17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karaosmanoğlu’nun keyfine diyecek yok

Galip Ataman

12 Eylül 2018 tarihli yazısı

Türkiye içte ve dışta son yılların en sıkıntılı, hareketli günlerini yaşıyor.

Dışarda; Esed rejiminin sahiplendiği terör örgütlerinin baskısından kaçan Suriyeliler.

Bölgemizdeki savaşa son vermek ve sınır güvenliğimizi korumak için Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesi.

İçerde ABD Başkanı Trump’ın uyguladığı ekonomik ambargo sonrası döviz kurundaki artış, piyasalardaki zam furyası, TEFE-TÜFE artışı karşısında ayakta durmaya çalışan halk.

17 Eylül pazartesi günü başlayacak 2018-2019 eğitim öğretim yılı nedeniyle 600 bini Kocaeli’de olmak üzere yaklaşık 50 milyon öğrenci, öğretmen ve velinin telaşı.

Ama bunca yoğun hareketliliğe rağmen Türkiye’nin öncelikli gündemi, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler.

erdoğan-karaosmanoğlu

24 Haziran’da umduğunu bulamayan, sonrası genel başkan, çift başlılık ve parti içi sorunları çözemeyen CHP’nin gündeminde Kocaeli yok.

Genel başkanı güven tazeleyen, il teşkilatları istifa ettirilerek teşkilatlarını yenilemeye çalışan İYİ Parti, 24 Haziran’daki oy kaybını yaşamamak için işe sıkı sarılıyor.

MHP, iktidar değil ama AK Parti’nin “yedeğinde” iktidar partisi gibi açık ya da gizli ortaklıktan yararlanma peşinde.

AK Parti ise 7 Haziran 2015 ve 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde olduğu gibi 31 Mart 2019’da sendelememek ve tökezlememek için işi sıkı tutuyor.

Aday gösterilecek isimlerde aradığı kriterleri belirlerken ince eleyip sık dokuyor.

Aday olmayı düşünenlerin kulağı ise AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de.

 

KRİTERLER BELLİ

17 yılda girdiği 6 milletvekilliği, 3 belediye başkanlığı, 2 cumhurbaşkanlığı, 3 halkoylaması olmak üzere toplam 14 kez ipi göğüsleyen AK Parti, 31 Mart 2019’da kendi rekorunu kırarak 17’nci seçimini de kazanmak istiyor.

16 yıl aralıksız tek başına iktidar olan, 30 Büyükşehirden aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 18’ini alan AK Parti, 2019 da yerel yönetimlerde ki başarısını sürdürmek, Büyükşehir sayısını en az 25’e çıkarmak konusunda kararlı görünüyor.

Nereden mi biliyorum?

4 yıl Melikgazi, 7 yıl kayseri Büyükşehir olmak üzere toplam 11 yıl belediye başkanlığı yapan AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarından.

Aday olacaklara seslenen Sayın Haseki’nin, “1990’larda CHP’nin ideolojik belediyecilik, 2004-2018 arası AK Parti’nin Sosyal ve Hizmet Belediyeciliği yerini, 2019’da Vatandaşla El Ele, Gönül Gönüle Belediyeciliği alacak” sözlerinden.

“Halk Büyükşehirlerde kimi istiyor, ilçelerde kime göz kırpıyor?” sorusunun cevabını ararken aday gösterilecek isimlerde aranan kriterlerden.

Belediye Başkan adaylarında aranan olmazsa olmaz o kriterler nedir?

Bir: Deneyimli olması, iş, para, insan, mekan, algı yönetimini bilmesi.

İki: Erdemli, liyakatli, ahlaklı, tanınır olması, milletin beklentilerini karşılaması.

Üç: İnsanlarla olan ilişkisi, geçimi, tavrı. Alçak gönüllü, kibirli ve gururlu olup olmadığı.

Özetle: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği gönül belediyeciliğine yakın eğitimli, liyakatli, mütevazi, ekonomisi yerinde, vizyonlu, para ve şehri yönetebilen isimler arasından aday gösterilecek.

fikri-ıışık

 

GÜNDEMDE ÜÇ İSİM

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için belediyecilikten gelen, bakanlık yapan, milletvekilliği devam eden genel başkan yardımcısı Özhaseki’nin açıkladığı kriterlere uyan elbette çok sayıda isim var.

Son günlerde öne çıkan isimler; Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TC Hükümetlerinin son başbakan yardımcısı ve milletvekili Fikri Işık, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan.

Bu üç isimden, il başkanlığı, beş dönem milletvekilliği, Bilim sanayi ve Teknoloji, Milli savunma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan, halen milletvekili olan Sayın Fikri Işık yaptığı açıklamada, “İbrahim abinin olduğu yerde ben olmam” dedi.

Milletvekilli seçilen, iki dönemdir İzmit Belediye Başkanlığı yapan Dr. Nevzat Doğan ise “Ben İbrahim abinin aday olduğu yerde biz aday olmayız. Aday olmak da doğru değil” açıklamasında bulundu.

Ama Ak Parti´nin kuruluşunda Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte aktif görev alan il başkanlığı yapan, 1989-99 yılları arası 10 yıl Yuvacık, 2004’ten buyana aralıksız 3 dönem Kocaeli Büyükşehir olmak üzere toplam 24 yıl belediye başkanlığını başarıyla yürüten İbrahim Karaosmanoğlu topa hiç girmedi.

 

24 Haziran milletvekili seçimleri öncesi gündeme getirilen adaylığıyla ilgili soruları, “Bu dönemin sonuna kadar görevde kalacağım. İstifa et vekil ol demediler. İstesem olurdum. 2019’dan sonrası Allah bilir” diyerek başkanlığı milletvekilliğine tercih ettiği mesajı vermişti.

 

ADAYIM DEMEDİ

Başkan Karaosmanoğlu ile önceki gün gazeteci-başkan olarak değil 30 yıllık iki arkadaş olarak dostça sohbet ettik. Büyükşehir projelerini konuşmadık.

Bir ara söz seçimlerden açılınca, Fikri Işık ve Nevzat Doğan’ın “İbrahim abinin aday olduğu yerde biz aday olmayız” açıklamalarını hatırlattım.

Sevgili başkan, “29 Mart 2019’da Büyükşehir Belediye Başkanlığına dördüncü dönem adayım” demedi.

Ama “Yokum, demek bana yakışmaz. Siyaseten de doğru olmaz” dedi.

Ve ekledi, “Galip hocam, Biz de adayım demekle aday olunmaz. Genel merkezde 250 kişilik bir ekip, genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin kamuoyu ile paylaştığı aday kriterlerine uygun çalışma yapıyor. Büyükşehirler başta olmak üzere tüm illerde vatandaşın görmek istediği adayları belirlemek amacıyla saha araştırma ve anketler yaptırılıyor. Daha sonra elde edilen bilgiler telefonla telefon ile teyit ettiriliyor. Küçük ilçe ve beldelerdeki adaylarla ilgili çalışmaları o ildeki teşkilatlar yürütüyor.”

Sayın Karaosmanoğlu açık açık demedi ama 14 yıllık Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde alt yapıdan üst yapıya, ulaşımdan trafiğe, çevreden sağlığa, eğitimden kültüre, turizmden spora yaptığı hizmetlerin, hayata geçirdiği projelerin dikkate alınacağı imasında bulundu.

nevzatdoğan

*****************

 

KYÖD BAŞKANI DİDEM TURAN,

‘TEŞEKKÜR’ İÇİN NE BEKLİYOR

 

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile sohbet ederken Kocaeli Yükseköğrenim Derneği (KYÖD) binasını da sordum.

kyöd

İhale açıldığından haberi olmadığını, öğrendiğinde iptal edilmesi talimatı  verdiğini söyleyen İbrahim Başkan, “KYÖD beğensek de beğenmesek de bu kentte bir isim. Yıllardır hizmet veriyor. İstanbul’da yurtları vardı. İzmit’te okulları var. Ben de başkan olarak doğal üyesiyim., CHP toplantılarının burada yapılıyor olmasını ben de tasvip etmiyorum. KYÖD, 25 yıldır kiracı olduğu belediyeye ait binada hizmet vermeye devam edecek” dedi.

CHP’lilerin tekelindeki Kocaelispor’a sahip çıkarak borçlarını ödedikten sonra yine CHP’nin arka bahçesi gibi çalışan KYÖD’ün kira ihalesinin iptal edilmesine tavır alması nedeniyle sevgili başkanı tebrik ettim.

Daha sonra araştırdığımda, KYÖD binası ihalesinin ardından Başkan Karaosmanoğlu’nu ziyaret ederek kararı yeniden gözden geçirmesini isteyen Başkan Didem Turan, ihalenin iptal edilip KYÖD’ün üyelerine aynı yerde hizmet vermeye devam edeceğinin açıklanması üzerinden bir hafta geçti.

didem

Ama bina kira sözleşmesinin iptalinin ardından İbrahim başkanın kapısında nöbet tutan Didem Turan hanım, binada hizmete devam kararı alınmasını n ardından sırra kadem basmış.

Başkan Karaosmanoğlu’nu bırakın ziyaret etmeyi arayıp teşekkür bile etmemiş.

Öğrenince üzüldüm. Ne diyeceksin, tipik CHP davranışı!

 

********************

 

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN

BAYRAM’A “VALİ” MESAJI

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile genel sekreter İlhan Bayram geçen hafta bir dizi ziyaret için Ankara’daydılar.

bakan-soylu-ilhan-bayram

Öncelikli olarak 26-28 Ekim tarihlerinde yapılacak “Kartepe Zirvesi”ne bakanları davet etmekti.

“Göç Temalı” Kartepe Zirvesine davet etmek için ziyaret ettikleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun makamında geçen diyaloğu sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Başkan Karaosmaoğlu genel sekreteri İlhan Bayram’ı İçişleri Bakanı Soylu’ya “Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimiz İlhan Bey” diye tanıtır.

Münir-Karaloğlu

Sevgili İlhan bayram ile ilk kez karşılaşan Sayın bakan Soylu Başkan Karaosmanoğlu’na dönerek, “İbrahim Bey, Genel Sekreterleri Vali olan Kocaeli Büyükşehirde sıra İlhan beyde demek. İlhan beyi de vali yapalım” der.

Başkan Karaosmanoğlu Bakan Soylu’ya dönerek, Münir Karaloğlu’nun Hukuk, Ersin Yazıcı ve Tahir Büyükakın siyasal mezunu olduklarını hatırlatarak, “Sayın bakanın, önceki genel sekreterlerimiz mezun oldukları okllar nedeniyle vali oldular ve bu görevlerini başarıyla yürütüyorlar. Genel sekreterimizin Kocaeli’nde daha çok kalması, ortak önemli projelere birlikte imza atmak için mühendis kökenli İlhan Beyi seçtim” diyerek Büyükşehir Belediyesi genel sekreterliğinden sonra valilik geleneğini bozar.

Hatırlayalım: Büyükşehir Belediyesi ilk genel sekreteri Münir Karaloğlu önce Van, ardından Bursa Valisi oldu. Halen Antalya Valisi olarak görev yapıyor.

tahir

Karaloğlu’dan sonra genel sekreterlik koltuğuna oturan Ersin Yazıcı önce Rize valisi oldu. Ardından atandığı Balıkesir valiliği görevine devam ediyor.

Yazıcı’nın boşalttığı koltuğa oturan Tahir Büyükakın son Valiler Kararnamesinde Bilecik valisi oldu.

28 Haziran 2017’de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine atanan, 12 yılı İSU Genel Müdürlüğü olmak üzere toplam 34 yıldır kamunun değişik kademelerinde mühendis ve yönetici olarak geçiren İlhan Bayram belli mi olur Bakan Soylu’nun esprisi gerçek olur, Vali olarak emekli olur.

ersinyazıcı

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem