22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsan şarbonu değil, hayvan şarbonu

Ozan Özgenç

11 Eylül 2018 tarihli yazısı

Son günlerde arka arkaya bazı mahalle ve köylerde alınan karantina kararlarının ardından, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney’le yeniden görüştüm.

Geçen hafta yaptığımız ve bu sütunlardan aktardığım görüşmenin detayında Ergüney, Kocaeli’de son zamanlarda hastanelere yapılan bir şarbon vakası şikayeti gerçekleşmediğini belirtmişti.

Bu görüşmenin hemen akabinde bazı köy ve mahallelerde alınan karantina kararları, gözleri yine şarbon konusuna çevirince, ben arada geçen sürede her hangi bir değişiklik oldu mu diye, ilk ağızdan bilgi almak istedim.

Yaşanan karantina vakaları, hastanelere yansıyor mu? Şarbon şüphesiyle hastanelere bir başvuru var mı?

Ergüney, daha önceki görüşmemizde tekrarladığı gibi, Kocaeli’de bugüne kadar yaşanan tek şarbon vakasının, temmuz ayında yaşandığını ve o hastanın da tedavinin ardından taburcu edildiğini söyledi.

Ardından şöyle devam etti; “Aslında bu hastalığın atlanan iki boyutu var. Hayvan şarbonu ve insan şarbonu. Şu an Kocaeli’de dile getirilen, hayvan şarbonu boyutu. Karantinaya alınan bölgelere insan giriş çıkışı yasak değil. Yani insanlarda meydana gelen şarbon vakaları nedeniyle bir karantina durumu söz konusu değil. Ayrıca şarbon çok kere yanlış şekilde tekrarlandığı gibi bir virüs de değil. Şarbon bir bakteri. Bu konuda da yapılacak olan aşılamadır. Hastalığın bulaşmamış olduğu hayvanlar aşılanır. Hastalığın tespit edildiği hayvanlar için ne yapıldığı, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ve veterinerlerin konusu daha çok. Biz insanlara bulaşması halinde yapılacaklar kısmından sorumluyuz.”

BAYRAMDAN SONRA BİR VAKA OLMADI

“Bayram döneminde bir vaka yaşanmıştı. Onu dile getirmiştim. Ama daha sonra, bugüne kadar her hangi bir şarbon vakası yaşanmadı. Zaten böyle bir durum olsa, elektronik ortamdan bize hemen bilgisi düşer. Özel hastaneler, kamu hastaneleri ya da sağlık ocakları hiç fark etmez. Hepsinden haberimiz olur. Bizim böyle bir durumu gizleme gibi bir durumumuz da olamaz.” diyor.

Tabi bu hastalığın nasıl bulaştığını da merak ederek sordum.

Bir kere insandan insana bulaşıcı bir hastalık değil.

Hayvanlardan insana bulaşması için de, deri teması ya da et tüketimi yoluyla hastalığın bulaşma riski var.

Sözün özü, şu an ilimizde yaşanan durum hayvan şarbonu.

Çok şükür insanlarda henüz bir yansıması görülmemiş.

Tabi bu bilgiler, pazar günü itibariyle elde edilen veriler.

Sanırım yine de bir süre için kırmızı et konusunda daha hassas davranmak durumundayız.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı ve kasap esnafını biraz zor günler bekleyecek gibi.

Umarım ki bu süre çok fazla uzun sürmez.

Ve umarım İl Tarım Müdürlüğü de, tıpkı İl Sağlık Müdürlüğü gibi daha açık ve şeffaf davranarak, insanların rahatlamasına yardımcı olur.

 

-----------------------------

KÖKSÜZ KELİMELER

“Ne kadar süpürsen, ne kadar kıyı bucak temizlesen de, bazı şeyleri ortadan kaldıramıyorsun. Hiçbir şey olmamış gibi, bazı şeyler olduğu yerde öylece duruyorlar işte.”

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi