26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İbrahim Aracı’ya “BHC” teşekkürü

Galip Ataman

31 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Halil Bezmen’in sahibi olduğu Merkim Kimya’ya ait Derince’deki depolarda 40 yıldır bekleyen BHC (Benzene hexachloride) ile ilgili yazdığım yazıları toplasaydım birkaç cilt kitap olurdu.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) başında Ayhan Zeytinoğlu değil de bir başkası olsaydı, yasal hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen BHC’lerin imhası için maddi ve manevi her türlü desteği veren Vefa İbrahim Aracı’ya  “çevre ödülü” verirdi.

brahim-araci

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu sanarak felaket tellallığı yapan ‘kadrolu çevrecilerin” açıklamaları çevre eğitimi alan üniversite öğrencilerine “kötü örnek” ders olarak anlatılırdı.

40 yıldır “Suyla teması halinde havaya karışan BHC’ler zaman içerisinde yağışlarla birlikte bölgeyi zehirledi. Derince’de oturanlar yıllardır ölümcül zehir ve kötü koku soluyor” yazan aralarında Uğur Dündar’ın da bulunduğu gazeteciler BHC konusunda sınıfta kaldı.

40 yıldır gazeteciler ve çevreciler BHC’nin ölüm saçtığını, bölge halkının zehir soluduğunu söylese de bugüne kadar BHC’den ne ölen oldu ne zehirlenen.

Kocaeli Sanayi Odası başta olmak üzere etkili ve yetkili kurumlar kenara çekilip destek vermezken İbrahim Aracı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yanı sıra Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Küresel Çevre Fonunu (GEF) harekete geçirdi.

bhc

Merkim depolarındaki 265 ton KOK ve KOK’larla kirlenmiş atıklar İZAYDAŞ Tehlikeli Atık Yakma Tesisi’nde yakıldı.

İZAYDAŞ ile imzalanan sözleşmenin ardından yakma bedeli 369 Bin Dolar + KDV fatura kesildiğinde Dolar 3.90 TL idi.

Ödeme yapılırken 5.00 TL’yi geçen dolar kuru sabitlemediği için Vefa İbrahim Aracı, BHC’lerin imhası için İZAYDAŞ’a fazladan milyarlar ödemek zorunda kalırken ağzını açıp tek kelime etmedi.

 

İHALE 1 EKİM DE

Bakmayın siz “felaket tellallığı” yapan gazetecilerle sanal gündem yaratan “kadrolu çevrecilerin” Vefa İbrahim Aracı’yı “Günah Keçisi” ilan etmesine, kamuoyunu yanıltan açıklamalar yapmasına.

İthal edilerek kullanılan, 1985 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklanmasının ardından depolarda bekletilen BHC’lerin imhası konusunda sona gelindi.

Türkiye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP Türkiye Ofisi), Drrince Merkim depo alanında depolanan KOK Pestisit ve KOK Etkilenen Atıkların Çevresel Olarak Sökülmesi ve Bertarafı Birinci KOK Atık Stoklama İhale tarihini açıkladı;1 Ekim 2018.

DP Türkiye Ofisi 17 Ağustos’ta yayınlanan ihale ilanına, “Kocaeli Merkim Depo Alanından KOK Prestisit ve KOK Etkilenmiş Atıkların Sökülmesi ve Bertarafı, Birinci KOK Atık Toplanması ile ilgili teklif sunmaya davet etmektedir. Türkiye GEF KOK’larının Eski Eliminasyon ve KOK’ların Serbest Bırakılması Projesi kapsamına alınmıştır” yazdı.

Bu duruma kolay gelinmedi. Vefa İbrahim Aracı, Ankara’da nöbet tutmasaydı, bakanlık yapan Kocaeli milletvekilleri Nihat Ergün ve Fikri Işık’ın makamını aşındırmasaydı, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın Kocaeli Valisi olduğu yıllarda konuyu sık sık gündemde tutmasaydı bugün BHC’nin ihalesini değil çevreyi zehirlemeye devam ettiğini konuşacaktık.

Teşekkürler, Vefa İbrahim Aracı. Sayende yalnız Kocaeli değil Türkiye yıllardır depolarda bekleyen BHC’lerden kurtulacak.

Bugüne kadar taşın altına elini koymayan, en ufak bir girişimde bulunmayan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu çıkar “BHC’lerden kurtuluyoruz” açıklaması yaparsa şaşmam.

9-MART-KÜPÜR

 

BUGÜNE NASIL GELİNDİ

Yaklaşık 40 yıldır Derince Merkim depolarında bekleyen 2 bin 218 ton torba ve varillerde bulunan HCH ve DDT atıkları ile 539 ton kontamine malzemelerden (Ambalaj, varil, beton, vs.) kurtulmak elbette kolay olmadı.

40 yılda yazılanlar, söylenenler, yapılan açıklamalar Koruma Sanayi AŞ sahibi Vefa İbrahim Aracı’yı yıldırması.

Sevgili Aracı’nın BHC’lerin bertarafı konusunda zaman zaman isyan etmesine rağmen hiç pes etmediğine en yakın tanık olanlardanım.

Bugün olduğu gibi dün de aynı desteği fazlasıyla verdiğini ama devletin yetkili organlarının akıl almaz ilgisizliği nedeniyle olsa gerek bir arpa boyu mesafe alınmadığını bilenlerdenim.

BHC’lerin bertarafı ile ihale tarihinin belirlenmiş olmasına en çok sevinenlerin başında Vefa İbrahim Aracı’nın geldiğine inananlardanım.

Yaklaşık 2 bin 750 ton atığın (HCH türevlerinin) ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun olarak bertaraf edilmesi için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile bertaraf işlemleri için 3 aşamalı bir proje dokümanı hazırlanarak 2015 yılında imzalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yönetiminde, Küresel Çevre Fonu (GEF)’ndan alınan finansman desteği 2017 yılında başladı.

Bir yılda, insan sağlığını ve çevreyi korumak amacıyla çok önemli mesafe alındı.

Bu süreçte, Kalıcı Organik Kirleticilere İlişkin Stockholm Sözleşmesine göre ilk etapta 265 ton KOK ve KOK’larla kirlenmiş atıklar (Ambalaj, varil, beton vs.) geçtiğimiz aylarda İZAYDAŞ yakma tesisinde imha edildi.

28-MAYIS-KÜPÜR

2 bin 750 ton atığın (HCH türevleri) bertarafı için açılan ihale öncesi şeffaf, objektif, hesap verebilirlik ortamlarda yapılırken ön onay için Newyork’tan uygunluk belgesi alındı.

İhalenin yapılıp, kazanan firmanın belirlenmesinin ardından depolardaki BHC 2 ya da 3 haftada paketlenerek mühürlü konteynır ve tırlara konacak.

Son olarak bina ve duvarları çevreye duyarlı bir şekilde önce temizlenecek sonra yıkılacak. Çıkan malzemeler çevreye zarar vermeyecek şekilde korunacak.

SONUÇ; 40 yıldır depolarda bertaraf edilmeyi bekleyen ve tamamen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) sorumluluğunda olan 2 bin 750 ton BHC’nin bertarafı için 1 Ekim’de ihale yapılacak.

Aralarında İZAYDAŞ’ın da bulunduğu 11 uluslararası firmanın katılacağı ihale sonrası yaklaşık 3 milyon Dolar tahmin edilen BHC bertaraf bedelinin yüzde 80’ini BM Küresel Çevre Fonu (GEF) ödeyecek.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi