21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MARKA’dan 11 okula 6.2 milyon lira ‘hibe’

Galip Ataman

06 Ekim 2018 tarihli yazısı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), sorumlu olduğu Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova illerindeki kamu ve özel kesim ile sivil toplum örgütleri arasında işbirliği sağlayan, bölge kalkınma stratejileri hazırlayan bir kuruluş.

Sürdürülebilir kalkınmada küresel standartları yakalayan, sürekli kendini yenileyen MARKA’nın verdiği hizmetler arasında AR-GE ve teknolojiye, nitelikli iş gücü sağlayacak eğitim olanaklarına önem vermesi hep dikkatimi çekmiştir.

“İmalat Sanayine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında okullara verdiği destekler hep heyecanlandırmıştır.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, MARKA’nın 2018 yılında Kocaeli’nde 11 okula toplam 6 milyon 161 bin 502 TL hibe yardım yaptığını söyleyince merak ettim.

Biraz araştırınca bu okullardan 4’ünün Gebze, 3’ünün Kartepe, birer tanesinin de İzmit, Darıca, Çayırova, Dilovası’nda olduğunu öğrendim.

13 OSB’nin bulunduğu ve sanayinin yoğun olduğu ilimizde MARKA’ya başvuran ve kabul edilen MTAL Lisesi sayısının azlığı sürpriz oldu.

Ama LGS sonuçlarına baktığımızda başvuru sayısının az, doluluk oranının düşük olması, 65 okulda bin 300 kontenjan açığı bulunması şaşırtmadı.

Körfez’de 7, Gölcük’te 5, Karamürsel’de 5, Derince’de 4, Başiskele’de 3, Kandıra’da 2 MTAL bulunmamasına rağmen MARKA’dan “İmalat Sanayine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında

hibe alamaması düşündürücü.

En çok da 11 MTAL bulunan İzmit’te sadece İzmit MTAL’nin 916.000 TL hibeyi hal eden proje üretmesi Kocaeli’nin üniversite sınavlarında neden başarısız olduğunu gösteriyor.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin (MTAL) İmalat Sanayine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi, Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi amacıyla vereceği eğitimlere, yapacağı çalışmalara, kuracağı laboratuvarlara destek olan MARKA yönetimini kutluyorum.

MARKA’nın açtığı mali destek programına kabul edilerek hibe alan MTAL öğrenci ve öğretmenlerine başarılar diliyorum.

 

MESLEK LİSELERİ

Gelelim 2018 yılında MARKA’dan İmalat Sanayine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hibe alan 11 MTAL’ye.

İzmit MTAL, hibe miktarı 916.000 TL, proje adı; Akıllı fabrikalar ve esnek otomasyon üretim sistemleri.

Gebze MTAL, hibe miktarı 570.000 TL, proje adı; Yenilikçi Eğitim Metodlarına Uygun PLC Laboratuvarları kurulması.

Çolakoğlu MTAL, hibe miktarı 595.000 TL, proje adı; Güçlü Mesleki Eğitim, Güçlü İmalat Sanayi.

STFA MTAL, hibe miktarı 549.486 TL, proje adı; Yenilikçi Teknoloji ile Mesleki Eğitime Katkı.

PAGEV MTAL, hibe miktarı 450.000 TL, proje adı; Plastik Kalıpçılığı Sektörüne Yönelik Nitelikli Teknisyen Yetiştirilmesi.

Kartepe MTAL, hibe miktarı 550.000 TL, proje adı; Plastik Teknolojisi Alanının Meslekş Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi.

Fevziye Tezcan MTAL, hibe miktarı 575.000 TL, proje adı; Teknik Eğitimde

Mesleki Altyapı.

Deniz Yıldızları MTAL, hibe miktarı 545.000 TL, proje adı; İmalat Sanayii İhtiyaçlarına Uygun Cihazlar ile PLC ve Kontrol Laboratuvarlar Kurmak.

GOSB Tadım Jale Yücel MTAL, hibe miktarı 633.720 TL, proje adı; Geleceğin Teknisyenlerini Endüstri 4.0’la Yetiştirme.

Özel ENKA MTAL, hibe miktarı 583.296 TL, proje adı; Yeni Nesil Robotik Sistemlerle Akıllı Üretim Çağına Hazırlanmak.

Özel KOTO MTAL, hibe miktarı 545.000 TL, proje adı; Endüstri 4.0 Sürecine Yönelik Nitelikli İşgücü Yetiştirmek.

 

MESLEK LİSESİ

 

MESLEK LİSESİ (2)

****************

 

15 ROBOTİK VE KODLAMA

ATÖLYESİNE 755 BİN LİRA

 

Gençler çok şanslı. Sınavlara kendilerine öğretilenleri ezberleyerek değil çağı tanıyan ve çağı aşan eğitim modelleriyle hazırlanıyorlar.

“Kodlama, Robotik, Tasarım Atölyelerinde” tüketen değil düşünen, tasarlayan, üreten bireyler olarak yetişiyorlar.

3 D yazıcılar ile öğrendikleri ve keşfettikleri yenilikleri paylaşmayı öğreniyorlar.

Kendilerine verilenleri aynen kabul etmek yerine sorarak, sorgulayarak, araştırarak özgüven kazanıyorlar.

Deneyimleyerek öğrendikleri teknolojiyi, bilgi ve fikirleri paylaşabilmek için

“kodlama, üretim tasarım, elektronik ve robotik”ten oluşan yeni nesil atölyelere ihtiyaç var.

Vali Hüseyin Aksoy her okulda atölye kurmak amacıyla bir süre önce liman sahipleri ile bir araya geldi.

Bilişim çağında çocuklarımızın sadece teknolojiyi kullanan değil üreten, kodlayan ve programlayan bireyler olmasını sağlamak amacıyla  “Robotik Atölye” ve “Kodlama Sınıfı” yapmalarını istedi.

Sonuç? Kocaeli Sanayi Odası (KSO) öncülüğünde başlatılan “KODLA KOCAELİ” kampanyasına “Derslik Yaptırma Kampanyasında” olduğu gibi aralarında KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun da bulunduğu sanayiciler fazla ilgi göstermedi.

Başka? Tüpraş, Ford, Milangaz, Petline, Rota, Safi, Aslan Çimento gibi liman sahiplerinin bulunduğu yaklaşık 30 liman sahibi ilgi göstermedi, tek kuruş destek vermedi.

 

755 BİN TL DESTEK

Kocaeli’nde faaliyet göstermelerine, kazandıkları paralarla vergi şampiyonu olan sanayiciler varsın “Robotik Atölye ve Kodlama Sınıfı” için ellerini ceplerine atmasın.

“KODLA KOCAELİ” kampanyasına 40 Bin lira katkıda bulunmasın.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında okullar ve hastaneler yapan Çolakoğlu 180 Bin, İbrahim Aracı şirketleri 140 Bin, Diler Demir Çelik 140 Bin, Kroman Çelik 120 Bin, İGSAŞ 80 Bin, Poliport 40 Bin, Evyap 40 Bin, Güney Çelik 15 Bin TL olmak üzere toplam 755 Bin TL katkıda bulunarak 15 okulda “Robotik Atölye ve Kodlama Sınıfı” yapılmasını sağladılar.

İşte o ilkokullar: Derince Şükrü Aracı, Başiskele Seymen,Gölcük Donanma, İzmit Şehit Polis Volkan Sabas, İzmit TBMM, Körfez Tüpraş, Çayırova Alparslan, Darıca Nenehatun, Dilovası Hasan Ali Yücel, Gebze Kroman Çelik, Gebze Mutlukent, Kamdıa Akçaova, Karamürsel Amiral Karamürsel, kartepe Fürsan, Körfez Hedise Evyap.

 

KODLAMA SINIFI

******************

KYÖD BAŞKANI VE

KARAOSMANOĞLU

 

Kocaeli Yükseköğrenim Derneği (KYÖD)’ün 71. yıl yeni dönem açılışına Kocaeli basınının saygın(!)  yazarları arasına girmeyi başaramadığım için çağrılmadım.

Ama saygın, üretken, demokrat, çağdaş, devrimci bir sivil toplum örgütü olan KYÖD ile ilgili düşüncelerimi okuduklarım ve duyduklarımdan yola çıkarak paylaşmak istiyorum.

KYÖD’ün geçmişten günümüze kadar her türlü engellemelere rağmen 71 yıldır ayakta kalmasını başaran başkan ve üyelerinden vefat edenleri rahmet ve şükranla anıyorum.

Başkan Didem Turan başta olmak üzere KYÖD’ü her türlü engellemelere rağmen bugünlere gelmesini sağlayan eski-yeni tüm yöneticileri kutluyorum.

KYÖD’ün Fındıkzade Yurduna sahip çıkamayan, bugüne sosyal tesis kuramayan, alacaklarını tahsil edemeyerek borçlu olarak anılmasına neden olanları da kınıyorum.

KYÖD’ün 71. yıla merhaba gecesinde yaşananlara, sayfalarını boy boy resimlerle dolduran gazetelerin yer vermediği Başkan Didem Turan’ın konuşmasında geçen çok önemli cümleden başlayalım.

Başkan Turan, üyelerini ve konuklarını ağırladığı sosyal tesisi ihalesini iptal eden Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu unutmadı.

Etkinliğin yapılacağı gün İbrahim Başkanı makamında ziyaret ederek önce teşekkür etti ardından KYÖD’ün 71. yıla merhaba gecesine davet etti.

Gece yaptığı konuşmasına, KYÖD üyelerinin huzurunda Bu yıl ilk kez bir sürprizle evimize bizden başka iki talip çıktı ve bu tesise rakip oldular. Neyse ki Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu derneğimiz ve kent kamuoyu açısından buranın  anlam ve değerini takdir ederek ihaleyi feshetti ve biz de ikinci evimiz olan bu mekanda şehrimiz ve insanımız için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” diyerek Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ederek başladı.

Gazetelerin yer vermediği, üyelerin fazla ilgilenmediği Başkan Didem Turan’ın ahde vefa göstererek “teşekkür” etmesini çok önemsiyorum.

Gelelim davetli saygın gazetecilerin yazma gereği duymadığı Başkan Turan’ın konuşmasının “İlk başlığımız, eğitim” olarak geçiştirilmesine.

Didem Turan’ın konuşma metninde faaliyetlerinin ilk başlığını eğitim oluşturduğu doğru.

Ama en az eğitim kadar önemli beş hedef daha var.

İkinci başlık Gençlik, üçüncü başlık Kadın, dördüncü başlık Sanat, beşinci başlık Kent ve Çevre, altıncı başlık KYOD Stratejik Plan Çalışması.

 

KYÖD BAŞKANI

 

 YÖNETİM

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem