20 Nisan 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Okulların açıldığı ilk gün ve sıralardaki kitaplar

Galip Ataman

19 Eylül 2018 tarihli yazısı

2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk zili pazartesi günü çaldı.

27 bin 850’si ilkokul birinci sınıf olmak üzere toplam 384 bin öğrenci ve 24 bin öğretmen ders başı yaptı.

Öğrencilere, öğretmenlere, okul ve milli eğitim yöneticileri ile velilere başarılar diliyorum.

Milli eğitimi yönetmeye soyunmalarına rağmen yıllardır eğitim kalitesinin arttırılması için elini taşın altına koymayan Eğitim Bir Sen başta olmak üzere tüm sendika başkanlarını yıkıcı değil yapıcı açıklamalar yapmaya çağırıyorum.

MİLLİ-EĞİTİM-MÜDÜRÜ-RASİM-ÇELİK

Eğitim öğretimin sorunsuz başladığı bugünlerde EBS Başkanı Şahin Yaşlık’ın

okul kitapları ile ilgili açıklaması dikkatimi çekti.

Okul müdürlerinin cumartesi ve pazar günü kitaplar dahil eksikleri gidermek üzere okulda hazır bulunmalarının istenmesine tepki göstermiş.

Okul müdürlerinin tatil günü resmi yazıyla değil de telefonla çağrılmalarına öyle bozulmuş ki esmiş gürlemiş!

“Kocaeli’ndeki okullarda kitap dağıtım işinde sıkıntı var. Bunun için okulların hafta sonu gece açık tutulması isteniyor. Kitapların poşetleme işi ilgili firmaya değil keyfi uygulamayla okul müdürlerine yaptırılıyor” şeklinde açıklama yapmış!

Milli eğitimin kararına tepki olarak okulda kitaplar dahil okuldaki eksşkleri gidermesi gereken kendisine yakın iki müdürü alarak Sakarya EBS açılışına gitmiş.

Aklınca, pazartesi günü öğrenciler sınıfa girdiğinde kitaplarının sıraları üzerinde

olması için her türlü önlemi alan milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’i bakanlığa şikayet etmiş.

Etmiş de, teşekkür edeceği, yardımcı olacağı yerde esip gürleyen Şahin hocanın sözleri, 7/24 özveriyle çalışan, işini yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yapan, keyfiliğe değil liyakata prim veren Rasim hocanın bir kulağından girmiş öbüründen çıkmış, kale bile almamış, kitapları pazartesi, günü sorunsuz ve sıkıntısız sıraların üzerinde olmasını sağlamış.

“Kocaeli’ndeki okullarda kitap dağıtım işinde sıkıntı var”“ diyen Şahin hoca, 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılışı için gittiği Körfez Fahri Korutürk İlkokulu sınıflarında tüm öğrencilerin kitaplarını sıralarda gördüğünde ne yapmış?

Törende olmadığım için ne yaptığını, Rasim hocanın yüzüne bakıp bakmadığını, renginin değişip değişmediğini bilmiyorum.

Bildiğim; Rasim hocanın diğer illerin milli eğitim müdürleri gibi emirleri EBS başkanından değil kurum amirlerinden aldığı, kararları yasa ve yönetmelikler çerçevesinde uyguladığı.

Okul yöneticilerinin hizmet içi eğitiminden geçmesi, öğretmenlerin motivasyon ve özgüven kazanmaları için her türlü önlemi aldığı.

TEOG yerine getirilen LGS’de öğrencilerin mağdur olmaması ve istedikleri liseye yerleşmeleri için ek kontenjan sağladığı.

Çalışan müdür ve öğretmenleri koruyup, sorunları sendika yöneticileri ile çözmek isteyenlere tepki gösterdiği.

KİTAPLAR-SIRALARDA

********************** 

 

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK’ÜN

FOTOĞRAFI İNDİRİLDİĞİ YERDE

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini kurmadan önce de kurduktan sonra da hep birilerinin boy hedefi oldu.

Rahatsızlıklarını; kararlarına isyan ederek, devrimlerine karşı çıkarak, suikastlar düzenleyerek gösterdi.

Tepkilerini; 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrıldıktan sonra özel hayatını paylaşarak, heykellerini kırarak ve yok ederek, fotoğraflarını bulunduğu yerden kaldırarak sürdürdü.

Ama kahramanlığını, yurtseverliğini, devrimciliğini, düşüncelerini, fikirlerini kalplerimizden ve yüreğimizden silemedi.

atatürk

Okulun resmi internet sitesinde öğrenci ve velilere seslenirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk adını kullanmamaya özen gösteren Yavuz MTAL Müdürü Adem Şahinkaya gibi.

Kozluk Mahallesi İnönü Caddesinde bulunan bin öğrencinin öğrenim gördüğü, 100 öğretmenin görev yaptığı, her gün binlerce kişinin önünden geçtiği okulun duvarındaki “Atatürk Fotoğrafının” kaldırılmasına rağmen.

Varsın Atatürk’ün kurduğu parti olmakla övünen CHP’liler, 300-500 üyesiyle Atatürk’e sahip çıktıklarını sanan Atatürkçü Düşünce Derneği yöneticileri seyirci kalsın.

Yavuz MTAL duvarından Atatürk’ün büyük boy fotoğrafının kaldırılmasına 28 Mayıs’ta tepki göstermiş ve takipçisi olmuştum.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının yerine konması için Kocaeli milli eğitim ve İzmit ilçe müdürleri ile İzmit kaymakamına her fırsatta Atatürk fotoğrafını hatırlattım.

Biraz geç de olsa Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı çıkarıldığı duvara takılarak 2018-2018 eğitim öğretim yılı açılışına yetiştirildi.

İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik, İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen’e gösterdikleri duyarlılık nedeniyle teşekkür ediyorum.

 

************************

İZMİT’TE İLK ZİL FATMA

SEHER OKULUNDA ÇALDI

 

Kocaeli il protokolu, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk zilini Körfez Kirazlıyalı Fahri Korutürk İlkokulunda çaldı.

AKMANŞEN-ÖĞRETMENLERLE

İzmit protokolu ise Fatma Seher İlkokulu ve Ortaokulunda öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.

Mütevazi bir törenle başlayan yeni eğitim öğretim yılında okul müdürü Mustafa Kurtuluş konuklar İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen, şube müdürleri Yusuf Yıldırım, Yakup Yaman, Ali Osman Hasanoğlu, ilçe jandarma komutanı İnanç Marım’a teşekkür etti.

Müdür Akmanşen ve şube müdürleri birinci sınıf öğrencilerine hediyeler verdi, öğretmenlerle sohbet etti.

ÖĞRENCİLER

****************

 

ADA, OKULLU OLDU

 

Tatil bitti, okullar açıldı, 2018-2019 eğitim öğretim yılı pazartesi günü başladı.

Yaklaşık 360 bin öğrenci 3 aylık mola sonrası ders başı yaparken 27 bin 850 bin öğrenci ilk kez okullu oldu.

 

Özleyiş-Burak Bayoğlu çiftinin kızı, Elif-Mükerrem Ocakoğlu’nun torunu Ada da Bahçeşehir İlkokulunda “mini mini birler” sınıfında yerini aldı.

Okul öncesinde de Bahçeşehir Okullarını tercih eden Ada, ilk gün olmasına rağmen 1/D sınıf öğretmeni Dilber Kayacan’ı ve arkadaşları sevdi.

Anne Özleyiş hanım sevgili kızı Ada’yı okula götürürken anneanne Elif hanım ve dede Mükerrem bey torunlarını yalnız bırakmadı, ilk gün heyecanını paylaştı.

Benim de torunum olan Ada’ya, ilk ders zilinin çaldığı yeni öğretim yılında başarılar diliyorum.ADA-BAYOĞLU-sağ-önde-üçüncü-kız

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi