23 Nisan 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

LGS’de Kocaeli farkı Anadolu liseleri ful çekti

Galip Ataman

03 Eylül 2018 tarihli yazısı

Ortaokul 8. Sınav öğrencilerinin girdiği TEOG yerine getirilen LGS (Lise Geçiş Sınavı) 2 Haziran’da yapıldı.

Sonuçların açıklanmasının ardından 26 bin 996 kontenjana karşılık tercih yapan 24 bin 175 öğrenciden 21 bin 876’sı istediği liseye yerleşti.

2 bin 820 kontenjan ayrılan 8 fen, 2 sosyal, 1 anadolu, 7 imam hatip anadolu, 17 mesleki teknik anadolu lisesine bin 777 öğrenci ilk tercih döneminde, bin 107’si nakil dönemlerinde kayıt yaptırdı.

“Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile yerleşen öğrenci sayılarına baktığımızda yığılmanın Anadolu liselerinde olduğunu, imam hatip Anadolu ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin tercih edilmediğini görüyoruz.

 

KONTENJAN AÇIĞI 6 BİN

Başlıkta ki 6 bin kontenjan açığına bakarak dışardan ahkam kesip gazel okuyanlar gibi yanılgıya düşmesin.

Aksine vereceğim rakamlar, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinin aldığı önlemlerle Kocaeli farkını açık ve net gösteriyor.

“Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile öğrenci alan liselerin kontenjanlardaki ayrıntıya baktığımızda;

İlk kontenjanlar; 10 bin 666 Mesleki ve Teknik Anadolu, 9 bin 514 Anadolu, 3 bin 980 İmam Hatip Anadolu liseleri olmak üzere toplam 24 bin 160.

Rasim hocanın kişisel çabaları sonrası Anadolu liselerine bin 984, meslek liseleri sağlık, adalet, turizm bölümlerine 788 ek kontenjan alınınca 24 bin 160. olan sayı 26 bin 930’a yükseldi.

Alınan ek kontenjanlar sonrası Anadolu liselerine 11 bin 141 öğrenci yerleşirken 357 kontenjan boş kaldı.

Anadolu Meslek liselerine yerleşen öğrenci sayısı 7 bin 641, boş kalan kontenjan 3 bin 811 oldu.

Anadolu İmam hatip Liselerine ek kontenjan alınmaması nedeniyle ilk günkü 3 bin 980 kontenjanın 2 bin 148’i yerleştiğinden bin 832 kontenjan boş kaldı.

Toplama baktığımızda; Kocaeli’ye verilen ilk kontenjan, Rasim hocanın girişimiyle sağlanan 2 bin 770 ek kontenjan ile toplam kontenjan 28 bin 930, yerleşen öğrenci sayısı 20 bin 930, toplam boş kontenjan 6 BİN.

 

Öğrenci ve velilerinin isteği doğrultusunda alınan 2 bin 770 ek kontenjanın liselere göre dağılımı şöyle;  

Akademik liselere bin 580, meslek lisesi sağlık programı 816, meslek lisesi turizm programı 238, meslek lisesi adalet programı 136.

SONUÇ: Akademik liselere bin 580, meslek liseleri sağlık, adalet, turizm programlarına toplam bin 190 ek kontenjan alındı. Anadolu İmam Hatip Liseleri kontenjan artışı SIFIR.

6 Bin boş kontenjanın liselere göre dağılımı da şöyle; Anadolu İmam Hatip Lisesi bin 832 (Doluluk yüzde 52, boş yüzde 48), Anadolu meslek Lisesi  3 bin 811, (Doluluk yüzde 66, boş yüzde 44), Akademik Lise 357 (Doluluk yüzde 99, boş yüzde 1).

öğrenciler

VELİ-DER YANILTIYOR

Gelelim Öğrenci-Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı öğretmen, bir dönem Eğitim-Sen yönetiminde bulunan Göksal Yılmaz’ın açıklamasına.

Başkan Yılmaz, “Kocaeli milli eğitim müdürlüğü, öğrenciler istemedikleri okulları tercih etmek zorunda bırakılarak mağdur edilecek. İmam hatipler değil Anadolu liseleri kontenjanları arttırılarak çocuklarımıza sahip çıkalım” açıklamasıyla okuduğunu anlamadığını, rakamları yanlış yorumladığını, kamuoyunu yanılttığını göstermiştir.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan Veli-Der Başkanı Yılmaz’dan Kocaeli milli eğitim yöneticilerini eleştirmek yerine öğrencilerin isteği doğrultusunda Anadolu liselerine ek kontenjan sağladığı için Rasim hoca ve ekibine teşekkür etmesini beklerdim.

Umarım Veli-Der başkanı Yılmaz, öğrencileri ve velileri tahrik etmek huyundan vazgeçer, Rasim hocanın kapısını çalarak kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği için özür diler, özverili çalışmaları nedeniyle milli eğitim çalışanlarına teşekkür eder.

Ama sanmıyorum. Amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan Yılmaz, Rasim hocaya teşekkür etmeyeceği gibi bildiğini okumaya, öğrenci ve velilere yanlış bilgilendirerek tahrik etmeye devam edecektir.

 

***************

 

TURİZM KENTİ KOCAELİ’DE

HER ŞEY VAR “TURİST” YOK

 

Kocaeli’nin turizm sevdalısı valisi ve belediye başkanları var.

Marmara ve Karadeniz ile Sapanca Gölüne kıyısı olan denizi, mavi bayraklı plajları, bin 600 metre yükseklikte kış sporları merkezi var.

Yayla ve dağ turizmine uygun bitki örtüsü, kanyonlar, şelaleler, vadiler var.

Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet dönemlerinde farklı uygarlık ve kültürlerin yaşadığı zengin kültürü ve tarihi var.

Sağlık turizmini geliştirmek için projesi ve sermayesi hazır yatırımcıları var.

Yerli ve yabancı turistlere göstereceğimiz, anlatacağımız tarihi konaklar, Nicomedia, Bithynia, Astakos, Akçakoca Bey, Fatih Otağı, Anibal Tepesi, Hereke halısı, Osman Hamdi Bey müzesi var.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve son basın toplantısını yaptığı, Osmanlı’dan kalan köşkü var.

TÜRSAB bürosu var ama bırakın kalmayı günü birlikte de olsa uğrayan, ziyaret eden yerli ve yabancı turist yok.

Turiste gel deyince gelmediğine göre yapılacak iş; Turistik tesisler kurmak isteyen yatırımcılara yardımcı olmak ve buralarda çalışacak nitelikli eleman yetiştirecek okullar açmak.

Kartepe’de 6 yıl önce planlanan bugünlerde inşaatın sonuna gelinen 180 yataklı “Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi” gibi.

Maşukiye Motali Restaurantı geçip Korupark piknik alanı karşısında 26 dönümlük orman alanında yapılan pansiyonlu okul için start 2012 de verilmişti.

Göl manzaralı 180 yatak kapasiteli otelde Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi öğrencileri eğitim alırken yerli ve yabancı turisteler de konaklayacaktı.

O tarihlerde 2013-2014 eğitim-öğretim yılına yetiştirmesi planlanan otel ve okul yer tahsisinden ihale aşamasına kadar karşılaştığı sorunları aşamayınca inşaatın tamamlanarak eğitime başlaması 2019-2020 yılına kaldı.

TOKİ tarafından 17 milyon 500 Bin TL’ye yapılan “180 yataklı otel ile Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi” inşaatında yeni sürprizlerle karşılaşmaz, zamanında açılmasını sağlayarak önemli bir eksikliği gideririz.

TURİZM_MESLEK_GENEL_11

turizm-lisesi-bitince

**************

 

NUH EĞİTİM KAMPÜSÜ

29 EKİM’DE AÇILACAK!

 

17 Eylül’de çalacak ilk ders zili ile başlayacak 2018-2019 Eğitim Öğretim öncesi öğrencisinden velisine, öğretmeninden müdürüne kadar herkes telaşlı.

En çok da İzmit, Gazi ve Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, 50. Yıl Ortaokulu, Hızır Reis İlkokul öğrencileri ile velileri.

Sordukları soru ise “Yenimahalle’de yıkılan cezaevi yerine yapılan Nuh Çimento Eğitim Kampüsü 17 Eylül’e yetişecek mi?”

Nuh Eğitim Kampüsünün 17 Eylül’e değil de 29 Ekime yetişeceğini söyledikten sonra nedenlerini anlatalım.

nu-çimento-lisesi

Bir: Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfının 17 milyon TL harcadığı, müteahhitliğini Recep Haldız’ın sahibi olduğu RHZ firmasının üstlendiği 64 derslikli 3 okul, 30 atölye ve spor salonundan oluşan Nuh Eğitim Kampüsü inşaatı bitti. Bugünlerde geçici kabulü yapılarak, donatım izni verilecek.

İki: Nuh Eğitim Kampüsü bitmesine bitti ama kampüsün önündeki tek ve en büyük engel çevre ve bahçe düzenlemesi.

Üç: Çevre düzenlemesi için para isteyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Milli eğitim 2.5 milyon TL vermezse dış duvarları yaparız ama okulun çevre ve bahçe düzenlemesine karışmayız” deyince işler aksadı.

Dört: Milli eğitim 2.5 milyon TL vermeyi kabul edince Büyükşehir Belediyesi çevre ve bahçe düzenlemesine başladı. Hızlı çalışmasına rağmen 17 Eylül’e yetişmesi imkansız.

Beş: Çevre ve bahçe düzenlemesinin yanı sıra sınıfların ve atölyelerin donatımı eklenince Nuh Eğitim Kampüsünün eğitin öğretime başlaması Cumhuriyetin ilan edilişinin 95. yıldönümü 29 Ekim’e kaldı.

Altı: İzmit Anadolu Lisesi binasına Hızırreis İlkokulu, Yavuz mesleki teknik Anadolu lisesine 50. Yıl Ortaokulunun taşınmasının ikinci yarıyıl yetiştirilmesi ancak mümkün olacak.

 

9-ağustos-2018

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi