20 Mayıs 2019 Pazartesi
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ekmeğin suyu çıktı

Ozan Özgenç

11 Ekim 2018 tarihli yazısı

Günlerdir ekmek konusunda yaşananları gördükçe, güleyim mi, yoksa halimize hayıflanayım mı şaşırıyorum bazen. Çünkü zam yapıldığı anlaşılmasın diye, fiyat yerine gramajda yapılan değişiklikler, bakanlık tarafından yeniden geriye çevrilince, ekmeğin adeta suyu çıktı.

Geçtiğimiz günlerde 250 gramdan, 210 grama düşürülerek fiyatı 1.25 TL'de sabit bırakılan ve gizli zam uygulanan ekmek, Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararla dün yeniden 250 grama çıkarıldı. Bir ay içinde ekmeğin gramajı dört kez değişmiş oldu.

Yani gramaj konusunda çok hareketli günler geçiren ekmekte, en başa dönüldü. Bir buçuk yıldır 250 gramı 1.25 TL’den satılan ekmek, artan maliyetler gerekçe gösterilerek fırıncılar tarafından yaklaşık bir ay kadar önce 200 grama düşürülmüş, fiyat ise değiştirilmemişti. Ardından bu değişiklik de kaldırılmış, akabinde ise alınan kararla 210 gramdan satılması kararlaştırılmıştı. Fakat ekmeğin gramajı yine sabit kalmadı.

Dün Ticaret Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda 250 gram ekmek yeniden 1.25 TL’den satılacak. Bakanlık konuyla ilgili valiliklere yazı göndererek, kararı iletti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Türkiye'deki tüm esnaf odaları birliğine genelge göndererek ekmeğin eski fiyattan satılması kararı aldı. Konuyla ilgili Kocaeli Esnaf Odaları Birliği dün toplantı yaptı. Toplantının ardından bakanlığın aldığı karar hakkında açıklama yapıldı.

NE OLMUŞTU?

Maliyetlerde yaşanan artışları gerekçe gösteren fırıncı esnafları, temmuz ayından itibaren ekmek fiyatlarında artış için başvuruda bulunmuşlardı. 21 Eyül’de fırıncılar 250 gram ekmeği 200 grama düşürürken, 1.25 TL’den satılan ekmeğin fiyatında değişiklik yapılmamıştı. Ekmekteki gramaj değişikliğine 27 Eylül’de Ticaret İl Müdürlüğü bakanlık görüşü alınmadığı için müdahale etmiş, ekmek yeniden 250 grama çıkarılırken Kocaeli’de gizli zam uygulayan 40 fırına da 11 bin lira ceza kesilmişti. Fakat 28 Eylül’de Ticaret Bakanlığı fırıncılara olumlu görüş belirtince, bu kez ekmek 210 gramı 1.25 TL’den satılarak, gizli zam uygulamaya konulmuştu. O karar da bugüne kadar sürebildi. 

VALİ MAHKEMEYE GİDECEKTİ

Dünkü karar öncesi, ekmekteki bu gramaj oynamalarına itiraz eden Vali Hüseyin Aksoy, ekmek konusunda toplanacak komisyonun kararı olumlu olursa, gramaj düşüşünü geri aldırmak için mahkemeye gideceğini açıklamıştı. Valinin ekmek zammını yargıya taşıma kararını değerlendiren Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ise, “Biz kar etmek için gramaj düşürmedik. Zararımızı karşıladık. Fırıncılara can suyu verdik. Vali Aksoy da rakamları görünce bunu anlayacaktır” demişti. Ancak konunun şu an için mahkemeye gitmesine de gerek kalmadı.

Fakat önce 200 grama düşüp, sonra 250’ye çıkıp, bu kez 210 grama düşerek ardından 250 grama yeniden çıkan ekmeğin, önümüzdeki günlerde kaç gram olacağı tam bir muamma.

Hatta siz bu yazıyı okurken, ekmeğin 225 grama düşüp düşmediği bile garanti değil.

İnanın şaka yapmıyorum.

----------------------------------------------------------

Sanki Büyükşehir seçimi, AK Partililer arasında olacak

Biliyorsunuz bu kentin tamamı AK Partili belediyelerin.

Yani Büyükşehir dahil, toplan 13 belediye başkanlığını da iki dönemdir AK Partili adaylar kazanıyor.

Zaman her kim olursanız olun sizi yıpratır.

En iyi ihtimalle yorulursunuz. Üzeriniz tozlanır, kirlenir.

Belki bir nebze olsun silkeler, üstünüzü başınızı temizlersiniz ama ilk günkü gibi değilsinizdir artık.

Daha kadim bir metaforla anlatmak gerekirse, aynı derede iki kere yıkanılmayacağı gibi, ne kadar temizlenirsek temizlenelim, ilk günkü halini alamaz hiç kimse.

İşte tüm ülkede olduğu gibi, Kocaeli’de de iktidar açısından böyle bir durum var aslında.

Başkanlıkta üçüncü dönemi dolanlar ve üçüncü dönemine girenleri bile bir kenara bıraksak, bir dönemdir belediye başkanı olsa dahi, yıllardır aynı partinin devamı olmanın getirdiği bir yıpranma var bugün AK Partili belediyelerde.

Yani yalnızca başkan adayları değil, zamanla temsil ettiği parti ve partinin belediyeciliği de yıpranıyor.

Parti adı ne olursa olsun, iktidarların en büyük sorunu da budur.

O yüzden de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürekli bir değişimden bahsediyor.

Bu nedenle daha seçim dönemi gelmeden, İstanbul, Ankara, Bursa başta olmak üzere, birçok büyükşehir belediye başkanını değiştirerek, bu yıpranmışlığı engellemeye çalışıyor.

Toplumda beklenti yaratarak, heyecanı diri tutmaya çalışıyor.

Çünkü gerek bütçeleri, gerek siyasi ve ekonomik etki alanları göz önünde bulundurulduğunda, büyükşehirler siyasi partiler için en önemli dayanak noktalarıdır.

Ancak Kocaeli öyle enteresan bir şehir ki, tüm bu yıpranmaya, kanıksamaya, heyecansızlığa karşın, muhalefet partilerinden bu boşluğu dolduracak tek bir hamle gelmiyor.

Kim bilir belki de gelemiyor.

Enerjilerini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için harcamanın, kazanma olasılığı daha yüksek ilçe belediyelerinde güçlerini azaltacağını düşünüyor olabilirler.

Ama bu tarzın onlara 15 yıldır hiçbir şey kazandırmadığını, üstelik iktidar belediyelerinde oluşan doğal yıpranmayı hala göremedilerse, 13-0’lık neticede bir değişim  olacağını sanmıyorum.

***

Yerel seçimlere 6 aylık bir süre kalmışken, bugün ne CHP’de, ne MHP’de, ne İYİ Parti’de Büyükşehir için ciddi olarak tek bir isim bile konuşulamıyor.

Oysa AK Parti’de herkes biliyor ki, en büyük savaş Büyükşehir için veriliyor. 

Partinin de, partililerin de en büyük hedefi Büyükşehir.

Ankara’nın kapalı kapıları ardında ne kulisler, yerel teşkilatlar arasında ne köşe kapmacalar yaşanıyor.

Kocaeli’deki bir ismi bırakın, bugün Antalya Valisi’nin, Bilecik Valisi’nin bile adı, Büyükşehir aday adayları arasında konuşuluyor.

Başkan Karaosmanoğlu devam edecek mi?

Eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan aday olacak mı diye, merak ediyor herkes.

Bugün yolda kimi çevirip sorsanız, Büyükşehir seçimleri için bu isimlerin yarışını anlatır size.

Kimse CHP’den de, MHP’den de, İYİ Parti’den de bir adayı söyleyemez.

Çünkü ortada ne böyle bir iddia, ne de iddialı bir isim var muhalefette.

Sanki Büyükşehir Belediye seçimi, AK Partililer arasında yapılacakmış gibi.

Sanki bununla ilgili resmi olmayan bir kararname çıkarılmış, tüm muhalefet de bunda hemfikirmiş gibi bir kabullenmişlik hali.

Oysa ne kadar yazık değil mi?

Partilerinden bir atak, bir heyecan bekleyen muhalif parti seçmenine de…

Aday gösterilmenin kaybetmek anlamına geldiğini kanıksamış iddiasız isimlerden oluşan muhalefet partilerine de çok yazık…

CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet hariç.

Her ne kadar isminin yazılmasından mutsuz olsa da, tüm muhalefet partileri içinde bir iddiası ve heyecanı olan tek isim de yalnızca o.

Ama Büyükşehir seçimleri AK Partililer arasında yapılacağından(!), onun iddiası ve heyecanının da maalesef çok bir anlamı yok.

 ----------------------------------

KÖKSÜZ KELİMELER 

Yaşlanmak, özümsemek olmadıkça, sadece ihtiyarlıyoruz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem