21 Temmuz 2019 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Basın can çekişiyor

21 Eylül 2018 tarihli yazısı

Toplumun her kesimi olduğu gibi kur farkından dolayı bizim sektörümüz de dar boğaza girdi.

Dünyadaki sermaye piyasasını yöneten güçler gelişmekte olan ülkeleri diz çöktürmek istediklerinde ekonomik dengelerle oynamaya başlıyorlar. Başka bir ülke olsaydı şimdiye kadar batmıştık. Ama bizim milli birlik ve beraberliğimiz, tüm emperyalistlerin oyunlarını bozuyor.

Ama gerçeklerde bizi zorlamaya devam ediyor.

Kağıt fiyatlarının artışını geçtim, artık paranızla bile toptancıdan gazete kağıdı almak neredeyse imkansız. Çünkü onlar da sattıkları malın yerine yenisini sattıkları fiyatın daha üstüne alacağından dolayı ne yapacaklarını şaşırmasınlar.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin çatı kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonumuz da bu konuda çalışmalar yapmakta.

Bendenizin de bu dönem yönetim kurulunda bulunduğum TGF’de bir dizi çözüm önerilerinde bulunduk. Basın İlan Kurumu Genel Kurulu da bu nedenle dün bir araya geldi.

Ne gibi kararlar çıkar bilmiyorum. Ancak personel sayılarını 7’den 6’ya indirmenin kimse için çözüm olmadığını söyleyebilirim. Hatta böyle bir karar ile işsizler ordusuna yeni işsizleri ekleriz diye düşünüyorum.

Kimisi kendi kağıdımızı üretecek bir yapı oluşturulsun gibi söylemlerde de bulunmuyor. Bir kağıt fabrikası açmanın ve bunu da Basın İlan Kurumu üzerinden yapmak ne kadar doğru tartışılır. Ancak ne yapılacaksa ve ne çözüm önerisinde bulunulacaksa biran evvel yapılmalı.

Çalışanlara yönelik destekleme tedbirleri alınmalı. Asgari ücrete gece gündüz demeden çalışan meslektaşlarımın en azından orta gelir düzeyinde yaşanabilir bir ücret verilmesi sağlanmalıdır. SGK pirim ücretlerinde indirime gidilmeli, hatta gelir vergisinden muaf tutulmalıdır.

Gazetelerimize desteklemeler de yapılmalı. Mesela belediye meclis toplantısı ilanları, daha önce verilen ve kaldırılan ilanlar da yerel basına verilmeli. Hatta gazete giderlerinin aşağı çekilmesi için kağıt başta olmak üzere, tüm zorunlu sarf malzemelerinde KDV muafiyeti getirilmeli.

Geçmişte yıpranma payımız 5 yıldı. Şimdi ise 3 yıl. Bu konuda da gerekli düzenlemenin yapılarak 5 yıla çıkarılması gerekiyor. Ülkemiz koşulunda belli bir yaştan sonra sokakta sabahtan akşama koşmak mümkün olmuyor. Doğal olarak işverenler de mesleki tecrübesi olanları değerlendirmek istemiyor.

Yine internet medyası ile ilgili bir düzenleme yapılmalı ve artık kanunun çıkarılması ve gerekli desteklemelerin yapılması önüne gelenin internet sitesi açmaması sağlanmalı.

Son olarak ilan fiyatlarının da günümüz koşullarına göre tekrar gözden geçirilerek artırılarak güncellenmesi gerekmektedir.

Eğer yukarıda bahsettiğim sorunlar çözülmez ise yakında yerel medya bir bir kepenk kapatacaktır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem