18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

HAYIRDA YARIŞALIM

Hayrullah Demiray

19 Ekim 2011 tarihli yazısı

Dünya üzerinde var olan bütün toplumların yaşantılarına baktığımızda her yerde zenginlerle fakirler arasında uçurumlar vardır.

Bu bizim ülkemizde de bazen hat safhalardadır. Yalnız bizdeki bir farkla;  bizde dini günlerimiz geldiğinde genellikle fakir insanlar hatırlanır ve yardımlar yapılır. Bu bağlamda son dönemlerde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile birçok aileye yardım yapılıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yardımlara da yapılmaktadır.

Sosyal devlet olmanın gereğidir bu yardımları yapmak ama benim asıl dikkat çekmek istediğim bir durum daha var, kimi zaman bu yardımların yerine ulaşmadığını gözlemliyoruz.

Neden diyecek olursanız; öyle insanlar vardır ki muhtaç olan onlar, utancından asla bir şeyler isteyemez, kimi insanlar da vardır ki bedava sirke baldan tatlıdır mantığı ile hareket ve ihtiyacı olmadığı halde yardım alır. Daha acısı da sırf bir yerlerde tanıdığı eşi dostu olan insanlar devletin bu imkânlarından fazlasıyla yararlanır.

Şimdi kış geliyor, muhtemelen kömür yardımları başladı veya başlayacak. İnsanların ısınma ve kışlık ihtiyaçları ölçüsünde bu yardımlardan yararlanacak insanlar mutlaka vardır, olacak.

Onlar yetkililere verilen bilgiler ışığında mutlaka belirlenmiştir veya belirlenecektir. Buradan benim ricam çevrenizde ve yörenizde bulunan bu tür gereksiz yere yardımları alanları yetkililere mutlaka bildirin.

Bir de birçok belediyenin açmış olduğu hayır çarşıları var bu da bence önemli bir görev. Bu hayır çarşısı, Başiskele Belediye bünyesinde de var. Belki bu konuda bilgisi olmayan insanlar olabilir, ben de bunun önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Birçok insanın evde giymediği elbiseleri mutlaka vardır. Onları, hayır çarşılarına verilmek suretiyle gönderelim hem kış günlerinin yaklaştığı bugünlerde hem de önümüzde kurban bayramı var,  bu bayramda bir çok insanı sevindirmiş oluruz.

Bu vesileyle toplum arasındaki uçurumları kaldırmış oluruz, hem belki bizzat, kişilere versek gururları rencide olmuş olabilir ama bu şekilde bir davranış sergilediğimizde hem ihtiyacı olan insanların ihtiyaçlarını gidermiş hem de sosyal toplum bilincinin gelişmesini sağlamış oluruz.

Bu bir insani görev her şeyden önce. Toplumda huzurun egemen olmasını istiyorsak önce fertler arasındaki uçurumların kaldırılması gerektiği inancındayım. Bu konuda tüm yurttaşlarımızdan beklediğimiz, herkes birey olarak üzerini düşeni yapmalı.

Hadi kendi bölgenizdeki hayır çarşılarına bir katkıda siz sunun, o insanların sevinci bizlerin mutluluğu olsun.

Hayırda yarışalım, toplumda bir şeylerin değiştiğini göreceksiniz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem