18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İyiliğe adanmış hayatların umudu Genç İzmitliler

18 Eylül 2018 tarihli yazısı

Ülkemizde özellikle 2000’li yılların başından itibaren farklı alanlarda kurulan sivil toplum kuruluşları mevcut.
Bu kuruluşların amacı ilgi alanlarına paralel olarak konuların çözümü yahut sorunun en aza indirgenmesi adına çaba harcarlardı.
Zaman ilerledikçe halkımızın yardım konularındaki hassasiyetlerinin fark edilmesi ile birlikte bambaşka şeyler olmaya başladı.
Kimi kurumlar ülkemizdeki belli başlı işadamlarının destekleri ile ülke çapında marka diyebileceğimiz noktaya ulaşırken bazıları da kurumların amaçlarının dışında bir yaklaşım sergilemeye başladılar.
Ve gelinen noktada sivil toplumları toplumun daha iyi noktalara taşınması adına çaba harcamak yerine ceplerini doldurma düşüncesini benimsediler.
Hal böyle olunca toplumun gerek kişisel yardım yapmak noktasında gerekse amacı gerçek anlamda insanlara yardım etmek olan sivil toplum kuruluşlarına güveni sarsıldı.
Şuan ayakta durabilen sivil toplum kuruluşlarına bakıldığında hemen hepsi işadamları yada holdinglerin arkasında durdukları kurumlar oluyor.
Ülkede ulusal sivil toplum kuruluşları dahi yukarıda anlattığım durumlar varken yerel anlamda mücadele eden kurumlarda durum daha da içler acısı…
Dediğim gibi insanların yardım konularında kendisini geri çekmesi amacı kuruluş amacına paralel olarak ilerleyenleri dahi zor durumda bırakıyor.
Tabiri caizse kepenklerini kapatıyorlar.
Ancak anlattığım tüm bu olumsuz tabloyu tersine çeviren bir sivil toplum kuruluşu doğdu.
Tarihler 15 Ekim 2017’yi gösteriyordu.
İzmit’in tanınmış isimlerinden Samet Şengöz ve 85 kurucu üyenin çabaları ile kuruldular.
Aşure dağıtımından, engelliler ile ilgili kamu spotuna, uyuşturucu ile mücadele konusundaki kamu spotundan, köy okulundaki çocukların lunapark gezintisinden,1400 adet erzak yardımı yaptılar.
Bu yazdıklarım sadece akılda kalan projeler…
Bende bu muazzam kuruluşa sonradan katılan biriyim.
Dışarıdan bakan bir göz ile konuya bakmam gerekirse kuruluşun gerçekleşmesinin ardından ortaya konulması muhtemel projeler beni de heyecanlandırdı.
Kuruluşundan kısa bir süre sonra platform başkanı Şengöz’ün teklifi ile aralarına katıldım.
Şimdi yeni bir dönem başlıyor…
Her şey daha güzel olacak.
Şengöz’e de teşekkür etmek gerekiyor.
Toplumun sönük hale gelen yardımcı olmak hissini tekrar canlanmasına vesile olan herkese başkan Şengöz’ün nezlinde teşekkür etmek önemli bir husus olacaktır.
İçinde insanlara yardım etme amacı taşıyıp kötü örnekler sebebi ile kendisini geri çeken bir çok insan Genç İzmitliler Platformunun dahiyane projeleri sayesinde tekrar ileriye doğru adım atacaklardır.
Kısacası Genç İzmitliler Platformu kendilerini insanlara yardım noktasında geri çekinlerin iyiliğe adanmış hayatların rehberi olacak.
Son olarak özel bir haber vereyim; Biliyorsunuz ki platform yeni dönemde teşkilatlanma anlamında da bir yeni oluşuma giriyor.
Bu anlamda yeni kurulacak üniversite teşkilatlanması adına çalışmalar sürüyor.
Kocaeli Üniversitesi’ne il dışında gelecek öğrencilerin katılımı ile kasım ayında bilgi yarışması düzenlenecek.
Yarışmada dereceye girecek beş öğrenciye çeşitli miktarlarda burslar ve çeşitli teknolojik ödüller verilecek.
Şengöz’e bu güzide kuruma beni dahil ettiği için bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem