25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adamcılık biter mi?

05 Ekim 2018 tarihli yazısı

Bildiğimiz üzere TBMM yeni yasama yılı 1 Ekim itibari ile çalışmaya başladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel başkanı grup toplantısında yaptığı konuşmada ağırlığı yerel seçimlere getirdi.

Bundan sonraki süreçte yerel seçimlerdeki adayların belirlenmesinde net ve keskin kriterlerin olacağının altını özellikle çizdi.

Referansların önemsiz olduğunu adayların partiye olan bağlılıklarına ve hizmetlerine göre tercihlerin yapılacağı vurgusunda bulundu.

Erdoğan’ın bu söylemleri tüm partilerin ortak kriterleri olmalı ve bahsettiğimiz olgulara söylem olarak değil gerçek anlamda önem verilmelidir.

Dışarıya çıkıp insanlar ile sohbet ettiğinizde siyaset hakkında şikayet edilen en başlıca problemlerden birinin ‘’adamcılık’’ olduğunu görmek zor olmasa gerek…

Bu adamcılık konusunun çözümü zor…

Neden zor sorusunun cevabı da çok basit.

Kısaca açıklamak gerekirse Türkiye’ye ne zaman idam cezası gelirse o zaman adamcılık biter dersem sanırım ne demek istediğim tam anlamı ile anlaşılmış olacaktır.

AK Parti içerisinde Erdoğan’ın konuşmasında ifade ettiği kriterlere göre yeniden yapılanma başlamalı ve dizayn yeniden kurulmalı.

Eğer adamcılık dediğimiz şey son bulacaksa bu temelden başlamalı.

Temel yani yerel teşkilatlar…

Hem Kocaeli’nde hem de diğer illerde adamcılık ön planda.

Siyaseten hiçbir bilgi ve birikimi olmayanlar adamcılık faktörü ile partinin içerisinde kol geziyor.

Henüz hiçbir şekilde iş hayatına dahi tutunmayı başaramamış kişiler bir anda kendilerini yerel yönetimlerde söz sahibi konumda buluyorlar.

Sonra vay sokaktaki vatandaşın haline…

Daha siyaset nedir, partide uyulması gereken kurallar nedir, siyasette yazılı olmayan hususlar nedir, vatandaş ile hangi üslup ile konuşulur, vatandaşın dertleri ile dertlenmek nedir,  vatandaşın gönlü nasıl hoş edilir gibi daha onlarca sorunun cevabı konusunda zerre kadar bilgisi olmayanlar vatandaşı Allah’ın rızasını kazanma anlamında vesile olarak görmekten ziyade egolarını tatmin etme aracı olarak görüyorlar.

Özellikle günümüz siyasetinde sözünü ettiğim durum çokça gözümüze çarpıyor.

Şimdi merakla şu soruyu sorabilirsiniz; ‘’İnsanlar ile en çok diyalog halinde olunması gereken mesleklerden biri olan siyasette özellikle yeni başlayanlarda herhangi bir gözlem yapılıyor mu?

Tabii ki yapılmıyor zaten yapılsa insanlar bir siyasetçi gördüğünde hışmından nasibini almamak adına yolunu değiştirmezdi.

Erdoğan’ın konuşmasındaki adamcılık konusunun gündeme gelmesi ile birlik bir anlam karışması meydana geldi.

Toplumun bir kısmı adamcılık ile referans konusunu karıştırmış durumda olduğunu bizzat ben gözlemledim.

Referans kişinin daha öncesinde yaptıklarını bilerek bir işte daha da yükselme ya da başarabileceğini ifade edebilen kişiler, yahut durumdur.

Kısacası bir kişi partisinde yıllarca hizmet edip bir şeyler katmışsa kendisine referans olunmasında zarar değil aksine ileriye dönük güzelliklerin habercisi olacaktır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem