21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye’ye neden Euro 2024’ü vermediler?

Enes Şen

02 Ekim 2018 tarihli yazısı

Bilindiği üzere ülkemizin de düzenlemek adına aday olduğu Avrupa Futbol Şampiyonası 27 Eylül’de açıklandı.

Tahmin edileceği gibi kazanan ülke Almanya oldu.

Sonucun açıklanması ile ortaya çıkan sonuç birçok kişi gibi beni de şaşırtmadı.

Düzenleyecek ülkenin Almanya olmasının sportif olarak hiçbir gerekçesi yok.

Kaldı ki sonucun ilan edilmesinin ardından yapılan değerlendirmeler spor yorumcularından çok siyasi yorumculardan geldi.

İsterseniz ilk olarak neden Almanya’nın düzenlememesi gerektiği konusuna değinelim.

1-Çok değil daha birkaç ay öncesinde Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil karşılaştığı ırkçı yaklaşımlar sebebi ile Almanya milli takımını bıraktı.

Irkçılık derken aklınıza oynadığı futbol sebebi ile Türk futbolcusunun istenmediği gibi bir durum gelmesin.

Irkçılığın sebebi sportif gerekçe değil siyasi bir durumdu.

Özil ve İlkay Gündoğan gibi Almanya’da yetişen gurbetçi futbolcular Erdoğan’ı ziyaret ettiklerinden dolayı linç edildiler.

2-Almanya’da yaşamını sürdüren siyahi vatandaşların Alman polisler tarafından darp edildiği yahut öldürülmesi gibi haberlere uzak değiliz aksine alışığız.

3-Alman futbolseverlerin tribünlerde pek çok kez Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ülkelerinde düzenlenmesine tepki gösterdiklerini ve bu bağlamda olumsuz pankartlar açtıklarını biliyoruz.

Zaten bu durumu Avrupa futbol liglerini izleyenler ve takip edenler bileceklerdir.

4-Alman vatandaşların mevcut hükümete tepkileri ve eleştirisel protestolar yapıldığı bilinirken üstüne üstlük böylesine önemli bir organizasyonun ev sahipliğinin verilmesi ne denli mantıklı görülebilir.

Gelelim organizasyonun neden Türkiye’ye verilmesi gerektiğine…

1-Biz futbola aşık bir ülkeyiz. Bizim için desteklediğimiz takımın hangi ligde mücadele ettiğinin bir önemi yoktur. Çünkü biz futbolu ön plana koyarız. Bizde ‘’sokakta oynasan kaldırımda destekleriz’’ diyecek kadar futbolu önemseriz..

2-Dünya’da son 10 yılda sportif alanlara en çok yatırım yapan ülkeyiz. Şanlıurfa’dan Kocaeli’ne kadar ülkemizin dört bir tarafında modern stadyumlar mevcut.

3-Biz ırkçı bir ülke değiliz ve atalarımızdan beri bu böyledir. Siz herhangi bir siyahi futbolcuya sadece bu özelliğinden ötürü saldırıldığını ya da linç edildiğini gördünüz mü?

Hristiyan ya da başka bir dine mensup bir futbolcunun dini görüşene saygısızlık vb. bir yaklaşım sergilendiğini gördünüz mü?

Göremezsiniz çünkü bizde herkes istediğini istediği şekilde yapabilir bilinci hakimdir.

4-Ülkemizde Almanya’da olduğu gibi ırkçı yaklaşımın sergilendiğini ya da hakkında gerek taraftarlar anlamında gerekse toplum olarak olumsuz söylemler kullanıldığını gördünüz mü?

Göremezsiniz çünkü biz toplum olarak her din, dil ya da ırk ayrımı yapmadan yaratılanı severiz yaratandan ötürü mantalitesini benimseriz.

Son olarak gelelim işin organizatörü konusuna ve dönen dolaplarına…

Avrupa Futbol Şampiyonası’nı ya da bilinen adı ile daha doğrusu futbol tabiri ile Euro 2024’ü düzenleyen kurum UEFA.

2024’ü alamamış olması yukarıda maddeler halinde kısaca anlattığım hususlardan da anlaşılabileceği gibi sportif değil.

Daha önce aday olduğumuz Euro 2016’yı ülke olarak spora olan yatırımlarımız yokken dahi sadece bir oy ile kaybetmişken 27 Eylül’deki oylamada 12-4’lük bir oylama sonucu ile kaybetmiş olmamızın mantıklı bir izahı sizce var mı?

İçinde bulunduğumuz süreç içerisinde ülkemize yönelik olarak düzenlenen bariz bir ekonomik savaş var.

Normal şartlarda dahi ülkemizi dış kapının mandalı pozisyonuna sokmak isteyen Avrupa’nın böylesi bir durumda milyonlarca dolar kazandıracak bir organizasyonu bize vermesini beklemek akıl kârı değildi.

UEFA’nın düzenlediği tüm organizasyonlarında üstüne basarak vurguladığı bir slogan olan ‘’No To Racism’’ in sadece lafta kaldığını ve siyaset lobisinin adına UEFA denen mafya ile kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmalar ile hakkımız olan organizasyonun elimizden alındığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Son olarak ülkemize futbol üzerinden gerçekleştirilen kumpasa tek kelime etmeyen siyasilerin de mecliste bulunmalarının da kanıma dokunduğunu belirtmek istiyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem