18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit Liseli 966 Tarık

15 Eylül 2018 tarihli yazısı

Türk sinemasının en önemli jönleri kim diye sorulsa, çoğumuzun aklına gelecek ilk üç isimden biri olan Tarık Akan’ın ölümünün yarın ikinci yıldönümü.

Sadece kendisi olduğu için dahi ismi üzerinde uzun uzun konuşulmayı hak eden Tarık Akan’ın, İzmit için farklı bir önemi de var aslında.

Akan’ın hayatının dönüm noktaları, pek kimse bilmese de aslında hep İzmit’le kesişmiştir. Her ne kadar ve nedendir bilinmez ama hayat öykülerinde çok fazla yer almasa da, Akan’ın hayatında İzmit hep belirleyici bir kent olmuş.

tt

Yıllar önce, 1960’ların başında Hüseyin Yaşar Üregül isimli emekli bir albayın yolu İzmit’e düşer. O yıllarda henüz birbirinden ayrılmayan ve bugünkü Gazi Lisesi binasında ortak hizmet veren İzmit Ortaokulu ve İzmit Lisesi’ne gelen Üregül, oğlunu okulun lise bölümüne kayıt ettirmek ister. Babasının yanında okula gelen, uzun boyu ve yeşil gözleriyle dikkat çeken delikanlı, 1962 senesi sonbaharında 966 okul numarasıyla İzmit Lisesi’ne kayıt olur.

966 Tahsin Tarık Üregül olarak İzmit Lisesi’ne kayıt olan o delikanlı, Tarık Akan’dan başkası değildir. Tarık Akan’ın hayat öyküsünde orta okul ve liseyi Bakırköy’de okuduğu anlatılsa da, bizzat şahit olduğum İzmit Lisesi sicil defterlerinde gerçek benim anlattığım gibidir.

Sicil kayıtlarına göre 16.11.1962 de İzmit Lisesi’ne kayıt olan Akan’ın, okuldan ayrıldığı tarih olarak 19.9.1965 tarihi sicil defterine not düşülür. İzmit Lisesi’nin ardından İstanbul’a giden Akan’ın, kendisine “Ferit” karakteriyle büyük bir ün getiren sinemadaki başarı hikayesi, işte böyle başlar. Ünlü olduktan sonra Ferit’e hayran olan genç kızlar aslında ilkin, İzmit Lisesi koridorlarında Akan’a gönlünü kaptırmış, Hababam Sınıfı’nın kaçak öğrencisi Damat Ferit Özel Çamlıca Lisesi’nden önce ilk, İzmit Lisesi duvarlarından kaçmıştır.

 

İZMİT CEZAEVİ’NİN SIRRI

Tarık Akan'ın İzmit hikayesi burada bitmez. Aslında romantik komedilerin ardından "Kendimi buldum" dediği zor yaşamların baş rollerini, işçileri, ezilenleri anlattığı filmlerle tanışması da, bu ikinci İzmit günlerine rastlar. Bu filmlerden biri olan 1978 yapımı Maden filmini Sansür Kurulu'na götürmek için İstanbul'dan Ankara'ya yola çıkan Akan, sinemanın büyük ustalarından birini görmek ve onunla tanışmak üzere, bundan iki yıl önce yıkılan Kuruçeşme'deki İzmit Cezaevi'ne uğrar.

O yıllarda İzmit Cezaevi'nde yatan ve o andan sonra Tarık Akan filmlerinin başka bir biçime evrilmesine etki eden sebeplerden biri olan o isim, Türk Sineması'nın "Çirkin Kral'ı" Yılmaz Güney'den başkası değildir. Akan'la o ziyaretinde tanışan ve Akan'ın Ankara'ya götürdüğü fimi izlemek isteyen Güney, negatifleri alır.

download

Aynı gece İzmit'teki bir sinemayla anlaşarak, film makinesini cezaevine getirten Çirkin Kral, sonradan Tarık Akan'ın ödül alacağı ilk filmi olan Maden'i, İzmit Cezaevi duvarlarına gerdikleri bir çarşaftan mahkumlarla birlikte izler. Akan ve Güney arasında yıllarca süren dostluk ve Akan'ı; Sürü, Yol gibi kült filmlere taşıyan ikinci başarı yolculuğu da, işte İzmit Cezaevi'nde yaşanan bu tanışma hikayesiyle başlar. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği İzmit'ten Yeşilçam'a, romantik komedilerin genelde şımarık çocuğu "Ferit" olarak giriş yapan Akan, yolunun İzmit'e ikinci kez düşmesinin ardından artık hayat mücadelesindeki içimizden herhangi biri olur.

Yani aslında İzmit, Türk sinemasının ünlü jönü Tarık Akan'ın sadece içinden geçtiği bir şehir değil, aynı zamanda onun sinemasına yön veren olayların yaşandığı en önemli kavşak noktalarındandır da. Peki Yılmaz Güney'in İzmit Cezaevi'ne getirttiği film makinesi hangi sinemadan mı gelmiştir?

Bu konuda henüz kesin bir bilgiye ulaşamasam da, o yıllarda İzmit'te bulunan Oğuz, Emek ve Orduevi sinemalarından başkası olamayacağı kanaatindeyim. Eğer detayları öğrenebilirsem, hikayenin o kısmını da mutlaka paylaşmak isterim. Bu vesileyle Türk sinemasının iki jönü Yılmaz Güney’i ve ölümünün ikinci yıldönümünde Tarık Akan’ı rahmetle anıyorum.

 

KÖKSÜZ KELİMELER

Upuzun bir yolda olur da yönünü şaşırır, yanlış yöne gidersen sakın vazgeçme. İstikametini bildikten sonra sadece yarı yolda bırakanlar kaybolur..

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem