26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Bakan Selçuk istifa etti” iddiası ve “vizyon belgesi”

Galip Ataman

22 Ekim 2018 tarihli yazısı

Çok değil bir hafta önce, milli eğitimde sosyal barışın bozulmasına neden Eğitim Bir Sen eski genel başkanı Ahmet Gündoğdu ile başarısız bularak görevden aldığı özel öğretim kurumları eski genel müdürü Kemal Şamlıoğlu’nun “Cumhurbaşkanlığı Eğitim Öğretim Politikalar Kurulu”na atanmalarını eleştirmiştim.

“Yepyeni bir heyecanla yepyeni bir hizmetin hep birlikte, bir ortak dil üzerinden inşa edilmesinin peşindeyiz” diyerek 9 Temmuz’da göreve başlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un sessiz kalmasını yadırgamıştım.

Bilgisi dışından yapılan atamalara sessiz kaldığını yazdığımız Ziya hocaya haksızlık etmişiz, oturduğumuz yerden ahkam kesmişiz.

Meğer, milli eğitim bakanlığı koridorları “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk istifa etti” iddialarıyla çalkalanıyormuş.

Yaklaşık 20 yıl görev yaptığı Gazi Üniversitesinde “Ziya hoca istifa etti ama Sayın Cumhurbaşkanı kabul etmedi” dedikoduları ayyuka çıkmışmış.

Kapalı kapılar arkasında Ziya hocanın baskılardan ve AK Parti milletvekillerinin isteklerinden bunaldığı ifade ediliyormuş.

BAKAN-SELÇUK

Başarısız bularak görevden aldığı özel öğretim kurumları eski genel müdürü Kemal Şamlıoğlu ile milli eğitimde sosyal barışın bozulmasına neden olan Eğitim Bir Sen eski genel başkanı Ahmet Gündoğdu’nun Cumhurbaşkanlığı Eğitim Öğretim Politikalar Kuruluna atanmasından rahatsızmış.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel müdürlüğünün başına çocuk doktoru Prof. Dr. Kemal Varım Numanoğlu’nun getirilmesini içine sindiremiyormuş.

Milli eğitimin yol haritasını olarak ifade edilen “vizyon belgesini” 15 Temmuz’da açıklamaktan bu nedenlerden vazgeçmişmiş.

Milli eğitimde enkaz bırakarak istifa eden eski müsteşar Doç. Dr. Yusuf Tekin’in yasa ve yönetmelikte yapılan değişiklikle bir hafta içinde profesör yapılarak Hacı Bektaş Veli Üniversitesine rektör yapılmasını içine sindiremiyormuş.

 

ERDOĞAN İKNA ETTİ

Tüm bu iddialar ve dedikodular bakanlık koridorlarında konuşulurken, 9 Temmuz’da “Yepyeni bir heyecanla yepyeni bir hizmetin hep birlikte, bir ortak dil üzerinden inşa edilmesinin peşindeyiz” diyerek milli eğitim bakanlığı koltuğuna oturan Prof. Dr. Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kapısını çalmış.

Öğretmenler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarının umut olarak gördüğü Ziya hoca, 3 ayda yaşadıklarını, rahatsızlıkların anlatarak Sayın Cumhurbaşkanından affını istemiş.

Onca iddia ve dedikodunun ardından istifa edeceği konuşulan Sayın Bakan istifa etmediğine göre belli ki Sayın Cumhurbaşkanı tarafından ikna etmiş olmalı.

Kim bilir, Sayın Cumhurbaşkanı, “31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere kadar dişini sık, bekle. Sonra yaşadığın sıkıntıları giderir elini güçlendiririz” demiştir.

Belki de Sayın Bakana kamuoyunda kaybettiği prestiji iade etmek için 15 Ekim’de yapılması gerekirken 23 Ekim’e ertelenen “Eğitimde adalet, verimlilik, süreklilik ve liyakat ilkelerinin öne çıkartılacağı eğitim inşası raporu da denilen Vizyon Belgesini birlikte açıklayalım” mesajı da vermiştir.

Milli eğitim bakanlığı koridorlarında ve Cumhurbaşkanlığı kulislerinde, yarın açıklanacak Vizyon Belgesi toplantısına sayın bakanın gönlünü almak ve destek vermek üzere Sayın Cumhurbaşkanının da katılacağı yüksek sesle konuşuluyormuş.

Vizyon Belgesinin açıklanmasına şunun şurasında çok değil 24 saat kaldı.

Sayın Cumhurbaşkanının Sayın bakanı yalnız bırakmayıp destek için salona gelip gelmeyeceğini birlikte izleyeceğiz.

 

*****************

OKULLARDA GÜVENLİK OLMADAN

EĞİTİM-ÖRETİM YAPMAK ÇOK ZOR

 

Kocaeli’nde bin 500 ilk, orta ve lisede toplam 400 bin öğrenci öğrenim görüyor.

Türkiye’de ise 10 bin okulda okuyan öğrenci sayısı 18 milyonu geçti.

Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi metropoller de öğrenci güvenliği öğrencilerin eğitim-öğretimi kadar önemli.

Okullarda olumsuzluk yaşanmaması, öğrencilerin güvenli bir şekilde okula gidip gelmeleri için milli eğitim ve içişleri bakanlıkları başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarına önemli görevler düşüyor.

Bu amaçla Vali Hüseyin Aksoy eğitim öğretim yılı başında düzenlediği Okul Güvenliği Değerlendirme Toplantısında, Okullarda güvenliği önemsiyoruz ve bu konuda valilik olarak yürüttüğümüz önemli çalışmalar var. Okullarımızın güvenli hale gelebilmesi bakımından katkı sağlayacağını değerlendirdiğimiz bir çalışmayı geçen yıl uygulamaya geçirmiştik. Okul çevresinde öğrenci ve veli dışında kişi ve grupların beklemesini, okul çevresindeki bakkal veya büfelerde tek sigara satışlarını yasaklamıştık. Bu sene okulların ve çocuklarımızın güvenliği ile ilgili önlemlerimizi arttırarak sürdüreceğiz” demişti.

güvenli-okul

Ancak alınan önlemlere ve okullarda özel güvenlik görevlisi ile güvenlik kamerası bulunmaması nedeniyle güvenliğin tam olarak sağlandığını söylemek zor.

Buna bir de yetkililerin yeterince sorumluluk almamalarını, eğitim sendikalarının öğretmenlerin nöbet tutmaları için ücret dayatmasında bulunmalarını eklediğimizde üzücü olayların yaşanması kaçınılmaz oluyor.

Dahası, güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası bulunmaması nedeniyle çoğu kez suçlular yakalanamıyor, aramızda ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor.

 

OKULLARA KAMERA

Geçtiğimiz günlerde okulların güvenliği ve öğrencilerin huzurlu eğitim-öğretim yapmaları konusunu milli eğitim müdürü Fehmi Rasim çelik ile konuştuk.

Rasim hoca, milli eğitim ve iç işleri bakanlıklarının ortak çalışması sonrası okullara “Kent Güvenlik Sistemlerine Entegre KGYS” edilecek kamera sistemleri kurulması için çalışma başlatıldığını söyledi.

Emniyet ve milli eğitimin ortak çalışmasıyla belirlenen 28 riskli okuldan 18’inde Milli Eğitim bakanlığı tarafından KGYS’ye entegre edilecek şekilde kamera sistemi kurulduğunu anlattı.

Diğer 10 okul ile ilgili “Okulların güvenliğini, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin eğitim-öğretimi güvenli, huzurlu bir ortamda sürdürmeleri için her türlü önlemi alıyoruz. Sayın Valimizin talimatıyla 10 okulda KGYS’ye entegre edilecek şekilde kamera sistemi kurulması için çalışmalara başladık” dedi.

Kocaeli’nde göreve başladığı günden buyana sendika yöneticilerinim milli eğitimi ve okulları yönetmesine izin vermeyen, kalitesinin arttırılması, öğretmenlerin motivasyonu ve eğitim-öğretimin aksamadan yürütülmesi için 7/24 özveriyle çalışan müdür Fehmi Rasim Çelik’in kısa sürede sonuç alacağına inananlardanım.

Rasim hoca zaman zaman engellerle karşılaşsa da, yanlış anlaşılmaktan dolayı üzülse de, gazeteciler başta olmak üzere art niyetli kişiler anlamamakta ısrar etse de o doğru bildiklerini söylemeye, inandığı ekip arkadaşlarıyla aldığı kararları taviz vermeden uygulamaya devam edeceğini düşünenlerdenim.

f4e72cb4418f57cda7bccf10372551b8_500_0_0

28 OKULA KAMERA

Rasim hocaya KGYS’ye entegre edilecek 28 okulu sordum.

Cevabı, “18 okulun güvenlik kamerası KGYS’ye entegre edilecek şekilde milli eğitim bakanlığımız tarafından kuruldu. Diğer 10 okulun kamerasını Valilik olarak biz kuracağız. Planlanan 10 okuldan birine kamera takıldı. Beşinin kurulma çalışmaları sürüyor. 4’ünde çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak” dedi.

Rasim müdür, 400 bin liraya mal olan KGYS’ye entegre edilecek şekilde kurulan güvenlik kameraları için hayırseverlerin desteğini bekliyor.

Koruma Tarım İbrahim Aracı, Kroman Çelik, Aslan Çimento, Total, Fehmi Yıldız birer okulun kameralarını kurmayı üstlenmişler.

Kalan 4 okulun kamera sistemini kuracak hayırsever iş adamı ve sanayicilerin destekleri bekleniyor.

Gönüllüler Rasim hocanın kapısını çalararak “Müdür bey biz hazırız derlerse Kocaeli’nde 28 okulda güvenlik kameraları KGYS’ye entegre edilecek şekilde kurulmuş olacak.

Bakanlığın güvenlik kamerası kurduğu okullar;

İzmit Ford Otosan Ortaokulu, İzmit Namık Kemal Anadolu Lisesi, İzmit Evliya Çelebi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, İzmit Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu, Derince Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Darıca TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Dilovası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gebze STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gebze Atatürk Anadolu Lisesi, Gebze İnönü Ortaokulu, Gölcük Değirmendere Uğur Mumcu Ortaokulu, Gölcük Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi, Karamürsel 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartepe Kamer Öncel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartepe Yıldız Entegre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartepe 17 Ağustos Ortaokulu,  Körfez Petkim Ortaokulu.

Kocaeli Valiliğinin yapacağı okullar;

Bahçecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Bitti), Çayırova Mustafa Necati Ortaokulu, Darıca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartepğe Fevziye Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Körfez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

FOTOĞRAF

Kamera

Kameralı okul

********************

NE MUTLU

TÜRKÜM

DİYENE

Yerel seçimlerin yaklaştığı, ekonomik sıkıntıların tavan yaptığı, içte ve dışta önemli sorunların yaşandığı bugünlerde tartıştığımız konuya bakar mısınız?

İlkokullarda “Türküm, doğruyum, çalışkanım” diye başlayan “Ne Mutlu Türküm Diyene” dizesiyle son biten “Andımız” okusun mu okunmasın mıyı tartışıyoruz.

18 Mayıs 1933’te kabul edilen, 1972 ve 1979’da yapılan değişikliklerle 80 yıl okutulan Andımız, çözüm sürecinin yaşandığı 2013 yılında yasaklandı.

Geçtiğimiz günlerde Danıştay 8. Dairesinin verdiği “Andımızın okutulmasında sakınca yoktur” kararının ardından tartışmalar yeniden başladı.

Umarım, andımız üzerinden başlatılan tartışmalar PKK ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Türkiye Devletini hedef alan eylemleri ve darbe girişiminin ardından 15 Temmuz’da sıkı sıkıya sarılıp sahiplendiğimiz “Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak, demokrasi, bağımsızlık, birlik ve beraberlik” kavramlarına zarar vermez.

Geliniz, 1933’te okutulmaya başlanan, 2013’te yasaklanan, Danıştay kararı ile yeniden tartışılmaya açılan “andımızın” 85 yıllık öyküsünü hatırlayalım.

Öğrenciliğimde yüksek sesle okuduğum, ilkokul öğretmenliği yıllarımda öğrencilerime okuttuğum “andımız”, ilk kez dönemin milli eğitim bakanı Reşit Galip’in genelgesi ile 23 Nisan 1933 tarihinde okundu.

ÖĞRENCİLER

“Türküm, doğruyum, çalışkanım.
Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, ulusumu özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun!”

1972 yılında yapılan değişiklikle aşağıdaki şekli aldı,

“Türküm, doğruyum, çalışkanım.
Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.
Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!”

1979 yılında bir kez daha değişiklik yapıldı ve yasaklandığı 2013 yılına kadar aşağıdaki şekilde okundu,

“Türküm, doğruyum, çalışkanım.

İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. 
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. 
Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim. 
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. 
Ne Mutlu Türküm Diyene!” 

Ne olduysa “çözüm süreci” olarak bilinen sürecin yaşandığı 2013 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Andımız olarak bilinen metnin yazarı son derece tartışmalı isim olan Reşit Galip’ti. Reşit Galip Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. Ayrıca Reşit Galip insanları kafa taslarına göre sınıflandıran sözüm ona bir bilim insanıydı. Andın cumhuriyetimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. CHP ve MHP bu uygulamanın tarihini bilmedikleri için kestirmeden bir istismar kampanyası başlatıp milleti yanıltma yoluna gidiyorlar” diyerek “Öğrenci Andı” başlıklı yönetmelik maddesinin değiştirtti.

Türk Eğitim Sen’in açtığı iptal davasını, Danıştay 8. Dairesi “İptal edilen metinde yer alan kavram ve ilkeler Anayasa’da anlamını bulan kavram ve ilkelere uygundur. İddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir” diyerek “Öğrenci Andı” başlıklı yönetmelik maddesini oy çokluğuyla aldığı kararla kaldırdı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi