26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

O paraya efsane, Fatsa’dan dönemez

Ozan Özgenç

04 Eylül 2018 tarihli yazısı

Geçtiğimiz hafta sonu Alikahya’daki yeni stadyumun açılışı yapılırken, ister istemez bir heyecan kaplıyor içinizi.

Yıllardır sahip çıkılmayan, bir dönem bilerek ölüme terk edilen ama adeta küllerinden doğarak yeniden ayağa kalkmaya çalışan Kocaelispor, 3. Lig’teki ilk maçını, 33 bin kişilik yeni stadyumda yaptı.

Belki stadyumun tamamı dolmadı ama 25 bin civarında taraftar tribünlerde takımını destekledi.

Öyle ki zamanında Kocaelispor için kurtarılamaz, yenisine bakalım diyenlerle, Kocaelispor’u bırakmayız diyenler aynı tribünlerdeydi.

Kent bütünlüğü ve Kocaelispor’un geleceği için önemli bir durum bu.

İşin diğer bir boyutu ise, bayramda önce yine kentteki tüm siyasi partiler ve önemli STK’ların da içinde bulunduğu, Valilik ve Büyükşehir tarafından Kocaelispor yararına organize edilen, “Efsane geri dönüyor” kampanyası.

O kampanya toplanan paraları, hafta hafta valilik açıklamaya başladı.

Geçtiğimiz hafta 11 bin TL civarında yardım toplandığı açıklanırken, dün açıklanan rakam 26 bin TL civarındaydı.

Yani bir haftada, 15 bin TL para toplanmış.

Kocaelispor’un stadyum açılışının etkisiyle, desteğin, heyecanın en yükseğe çıktığı haftada dahi rakamın buralarda kalması çok düşündürücü.

Toplanan rakam sadece 26 bin TL.

Bu kampanyanın başladığı gün bir araya gelip fotoğraf verenler ceplerinden yalnızca biner TL bağışlasalar, bugün o paranın 50 bin TL’yi geçmesi gerekirdi.

Oysa toplanan bu 26 bin lira ile, bırakın efsanenin geri dönmesini, takım kafilesi bu hafta konuk ettiğimiz Fatsa deplasmanına gitse geri dönemez.

Vali Hüseyin Aksoy bu konuda en fazla çabayı verenlerin başında geliyor.

Her hafta toplanan bağışları açıklayarak, kampanyaya destek için çağrılar yapıyor.

Ama Aksoy’un dışında kimseden ses, seda çıktığı yok.

Yani Kocaelispor için bağırmak, çağırmak, kampanya düzenlemek, forma giymek, fotoğraf vermek falan güzel de…

Biraz da elinizi cebinize atsanız iyi olmaz mı?

Çünkü bu kampanya eğer utanç verici bir rakamda kalırsa, bu ayıp emin olun hepimize ömür boyu yeter.

VALİLİK

 

************************ 

Kocaeli’de şarbon tehlikesi yokmuş

 

Son bir haftadır başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, ülkenin belirli bölgelerinden gelen şarbon hastalığı vakaları nedeniyle, halkın belirli bir bölümünde panik havası var.

Ne yalan söyleyeyim, ben de durumun ne olduğunu herkes gibi merak ediyorum.

Tabiki ülkenin her tarafı bizim için önemli.

Üstelik kesilerek mutfaklarımıza et olarak gelen bu hayvanlar, ülkenin her yerine dağılıyorlar.

Yani, Kocaeli’ye de aynı hayvanlardan gelme ihtimali var. Bu açıdan bakınca, yaşadığımız şehirdeki durum daha da önemli bir hal alıyor.

Bu amaçla ben durumun Kocaeli’deki boyutunu merak ederek, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü ve Kasaplar Odası’nı aradım.

Hem insan, hem de hayvan sağlığı açısından durumu öğrenmeye çalıştım.

Aldığım bilgiler, Kocaeli’de şarbon tehlikesi olmadığı yönünde.

Özellikle tatilde olmasına rağmen telefona çıkarak konu hakkında açıklamalar yapan İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney’in, konuyu izindeyken de takip ettiğini gördüm.

Tabi İl Sağlık Müdürlüğü, bu tip vakalarda işin tedavi tarafı.

Yani konuyla ilgili bir başvuru olduğu zaman, vakanın görüldüğü insanları iyileştiren taraf.

Peki şarbon konusunda kamu hastaneleri başta olmak üzere, Kocaeli’deki hastanelere gelen vaka durumu nedir?

Ergüney şöyle cevapladı; “Kocaeli’de sayıca önemli bir vaka durumu olmadı. Bir süre önce Gölcük’te bir vatandaş benzeri bir şikayetle gelmişti. O vakada da gerekli tedavi yapılarak, hasta taburcu edildi. Bunun dışında hastanelere ulaşan her hangi bir şikayet olmadı. Olduğu takdirde vatandaş zaten ihbarda bulunuyor. Yani bu konuda yoğun bir bildirim yok. Biz olayın tedavi tarafıyız. Ortada ciddi bir durum yokken de, bir açıklama yaparak vatandaşı paniğe sürüklemenin gereği yok. Eğer öyle bir durum olursa da gerekli açıklamayı muhakkak yaparız.”

Yani Ergüney kısaca, konuyla ilgili bir vaka yaşanarak tedavi edildiğini belirterek, hastanelere bu yönde gelen yoğun bir şikayetin olmadığını söylüyor. Ortada da ciddi bir durumun olmadığını ekliyor.

 ***

İşin diğer tarafında ise hayvan sağlığı ve onlar üzerinden insan sağlığıyla ilgilen İl Tarım Müdürlüğü ve Kasaplar Odası var. Gün içinde defalarca aramama rağmen, İl Tarım Müdürlüğü’nden kimseye ulaşamadım. Bayramda rahmetli olan eski İl Tarım Müdürü İlhan Özel’in ardından müdürlükte bir kopukluk mu oldu, yoksa konunun hassasiyetinden mi bilmiyorum ama muhatap olacak kimseye ulaşamadım. Hatta müdürlükten bir personele, kendi cep telefon numaramı vererek  ilgili kişinin beni aramasını bekledim ama dönen olmadı.

Bu tip durumlarda kurumlarımızın ben daha şeffaf ve halkı aydınlatıcı olmalarının, konunun hassasiyeti bakımından daha doğru olduğu inancındayım. Çünkü böylesi durumlarda ses çıkmadıkça, konuya ilişkin şüpheler artar. Gereksiz bir beklenti ve panik havası oluşur. O yüzden  şeffaflık çok önemli diye düşünüyorum.

Kasaplar Odası Başkanı Rasim Özkul’la da konuştum. Kendisi de çok fazla bir bilgiye sahip değil. O da İl Tarım Müdürlüğü ile istişare ettikten sonra daha fazla bir bilgi verebileceğini söylüyor ama Kocaeli’de sıkıntılı bir durum olmadığını ekliyor. Geçtiğimiz Cuma günü İl Tarım Müdürlüğü’nde yaptıkları toplantıda şarbon vakasıyla ilgili bir durumun olmadığını gördüğünü söylüyor.

Özkul, “Dün yine mezbahadaydık. Orada da öyle bir  durum yok. Şarbonlu hayvanlar zaten yurt dışından geliyor. O hayvanlar da karantinaya alınmış. Bu hayvanlardan Kocaeli’ye gelmedi. İlimizde şarbonlu hayvan yok.” dedi.

Yani, hem kasaplar hem de hastaneler boyutunda, Kocaeli’de şarbonlu et konusunda bir veri yok.

İl Sağlık Müdürü “Ciddi bir durum yok”, Kasaplar Odası “Şarbonlu hayvan yok” diyor.

İl Tarım Müdürlüğü de bir açıklama yaparsa, onu da yayınlayarak durumu daha da netleştirebiliriz belki ama netice itibariyle resmi açıklamalardan öyle anlaşılıyor ki, Kocaeli’de ciddi bir şarbon tehlikesi yok.

Yine de herkesin en azından bir süre için, eti aldığı yer konusunda dikkatli olmasında fayda var.

ergüney

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi