz

Gelişmiş teknolojilerle donatılmış “Montaj ve CNC Atölyeleri”nin kurulması öngörülen proje 175 öğrenci 2 yıl boyunca alacakları eğitimle sanayi sektörüne hazır hale getirilecek ve staj yapan öğrencilere mezuniyet sonrası istihdamda öncelik sağlanacak.

Okul tanıtım filmini izlerken öğrencilerinin aldığı sayısız ödüller ve elde ettikleri başarılar arasında en çok, “Buluşlar ve Modeller Yarışmasında Kocaeli Şampiyonu”, “TÜBİTAK Araştırma Projelerinde Marmara Bölge İkincisi”, “21017 yılında Türkiye’nin En İyi Uygulama Yapan Meslek Lisesi” olduğunu öğrendiğimde Arslanbey’de ikamet eden bir vatandaş olarak Fevziye Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür, öğretmenler ve öğrencileri ile gurur duydum.

Okullarının adını, mesleki eğitimin yanında sanat, kültür ve sportif başarılarla  da duyuran, destek veren herkesi, ayakta alkışlayarak kutladım.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi