25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kent Ormanı'nı unuttuk mu?

10 Eylül 2018 tarihli yazısı

Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe’nin bakanlığı döneminin en önemli projelerinden biri hiç kuşkusuz Kent Ormanı Projesiydi. ‘İnsan ölür kalır eseri, eşek ölür kalır semeri’ diyen atalarımız boşa dememiş.

Aradan yıllar geçse de Kent Ormanı denince aklıma dost insan Osman Pepe gelir.

Tabi şimdilerde kabuğuna çekilmiş ara sıra dostları ile bir araya geliyor.

Bizim toplumumuz gücü sever.

Halbuki güç mü, vefa mı deseniz herkes vefadan bahseder.

Bakanken Ankara’yı arşınlayanlar şimdilerde acaba Pepe’yi arıyor mu diye merak ediyorum.

Bu girizgahtan sonra Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nin hemen üstünde bulunan 300 dönümlük alana kurulan Kent Ormanı'nda yürüyüş parkurları, piknik alanları, ibadethane, tuvaletler, spor sahaları ve seyir kulesi bulunmakta.

Açıldığı günü dün gibi hatırlıyorum. Sanayinin başkentinde böylesi bir yerin olduğunu görenler ise şaşırıyordu.

Şimdilerde maalesef sanki kaderini terk edilmiş gibi.

İçindeki ibadethane geçtiğimiz günlerde gittiğimde üzülerek söylüyorum ki, pislikten geçilmiyor, kapısı olmadığı için sokak hayvanlarının kaldığı bir yer haline gelmişti.

Hafta sonu tekrar Kent Ormanı'na gittim. İbadethane olarak kullanılan bölüm elden geçirilmiş ve bir de kapı konmuş.

8aaed684-9ec5-4b18-bdf8-9b627a02d03e

Gerçekten güzel olmuş.

Malum 85 bin öğrencisi bulunan Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin yürüme mesafesinde bulunan Kent Ormanı'nda ibadethane gibi birtakım eksikliklerin giderilmeye ihtiyacı var.

Mesela KOÜ Yerleşkesinden 300 metre üstünde bulunan Kent Ormanı'na gitmek için bir kaldırım yok.

Öğrenciler tehlikeli bir şekilde yoldan yürüyerek, Kent Ormanı'na ulaşmaya çalışıyorlar. Yine tuvaletlerde kesinlikle elden geçirilmeli. Şu anda pislik içinde ve bakıma ihtiyaç var.

Sadece kentimize değil, kardeş illerimize de kısa sürede muhteşem tesisler kazandıran Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz için benim bahsettiğim bu işler 3 günlük bir çalışma ile düzenlenebilir.

Hatta 300 dönümlük alan içersine yaz kış kullanılabilecek yeni piknik masaları da bu bölgenin cazibesini arttırırken, geleceğimizin teminatı dediğimiz ailelerinden uzakta kalan öğrencilerimize de bu yenilikler moral olacağını düşünüyorum.

WhatsApp-Image-2018-09-09-at-09.56

Son söz olarak bir de o bölgeye herkes köpeğini bırakıyor ve Umuttepe doğal sokak hayvanı yaşam alanı gibi oldu. Her gün bir köpek saldırısı olduğunu ve buna göre de önlem alınması gerektiğini de sözlerime eklemek isterim.

 

------ 

Mutlaka söyleyeceğim sözüm var.

Son günlerde Türkiye’ye örnek olan çalışmalara imza atan Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimiz ile ilgili ipe sapa gelmez dedikodu üretenler var.

Tüm bu yapılanları görenlerin şimdi ‘ama’ gibi davranmaları işin acı tarafı. Birileri kendi yapamadıklarını unutup bizi karalamaya çalışıyorlar. Benim ve arkadaşlarımın tek derdi şu anda Derince Çınarlı'da tamamlanan 138 adet konutlarımızı teslim etmek. Mutlaka herkese verecek bir cevabım var. Her şeyin sırası var.

a4d9780c-9b2c-4924-bf83-489e99ffffc0

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem