26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yasin Hoca, “Aday değilim Rektörümüzün yanındayım”

Galip Ataman

24 Ekim 2018 tarihli yazısı

Patronların hedeflerindeki kişileri ve kurumları itibarsızlaştırmaya soyunan gazetecilerin yaptığı en kolay iş, kulaktan dolma bilgilerle haber yapmaktır.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların yaptığı gerçek dışı haberler en çok da haberin yayınlandığı gazetenin itibar kaybetmesine, sahibinin güven yitirmesine neden oluyor.

Önceki gün Özgür Kocaeli Gazetesi’nde Cemalettin Öztürk imzasıyla yayınlanan “KOÜ Rektörlüğüne 3 aday” haberinde olduğu gibi.

Gazetenin sahibi, rektör başta olmak üzere haberle ilgili görüşmek isteyen dostlarına verecek cevap bulamadığı için telefonlarını açmıyor.

4-renkli

Belli ki son günlerde gazetesinde yakın dostları ile yapılan haberlerden o da rahatsız.

Bir hafta önce benim “Sadettin Hoca bir dönem daha rektör olmalı” yazıma misilleme yaparcasına manşetten verilen haberi okuyunca Sadettin hocayı aradım.

Habere üzgün ve kızgın olmanın ötesinde çok öfkeliydi.

Ne yalan söyleyeyim; Sadettin hocayı hiç bu kadar tepkili görmemiştim.

Birincisi: Çok güvendiği, değer verdiği aile dostu Macit Haldız ve oğlu Recep Haldız’ın sahibi olduğu gazetede 4 yıllık performansının değerlendirilmesini beklerken adının bu şeklide anılmasına.

İkincisi: Fotoğrafının, bir süre önce rektör yardımcılığı görevinden hiç de etik olmayan bir şekilde istifa ettikten sonra sosyal medyada çeşitli iddialarda bulunan Prof. Dr. Bekir Çakır ile yan yana kullanılmasına.

Üçüncüsü: Girdiği seçimlerde bırakın kazanmayı aday bile gösterilmeyen, nereye koştuğu bilinmeyen, “icazet almak” için Rize milletvekili Metin Külünk’ün peşinden ayrılmamasına.

Dördüncüsü: 4 yıllık performansını bir kenara bırakıp, Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerinin ve AK Partili siyasilerin yakından tanıdığı Bekir Çakır ile aynı kulvarda yarıştırmasına.

Beşincisi: Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü için YÖK’e başvurduğu yazan Prof. Dr. Yasin Kişioğlu’nun hiçbir yere aday olmamasına rağmen rakibi gibi gösterilmesine.

Altıncısı: Üzüntüsünü ve sitemini söylemek için aradığı Recep Haldız’ın telefonlarına cevap vermemesine. 

YASİN HOCA ADAY DEĞİL

Sadettin hoca ile konuştuktan sonra adı, Kocaeli Üniversitesi rektör adayı olarak geçen ve başvurusunu YÖK’e yaptığı iddia edilen Prof. Dr. Yasin Kişioğlu’nu aradım.

Yasin hoca, “Nasılsınız, hayırlı olsun” dememe fırsat vermeden “Galip hocam, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü için YÖK’e başvurduğumu gazeteden öğrendim. Gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan, masa başında yapılmış bu tür haberleri kim, neden yapıyor anlamadım. Böyle bir şey olabilir mi? Sadettin hocamın ikinci dönem rektörlüğünü isterken ve beklerken karşısına aday olarak çıkmam mümkün mü? Ben, rektörümüz Sadettin hocanın ekibindenim ve onun dekanı olarak görev yapıyorum. Gazete haberini okuduktan sonra rektör hocamızı ziyaret ederek gerçek olmayan habere üzüldüğümü, dün olduğu gibi bugün de yarında yanında olduğumu söyledim” dedi.

Söylediklerini yazmamda sakınca olup olmadığını sorduğumda cevabı, “Elbette yazabilirsiniz. Gerçekleri ilk ağızlardan öğrenmek için aradığınız, akademisyen dostlarımın ve kamuoyunun doğruyu öğrenmesine vesile olduğunuz için size teşekkür ederim” oldu.

 

ÇAKIR ŞAŞIRTMADI

Gelelim, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne adaylık başvurusunu bugünlerde YÖK’e vereceğini açıklayan Prof. Dr. Bekir Çakır’a.

Kuruluşundan buyana yakından takip ettiğim Kocaeli Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalara imza atan, ödüller alan, gösterdiği performansla kuruma artı değerler kazandıran hocalarımızın hemen hemen hepsini tanıyorum, başarılarını zaman zaman bu köşeden paylaşıyorum.

Ne yalan söyleyeyim, Bekir hocayı akademisyen kimliğinden çok siyasetteki başarısızlıkları ile tanıdım.

Rektör yardımcılığından etik olmayan bir şekilde ayrılırken yaptığı açıklamalar ve bir akademisyene yakışmayan davranışla çektirdiği “boş koltuk” fotoğrafını sosyal medyada kendisine makam veren rektörü ile restleşen hareketiyle vefasızlığına tanık oldum.

En çok da Kocaeli Üniversitesi Senatosu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “fahri doktora” ünvanı verilmesini eleştiren kurucu rektör Prof. Dr. Atıf Ural’ı üniversiteye davet ederek Sadettin hocayı zor durumda bırakmasıyla hatırladım.

Belli ki, Rektör hocayı fahri doktoraya ihtiyacı olmayan Sayın Cumhurbaşkanı üzerinden eleştiren Atıf Ural’ı davet eden Bekir Çakır Kocaeli Üniversitesi’nin Sayın Cumhurbaşkanının desteğine ihtiyacı olduğunun ve zaman zaman fazlasını aldığının farkında değil.

Bugünlerde rektör olabilmek için Rize milletvekili Metin Külünk’ün peşinden ayrılmayan, AK Parti Kızılcahamam kampında icazet arayan Bekir Çakır’ın cemaziyelevvelini ve hakkındaki iddiaları uzun uzun anlatacak değilim.

Ama herkesin bildiği 2 konuyu paylaşmakla yetineceğim.

Birincisi, 4 yıl için getirildiği rektör yardımcılığında kaldığı 2 yıl 8 ayda kurumu yıpratmanın ötesinde sosyal barışı bozdu.

İkincisi, kendisine makam ve mevki vererek ödüllendirmenin ötesinde onurlandıran Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile helalleşmek yerine restleşerek ayrılması.

Üçüncüsü, Milletvekili ve belediye başkan aday adaylığında “siyasi mevta” olan Bekir Çakır’ın kendisini rektör yardımcılığı koltuğuna oturtarak itibar kazandıran Sadettin hocaya vefasızlığı.

SONUÇ: Bekir Çakır olmaz ya, olur da kazara rektör atanırsa, Allah Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerine, öğrencilerine, çalışanlarına sabır versin.

 

***************

7 İLÇENİN MÜDÜRÜ

GÖREVDEN ALINACAK

Pazartesi günü, milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un bazı konularda yaşadığı rahatsızlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştığını yazmıştım. Sayın Cumhurbaşkanının Salı günü açıklanacak “vizyon belgesi” toplantısına katılarak eğitim paydaşları başta olmak üzere kamuoyuna sayın bakanın yanında olduğu mesajı vereceğini ifade etmiştim.

Öyle de oldu. Sayın Cumhurbaşkanı “vizyon belgesi” programı açıklamasını Külliye’de yaparak sayın bakana her konuda destek verdiğini ve sahip çıktığını kanıtladı.

Ziya hoca, Sayın Cumhurbaşkanının desteğini alarak eğitimde adalet, verimlilik ve süreklilik adına yeni bir eğitim inşası raporu dediği “vizyon belgesini” açıkladığına göre sıra uygulayıcıların belirlenmesine geldi demektir.

aaaa

Bu belgenin sayın bakanın yol haritası olduğuna göre, 3 yıl içinde her sene yapacaklarını net, şeffaf, hesap verebilir bir şekilde uygulayacak

çalışma arkadaşlarını belirlemesi sürpriz olmaz.

Sayın Cumhurbaşkanından destek ve yetki alan Ziya hocanın gündeminde, il ve ilçe müdürleri var.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik, şimdilik listede yok.

Rasim hoca giderse ya İstanbul milli eğitim müdürü olur ya da bakanlıkta önemli bir genel müdürlüğün başına getirilir.

Rasim müdür nereye giderse gitsin o il kazanır ama bugüne kadar yaptıklarını takdir etmeyen, kıymetini bilmeyen Kocaeli kaybeder.

Adı il milli eğitim müdür için geçen bir diğer isim İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen.

Önce Derince ardından İzmit’te gösterdiği performansla herkesin beğenisini ve takdirini kazanan Ömer hocanın nereye gideceğini bilmiyorum.

Nereye giderse gitsin İzmit’teki performansını orada da kanıtlayarak gittiği ilin eğitim kalitesinin artmasına katkı sağlayacaktır.

Gelelim, gitmeleri konusunda siyasilerin ve bürokratların hem fikir olduğu ilçe milli eğitim müdürlerine.

Yeni yol haritasını belirlerken uygulayacağı çalışma arkadaşlarını belirlerken hata yapmamaya özen gösteren milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’un seçeceği eğitimcilerde iletişime, değişime ve gelişime ayak uyduracaklarla liderlik özelliği olanları arayacak.

İletişime, değişime ve gelişime ayak uyduramayan, liderlik özelliği olmayan, bulundukları görevlerde eğitimin sorunlarını dert edinmedikleri, düşük performansla çalıştıkları belirlenenlerin yanında, milli eğitimin değil sendikaların talimatlarını benimseyen ilçe müdürleri görevden alınacak.

Kocaeli’nin 12 ilçesine baktığımızda yarısının gideceği iddia ediliyor.

İddianın ötesinde görevden alınma kararnamelerinin hazırlandığı belirtiliyor.

İşte o ilçeler ve müdürleri; Derince Ali Osman Karabayır, Dilovası Murat Balay, Çayırova Azmi Tunç, Başiskele Cemil Akkaya, Gölcük Ercan Gülsuyu, Kartepe Ferhat Dilek.

 

**************************

 

HEREKE MÜDÜRÜ AKLANDI

DERİNCE’DEKİ İSTİFA ETTİ

 

2018-2019 eğitim öğretim yılı 17 Eylül’de moralli, umutlu ve keyifli başlamıştı.

Okulların eksiksiz açılması için her türlü önlem alınmış, eğitim kalitesinin arttırılması için programlar yapılmıştı.

Dinlenmiş olarak ders başı yapan öğretmenlerle öğrencilerin yüzü gülüyordu.

Ne olduysa oldu bir ay içinde peş peşe gelen iki ölüm haberi Rasim hoca başta olmak üzere eğitimcileri, öğrencileri ve velileri kahretti.

Gazetecilerin ve siyasilerin koro halinde okul yönetimlerini ve öğretmenleri itibarsızlaştıran açıklamaları üzüntünün tuzu biberi oldu.

Birinci olay: Hereke’de bir babanın kendisini banyoda asarak intihar etmesi. Babanın, MTAL 9. Sınıf öğrencisinin pantolonu olmadığı için okula alınmaması nedeniyle intihar ettiği ileri sürüldü. Gazeteciler ve siyasiler açıklamalarıyla okul yöneticilerini ve öğretmenleri sorumlu tutarak itibarsızlaştırma yarışına girdi.

İkinci olay: Derince Turgut Reis İlkokulu birinci sınıf öğrencisinin okul bahçe demir kapısı ile oynarken altında kalarak yaşamını yitirmesi.

Bu olayda da Hereke’deki olayda olduğu gibi okul yönetimi ve öğretmenler suçlandı.

Her iki olayla ilgili valilik idari, savcılık adli soruşturma başlattı.

 

MTAL’DE SUÇ YOK

Hereke MTAL müdür ve öğretmenlerle ilgili açılan idari soruşturma sonuçlandı.

Milli eğitim müfettişlerince hazırlanan raporda, babanın intiharına neden olduğu iddia edilen öğrencinin pantolonu olmadığı için okula alınmamasının gerçeği yansıtmadığı, öğrencinin okuldan ayrılmadığı görüşlerine yer verildi.

Suçlu ve sorumlu olmayan MTAL müdür ve öğretmenleri hakkında işlem yapılmasına gerek olmadığı yazıldı. Olay sonrası bazı çevrelerce itibarsızlaştırılmaya çalışılan okul idarecileri ile öğretmenler aklandı, dosya kapandı.

Ancak intihar olayı ile ilgili Cumhuriyet Savcılığınca başlatılan ve intihar eden babanın eşinin şikayeti sonrası habercilerle ilgili açılan ceza davası devam ediyor.

Turgut-Reis-Müdürü-Uğur-Ekim

 

O MÜDÜR İSTİFA ETTİ

Derince Turgut Reis İlkokul birinci sınıf öğrencisinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili idari ve adli soruşturma devam ediyor.

Savcılığın başlattığı soruşturma sürerken çocuğun babası da okul yönetiminden davacı oldu.

Valiliğin başlattığı idari soruşturma adil ve şeffaf biçimde sürdürülürken okul müdürü Uğur Ekin, beklenmedik bir şekilde görevinden istifa etti.

Okul müdürü Ekin’in kamuoyundan gelen baskıya ve suçlamalara daha fazla dayanamayıp, vicdanının sesini dinleyerek istifa ettiği belirtiliyor.

Konuştuğum milli eğitim müdürlüğü yetkilileri istifanın kabul edildiğini, bugünlerde okula dışarıdan yeni müdür görevlendirilmesi yapılacağını söyledi.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi