16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOGACE Başkanı Çetin “Teşekkürü” hak etti

Galip Ataman

07 Eylül 2018 tarihli yazısı

Son günlerde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) Başkanı Çetin Gürol ile ilgili dedikoduları, iddiaları, masa başı asparagas yorumları üzülerek okuyorum.

Yıldızı parlayan, ünü Türkiye’ye yayılan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti etkinliklerini kıskanan gazetecilerin “egolarını” tatmin için bu tür iddialarla üyesi oldukları cemiyeti itibarsızlaştırmak girişimlerini anlıyorum.

Ama görevleri çalıştıkları belediyelerin projelerini öne çıkarmak olan bazı çalışanların “tehdit, şantaj” ile üyeleri Başkan Çetin Gürol’a karşı tavır almaları için ikna çabalarını anlayamıyorum.

Bırakalım herkes işini yapsın. KOGACE üyeleri olası bir seçimde oylarını özgürce kullansın.

Bu tür “belden aşağı” oyunlara alet olan belediye çalışanları yaklaşan yerel seçimler öncesi ekmeğini yedikleri kurumların projelerini kamuoyu ile paylaşmaya devam etsin.

Belediye olanaklarını, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ni yönlendirmek ve seçimde oy kullanacak gazetecileri ikna için değil dün olduğu gibi cemiyetin ihtiyaçlarını karşılamak için kullansın.

çetin-gürol

ÇETİN GÜROL NE YAPMIŞ

İsterseniz Çetin Gürol’un ne yaptıklarına geçmeden önce Kocaeli’de onlarca, yüzlerce, binlerce, on binlerce üyesi bulunan eğitim, sağlık, işçi sendikaları başta olmak üzere aralarında Baro’nun da bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütleri ile derneklerin ne yapmadığına bakalım.

Öğretmenlerin başını sokacağı ev yok. Öğretmenler sosyal tesis olarak devlerin öğretmenevlerini kullanıyor.

Sağlıkçıların bırakın konutu öğretmenevi benzeri sosyal tesisten de mahrum.

Tabip odası sosyal tesisi ile yetiniyor, Baro adliyeye tahsis edilen alanın 5 dönümüne tesis kuracağını söyleyerek övünüyor.

Borç batağındaki KYÖD, CHP toplantılarına ev sahipliği, üyelerine içki servisi yapan mekanı kaçırdığı için karar kara düşünüyor.

Sayıları yüzlerle binlerle telaffuz edilen çeşitli dernek ve sivil toplum örgütü başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere değişik belediyelerin lütfettiği mekanlarda üyelerine hizmet vermeye çalışıyor.

Gelelim Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetiminin üyelerine verdiği sosyal, toplumsal hizmetlere.

Çetin Gürol’dan önceki başkanların ne yaptığını, ne yapmadığını yazacak, eleştirecek, suçlayacak değilim.

Benim işim ve görevim değil. O işi gazeteciliği itibarsızlaştırmak adına görev edinen yeterince cemiyet üyesi belediye çalışanı var.

Bugünlerde genç, yetenekli, gazetecilikten başka iş yapmayan, gazete patronu olmayan 81 il içinde tek cemiyet başkanı olan Çetin Gürol, son zamanlarda hedef tahtası seçildi, günah keçisi ilan edilmek isteniyor.

IMG-20180906-WA0003

Neymiş efendim, Çetin Gürol deniz manzaralı konut sözünü tutmamış, aradan aylar geçmesine rağmen konutlar teslim edilmemiş, hak sahibi gazeteciler sıkıntı yaşıyormuş.

Çetin Gürol’u suçlayanlar, önce inşaatı biten konutların ruhsat ve iskanını 6 aydır bekleten, sürüncemede bırakan, vermeyen belediyeyi ve belediyeye baskı yapanları sorgularlarsa oynanmak istenen oyunu sanırım anlarlar.

Çetin Gürol’un başkanlığı döneminde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin neler yaptığını anlatmak bana düşmez, haddime de değil.

Zamanı geldiğinde ortam oluştuğunda çıkarlar gerekli açıklamayı yaparlar.

Bir: Çetin Gürol yönetimindeki cemiyet, bugün bayrak açanların da imzasıyla gazetecilere deniz manzaralı 138 konut yaptırdı.

İki: Hazineden arsanın tapusu alındı. Konutların kurası çekildi. Derince Belediyesi sınırları içindeki konutların ruhsatı, kullanım belgesi, iskanı içerden ve dışardan tüm engellemelere rağmen alındı.

Üç: 17 Eylül Pazartesi günü 138 konutun anahtar teslim töreni yapılacak.

Dört: Büyükşehir Belediyesi desteğiyle muhabirlere 138 bilgisayar, İzmit Belediyesi desteğiyle de 250 bisiklet dağıtıldı.

Beş: Cemiyet adına bir hizmet aracı, bir dükkan, 2 bin 200 metrekare arsa, Bodrum’da devre mülk kazandırdı.

Altı: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1922 tarihinde yaptığı ilk ve son basın toplantısı yıl dönümünde ağabeylerinin 1989 yılında aldığı karar doğrultusunda düzenlediği “Basın Onur Günü” ile Kocaeli ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyetini yurt içi ve yurt dışında duyurdu, tanıttı.

Yedi: Her türlü zorluğa ve engellemelere rağmen Basın Sitesini kurarak 138 gazeteciyi konut sahibi yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ve yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyorum.

Sekiz: Basın Sitesi yapımının ilk günden itibaren her aşamasında her türlü desteği veren, sorunlarını çözen Sayın Fikri Işık, Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, TOKİ Başkan ve Konut Kredileri yöneticileri başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.

Dokuz: Basın sitesinin iskan sorunlarının çözüldüğü haberini yapan gazeteleri ve yetkilileri kutluyorum. Kıskançlıktan tek kelime yazmayanları kınıyorum.

On: Basın Sitesinde ev sahibi olan gazeteci dostlara hayırlı olsun diyor, deniz manzaralı konutlarında sağlıklı, huzurlu yaşam sürmelerini diliyorum.

SONUÇ: Kim hangi yolu denerse denesin Çetin Gürol’u itibarsızlaştırarak cemiyeti ele geçirmek isteyen bazı belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu üyeler amaçlarına ulaşamayacak. Onlar konut sözünün tutulmadığını ileri sürerek meyvalı ağacı taşlamaya, başkan ve sağduyu sahibi üyeler de cemiyete sahip çıkmaya devam edecek.

IMG-20180906-WA0013

 

**************

BAŞKAN DOĞAN’DAN

AMERİKA’YA MİSLLEME

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın Türklük, millilik konularındaki hassasiyetini biliyorum.

Çok değil mart ayında Fransa’nın Strasburg kentinde da düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde, Türkiye aleyhine yapılan eleştirilere verdiği tepki hala arşivlerde duruyor.

O toplantıda Avrupa Birliği ülkelerine seslenirken yaptığı, “Gittiğiniz yol doğru yol değil. Yanlış yıldasınız. Bu yanlıştan bir an önce dönün” çağrı hala kulaklarımızda.

2017 yılında da Hollanda ve Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti yetkilerinin ülkelerindeki vatandaşlarla buluşmasın engellemelerine, “Türkiye’nin yetkililerini engelleyen bu ülkeler PKK gibi terör örgütlerinin çalışmalarına izin veriyorlar. Bu çifte standart değildir de nedir?” diyerek sert tepki göstermişti.

Nevzat başkan içerde FETÖ/PDY Silahlı terör örgütü, dışarda PKK teröristleriyle amansız mücadele ederken şimdi ABD ve Başkanı Trump’un ekonomik ambargosuna karşı dik durmak, tavır almak zorunda kaldı.

Başkan Doğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından bir süre önce Türkiye’ye başlatılan ekonomik ambargoya karşı tepkisi sert oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan ürünlerine boykot çağrısı üzerine kalıcı ve yapıcı bir dizi önlemler alan Nevzat Doğan’ın bu tavrı her zaman olduğu gibi diğer belediyelere de örnek olacak gibi görünüyor.

Nevzat Başkan Türkiye’nin ekonomik özgürlüğünü koruma mücadelesi verirken bir dizi yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

 BAŞKAN-DOĞAN

MİLLİ VE YERLİ

Konu Türkiye ve menfaatleri olunca, çağrı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelirse İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı tutabilene aşk olsun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ABD, kredi kuruluşlarının Türkiye’ye kredi vermesinin önünü kapatacakmış. Türkiye bu günlere o kredi kuruluşlarıyla mı geldik. Biz istiklal ve istikbal mücadelemizi geçmişte nasıl verdiysek, bundan sonra da bu mücadeleyi aynı şekilde vermeye devam ederiz. Şunu da bilmeleri lazım: Biz göbeğimizden Amerika’ya bağlı değiliz. Biz halkımızla milletimizle bugüne kadar nasıl el ele dayanışma içinde olduysak aynı şekilde yolumuza devam ederiz” dediği gibi startı verdi.

İzmit Belediyesi’nin milli ve yerli strateji uygulama planını hayata geçirmek için düğmeye bastı.

İlk olarak, İzmit Belediyesi bundan sonra yapacağı tüm ihalelerle alımlarda milli ve yerli şartı arayacak.

Sonra bugüne kadar yapılan sözleşme, protokol ve ihalelerde varsa Amerikan menşeli malların kullanımının iptali için yasa ve tüzükler doğrultusunda gereğini yapacak.

Belediye hizmet aracı kiralamalarında yerli-milli olmasına özen gösterilecek.

Müteahhitlerle yapılan sözleşmelerde, kullanılacak malzemelerin milli-yerli olma zorunluluğu şartı getirilecek.

Belediyeye ait sosyal tesis ve yerleşim birimleriyle tüm ünitelerinde kullanılan yiyecek ve içecekler yerli ürünlerden tercih edilecek. Özellikle ABD menşeli ürünler belediyeye sokulmayacak.

Kırtasiye malzemelerinde fotokopi kağıdı dahil tüm ürünlerin yerli olmasına dikkat edilecek.

Belediyenin ihtiyaç sahiplerine dağıttığı gıda ve giysilerde de yerli olma şartı aranacak.

SONUÇ: Türkiye’ye ekonomik ambargo uygulayarak köşeye sıkıştıracağını sanan ABD ve Başkanı Trump İzmit’te, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi kendi göbeğini kesen kararlı, dik duran başkan Nevzat Doğan’a tosladı.

Sevgili Nevzat Başkan, yabancı mal kullanımına karşı savaş açmışken bir de Türkçe dışında yabancı dil tabelaları ile mücadele etse ne iyi olur.

 

 

******************

HALİS HOCAYA

ÖSYM GÖREVİ

 

Kocaeli sanayi kenti olarak binilse de son zamanlarda üst düzey bürokrat ve siyasetçi yetiştiren okul olarak anılıyor.

AK Parti kurucularından milletvekili Vecdi Gönül, Nihat Ergün, Osman Pepe, Fikri Işık bakanlık yaptı.

Kocaeli’nin yetiştirdiği siyasetçi Meral Akşener İYİ Parti Genel başkanı, milletvekili Lütfü Türkkan TBMM Grup başkan Vekili, MHP milletvekili Saffet Sancaklı MYK üyesi, CHP milletvekili Haydar Akar PM, Fatma Kaplan Hürriyet TBMM Divan üyesi, Hurşit Güneş genel başkan yardımcısı oldu.

Büyükşehir Belediyesi Genel sekreterleri Münir Karaloğlu, Ersin Yazıcı, Tahir Büyükakın çeşitli illere vali olarak atandı.

IMG-20180906-WA0002

Bir dönem Kocaeli valiliği yapan Ercan Topaca, görevini Ankara Valisi olarak sürdürüyor.

Kocaeli Üniversitesi önceki rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu YÖK Başkan Başdanışmanı, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve genel müdürü yapıldı.

Son olarak KOÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halük Aygün ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Başkanlığına atandı.

Bürokrat ve akademisyenlerin tamamının imzasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunması bir tesadüf değil.

Kocaeli’den yetişen bürokratların tamamına baktığımızda, belli ki Sayın Cumhurbaşkanı atamaları ahbap çavuş ilişkisi ile değil güven, liyakat, bşirikim ve deneyimlere bakarak yapmış.

 

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Halis hocanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ÖSYM Başkanlığına atanmasını birkaç yönden önemsiyorum.

Bir: Halis hoca, milli eğitim bakan yardımcısı yapılan Prof. Dr. Mahmut Özer’in boşalttığı koltuğuna oturacak olması.

İki: Ulusal ölçekte yıllık ortalama 10 milyonun üzerinde adaya sınav hizmeti sunan ve bu ölçekte ülkemizin yanı sıra dünyada tek sınav merkezi ÖSYM’yi yönetecek olması.

Üç: Geçmişte hesaplama ve yerleştirme hataları nedeniyle hakkında soruşturma açılan, başkanları istifa eden ÖSYM’nin başına geçecek olması.

Dört: Türkiye’de binlerce profesör, yüzlerce dekan, 81 il ÖSYM Koordinatörü arasından seçilmiş olması.

Beş: Kocaeli Üniversitesi’nde meslek yüksekokul müdürlüğü, Fen-Edebiyat fakültesi matematik bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, 7 yıl dekanlık, 8 yıl ÖSYM Bölge koordinatörlüğü yapmış olması.

Çalışkanlığı, dürüstlüğü, performansı, birikimi, deneyimi, sosyal projeleri, yardımseverliği öne çıkan Prof. Dr. Halis Aygün’ü, ÖSYM Başkanlığına atanması nedeniyle kutluyorum.

Türkiye’de çok az akademisyene nasip olan yurt dışında “matematik ve istatistik” doktorası yapan halis hocanın yeni görevinde de öncekilerde olduğu gibi başarılı olacağına inanıyorum.

Kocaeli’nde ÖSYM koordinatörlüğü yaptığı 8 yılda yüzbinlerce öğrencinin sınavında en küçük aksaklık ve olumsuzluk yaşanmamış olması Halis hoca için en önemli ve ciddi referans olarak düşünüyorum

Haberi alınca konuştuğum Halis hoca, “Galip hocam, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirine layık olmak için çalışacağım. YÖK Başkanımız, KOÜ Rektörümüz ve yöneticiliğinden çok şey öğrendiğim Sezer Komsuoğlu hocamı hiçbir zaman mahcup etmeyeceğim” dedi.

Kendini sürekli yenileyerek ve değişime hızla uyum sağlayarak, tüm çalışmalarını bilimsel yöntemler doğrultusunda planlayıp, geçerli, güvenilir, adil ölçme ve değerlendirme sistemi oluşturan ÖSYM gibi çok önemli bir kurumun başına geçen Halis hocamı bir kez daha kutluyor, başarılar diliyorum.

Yolun açık olsun Halis hocam. Allah utandırmasın!

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem